Zavrieť

Porady

Ide o trojstranný obchod?

Ahojte, potrebujem poradiť:
firma Slovensko kúpi tovar od firmy Nemecko a predá ho firme Rusko. Tovar však fyzicky zostáva v Nemecku, len sa prevezie zo skladu firmy Nemecko do skladu firmy Rusko, prípadne konečnému zákazníkovi firmy Rusko. Prepravu tovaru v Nemecku hradí firma Slovensko. Ide o trojstranný obchod?
Ďakujem za radu.
Usporiadat
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem, ale ešte raz sa pýtam, čo poviete na moju úvahu:

1.Dá sa to napr. tak, že konečnú cenu tovaru znížim o cenu odvozu a položkovite rozpíšem:
Tovar v cene: 90tisíc, odvoz tovaru 10 tisíc. /Ak dohodnutá cena tovaru bola 100tisíc/.



Pri tejto verzii:
2.- samozdanenie u prvého odberateľa a druhého dodávateľa, uvádzať v iných riadkoch, nie tam kde trojstranný obchod,
- a zároveň sa vzťahuje aj oznámenie cestou súhrnného výkazu.

ak som platca DPH na Slovensku, dostanem faktúru z Čiech tiež bez dph, /+samozdanenie/, potom faktúru do Nemecka vystavím bez dph - chápem to dobre?

Neviem, či som sa "nedomotala"

Ďakujem za Vašu trpezlivosť.
Laura
Naposledy upravil Laura1 : 16.09.08 at 18:27
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Laura1 Pozri príspevok
Ďakujem, ale ešte raz sa pýtam, čo poviete na moju úvahu:

Dá sa to napr. tak, že konečnú cenu tovaru znížim o cenu odvozu a položkovite rozpíšem:
Tovar v cene: 90tisíc, odvoz tovaru 10 tisíc. /Ak dohodnutá cena tovaru bola 100tisíc/.
Ale odvoz tovaru si robil sám odberateľ, nie?
Fakturuj tovar 100 tisíc.

Pri tejto verzii:
- samozdanenie u prvého odberateľa a druhého dodávateľa, uvádzať v iných riadkoch, nie tam kde trojstranný obchod,
- a zároveň sa vzťahuje aj oznámenie cestou súhrnného výkazu.

ak som platca DPH na Slovensku, dostanem faktúru z Čiech tiež bez dph, /+samozdanenie/ áno

potom faktúru do Nemecka vystavím bez dph - chápem to dobre? áno
Neviem, či som sa "nedomotala"


Laura
v citáte modrou farbou
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Vďaka,
mne nešlo o to, aby to bol trojstranný obchod, druhá verzia bude ok.

Laura
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Laura, nezabudni ešte na ustanovenie § 43:

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu ...


PS: hľadala som tu na porade vzor písomného vyhlásenia, ale bezúspešne
0 0
vaneta vaneta

vaneta je offline (nepripojený) vaneta

To znamená, že keď si k nám príde odberateľ z EÚ sám po tovar, prípadne pošle nejakú "svoju" špedičku, tak mu máme dať podpísať to vyhlásenie, že prepravil tovar do iného členského štátu? NEMATE NIEKTOR VZOR TAKEHOTO VYHLASENIA? prosím dajte ho tu.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

toto som ja pouzila
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

vaneta Pozri príspevok
To znamená, že keď si k nám príde odberateľ z EÚ sám po tovar, prípadne pošle nejakú "svoju" špedičku, tak mu máme dať podpísať to vyhlásenie, že prepravil tovar do iného členského štátu? NEMATE NIEKTOR VZOR TAKEHOTO VYHLASENIA? prosím dajte ho tu.
Áno, treba, aj spätne. Môj kamarát si to teraz "naháňa" za 3 roky dozadu.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím Vás, čo v prípade ak sa obchodu zúčastňujú 3 strany, každá je osobou s IČ DPH v rôznych člen. štátoch, avšak 1. dodávateľ (my sme SR firma) iba opracúva materiál, ktorý je majetkom 1.odberateľa (Belgická firma) a takto opracovaný (1.dodávateľ faktúruje iba službu) je prepravený 2.odberateľovi (Rumunská firma) - ale stále ide iba o službu. Myslím, že v tomto prípade nejde o trojstranný obchod, či sa mýli? Všade sa píš v prípade trojstranného obchodu iba o dodaní tovaru ale nie služby. Ak by teda išlo iba o službu, tak túto potom neuvádzam ani do DPH?
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas o radu,
Slovenska firma predava tovar firme Irskej (registrovana k DPH v Irsku) a ta ho predava firme do Rumunska. Tovar fyzicky cestuje zo Slovenska do Rumunska (zabezpecuje Irska firma).
Podla mna je to trojstranny obchod.
SVK firma fakturuje bez DPH. Necha si potvrdit dodak od prepravcu a od Rumunskej firmy ze to bol vyvoz.
Je moj postup spravny?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

fizzy Pozri príspevok
Prosim Vas o radu,
Slovenska firma predava tovar firme Irskej (registrovana k DPH v Irsku) a ta ho predava firme do Rumunska. Tovar fyzicky cestuje zo Slovenska do Rumunska (zabezpecuje Irska firma).
Podla mna je to trojstranny obchod.
SVK firma fakturuje bez DPH. Necha si potvrdit dodak od prepravcu a od Rumunskej firmy ze to bol vyvoz.
Je moj postup spravny?
My potvrdzujeme CMR - prepravný list, kde je uvedený odberateľ - vo Vašom prípade Irsko a miesto vykládky - Rumunsko. Pokiaľ pri fakturácii dodržíte vy aj Íri správne IČ DPH, teda každý svojej krajiny, je to trojstranný obchod.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Ano, Iri nam poslali (objednavka) ich IC DPH v Irsku a my niesme registrovany k DPH v Irsku, cize budeme fakturovat so slovenskou IC DPH. Takze je to v poriadku.
0 0
Niamh Niamh

Niamh je offline (nepripojený) Niamh

Ide o trojstranný obchod aj v tomto prípade?
Dodávateľ je NEMEC č.1 - ktorý tovar vyfakturuje BELGIČANOVI ( prvý odberateľ )- a ten zase SLOVÁKOVI ( druhý odberateľ ). Všetci traja sú zaregistrovaní ako platcovia vo svojej krajine.
Avšak tovar sa pohybuje takto:
Od NEMCA č.1 - je prepravený do inej nemeckej spoločnosti = k NEMCOVI č.2 ( kde je SLOVÁK na školení a tento tovar potrebuje na odskúšanie stroja - ktorý si u NEMCA č.2 objednal ). Máme CMR od NEMCA č.1 k NEMCOVI .č2.
Po skončení testovania stroja TOVAR aj STROJ boli prepravené k SLOVÁKOVI.
SLOVÁK má CMR od NEMCA č.2 na Slovensko. Nemec č.2 fakturuje len svoj STROJ.
Je to 3-stranný obchod pri TOVARE?
T.j. nevadí že TOVAR bol prepravený najprv na 2 týždne k INÉMU NEMCOVI a potom od neho do SR?
ĎAKUJEM
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

Prajem dobrý deň milí poraďáci.
Rada by som sa aj ja na vás obrátila s otázkou, či je ,alebo nieje trojstranný obchod , a to :

Firma SK č.1 zaoberajúca sa sprostredkovaním prepravných služieb registrovaná platcom DPH na SK, dostane objednávku od Anglickeho odberateľa na prepravu tovaru z Anglicka na SK.

Prepravu si firma č. 1 objedná u prepravnej firmy Sk č.2 registrovanej za platcu DPH SK .
FY č. 2 vykonaná na základe objednávky od FY č. 1 prepravoz Anglicka na Sk.


Ďakujem za vašu odpoved a prajem príjemný deň...
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

andyt Pozri príspevok
Prajem dobrý deň milí poraďáci.
Rada by som sa aj ja na vás obrátila s otázkou, či je ,alebo nieje trojstranný obchod , a to :

Firma SK č.1 zaoberajúca sa sprostredkovaním prepravných služieb registrovaná platcom DPH na SK, dostane objednávku od Anglickeho odberateľa na prepravu tovaru z Anglicka na SK.

Prepravu si firma č. 1 objedná u prepravnej firmy Sk č.2 registrovanej za platcu DPH SK .
FY č. 2 vykonaná na základe objednávky od FY č. 1 prepravoz Anglicka na Sk.


Ďakujem za vašu odpoved a prajem príjemný deň...
POSUVAM....dakujem
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Nemám pred sebou zákon (neviem sa odvolať na §), ale v tomto prípade sa nejedná o trojstranný obchod, ale z hľadiska dph sa správaš, ako by si službu prijala a poskytla. Ty neobchoduješ s tovarom, ale so službou. Fakturuješ teda so slovenskou DPH, pretože tvoj odberateľ je registrovaný SK.
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

koňo Pozri príspevok
Nemám pred sebou zákon (neviem sa odvolať na §), ale v tomto prípade sa nejedná o trojstranný obchod, ale z hľadiska dph sa správaš, ako by si službu prijala a poskytla. Ty neobchoduješ s tovarom, ale so službou. Fakturuješ teda so slovenskou DPH, pretože tvoj odberateľ je registrovaný SK.
ďakujem za radu...
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

koňo Pozri príspevok
Nemám pred sebou zákon (neviem sa odvolať na §), ale v tomto prípade sa nejedná o trojstranný obchod, ale z hľadiska dph sa správaš, ako by si službu prijala a poskytla. Ty neobchoduješ s tovarom, ale so službou. Fakturuješ teda so slovenskou DPH, pretože tvoj odberateľ je registrovaný SK.
teraz ma napadlo, že som neuviedla , že potom Fy č. 1 vystavý FA pre objednávateľa v Anglicku za danú preparvu. Preto sa pýtam, či sa to javý ako trojstarnný obchod ??
ĎAKUJEM !! Veľmi mi tým pomôžete.....
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
pri službe sa nikdy nemôže jednať o trojstranný obchod, preprava je služba !!!
0 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

optimistka Pozri príspevok
pri službe sa nikdy nemôže jednať o trojstranný obchod, preprava je služba !!!
Ďakujem veľmi pekne.... ja mám stále ,,chaos,, čo sa týka týchto vecí a radšej sa na vás obrátim, a príjmem každú dobrú radu ......

Prajem krásny dník...
0 0
ramarkN ramarkN

ramarkN je offline (nepripojený) ramarkN

Ahojte, prosím o radu, jedná sa o trojobchod alebo reťazový obchod?? Nemec (IČ DPH v Nemecku), Čech (IČ DPH v Česku), Slovak A a Slovak B (obaja IČ DPH Slovensko). Nemec dodáva tovar priamo Slovakovi B, ale fakturuje bez DPH Čechovi, Čech faktruruje bez DPH Slovakovi A, pričom na fakture je uvedené ze sa jedna o trojobchod. Slovak A vymeria DPH a odpočíta, následne fakturuje Slovakovi B aj s DPH 19%. Dufam, že je to zrozumiteľné, ďakujem za každý príspevok..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať