Zavrieť

Porady

Predfaktúra

Birn Birn

Birn je offline (nepripojený) Birn

Prosím Vás, vystavila som predfaktúru na sumu bez DPH 16.8.2007, platbu sme dostali 18.8.2007. Účtovníčka odberateľa ma upozornila, prečo vystavujem predfaktúru bez dph, keď po novom sa vystavuje s dph. Čo ja viem tak by mala byť bez dph a potom vystavím riadnu faktúru, bude to 15 dní od zaplatenia. Nie som ešte zbehlá, tak mi poraDte či mám pravdu. Zatiaľ som nič nové ohľadom dph nenašla.

Díky Birn
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lydinka Pozri príspevok
EVINA, veľmi pekne ďakujem za tvoje vyčerpávajúce vysvetlenie, je mi to konečne na 100% jasné.
Ešte sa opýtam: niekde som čítala, myslím, že to bolo tu na porade, že vlastne na nejakú zálohu sa nemusí vystavovat zálohová faktúra, ale firmy to riešia len nejakou akoby zmluvou a príjmovým a výdavkovým dokladom. Ako sa pri účtovaní postupuje v takomto prípade, a je to vôbec možné?
Ešte raz velmi pekne ďakujem za pomoc.
Lýdia
Úhradu zálohu môžete dohodnúť principiálne aj ústne ,tu nie je povinnosť vystavovať doklad. Teda ak máte v zmluve dohodnutú zálohovú platbu môže sa to potom uskutočniť tak ako píšeš - nemá to však žiadny vplyv na účtovanie a DPH. Aj v takomto prípade postupuješ presne podľa vyššie uvedeného návodu, t.j. prijaté peniaze VNZD a pre DPH vystavuješ doklady ako som uviedla.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Čiže aj v takomto prípade bude danová povinnost v decembri?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lydinka Pozri príspevok
Čiže aj v takomto prípade bude danová povinnost v decembri?
Daňová povinnosť bude vždy v deň prijatia platby, ak je prijatá pre dodaním tovaru, resp. služby.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, viem, že je tu toho veľa popísaného, ale aj napriek tomu potrebujem poradiť. Mám proforma faktúru z 20.12, na ktorej je vyčíslená suma bez dph, dph a celková suma, ktorú sme aj 20.12. uhradili. Teraz prišla riadna faktúra s dátumom 08.01. Je na nej vyčíslená suma bez dph v EUR, dph je uvedené iba: 19% - suma dph nie je vyčíslená a celková suma v EUR. Mám si odpočítať dph v 12/2008 na základe proforma faktúry(nie je na nej uvedené, že to nie je daňový doklad) alebo v 01/2009 hoci na faktúre dph nie je vyčíslené?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Najka Pozri príspevok
Ahojte, viem, že je tu toho veľa popísaného, ale aj napriek tomu potrebujem poradiť. Mám proforma faktúru z 20.12, na ktorej je vyčíslená suma bez dph, dph a celková suma, ktorú sme aj 20.12. uhradili. Teraz prišla riadna faktúra s dátumom 08.01. Je na nej vyčíslená suma bez dph v EUR, dph je uvedené iba: 19% - suma dph nie je vyčíslená a celková suma v EUR. Mám si odpočítať dph v 12/2008 na základe proforma faktúry(nie je na nej uvedené, že to nie je daňový doklad) alebo v 01/2009 hoci na faktúre dph nie je vyčíslené?
Nárok máte aj v decembri aj v januári, avšak až na základe riadneho daňového dokladu - faktúry, čo ten posledny (a ani prvý) doklad určite nie je. Poslala by som im tú druhú faktúru späť s tým, nech tam doplnia výšku DPH. Dokonca sú povinný (ak je to faktúra za prijatú platbu alebo uskutočnenie zdaniteľného plnenia v decembri) vyčísliť DPH aj základ dane v SKK.
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Prosím o radu.
firma vystavuje faktúry v podvojnom účtovníctve za tovar (software). Za minulé roky má veľa neplatičov, teda zaplatila aj DPH ktorú nedostala. Chce to riešiť preddavkovými faktúrami, no zároveň by rada vychádzala v ústrety klientom a tovar dodala v najkratšej možnej lehote aby mohli program používať. Ak vystavila predfaktúry a zároveň tovar dodala, musí vystaviť fa k dodanej službe? Ako sa vyhnúť plateniu DPH?
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Gabi03 Pozri príspevok
Predfaktúra v tom "pravom" zmysle slova je len nejaký príkaz pre odberateľa na zaplatenie určitej čiastky, kde by sa DPH nemala vyskytovať, ale táto suma by mala obsahovať tú DPH. Aby sa nemuselo doplácať. Napr. dodanie tovaru za 1000 Sk, predfaktúra bude ale na 1190 Sk. Asi myslela účtovníčka toto.

Potom sa robí ostrá faktúra, ak je do 15 dní od zaplatenia dodanie tovaru, stačí jedna, a to ZD 1000, DPH 190, spolu 1190, k úhrade 0.
Ak je dodanie tovaru po 15-tich dňoch, najprv sa vystavuje faktúra na platbu, kde by sa mala zúčtovať DPH, teda 190 Sk, 343/314. A následne po dodaní tovaru 1000 5xx/, 190 314/ a 1190 /321, následne zúčtovanie preddavku 321/314.
Ak je dodanie ihneď po zaplatení tovaru, musím účtovať preddavok na 314?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AIMA Pozri príspevok
Ak je dodanie ihneď po zaplatení tovaru, musím účtovať preddavok na 314?
Preddavok účtujem na 314, kde inde ho chceš naúčtovať?
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Tweety Pozri príspevok
Preddavok účtujem na 314, kde inde ho chceš naúčtovať?
Keď dodám službu ihneď po prijatí platby, nemôžem účtovať rovno na
311
a 343?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

AIMA Pozri príspevok
Prosím o radu.
firma vystavuje faktúry v podvojnom účtovníctve za tovar (software). Za minulé roky má veľa neplatičov, teda zaplatila aj DPH ktorú nedostala. Chce to riešiť preddavkovými faktúrami, no zároveň by rada vychádzala v ústrety klientom a tovar dodala v najkratšej možnej lehote aby mohli program používať. Ak vystavila predfaktúry a zároveň tovar dodala, musí vystaviť fa k dodanej službe? Ako sa vyhnúť plateniu DPH?
Podčiarknutému nerozumiem, ako si to myslela ???
Ak si platiteľ Dph, pri každom dodaní tovaru, služby fakturuješ a následne platíš Dph.

Ak pošleš zákaznikovi zálohovú faktúru ( tú neučtuješ) a on ti následne zaplatí,
prijatú platbu zaúčtuješ ...........................................211, 221/324

Následne dodaš software, vystavíš fa .........................324/311

Ak by sa stalo, že platbu prijmeš napr. 31.3 a dodávka softwaru bude až 1.4 (t.z. v nasledujúcom mesiaci ), v takomto prípade by si mala povinnosť vystaviť faktúru k prijatému preddavku - dátum dodania 31.3 a následne potom faktúru k dodaniu softweru 1.4, kde by si to daňovo vysporiadala.
To píšem iba pre úplnosť témy.

AIMA Pozri príspevok
Keď dodám službu ihneď po prijatí platby, nemôžem účtovať rovno na
311
a 343?
V každom prípade dodávku tovaru budeš účtovať rovno ...........311/604,343.

Rozdiel je iba v tom,
že ak Ti neplatia dopredu, tak dodanie učtuješ ...................311/604,343
a prijatú platbu za faktúru zaúčtuješ .................................. 221,211/311

a ak Ti zaplatia dopredu tak naúčtuješ najprv prijatú zálohu........ 221,211/324
a potom dodanie........................................... .........................311/604,343
a odpočet zálohy........................................... ........................324/311
Naposledy upravil azla : 17.04.09 at 16:58
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Azla,
firma odvedie DPH ( vystaví cca 100 faktúr za mesiac) ktorú jej odberatelia uhradia dlho po splatnosti a niekedy vôbec. Myslela som, že problém vyriešim preddavkovými faktúrami (nebude platiť DPH ktorú nedostala vrámci uhradenej faktúry a v niektorých prípadoch už ani nikdy nedostane). Teda na základe predf. by klienti zaplatili, fa na prij. pl. by som vystavila DPH odviedla. Ak v deň prijatia platby na účet dodám tovar, nemusím platbu považovať za preddavok a môžem účtovať 311/604,343
221,211/311?
ide mi o to aby boli klienti spokojní, mali čo najskôr svoj tovar, a firma čo najskôr svoje peniaze ( firma má dosť nedisciplinovanú klientelu, čo sa týka úhrad).
Naposledy upravil AIMA : 17.04.09 at 16:36 Dôvod: zmizol citát
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ja by som účtovala takto:
prijatá platba 221/324
vystav. faktúra 311/604,343
odpočet poskytnutého preddavku 324/311
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

AIMA Pozri príspevok
Azla,
firma odvedie DPH ( vystaví cca 100 faktúr za mesiac) ktorú jej odberatelia uhradia dlho po splatnosti a niekedy vôbec. Myslela som, že problém vyriešim preddavkovými faktúrami (nebude platiť DPH ktorú nedostala vrámci uhradenej faktúry a v niektorých prípadoch už ani nikdy nedostane). Teda na základe predf. by klienti zaplatili, fa na prij. pl. by som vystavila DPH odviedla. Ak v deň prijatia platby na účet dodám tovar, nemusím platbu považovať za preddavok a môžem účtovať 311/604,343
221,211/311?
ide mi o to aby boli klienti spokojní, mali čo najskôr svoj tovar, a firma čo najskôr svoje peniaze ( firma má dosť nedisciplinovanú klientelu, čo sa týka úhrad).
Rozumiem, tovar dodáš zákazníkom, ktorí Ti zaplatili a odvedieš Dph z dodaného a zaplateného tovaru.
Avšak, ak prijímaš platby vopred, aj ked v ten istý den, mala by si učtovať o prijatých preddavkoch, pre poriadok a podľa správnosti. Platbu dostaneš pod iným symbolom (asi) ako je symbol vystavenej faktúry.

Stále u odberateľa bude časový posun medzi dátumom odoslaného preddavku a dátumom vystavenia a prijatia faktúry.. Preto aj vo faktúre by si to mala uvádzať.
Logicky nemôže odberateľ 20. zaplatiť došlú fa (321), ked dodávateľ ju vystavil napr. 22. a obdržal ju 24.-ého.
Je to možno náročnejšie na evidenciu, ale takto to ma byť správne.
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

azla Pozri príspevok
Rozumiem, tovar dodáš zákazníkom, ktorí Ti zaplatili a odvedieš Dph z dodaného a zaplateného tovaru.
Avšak, ak prijímaš platby vopred, aj ked v ten istý den, mala by si učtovať o prijatých preddavkoch, pre poriadok a podľa správnosti. Platbu dostaneš pod iným symbolom (asi) ako je symbol vystavenej faktúry.

Stále u odberateľa bude časový posun medzi dátumom odoslaného preddavku a dátumom vystavenia a prijatia faktúry.. Preto aj vo faktúre by si to mala uvádzať.
Logicky nemôže odberateľ 20. zaplatiť došlú fa (321), ked dodávateľ ju vystavil napr. 22. a obdržal ju 24.-ého.
Je to možno náročnejšie na evidenciu, ale takto to ma byť správne.

Je mi to jasné, ďakujem azla veľmi pekne za Tvoju ochotu a trpezlivosť, chcela som sa zbaviť toho účtovania preddavku ( nie som veľmi doma v účtovníctve), asi radšej zvolím vystavenie ostrej faktúry a budem uháňať neplatičov.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak máš zlú skúsenosť s neplatením a zákazník je ochotný zaplatiť predfaktúru, zvoľ si radšej túto možnosť.
Účtovanie o prijatom preddavku je menej náročnejšie ako naháňanie neplatičov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať