Zavrieť

Porady

odpisy-postup

Vie mi niekto poradiť ako mám postupovať keď kúpim stroj za 55 000,-
z účtovného hladiska?
z daňového hladiska?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Musíte si ho zaradiť do príslušnej odpisovej skupiny, aby ste vedeli, koľko rokov a pomocou akého koeficientu ho budete odpisovať.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Pravdepodobne pôjde o stroj, ktorý bude zaradený z účtovného hľadiska do samostatných hnuteľných vecí - účet 022 ? Rozhodnete sa ako dlho ho budete odpisovať (najčastejšie tak ako daňove). Mali by ste ale účtovné odpisy počítať len za tie mesiace v roku, v ktorých ste stroj už mali. Teda napr. od februára za 11 mesiacov.
    Z daňového hľadiska ho musíte v zmysle daňového zákona zaradiť do odpisovej skupiny a rozhodnúť sa, či ho budete odpisovať rovnomerne alebo zrýchlene. Podľa toho vypočítate daňový odpis za rok.
    Skúsim napr. tak, že Váš stroj patrí v zmysle daňového zákona do 1. skupiny - odpisovanie 4 roky a zaradený bol vo februári, potom bude odpis v r. 2005
    daňový - rovnomerný aj zrýchlený (55000/4) 13750,-- Sk
    účtovný- (55000/48 x 11) 12604,-- Sk.
    Snáď to pomôže.

    Klára100 je offline (nepripojený) Klára100

    Klára100
    Ako mám chápať: stanovenie účtovného odpisu
    stanovenie spôsobu odpisovania (daňového)
    vyhotovenie rozdielov medzi účtovnými a ďanovými odpismi
    s pozdravom

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Účtujú sa len účtovné odpisy. Daňové sa zohľadnia len v daňovom priznaní.

    Oboje odpisy sa evidujú na karte majetku.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Teraz mi napadlo, že neviem, či ide o PÚ alebo JÚ. Ja hovorím o PÚ. Prosím, napíš, či Ti ide o postup účtovania od obstarania po odpisovanie v PÚ alebo v JÚ.

    Klára100 je offline (nepripojený) Klára100

    Klára100
    Ide Pú. Rekapitulácia: Kúpim stroj. Zaradím ho do úžívania.Odpisujem ho 1 odpisovej skupine t.j. 4 roky takže mesačne odpisujem od februára alikvôtnu mesačnú
    splátku na účtoch 551/082. A na konci roku vypočítam daňové odpisy za celý rok a tie zohľadním len v daňovom priznaní.Doteraz som robila Jú.Tam sú len daňové odpisy.
    S pozdravom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.