Zavrieť

Porady

byt ako zabezpeka a dedenie

prosim Vas o info ak niekto vie ako to funguje v praxi , ked byt je poskytnutý ako zabezpeka uveru pre niekoho iného a vlastník bytu umrie ?
Akým spôsobom sa potom rieši dedičské konanie ?
Je na dedičské konanie stanovený nejaký čas do kedy musí byť ukončené ? Kto znaša v takomto pripade naklady za zložený byt ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    miriel Pozri príspevok
    prosim Vas o info ak niekto vie ako to funguje v praxi , ked byt je poskytnutý ako zabezpeka uveru pre niekoho iného a vlastník bytu umrie ?
    Akým spôsobom sa potom rieši dedičské konanie ?
    Veľmi síce nerozumiem problému, najmä tie zúčastnené strany sú chaoticky popísané. Zdá sa mi, že niekto - osoba A vlastnila byt, ktorý poskytla akko zábezpeku za úver, ktorý si zobrala osoba B.

    Osoba A zomrela a byt zdedia dediči osoby A. Záložné právo voči banke prechádza spolu s bytom. Teda dedič zdedí byt, na ktorý je zapísané vecné bremeno voči banke.

    Je však otázne, akou formou bol ten byt založený. Bežne banky urobia vecné bremeno, ale nebankové spoločnosti si nechajú prepísať byt na seba. V takom prípade sú majiteľmi bytu a dedič osoby A nemá čo zdediť, lebo byt nepatril osobe A. Treba si pozrieť výpis z katastra, kto je zapísaný ako majiteľ.

    miriel Pozri príspevok
    Je na dedičské konanie stanovený nejaký čas do kedy musí byť ukončené ?
    Neviem, či existuje nejaká lehota na vysporiadanie dedičského konania. Myslím, že nie.

    miriel Pozri príspevok
    Kto znaša v takomto pripade naklady za zložený byt ?
    Aké náklady máš na mysli. Konkretizuj.

    miriel je offline (nepripojený) miriel

    miriel
    Mala som na mysli že ked s bytom nebude môcť nakladať ( predať )pokial bude viazaný ako zabezpeka k uveru ...ostava vo vlastníctve dedičov a predsa treba zan platiť najomné .
    Aby to bolo konretnejšie : svokra poskytla svoj byt ako ručenie k uveru jednej z dcer ( ma ešte 3 deti ) ..je to bežne ručenie uveru nehnutelnostou . ..
    K tomuto kroku ju presvedčila bez vedomia ostatných surodencov ,

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    miriel Pozri príspevok
    Mala som na mysli že ked s bytom nebude môcť nakladať ( predať )pokial bude viazaný ako zabezpeka k uveru ...ostava vo vlastníctve dedičov a predsa treba zan platiť najomné .
    Aby to bolo konretnejšie : svokra poskytla svoj byt ako ručenie k uveru jednej z dcer ( ma ešte 3 deti ) ..je to bežne ručenie uveru nehnutelnostou . ..
    K tomuto kroku ju presvedčila bez vedomia ostatných surodencov ,
    Zásadná otázka je, či je naďalej vlastníkom bytu poručiteľ a na byte je len vecné bremeno alebo ho poskytla ako ručenie tak, že prepísala vlastníctvo na veriteľa?

    Jednoduchšie: kto je na liste vlastníctva zapísaný ako vlastník bytu? Svokra alebo tá firma, ktorá poskytla úver?

    Predpokladajme však, že byt naozaj zdedili všetci 4 súrodenci, teda sú spolumajiteľmi, ale ho nemôžu predať, lebo je na ňom vecné bremeno.

    V tom prípade sú spolu povinní znášať náklady na údržbu bytu podľa ich spoluvlastníckeho podielu, pokiaľ sa nedohodli inak. Napr. jeden z nich by tam býval a dohodli by sa, že len ten jeden tam bude platiť za služby spojené s úžívaním bytu.

    Alebo nech na dobu, kým bude byt založený, ho prenajmú a z príjmu budú uhraádzať náklady a zostávajúci výnos si rozdelia.

    Najlepšie by bolo, keby tá jedna vyplatila úver, aby sa ťarcha uvoľnila.
    Naposledy upravil Chobot : 30.07.07 at 10:57

    miriel je offline (nepripojený) miriel

    miriel
    dakujem , predpokladala som, že asi takto nejako to bude..že kým si švagrina
    nevyrovná uver v banke . pripadne ho nazaťaží svojim vlastným bytom tak to bude neriešitelne .
    ( jednalo sa o uver zo SLSP takže myslim, že to bude len ako bremeno, ale aj tak)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    miriel Pozri príspevok
    dakujem , predpokladala som, že asi takto nejako to bude..že kým si švagrina
    nevyrovná uver v banke . pripadne ho nazaťaží svojim vlastným bytom tak to bude neriešitelne .
    ( jednalo sa o uver zo SLSP takže myslim, že to bude len ako bremeno, ale aj tak)
    Pokiaľ to bol úver z banky, tak je to len vecné bremeno. Banky nezvyknú prepisovať byty na seba, to robia tie úverové spoločnosti, čo ponúkajú úvery "na ruku", "v hotovosti", "okamžité" a pod.

    Treba najprv zrušiť to vecné bremeno a potom budete môcť predať byt. Niežeby to nebolo možné predať aj s vecným bremenom, ale s tým asi kupcu nenájdete. Bol by niekto blázon kúpiť byť, na ktorom je ťarcha úveru, ktorý si zobrala cudzia osoba.

    byt ako zabezpeka a dedenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.