Zavrieť

Porady

dlhy manžela

mám problém a prvý krát to píšem. Mám manžela a 2 chlapcov vo veku 9 a 11 . V maželstve žijem 12 rokov.Môj manžel mi postupne prestal dávať peniaze a teraz som zistila že si zobral od rôznych spločnosti sumy ktoré už momentálne majú už aj vysoké hodnoty a už hrozí súdne vymáhanie.Mám sa rozviesť alebo podielové vlastníctvo.Nevadí dátum podpisu zmlúv
e som v tom období ešte manželka?JE gamblér a momentálne má už aj priateľku.Rozvod? podielové vlastníctvo?
Vzťahujú sa na mňa ako na manželku jeho dlžoby ktoré si zobral od spoločností a nesplácal ich?teraz sa ako zabezpečím aby sa na mňa nevzťahovali jeho ďalšie dlžoby.?Môže finančná spločnosť vymáhať odo mňa ako od manželky keď nebývame v sploččnej domácnosti?A keď som nebola a ani nepodpisovala tieto pôžičky aj tak som spoluzodpovedná za ne ako jeho manželka?Na čo mi môžu siahnut ked nemám žiaden majetok ani byt?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Keď nič nemáš, na nič Ti nesiahnu. Bolo by to inak, ak by si niečo mala. V rámci BSM.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    No poviem Ti, toto mám všetko za sebou. Najhoršie je, že keď si partner berie pôžičky, tak od Teba ako manželky podpis netreba. No ak treba splácať, tam si na Teba rýchle spomenú. Ja som si dala na súd žiadosť o zrušenie BSM, lenže môj manžel podnikal, preto nebol problém. Neviem ako je to zo zrušením BSM v Tvojom prípade, ale ak manžel je dokázateľne gembler a prehajdákal peniaze a tým priamo ohrozuje výživu detí, tak nejaké riešenie musí byť. Ale za všetky dlhy vzniknuté počas manželstva ručíte obidvaja nerozdielne,celým majetkom nadobudnutým počas manželstva. Ak ale nič nemáte, nič Ti exekútori nevezmú.

    legal je offline (nepripojený) legal

    legal
    ahoj,

    kde zacat ?

    nastolila si viacero pravnych problemov, ktore navzajom suvisia. Bez poznania konkretnych zavazkov a rozhodnych skutocnosti, t.j . skutkoveho stavu nie je mozne ani korektne Ti radit. Preto budem vseobecny.

    Co sa tyka pohladavok veritela len jedneho z manzelov, ktore vznikli za trvania manzelstva, môzu byt pri vykone rozhodnutia (exekucie) uspokojene i z majetku patriaceho do bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov.
    Vyssie uvedene plati aj na nove zavazky tvojho manzela za trvania BSM.

    Toto neplati, ak ide o pohladavku veritela jedneho z manzelov, ktori sa dohodli o rozsireni alebo zuzeni BSM, resp. vyhradili vznik BSM ku dnu zaniku manzelstva. Avsak pre tieto dohody zakon vyzaduje formu notarskej zapisnice.

    Na jednoznacne vyriesenie tvojej situacie je potrebne podrobne poznat skutkovy a pravny stav manzelovych zavazkov, pravny stav vasho BSM a vase majetkove pomery.

    Vzhladom na to, ze sa jedna o viacero pravnych problemov, ktore znacne ovplyvnuju a mozu v buducnosti ovplyvnit Tvoj zivot a zivot vasich deti, je potrebne vyhladat pravnika a riesit to komplexne.

    Ak by si mal este daku otazku, staci sa obratit aj prostrednictvom sukromnej spravy.
    chcela by som sa spýtať, či neviete, či a ako sa dá zrušiť BSM, aj ked nie sme rozvedení,ani podnikatelia, počula som, že to trvá dlho a ja mám obavy, že za ten čas si manžel zoberie zas dalšie pôžičky.A neviem, ako mám na súde dokázať, že je gamblér, obávam sa, že mi nebudú veriť, že som o jeho pôžičkách, dlhoch nevedela.
    A ešte neviem,že ak by nám aj zrušili BSM, tie pôžičky si manžel vzal už pred jeho zrušením, takže sa to vzťahuje aj na mňa? rozhoduje dátum?
    neviem, aké by bolo najlepšie riešenie, kedže rozvod zatiaľ nepripadá do úvahy..

    Bezo77 je offline (nepripojený) Bezo77

    Bezo77
    majaskulska Pozri príspevok
    chcela by som sa spýtať, či neviete, či a ako sa dá zrušiť BSM, aj ked nie sme rozvedení,ani podnikatelia, počula som, že to trvá dlho a ja mám obavy, že za ten čas si manžel zoberie zas dalšie pôžičky.A neviem, ako mám na súde dokázať, že je gamblér, obávam sa, že mi nebudú veriť, že som o jeho pôžičkách, dlhoch nevedela.
    A ešte neviem,že ak by nám aj zrušili BSM, tie pôžičky si manžel vzal už pred jeho zrušením, takže sa to vzťahuje aj na mňa? rozhoduje dátum?
    neviem, aké by bolo najlepšie riešenie, kedže rozvod zatiaľ nepripadá do úvahy..
    Pre bezpodielove spoluvlastníctvo manželov (dalej len "BSM") je charakteristické, že manželia v nom nemajú kvantitatívne určený podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci. Ono je to už obsiahnuté aj v samotnom názve tohoto právneho inštitútu-bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov. Subjektami BSM môžu teda byť v zmysle obsahu ustanovení paragrafu 143 a nasledujúcich zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (dalej len "OZ") iba a len manželia.
    Na Vašu otázku čiastočne dávajú odpoveď ustanovenia OZ citujem:
    "... §143a
    (1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom
    určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva.
    Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného
    majetku.
    (2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik
    bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.
    (3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej
    zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na
    túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda
    známa.
    § 144
    Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja
    manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj náklady vynaložené
    na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.
    § 145
    (1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať
    každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný
    súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
    (2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí
    sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.
    § 146
    (1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a
    povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva,
    rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
    (2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia
    alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi
    alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo
    byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže
    súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie
    právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu
    do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho
    užívania úplne vylúčiť.
    § 147
    (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá
    vznikla za trvania manželstva,môže byť pri výkone rozhodnutia
    uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového
    spoluvlastníctva manželov.
    (2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného
    z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a,
    pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku,
    ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

    § 148
    (1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo
    manželov.
    (2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie
    bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým
    mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov
    toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
    S pozdravom Bezo
    reny01 Mam podobny problem. Manzel sa zadlzil, po dvoch rokoch to prepuklo exekuciou bytu. Ako zamedzit dalsim zaväzkom , zadlzovaniu ? Ako zrusit Bezpod.vl. alebo iba rozvodom ?

    Janela je offline (nepripojený) Janela

    Som smoliar :-D ... Janela
    Mam problem.Chcela by som sa rozviest s manzelom,s ktorym nebyvam 4 roky.Odisiel do prace do Bratislavy a po 2 rokoch nezvestnosti mi v 20 min .telefonnom rozhovore oznamil ,ze sa nechce vratit.Urcite ma vela dlhov,a bojim sa o seba a aj o svoje try dcery a aj o majetok.To ze odisiel bolo to najlepsie co pre nas mohol urobit.Ale co ak sa vrati?Poradte mi..Mam podat trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho?A co ak poziada on aby som vyzivovala aj jeho?Nezarabam vela ,ale vyzijeme.
    Dakujem za radu

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    V prvom rade treba podať žiadosť o rozvod, a návrh na vysporiadanie BSM. V prípade maloletých detí je prvoradé výživné na ne. Trestné oznámenie pre neplatenie môžeš skúsiť podať, ale domnievam sa že neuspeješ, nakoľko nemáš súdom určenú výšku výživného.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Kým nie ste rozvedený ťažko sa budeš domáhať výživného.
    tajnostkárka
    Dobrý,no ja mám skoro rovnaký problém,no nejde o manžela,ale o svokru.
    Minulý rok zomrela,a zostali po nej dlhy.Dedičia sú mimo manžela ešte 4deti.Ako sa delia dlhy,napríklad,suma 30 00 ,tak svokor polovicu a deti 1/4,a keď sa vzdajú dedičstva,tak nemusia platiť ani dlhy po svokre?Čo keď tie dlhy nebude chcieť splácať nikto,zoberú dom?Alebo ako to býva.Ja s manželom žijeme na jednom súpisnom čísle so svokrom,môže exekútor zobrať veci na založenie dlhov aj od nás.Neviem či som tému dobre založila no potrebujem to dosť súrne vedieť

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    willma Pozri príspevok
    Ale to je niečo iné ako výživné. To je jasné, že by sa mal podielať na výdavkoch domácnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.