Zavrieť

Porady

Pracovná zmluva, alebo dohoda?

Dobrý deň,

Potrebovala by som poradiť. Už som tu prečítala dnes na porade strašne veľa príspevkov, ale aj tak si neviem odpovedať. Teda, ide mi o toto: mám novinový stánok, zamestnávam jednu predavačku, nie dôchodkyňu. Predavačku zamestnávam na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú na 6 hodín denne. Pracuje u mňa 1,5 roka. No ale momentálne som vo finančnej kríze, potrebovala by som znížiť náklady na zamestnanca. Neznie to dobre, ale nevidím iné východisko. Potrebujem poradiť či a ako ju môžem dať z pracovnej zmluvy na dobu neurčitú na dohodu o vykonaní práce. Ak môžete, poraďte, prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak je to vaša jediná zamestnankyňa a zamestnáte ju na dohodu o vykonaní práce, dostanete sa minimálne do kolízie s ustanovením Zákonníka práce § 1 ods. 3 prvá veta:

    "Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu."

    ...a § 223 ods.1 prvá veta:

    "Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov)."

    Pri prípadnej kontrole (Inšpektorát práce) by ste mali veľké problémy vysvetliť, prečo Vaša jediná zamestnankyňa je zamestnaná na dohodu.

    Na druhej strane je však možno ľahšie pochopiteľné a obhájiteľné, ak fyzická alebo právnická osoba pri svojom podnikaní nezamestnáva žiadneho zamestnanca v pracovnom pomere a občas (skutočne len občas, nie trvalo) zamestnáva osobu na dohodu.

    Dračica je offline (nepripojený) Dračica

    Dračica
    Teda, mi zostáva len ukončiť s ňou pracovný pomer na pracovnú zmluvu a sem tam ju zamestnať na dohodu, ak tomu správne rozumiem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Formuloval by som to tak, že ak ju zamestnáte na dohodu, tak určite nie "nonstop" a pre každý prípad si nachystajte argumenty prečo ste ju zamestnali na dohodu a nie v pracovnom pomere.

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    Ja si myslím, že ak pani odhlásiš z prac. pomeru a potom ju prihlásiš na dohodu - kde uvedieš, že práca bude vykonávaná priebežne podľa potreby, tak nič nemôžu. Každý mesiac treba ovšem dávať výkazy do SP s nejakou malou sumou a odviesť peniaze a taktiež na DÚ nahlásiť zmenu a odvádzať zrážkovú daň. Ak príde kontrola, tak povieš, že predávaš ty len občas ťa zaskočí pani.
    Dobrý večer,
    prosím Vás o radu.
    Keď som si prečítala vyššie uvedený príspevok, napadlo ma,či ma nemôže inšpektorát práce napadnúť ,že mám so zamestnancami uzatvorenú iba dohodu o brig.práci študentov.

    Firma má 2 zamestnancov na trvalý pracovný pomer - tvorba www stranok ,predaj PC a PC komponentov.
    Ďalej majú 3 študentov - na dohodu o brigádnickej práci študentov.
    Majú v dohode pevný mesačný plat 7500 sk mesačne, ale do prace su "volani" podla potreba zamestnavatela.

    V pracovnej zmluve maju uvedene:
    druh prace- montaz datovych rozvodov
    odmena za vykonanu pracu: 7500 sk mesacne
    max 40 hod mesacne (ale toto tu asi ani nemusím uvádzať?)môžem že "podľa potrieb zamestnávateľa??
    (
    mimochodom pracovný čas je ustanovený 40 hod,ale zamestnanci v trvalom prac.pomere sú momentálne na skrátený prac.úväzok 22.5 hod týždenne,takže max odpracovaný čas študentov počítam 1/2 zo 40 hod alebo 22.5 hod

    Stači ked inšpektorat P uvidi dochadzkové listky,ze sa naozaj jedná o nárazovú prácu (teda len niektore dni),aby nenapadli zamestnávateľa?
    Keďže sú 3 študenti,nemôžu hociktorý deň do práce,tak sa striedajú.
    Napíšete mi prosím Vaše názory, prípadne návrhy na opravu dohôd
    Ďakujem pekne
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    prosím Vás o radu.
    Keď som si prečítala vyššie uvedený príspevok, napadlo ma,či ma nemôže inšpektorát práce napadnúť ,že mám so zamestnancami uzatvorenú iba dohodu o brig.práci študentov.

    Firma má 2 zamestnancov na trvalý pracovný pomer - tvorba www stranok ,predaj PC a PC komponentov.
    Ďalej majú 3 študentov - na dohodu o brigádnickej práci študentov.
    Majú v dohode pevný mesačný plat 7500 sk mesačne, ale do prace su "volani" podla potreba zamestnavatela.

    V pracovnej zmluve maju uvedene:
    druh prace- montaz datovych rozvodov
    odmena za vykonanu pracu: 7500 sk mesacne
    max 40 hod mesacne (ale toto tu asi ani nemusím uvádzať?)môžem že "podľa potrieb zamestnávateľa??
    (
    mimochodom pracovný čas je ustanovený 40 hod,ale zamestnanci v trvalom prac.pomere sú momentálne na skrátený prac.úväzok 22.5 hod týždenne,takže max odpracovaný čas študentov počítam 1/2 zo 40 hod alebo 22.5 hod

    Stači ked inšpektorat P uvidi dochadzkové listky,ze sa naozaj jedná o nárazovú prácu (teda len niektore dni),aby nenapadli zamestnávateľa?
    Keďže sú 3 študenti,nemôžu hociktorý deň do práce,tak sa striedajú.
    Napíšete mi prosím Vaše názory, prípadne návrhy na opravu dohôd
    Ďakujem pekne
    posúvam ďalej

    Pracovná zmluva, alebo dohoda?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.