Zavrieť

Porady

Aku VŠ vybrať pre dieťa?

pehy na nose
S manzelom (dnes uz byvalym) sme 10 rokov po sebe kazde leto chodievali do cudziny umyvat riad. Obaja sme boli ucitelia, manzel neskor radsej zacal prevadzkovat fitnes centrum.

O 2 roky sa musi rozhodnut nase spolocne najstarsie dieta na aku VS ist. Je mu to jedno, studuje na gymnaziu a tak sa moze rozhodnut lubovolne. Mam chut mu poradit nejaku vysoku skolu, kde nebude musiet ist na leto zarabat, aby prezilo.

Rozmyslali sme pravo, ekonomiu, medicinu (tam by muselo pridat, ci skor tymto smerom sa viac vzdelavat, preto o tom uvazujeme uz teraz. Alebo radsej nieco lahke ako socialna praca, masmedialna komunikacia a podobne? Ma to buducnost?

Co studujete vy alebo vase deti? Alebo co ste skoncili a da sa v tom slusne prezit?
Naposledy upravil ala13 : 02.09.07 at 16:22
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ak ho zobrali na viac škôl, tak na tie, ktoré nepôjde, nech si dá odklad na nástup 1 rok. Myslím, že tam netreba udávať dôvod. Ak by sa mu na vybratej škole nepáčilo, síce by stratil rok, ale nemusel by sa ďalej trápiť, a mohol by prestúpiť na inú školu, resp. začať.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Gabi03 Pozri príspevok
Ak ho zobrali na viac škôl, tak na tie, ktoré nepôjde, nech si dá odklad na nástup 1 rok. Myslím, že tam netreba udávať dôvod. Ak by sa mu na vybratej škole nepáčilo, síce by stratil rok, ale nemusel by sa ďalej trápiť, a mohol by prestúpiť na inú školu, resp. začať.
Len neviem, či už nie je neskoro. My sme to vyriešili tak, že sa prihlásil na 2 - stavebnú a elektrotechnickú, sú podobné aspoň niektorými predmetmi (matematika, fyzika) a tak bude mať aspoň 1 semester trochu času navštíviť prednášky a zistiť čo mu je bližšie. A potom jednu zrušiť, prípadne ak by si nebol istý prerušiť. Je to strašné s takými deťmi, problém s učením nemá, aj je rád že ide ďalej do školy, ale nevie čo chce robiť. Nemala by som ani problém, ak by po roku išiel na príjmačky na úplne inú školu, ak by zistil, že ho to nebaví, ale určite nie po 3 rokoch.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

A nema nieco co ho bavi mimo skoly? Nejake hobby? Ja viem ze vela ludi mimo skoli napr. hra futbal, alebo sportuje - ale nieco take mozno nie uplne na prvy pohlad zretelne.
Neznamena ze ked hrava futbal ze by sa hned hnal na nejaku telesnu ale predsa - ja som tiez dlho nevedel co a ako - neskor som sa zaacal zaujimat o reklamu a marketing, len tak si citat clanky, pozorovat druhy reklamy, zaujimat sa o ich vyrobu atd... hladat nejake suvislosti - no a teraz to idem studovat...
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

Ahojte, nájde sa tu niekto kto navštevuje Vysokú školu bezpečnostného manažmentu?
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Kde? v Žiline, či na polic. akadémii?
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Je veľmi ťažké a rizikové radiť dieťaťu, kam ísť do školy. Ja som neskončil mat-fyz, začal a skončil som cest.ruch na VŠE a robím do účtovníctva. Nikto sa ma nikdy nepýtal, akú školu a ako som ju skončil.
Vybrať by si mal on orientačne podľa prevažujúceho záujmu. To, či skončí tú alebo tú školu, nie je zárukou, že bude dobre zarábať.
Súhlasím, dôležité sú jazyky (správnejšie - najdôležitejšie)! Mám skúsenosť, že firmy potrebujú jazykovo pripraveného človeka, ambiciózneho, schopného prijímať informácie a oni si ho vychovajú.
0 0
britta britta

britta je offline (nepripojený) britta

Mame to tazke Alka. Ja mam dcerku (15) - ciste jednotky od 1. triedy, jaz. olympiady, recit. sutaze, vynikajuce vysledky na ZUŠ - Vzdy bola manualne sikovna - praca s hlinou, materialom, papierom,....
Chce ist na nejaku strednu umelecku - najradsej odevnictvo - krasne, ved ju to bude bavit, ALE - ak sa aj - budem optimista - dostane na VS umel. smeru, co potom??? Uzivit sa tak da len v BA (na Slov.), ovsem, ak ju tamojsia lobby medzi seba pusti. Akykolvek velky talent proste nestaci. Je ich vela. Lakte treba mat ostrejsie nez inde.
Snazim sa s nou casto ale nenapadne (teraz povazuje za podozrive kazde radenie) hovorit o architekture . . . A cakam, co to s nou spravi. Este ma rok, kam na SŠ.
Jedno ale viem. Ak sa clovek v takom mladom veku musi vybrat na cestu kompromisov, je potom velmi, velmi nestastny, lebo nevie, preco vlastne ten kompromis urobil. Radsej nech zacne s cistym stitom pred sebou samym, mozno nezarobi a potom sa sam rozhodne pre pracu kvoli peniazom. Ale nebude nestastny, lebo bude vediet preco ten kompromis robi (obycajne pre svoje deti) a bude vediet, ze k tomu dospel sam a ze to tak proste ma byt. Drzim palce.
0 0
kona kona

kona je offline (nepripojený) kona

Ak by sa Vase dieta rozhodlo pripadne o ekonomiu, mozno EU v Bratislave, a nevedelo by iba fakultu, ja doporucujem FHI - hospodarsku informatiku. Vystudovala som NHF, a to len z toho dovodu, ze mi nikto v dobe ked som si vyberala fakultu nevedel poradit ktoru vybrat. Keby som mala moznost to vratit spat, jednoznacne FHI, kde ma moznost orientacie ci na uctovnictvo alebo programovanie. Tazko takto radit, ked vlastne ani nevieme ci v niecom vynika... Ked otvorite ale profesiu.sk, velmi leti IT, grafika, software... Uz som Ing. z EU Narodohospodarskej fakulty. Buduci rok uvazujem prihlasit sa znovu na Fakultu hospodarskej informatiky. Je naozaj kvalitna. Mozete skoncit ako zostatnicovany uctovnik, ci programator. Fakt stoji za to. Tazko radit programovanie, ked mozno vase dieta hra na husle...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dieta by si v kazdom pripade malo vybrat VS samo a aj zodpovedat otazku,ci vobec VS chce.Nad medicinou som sa len pousmiala,to moze povedat len niekto,kto nema v rodine ziadneho lekara,je to ta ista platova tabulka co v skolach,len o stupen vyssie,leda ze by od zaciatku planoval ist do zahranicia,vtedy medicinu.Tam ale upozornujem,ze musi pocitat s tym,ze nasledujucich 10 rokov nebude mat okrem mediciny cas na nič,takze nech to zvazi.Myslim,ze ziadnemu dietatu nezaskodi po maturite rok v zahranici,nech prestrihne pupocnu snuru a zisti co v nom je.
0 0
dadulinek dadulinek

dadulinek je offline (nepripojený) dadulinek

holka ktorá rada čerpá nové info ...viac
Suhlasim s BXLmiami, ze dietatu neuskodi po maturite rok v zahranici. Ja som sice po maturite nastupila hned na VS, ale sama som nevedela co dalej.. .. vydrzala som na skole dva roky aj to len preto, lebo rodicia ma tam chceli mat.Viem, ze vzdelanie je potrebne, rozvija osobnost, lenze mna to skor ubijalo. Teraz, postupom casu ako som uz tretim rokom v zahranici, sa mi zacinaju otvarat oci. Stale si nie som stopercentne ista, na co presne sa zamerat ( hlavne aby ma to na Slovensku uzivilo) ale mojim bonusom je zdokonalena anglictina a poznatky o ludoch, krajinach, zivote v zahranici, ktore by som sa z knih len tazko docitala.
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

deha Pozri príspevok
Kde? v Žiline, či na polic. akadémii?
v Košiciach
0 0
badoga badoga

badoga je offline (nepripojený) badoga

britta Pozri príspevok
Snazim sa s nou casto ale nenapadne (teraz povazuje za podozrive kazde radenie) hovorit o architekture . . . A cakam, co to s nou spravi. Este ma rok, kam na SŠ.
Možno vieš, o čom to je, ale predsa...
V praxi je práca architekta "výtvarná" a tvorivá asi na 30%. 50% je riešenie technických problémov a zbytok by som rozdelila medzi chodenie po stavbách, získavanie zákaziek, koordinovanie ostatných profesistov,... takže také menedžovanie. Projekty sa robia na často na kruté zmluvné termíny, takže keď horí tak aj po nociach s "verným počítačom".
Možno kým dcéra doštuduje, trochu sa to vylepší.
Je to pekná robota iba pre toho koho baví. A je dosť stresujúca, s nielen finančnou zodpovednosťou.
Tiež mi dcéra po gymnáziu chce ísť na grafický dizajn. A tiež mám z toho obavu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať