Zavrieť

Porady

Súkromné auto aj na podnikanie SZČO

Poraďáci, prosím o radu:
Od 1. apríla 2007 som SZČO. V máji 2007 som kúpila ojazdené auto, ktoré na základe zaplatenia cestnej dane na DÚ k 1. augustu 2007 chcem využívať aj na služobné účely. Otázka znie: Môžem si dávať do nákladov všetky náklady na auto? Pretože pani na DÚ mi povedala, že si môžem dávať buď náhradu (tých 6,20Sk/km) alebo PHL. Môj názor je taký , že keď odlíšim v knihe jázd súkromné a služobné cesty a alikvotne prepočítam náklady, budem si môcť uplatniť všetky náklady súvisiace s autom. Mám pravdu? (a čo také náhradné diely, údržba .....??? - môžem si uplatniť alebo nie?) Všetkým ďakujem za rady...
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dorotka26 Pozri príspevok
Poraďáci, prosím o radu:
Od 1. apríla 2007 som SZČO. V máji 2007 som kúpila ojazdené auto, ktoré na základe zaplatenia cestnej dane na DÚ k 1. augustu 2007 chcem využívať aj na služobné účely. Otázka znie: Môžem si dávať do nákladov všetky náklady na auto? Pretože pani na DÚ mi povedala, že si môžem dávať buď náhradu (tých 6,20Sk/km) alebo PHL. Môj názor je taký , že keď odlíšim v knihe jázd súkromné a služobné cesty a alikvotne prepočítam náklady, budem si môcť uplatniť všetky náklady súvisiace s autom. Mám pravdu? (a čo také náhradné diely, údržba .....??? - môžem si uplatniť alebo nie?) Všetkým ďakujem za rady...
Cestná daň už nie je, ale daň z motorových vozidiel. Ak auto nemáš v majetku firmy, tak jazdy môžeš hocijako rozlišovať, môžeš si uplatniť iba paušálnu náhradu za služobne najazdené kilometre. V tom 6,20 už máš zahrnuté amortizáciu, oprava a udržbu.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Je tu množstvo tém, v ktorých sa problematika rozoberala. Skús vyhľadávať.
Pozri napr. http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Aj tu je link:
http://www.porada.sk/t55766-szco-suk...kilometre.html

Dnes som už v jednom príspevku dotazujúcu osobu prosil, aby najprv hladal v poradách, až potom zadával novú tému.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 14.09.07 at 10:37
0 0
dorotka26 dorotka26

dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

Ďakujem pekne, jasné, veď som vyplňovala daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ja trubka... Takže si môžem uplatniť len tých 6,20 od km, že?
So Ti naozaj vďačná.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

dorotka26 Pozri príspevok
Ďakujem pekne, jasné, veď som vyplňovala daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ja trubka... Takže si môžem uplatniť len tých 6,20 od km, že?
So Ti naozaj vďačná.
A plus spotrebované PHM.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Orsz Pozri príspevok
A plus spotrebované PHM.
Drobnulilinká predvíkendová úprava:

A plus náhradu za spotrebované PHL.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V prípade, že ide o vlastné osobné MV, postupuješ podľa §19 ods.2 písm.e/.
Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2 Daňové výdavky sú:
....
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)


Odkaz č.87 je na Zákon o cestovných náhradách
http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jana Acsová Pozri príspevok
Drobnulilinká predvíkendová úprava:

A plus náhradu za spotrebované PHL.
Janka, len doplním predvíkendový malý preklad: PHM - pohonné hmoty, kde P je pohonné a HM je hmoty .
0 0
dorotka26 dorotka26

dorotka26 je offline (nepripojený) dorotka26

Ďakujem všetkým, už som múdrejšia...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Orsz Pozri príspevok
Janka, len doplním predvíkendový malý preklad: PHM - pohonné hmoty, kde P je pohonné a HM je hmoty .
No už som prebudená, neprebudená len ráno. PHM veľmi ... veľmi ustupuje pohonným látkam Zistila som to pri písaní článku, kde som upustila od PHM a prešla na PHL.

P.S.:
Nič nerobím neuvážene
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Orsz Pozri príspevok
Janka, len doplním predvíkendový malý preklad: PHM - pohonné hmoty, kde P je pohonné a HM je hmoty .
Ja osobne mám skratku PHM zafixovanú ešte z vojny a to už je dosť dávno. Či PHM alebo PHL je asi v podstate jedno, hlavné je že každý vie o čom je reč
Pekný konečne slnečný víkend všetkým....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ešte pre dorotku26 (doplnenie Johankinho príspevku):
Základná náhrada:
http://www.porada.sk/t33037-zakladna...utomobilu.html
Náhrada PHL
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
Účtovanie v JÚ:
http://www.porada.sk/t39787-sukromny...ni-3-cast.html
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2 Daňové výdavky sú:
....
e) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Aj ja som mala zafixované PHM od vojny ,ale v predmetnom ustanovení sú "látky" .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Áno, bola som na chvíľku so psíkmi von a napadlo ma prečo nie PHM ale PHL, hoci aj ja som používala predtým PHM. Lebo:

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto ...

A tak ... takto je to v zákone o cestovných náhradách, ako aj v ostatných ustanoveniach týkajúcich sa spotreby pohonných látok. Pohonné hmoty jednoducho v literatúre a súvisiacich ustanoveniach právnych predpisov nenájdeme.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Janka tak budeme čerpať látky - pohonné. A na PHM zabudneme. Musíme ísť s dobou a literou zákona.
PS: ty si bola so psíkmi a ja sám so sebou /zabehnúť si/
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Manual Pozri príspevok
Janka tak budeme čerpať látky - pohonné. A na PHM zabudneme. Musíme ísť s dobou a literou zákona.
PS: ty si bola so psíkmi a ja sám so sebou /zabehnúť si/
A aké látky používaš na pohon? Pozitívne predvíkendové myslenie?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jana Acsová Pozri príspevok
A aké látky používaš na pohon? Pozitívne predvíkendové myslenie?
Riadne čerpám PHL na ČS... A niekedy aj vlastné, ale už ideme
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Manual Pozri príspevok
Janka tak budeme čerpať látky - pohonné. A na PHM zabudneme. Musíme ísť s dobou a literou zákona.
PS: ty si bola so psíkmi a ja sám so sebou /zabehnúť si/
už je to tu aj tak mimo
Janko, to na tých pekných nohách si bol behať ? Teda ja som Tvoje nohy zblízka nevidela, ale baby hovorili .....
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Johanka Pozri príspevok
už je to tu aj tak mimo
Janko, to na tých pekných nohách si bol behať ? Teda ja som Tvoje nohy zblízka nevidela, ale baby hovorili .....
............ ..... ......
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Manual Pozri príspevok
............ ..... ......
Mimo, nemimo ... ukrutne som sa tešila na Jankovu reakciu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať