Zavrieť

Porady

Vyplatenie súrodencov

Prajem pekný deň, potrebujem poradiť: ako to bude s vyplatením súrodencov, ak ja s manželom ostaneme bývať s jeho mamou - mojou svokrou (doopatrujeme ju). Manžel má troch súrodencov. Trhová hodnota bytu spolu s garážou je 600 000,-. Ako treba postupovať. Je možné zobrať úver aj v takomto prípade? Všetci súhlasia s takýmto riešením.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Zaujíma ma, ako na toto zareaguje právnik, lebo pokiaľ viem, takéto niečo náš právny systém neumožňuje (to vyplatenie).

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Moja susedka takto zostala doopatrovať mamu. Vyplatili súrodencov z polovice domu a druhá polovica bude ich keď doopatrujú mamu.Dobre si to treba premyslieť,to doopatrovanie býva často strašne náročné.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Leila2006 Pozri príspevok
    Zaujíma ma, ako na toto zareaguje právnik, lebo pokiaľ viem, takéto niečo náš právny systém neumožňuje (to vyplatenie).
    .. ale ani to nezakazuje.


    Elenôčka Pozri príspevok
    Prajem pekný deň, potrebujem poradiť: ako to bude s vyplatením súrodencov, ak ja s manželom ostaneme bývať s jeho mamou - mojou svokrou (doopatrujeme ju). Manžel má troch súrodencov. Trhová hodnota bytu spolu s garážou je 600 000,-. Ako treba postupovať. Je možné zobrať úver aj v takomto prípade? Všetci súhlasia s takýmto riešením.
    Predpokladám, že byt je vo vlastníctve svokry. Ak by ste ič nepodnikli, tak by po jej smrti zdedili byt jej 4 deti (tvooj manžel a 3 jeho súrodenci). Ak je vôľa dohodnúť sa, najlepšie je to spraviť za života svokry a to darovacou zmluvou: svokra-tvoj manžel s tým, že zároveň vyplatí osatných súrodencov. Nevýhoda tohto postupu je v tom, že pokiaľ nenapíše nejakú darovaciu zmluvu na fin. čiastku, tak nebud môcť dokázať, že ich vyplatil. Síce to nebude musieť nikde preukazovať, ale aj tak by mu to mohol niekto v budúcnosti vyčítať, že zaplatil málo, alebo že nazaplatil vôbec. na takéto vysporiadanie nie je možné zobrať hypotéku, nanajvýš americkú hypotéku alebo spotrebný úver.

    Možno lepšiou variantou by bolo spísať so svokrou kúpnu zmluvu, kde kúpna hodnota bytu by bola tých 600.000. Svokra by z toho vyplatila ostatných 3 súrodencov. Tak by mu nikto nemohol namietať, že dostal byt zadarmo, zároveň na kúpu bytu si môže vziať hypotéku.

    Treba to robiť čím skôr, než si to niektorý zo súrodencov nerozmyslí a nebude požadovať väčšiu čiastku.

    lenuly je offline (nepripojený) lenuly

    lenuly
    prosím Vás ako je to v prípade, že mama vlastní iba polku domu a, ja a moje 3 setry vlastníme každá 1/4 z tej druhej polky. V tomto prípade nie je možné urobiť kúpno-darovaciu zmluvu, v ktorej ja kupim dom a mama formou daru vyplatí surodencov z tých penazí, za ktoré ja kúpim dom nie? Pretože mama vlastní len polku domu, alebo sa mýlim?
    ako by sa to dalo potom riešiť?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    lenuly Pozri príspevok
    prosím Vás ako je to v prípade, že mama vlastní iba polku domu a, ja a moje 3 setry vlastníme každá 1/4 z tej druhej polky. V tomto prípade nie je možné urobiť kúpno-darovaciu zmluvu, v ktorej ja kupim dom a mama formou daru vyplatí surodencov z tých penazí, za ktoré ja kúpim dom nie? Pretože mama vlastní len polku domu, alebo sa mýlim?
    ako by sa to dalo potom riešiť?
    Veď môžeš normálne kúpiť od mamy ½, od každej sestry podiel, ktorý vlastní. A celý dom je tvoj.

    lenuly je offline (nepripojený) lenuly

    lenuly
    aha normálne?
    jednej sestre sa však máli... ja môžem kupiť ostatné časti, ale asi by mi vadilo, keby som nemala celý dom

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    lenuly Pozri príspevok
    aha normálne?
    jednej sestre sa však máli... ja môžem kupiť ostatné časti, ale asi by mi vadilo, keby som nemala celý dom
    Nech sa na to pozerám akokoľvek, vždy sú tam okrem teba ešte 4 vlastníci: tvoja mama s tvoje 3 sestry. Ak chceš vlastniť celý dom, musíš sa dohodnúť so všetkými 4 spoluvlastníkmi na prevode vlastníctva. Nemôžeš sestru vyvlastniť proti jej vôli, teda bez jej súhlasu. Preto sa musíte nejako dohodnúť.

    Mama ti môže predať, či darovať len ten jej podiel, teda 1/2. Čo ona spraví s utrženými peniazmi je na nej. Následne budeš musieť získať aj tie podiely tvojich sestier. Kto ich vyplatí, na tom už sa musíte dohodnuť vy.

    Vyplatenie súrodencov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.