Zavrieť

Porady

Kolaudácia po 20 rokoch?

Rodičia začali prestavbu domu ešte pred 89 rokom na základe stavebného rozhodnutia. Dom prestavali práve na prelome rokov 89/90, nepožiadali o kolaudáciu. Bývajú v tom dome doteraz a chcú mi ho darovať. Chcel by som si veci dať doporiadku. Čo mám robiť? Požiadať o kolaudáciu i po toľkých rokoch? Alebo to nechať tak alebo iné? Vďaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    mikiusko Pozri príspevok
    Rodičia začali prestavbu domu ešte pred 89 rokom na základe stavebného rozhodnutia. Dom prestavali práve na prelome rokov 89/90, nepožiadali o kolaudáciu. Bývajú v tom dome doteraz a chcú mi ho darovať. Chcel by som si veci dať doporiadku. Čo mám robiť? Požiadať o kolaudáciu i po toľkých rokoch? Alebo to nechať tak alebo iné? Vďaka za radu.
    A úradníci nekontrolovali, že bolo vydané stavebné rozhodnutie a nebola k nemu kolaudácia? Možno by bolo dobré zistiť, či sa to stavebné povolenie nestratilo. Veď stavebné povolenie má obmedzenú platnosť. Čiže možno už dávno bolo zrušené. Ak pri prestavbe nedošlo k zásadným zmenám (nezmenila sa strecha, nezväčšila plocha budovy oproti predchádzajúcej) stavebné povolenie ani nebolo treba.

    micianm je offline (nepripojený) micianm

    micianm
    Stavebné povolenie doma naši majú, či sa stratilo na stavebnom úrade to neviem. Pri rekonštrukcii došlo k úplnej prestavbe domu, či už do plochy, teda menil sa aj pôdorys (pristavovala sa izba a chodba) aj výška domu (nové podkrovné poschodie namiesto starej povaly a nová strecha).

    gasdiv je offline (nepripojený) gasdiv

    gasdiv
    Ahoj mikiusko, z vlastnej skúsenosti Ti môžem povedať, že budeš musieť vybavovať kolaudaciu teraz a podľa zákonov čo platia teraz. Čaká Ťa obdobie pevných nervov a tlstej peňaženky. Potrebuješ:
    1. Projekt, 2. Geometrické zameranie stavby, 3. Revízne správy - elektrika, plyn a pod., 4. List vlastníctva na pozemok a pod. Všetko Ti povedia na MÚ, odbor výstavby. gasdiv

    micianm je offline (nepripojený) micianm

    micianm
    ďakujem za odpoveď. Mimochodom, Kolaudácia vykonáva ale stavebný úrad, nie? V akom postavení je pri tejto činnosti MÚ, odbor výstavby tak ako píše gasdiv?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Mestský alebo obecný úrad je stavebným úradom podľa stavebného zákona. Aj o kolaudáciu treba požiadať na mestskom úrade s príslušnými dokladmi. Pokiaľ toto priamo mesto alebo obec nevykonáva, majú na to príslušný stavebný úrad. Ale oficiálne je stavebným úradom mesto alebo obec. Stavebné resp.kolaudačné povolenie podpisuje príslušný primátor alebo starosta.

    Kolaudácia po 20 rokoch?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.