Zavrieť

Porady

ODISY V JÚ !!!!!!!!!!!!!!!

Včera som zadala túto otázku ale nikto mi neodpovedal.

Potrebovala by som vedieť či je možné V JÚ jeden rok proste neodpisovať HIM? Alebo sa musí dodržovať odpisový plán? Ide totiž o to, že majiteľ firmy sa takýmto spoôsobom tento rok dostane do straty keď si uplatní odpisy HIM.
Nemal niekto takýto prípad v účtovníctve?
Naposledy upravil marcelaStanakova : 28.03.05 at 14:23
Usporiadat
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Prosím vás, mám ešte jeden problém s odpisovaním. V roku 2001 sme kúpili PC zostavu, to znamená PC,monitor, tačiareň,repreduktory,klávesnica.......
Zaradila som to do 1.odpis.skupiny, no v roku 2004 došlo k zničeniu počítača, závada sa nedala odstrániť, bolo treba kúpiť nový počítač. Neviem ako postupovať v tomto prípade. Z fa v roku 2001 viem určiť cenu reprokuktorov, monitora a tlačiarne, ale v cene PC je aj klávesnica a myš, ich cenu neviem určiť. Keď vyradím PC v sume uvedenej na fa, vyradím tým aj klávesnicu a myš. Čo s tým??? Potom zaradím nový PC a z novej OC budem pokračovať v odpisovaní rovnomerným odpisovaním OS : 4 ????
Viete mi niekto pomôcť aj s týmto????
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Cena klavesnice a mysi je v dnesnej dobe tak zanedbatelna, ze by som kludne vyradila komplet zostavu z roku 2001 a novy PC zaradila len v hodnote bez mysi a klavesnice /ak si chces tu staru ponechat/, teda v ceny noveho PC a odpisujes /danovo/ klasicky v 1. OS, ak rovnomerne tak 1/4, ak zrychlene tak ako je uvedene v parag. 28, koeficientom v 1. roku 4 v dalsich 5, atd.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Tiež som tohoto názoru.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Vrelá vďaka!
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

To som zasa ja! Dnes nedám pokoj. Ešte potrebujem radu ohľadne výstavby novej prevádzky. Na osobitnom účte evidujem všetky náklady spojené s výstavbou až do jej ukončenia a kolaudácie, kedy začnem túto budovu odpisovať. Chcem vedieť, či je potrebné viešť o týchto nákladoch aj inventárnu kartu a či tieto náklady idú do záverečného zúčtovania majetku firmy. Vediem JÚ.
Ďakujem za pomoc!
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Musela by som to pozriet, ja osobne nemam skusenosti s vystavbou, tak sa snad ozve niekto iny.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Aj tak ďakujem a prosím o pomoc niekoho, kto má skúsenosti v danej problematike.

Deni
To som zasa ja! Dnes nedám pokoj. Ešte potrebujem radu ohľadne výstavby novej prevádzky. Na osobitnom účte evidujem všetky náklady spojené s výstavbou až do jej ukončenia a kolaudácie, kedy začnem túto budovu odpisovať. Chcem vedieť, či je potrebné viešť o týchto nákladoch aj inventárnu kartu a či tieto náklady idú do záverečného zúčtovania majetku firmy. Vediem JÚ.
Ďakujem za pomoc!
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Takze ako to vlastne je ? Ak v JU prerusim odpisy, vo vykaze o majetku a zavazkoch bude aj napriek tomu majetok znizeny o prerusene odpisy?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ak vychadzam z teorie predch. prispevkov, ze na co si zatazovat hlavu v JU odpismi, tak by vo vykazoch mali byt zohladnene len DO. Ale ak ten majetok pouzivam, neviem, ci je to celkom "ciste".
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

