Zavrieť

Porady

ZVYSENIE NAJMU

ahojte,

predovsetkym sa ospravedlnujem za svoj predchadzujuci "vydareny" prispevok, nejako sa mi sekol pc, a ked som to tak pekne odoslala, uz som to nemohla nijakym cinom opravit. Prepacte.

Ale chcela som sa vlastne spytat takto:

mam v prenajme byt na riadne uzatvorenu zmluvu s platnostou od 01.01.2004. To by bolo vsetko ok, ale teraz mi majitel pisomne oznamil, ze zvysuje najom z dovodu inflacie od 01.02.2005 o vyse 11%. Podla zmluvy by vlastne vsetky zmeny mali byt formou dodatkov podpisane oboma zmluvnymi stranami. Ma on narok na zvysenie ceny, bez toho, aby sme to pisomne potvrdili? Dakujem za kazdu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JanaF je offline (nepripojený) JanaF

    Zajtra bude lepsie...:) JanaF
    Podla mna by mal byt k tejto zmluve aj dodatok. Pokial je v zmluve v zaverecnych ustanoveniach uvedene, ze zmeny sa riesia prostrednictvom dodatkov.
    Naposledy upravil JanaF : 23.03.05 at 12:32

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    Jednostranné zvýšenie nájmu by bolo zrejme v rozpore s § 493 Obč. zákonníka. To je ale všeobecné pravidlo. Odlišná situácia môže nastať, ak je v zmluve klauzula, ktorá takýto postup prenajímateľa umožňuje- napr. vo väzbe na vývoj inflácie. V každom prípade by bolo nutné zmluvu naštudovať a až potom dať komplexnejšie stanovisko.

    via je offline (nepripojený) via

    via
    konecne sa mi podarilo zistit stanovisko od pravnicky, takze v skratke:
    - nakolko ja v zmluve ziadnu klauzulu v tomto zmysle nemam (ziadne zohladnovanie vysky najmu napr. z dovodu inflacie), majitel bez toho, aby bol podpisany novy dodatok nema narok na zvysenu sumu. v mojom pripade, ako ma informoval o vyske navysenia, urcite nie vo vyske 11% (ak by som suhlasila a podpisala dodatok, tak urcite beriem inflaciu podla toho, ako bola vyhlasena tj. ak sa nemylim tak 7,5% za rok 2004)
    - v pripade, ze zmluva by obsahovala klauzulu, v ktorej by bolo riadne napisane, ze najom sa bude zvysovat rocne v zavislosti od vysky inflacie (tiez len vo vyske inflacie vyhlasenej) v tom pripade, ide o pravny narok majitela na tuto sumu, a ja aj keby som ju potom nevyplatila, tak moja povinnost navyseny najom zaplatit nezanika. v tom pripade by som ja zase musela nejako majitela presvedcit, aby sme novym dodatkom bud sumu upravili alebo najom nenavysovali vobec.
    a taka perlicka ... pisala som, ze najom navysil o 11%, no zabudla som na to, ze suma, ktoru mesacne platim sa (aj zmluvne) cleni na: najom + zaloha na inkaso, a ked som si to preratala, tak vlastne zdvihol najom o 20%!
    dakujem za vsetky odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.