Zavrieť

Porady

548 Ostatné náklady na hospodársku činnosť

Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    - zákonná poistka za auto: 548 / 321 . Je to spravne???

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    - príspevky právnickým osobám / 211, 321
    - halierové vyrovnanie pri úhradách DF /211, 221
    - halierové vyrovnanie pri úhradách OF / 211, 221
    - rozdiely medzi zaúčtovaním DPH na AU a výkazom DPH / + - 343
    - rozdiely s koeficientu DPH / 343
    - DPH bez nároku na odpocet / 343
    Naposledy upravil Zuzka : 20.06.04 at 08:43

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    -odpis nedokončenej investície-ak nejde o škodu 041, 042
    -náklady súvisiace so zrušením prac.cesty,stornovacie poplatky211 ,321

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Na 524 - pozri Postupy účtovania § 66. Je tam "Na ťarchu 524 - Zákonné sociálne zabezpečenie sa účtuje aj príspevok do garančného fondu.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Palino
    Poistné by sa malo účtovať na 568
    Zákonné poistenie auta na 548.
    Poistenie auta proti škode na 568.

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    bea
    Na 524 - pozri Postupy účtovania § 66. Je tam "Na ťarchu 524 - Zákonné sociálne zabezpečenie sa účtuje aj príspevok do garančného fondu.
    oznámenie MFSR o účtovaní príspevku do GF č 8 488/2000-92 GF sa účtuje do ostatných prevádzkových nákladov teda 548 toto opatrenie nie je zrušené

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    m.hladka
    Zákonné poistenie auta na 548.
    Poistenie auta proti škode na 568.
    Prečo 568 ???
    Veď je to normálny prevádzkový náklad. je predsa normálne, že si poistím majetok. Na 568 sa účtuje iba poistenie v súvislosti s finančnými transakciami.

    Podľa mňa aj zákonné poistenie zodpovednosti za škodu je náklad v súvislosti so zamestnancami, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť. Treba to účtovať na 527. Veď to už aj platíme sociálnej poisťovni.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Mudroš nepleť poistenie zodpovednosti za škodu za zamestnancov (527) a poistenie za škodu auta tzv havarijné poistenie(568)

    shelter je offline (nepripojený) shelter

    shelter
    Poradte mi prosim - je spravne ak uctujem poistenie havarijne i povinne zmluvne poistenie vozidiel na ucet 568/379? Alebo sa ma povinne zmluvne poistenie vozidiel uctovat na 548/379??? Dakujem
    Naposledy upravil shelter : 18.04.05 at 18:34

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Tak isto ako Lenka - 568/379 s podrobnou analytikou.

    Na 548 okrem prípadov uvedených v predchádzajúcich príspevkoch napr. ešte
    - zúčtovacie rozdiely pri cenovej regulácii
    - DPH pri zrušení registrácie
    - náklady na činnosť združenia
    - od 1.1.05 aj opravy nákladov minulých období, pokiaľ sú v zmysle internej smernice posúdené ako "nevýznamné" (aj keď by možno mohli patriť priamo na príslušné nákladové účty)
    Naopak, na účet 548 neúčtujem (asi v rozpore s vačšinou) zaokrúhľovacie rozdiely, tie dávam na 568.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Ahojte chcela by som sa poradiť PO zaplatila v r. 2006 havarijné poistenie 15 000,- Sk za obdobie OD 12:00 hod 19.04.05 do 12:00 19.04.06. Dľžka poistenie má byť správne časovo rozlišená, len neviem presne ako to vyriešiť v tomto (hodinovom prípade).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mikolajova
    Ahojte chcela by som sa poradiť PO zaplatila v r. 2006 havarijné poistenie 15 000,- Sk za obdobie OD 12:00 hod 19.04.05 do 12:00 19.04.06. Dľžka poistenie má byť správne časovo rozlišená, len neviem presne ako to vyriešiť v tomto (hodinovom prípade).
    Netrápila by som sa s 1/2-dňom, na 1 deň vychádza "iba" 41,10 Sk........19.4.05 by som brala ako celý deň.

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Super, vyriešila si mi týždennú traumu. Vďaka. Ešte taká drobnosť, časovo by si to rozúčtovala už teraz alebo až k 31.12.?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mikolajova
    Super, vyriešila si mi týždennú traumu. Vďaka. Ešte taká drobnosť, časovo by si to rozúčtovala už teraz alebo až k 31.12.?
    Časovo rozlíšim v internom doklade na základe zmluvy s poisťovňu s dátumom uzavretia zmluvy.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mikolajova
    Super, vyriešila si mi týždennú traumu. Vďaka. Ešte taká drobnosť, časovo by si to rozúčtovala už teraz alebo až k 31.12.?
    Ak účtujete celý predpis zo zmluvy naraz jedným účtovným dokladom a týka sa dvoch účtovných období, tak časové rozlíšenie účtujete pri vzniku účtovného prípadu. Nemáte dôvod čakať do konca roka. S čím by ste napríklad spárovali platbu v prípade, že by ste celý zmluvný záväzok uhradili jednorázovo?
    Čiže závisí od interných podmienok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.