anka
Takze ako to vlastne je ? Ak v JU prerusim odpisy, vo vykaze o majetku a zavazkoch bude aj napriek tomu majetok znizeny o prerusene odpisy?
Anka, ak prerušíš odpisy za rok 2004, tak vo vákaze sa Ti zostatková cena HIM
nezmení, lebo nič neodpíšeš. Vo výkaze sa Ti zmení zostatková hodnota len vtedy, ak na inv.kartu uvedieš odpis a ten "ukrojí" zo zostatkovej ceny HIM. Aspon tak to funguje u väčšiny sw. To je asi všetko, viac niet čo .
Pekný večer...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Janca
Ak vychadzam z teorie predch. prispevkov, ze na co si zatazovat hlavu v JU odpismi, tak by vo vykazoch mali byt zohladnene len DO. Ale ak ten majetok pouzivam, neviem, ci je to celkom "ciste".
Janča, v JU si účtovník musí hlavu zaťažovať odpismi ale hlavne daňovými, ktorými znižuje základ dane. Ja PU zatial nerobím, ale v JU sa prakticky účtovné odpisy nepoužívajú na rozdiel od PU. A vo výkazoch sú zohladnené len DO. Čo s tým, keď zákonodarci schválili aj JU aj PU aspoň si máme z čoho vybrať.
Pekný večer želám...
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Deni
To som zasa ja! Dnes nedám pokoj. Ešte potrebujem radu ohľadne výstavby novej prevádzky. Na osobitnom účte evidujem všetky náklady spojené s výstavbou až do jej ukončenia a kolaudácie, kedy začnem túto budovu odpisovať. Chcem vedieť, či je potrebné viešť o týchto nákladoch aj inventárnu kartu a či tieto náklady idú do záverečného zúčtovania majetku firmy. Vediem JÚ.
Ďakujem za pomoc!
no neviem, či ti budem vedieť správne odpovedať, lebo my sme budovu kúpili ako starú a počas roka prerábali- opravy boli vo velkom rozsahu - všetko technické zhodnotenie - ktoré som účtovala počas roka ako výdaj neovplyvnujúci základ dane /malé sumy ak boli platené cez pokladnu-bločky z registračiek / a na konci roka som si v exceli spravila tabulku, kde som presne podla došlých faktúr za opravu + tie sumy, ktoré som dávala cez pokladnu za opravu vyčíslila jednotlivé sumy bez DPH a sčítala-a jednou sumou som to priradila na kartu k budove -kde sa to teraz bude odpisovať spolu s budovou -20 rokov
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

bože , teraz som si to prečítala ešte raz a asi ten môj postup vyzerá hrozne zložito...
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Nie je to až také zložité, len neviem čo mám s tými nákladmi robiť za jednotlivé roky, pretože tá prevádzka sa len tak rýchlo určite nepostaví, bude to stavba storočia pri momentálnych tržbách. Takže ak si na jednej karte budem viesť tieto jednotlivé / aj malé/ náklady na túto stavbu počas niekoľkých rokov, pôjdu tieto náklady niekde do výkazov?
Pôjde to do investičného majetku, keďže stavba ešte nie je ukončená a ani sa ešte neodpisuje. Toto mi robí problémy. Doteraz som to nedávala nikde a teraz ma napadlo, či to nie je zle. Či som to do tých výkazov nemala predsa len dať. No neviem!!
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Mám takýto problém:
V roku 2003 boli zle vypočítané a uplatnené odpisy - pri výpočte nebola zmenená doba odpisovania v 2.skupine z 8 rokov na 6 a v 5.skupine zo 40 rokov na 30. t.j. uplatnené odpisy boli nižšie ....

V tej 2.skupine to bol už 6. rok odpisovania - teda HM by už bol odpísaný v r.2003, ale nie je. Môže sa to doodpisovať v roku 2004?

Budova v 5.skupine je odpisovaná rovnomerne a v r.2003 bol odpis 2,5% namiesto 3,4%.

Ako by ste postupovali?

ďakujem a prajem pekný deň
Viki
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vypočítala by som r. 2003 ako mal byť správne a rozdiel v odpisoch je pripočítateľná položka.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Zuzka ďakujem
ale nie je mi jasné akú pripočítateľnú položku myslíš...
Keď tie odpisy vypočítam za rok 2003 správne tak vychádza, že sa firma ukrátila o cca 30000 Sk na odpisoch - takže nie je čo pripočítať.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Živnostník ukončil živnosť v decembri 2004. Zostal neodpísaný majetok -ešte 1 rok odpisu. Može si tento odpis uplatnit v tomto poslednom roku odpisovania?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Mám veľký probléééém! Aspoň pre mňa

Máme JU a v roku 1992 sme mali prenajatý určitý majetok a v zmluve sme mali uvedené, že po dobu nájmu ho môžeme odpisovať. Tak sme ho odpisovali až po rok 2000, kedy sme odpisovanie prerušili. V roku 2002 tento majetok odkúpila za pár korún naša sro a tá nám faktúruje prenájom tohto zariadenia.
Čo mám teraz spraviť zo zostatkovou cenou , ktorá mi tam zostala.
Chceme JU už úplne vyčistiť a neviem čo mám spraviť.

Prosíííím.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Nie je z toho celkom jasné, kto bol pôvodný majiteľ tohoto majetku, či ste v JU boli ako prenajímateľ alebo ako nájomca a teda kto predával daný majetok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať