Zavrieť

Porady

firemny automobil prideleny zamestnancovi - co to obnasa?

ahojte, potrebujem vseobecnejsie poradit, u SZCO mam prvy krat dopravny prostriedok - motocykel, ten bude zamestnancovi poskytnuty aj na sukromne ucely (nie je vodic z povolania)
neviem co vsetko to obnasa ohladne uradnych "papierovaciek", poradite?

podpise sa s nim zmluva o poskytnuti motoroveho vozidla, co este treba, nejake zdravotne prehliadky a skolenia ? (ak ano, kde sa to musi absolvovat)

co sa tyka uctovania a miezd, to mam nastudovane, dakujem
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
duficek Pozri príspevok
ahojte, potrebujem vseobecnejsie poradit, u SZCO mam prvy krat dopravny prostriedok - motocykel, ten bude zamestnancovi poskytnuty aj na sukromne ucely (nie je vodic z povolania)
neviem co vsetko to obnasa ohladne uradnych "papierovaciek", poradite?

podpise sa s nim zmluva o poskytnuti motoroveho vozidla, co este treba, nejake zdravotne prehliadky a skolenia ? (ak ano, kde sa to musi absolvovat)

co sa tyka uctovania a miezd, to mam nastudovane, dakujem
Napríklad toto:

Zamestnávateľ spravidla vydá internú smernicu, ktorou stanoví zásady pre pridelenie a používanie motorových vozidiel na služobné aj súkromné účely. So zamestnancami, ktorým sa uvedeným spôsobom poskytujú motorové vozidlá, uzatvorí zamestnávateľ dohodu, v ktorej špecifikuje povinnosti zmluvných strán v nadväznosti na internú smernicu. Nutné je dohodnúť, kto bude hradiť výdavky na poistné, prevádzku, údržbu, opravy vozidla...
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

dakujem, vzor zmluvy mam stiahnuty tuna z porady, je to mala firmicka 1 SZCO a 2 zamestnanci - motocykel bude pouzivat vyhradne 1 zamestnanec.

dam zamestnanca zaskolit o BOZP a preventivne pojde na zdravotnu prehliadku....pre nejasny pojem "vodic z povolania"
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

duficek Pozri príspevok
dakujem, vzor zmluvy mam stiahnuty tuna z porady, je to mala firmicka 1 SZCO a 2 zamestnanci - motocykel bude pouzivat vyhradne 1 zamestnanec.

dam zamestnanca zaskolit o BOZP a preventivne pojde na zdravotnu prehliadku....pre nejasny pojem "vodic z povolania"
Ešte je potrebné absolvovať školenie vodičov na základe ktorého sa vydá preukaz o absolvovaní. Robia to autoškoly. A samozrejme nezabudnúť prirátať 1% z obstarávacej sumy vozidla k zdaniteľnému základu kedže bude používané aj na súkromné účely
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
katkaj Pozri príspevok
Ešte je potrebné absolvovať školenie vodičov na základe ktorého sa vydá preukaz o absolvovaní. Robia to autoškoly. A samozrejme nezabudnúť prirátať 1% z obstarávacej sumy vozidla k zdaniteľnému základu kedže bude používané aj na súkromné účely
A na tieto účely k OC prirátať DPH, ak bola uplatnená...
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

katkaj Pozri príspevok
Ešte je potrebné absolvovať školenie vodičov na základe ktorého sa vydá preukaz o absolvovaní. Robia to autoškoly.
tomuto nerozumiem, ake skolenie este treba, okrem toho od "bezpecaka"?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

tak to pocujem prvy krat, je to nutne aj pri referentskych vozidlach?

co som sa pytal par znamych co robia vo firmach a maju takto pridelene auta, tak ani jeden nemali skolenie od BOZP ani lekarsku prehliadku a duplom uz nie preskolenie od autoskoly....
to nikto nekontroluje tieto veci?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
U nás vodiči absolvujú každoročne preškolenie od inštruktora z autoškoly, majú aj preukazy o preškolení.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ako take preskolenie prebieha, aspon orientacne, kolko trva a kolko stoji na 1 zamestnanca?
vdaka
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

duficek Pozri príspevok
ako take preskolenie prebieha, aspon orientacne, kolko trva a kolko stoji na 1 zamestnanca?
vdaka
U nás bolo asi pred mesiacom takéto školenie a dohodli sme s inštruktorom 2 hodinky lebo normálne to trvá aj celý deň. Je to o dohode Platili sme 300,- Sk za človeka. Treba si zavolať do nejakej autoškoly a oni povedia viac
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
katkaj Pozri príspevok
U nás bolo asi pred mesiacom takéto školenie a dohodli sme s inštruktorom 2 hodinky lebo normálne to trvá aj celý deň. Je to o dohode Platili sme 300,- Sk za človeka. Treba si zavolať do nejakej autoškoly a oni povedia viac
Katkaj a ostatní, čo o tom viete viac, môžete dať info, podľa akého predpisu to treba absolvovať?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Rozalka Pozri príspevok
Katkaj a ostatní, čo o tom viete viac, môžete dať info, podľa akého predpisu to treba absolvovať?
Andrej už vyššie písal že ide o zákon 315/96. Ide o to že všetci ktorí jazdia na služobných vozidlách by mali mať tieto školenia a následne kartičky o absolvovaní školenia vodičov-referentov. U nás vo firme sa zaviedlo že nikto bez tohto školenia nemôže použiť služobné vozidlo.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
katkaj Pozri príspevok
Andrej už vyššie písal že ide o zákon 315/96. Ide o to že všetci ktorí jazdia na služobných vozidlách by mali mať tieto školenia a následne kartičky o absolvovaní školenia vodičov-referentov. U nás vo firme sa zaviedlo že nikto bez tohto školenia nemôže použiť služobné vozidlo.
Volala som známej (majiteľke AŠ), nevie presný §, dala Ti za pravdu. A to nielen na služobných, ale aj všetci SZČO, ktorí majú v majetku auto (tak riekla).
Naposledy upravil Rozalka : 24.10.07 at 08:42 Dôvod: oprava preklepu
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Rozalka Pozri príspevok
Volala som známej (majiteľke AŠ), nevie presný §, dala Ti za pravdu. A to nielen na služobných, ale aj všetci SZČO, ktorí majú v majetku auto (tak riekla).
Veď hovorím že všetci čo jazdia na služobných vozidlách. Čiže aj szčo ktorá má auto ako služobné. Veľa firiem na toto "kašle" a myslím že sú aj dôležitejšie povinnosti ale vždy sa dá s autoškolou dohodnúť na školení za rozumnú cenu a zase je na nejaký čas pokoj
Inak som to ešte pozerala a konkrétnejšie je to vo vyhláške 208/91
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

som zvedavy kolko ludi o tomto vie
dalsia zbytocnost, no co uz idem si to pozhanat
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

duficek Pozri príspevok
som zvedavy kolko ludi o tomto vie
dalsia zbytocnost, no co uz idem si to pozhanat
Myslím ale že je to jedna z tých "zbytočností" ktorá nezaberie veľa času a námahy. Sú aj horšie veci
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Rozalka Pozri príspevok
Volala som známej (majiteľke AŠ), nevie presný §, dala Ti za pravdu. A to nielen na služobných, ale aj všetci SZČO, ktorí majú v majetku auto (tak riekla).
Aby som upresnil, nie je to školenie zákona o cest. premávke, na to slúži riadny kurz autoškoly, na základe ktorého ste získali vodičské oprávnenie.

To školenie je ale z oblasti BOZP v autodoprave a obsahom školenia je konkrétne vyhláška SLovenského úradu bezpešnosti práce a Slovenského banského úradu č. 208/1991 o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel.

Povinnosť preškoľovať zamestnancov vyplýva zo zákona o BOZP č. 330/1996 konkrétne ju určuje § 8a a to každé 2 roky.

Aby som to polopatisticky vysvetlil, tak zamestnávateľ je povinný preškoľovať zamestnancov o BOZP na pracovisku. Kancelárski zamestnanci teda dostanú všeobecné školenie, zvárač musí byť preškolený o bezpečnostných predpisoch pri zváraní, baník o bezp. predpisoch v bani. No a ten, kto vedie služobné MV, tak pre neho bude vtedy pracoviskom auto, resp. garáž, preto musí byť preškolený o bezp. predpisoch, ktoré platia v autodoprave (a to je ten predpis banského úradu č.208/1991 - trochu nezvyčajné, že banský úrad vydal predpis o BOZP v autodoprave, ale je to tak).
Naposledy upravil Chobot : 24.10.07 at 09:07
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

duficek Pozri príspevok
som zvedavy kolko ludi o tomto vie
dalsia zbytocnost, no co uz idem si to pozhanat
MY o tom vieme a robíme to pre našich zamestnancov, ktorí vedú služobné MV pravidelne. Okrem toho musia byť vo firme určení zamestnanci, ktorí sú vyškolení na poskytovanie prvej pomoci. Títo vodiči to absolvujú atomaticky, tak nemáme problém určiť, kto za firmu pôjde na to školenie prvej pomoci.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Chobot Pozri príspevok
Aby som to polopatisticky vysvetlil, tak zamestnávateľ je povinný preškoľovať zamestnancov o BOZP na pracovisku.
teraz som z toho uplne dopleteny . hore som pisal, ze chcem absolvovat skolenie o BOZP od bezp. technika + lekarsku prehliadku.
potom bolo este spomenute preskolenie od autoskoly.
z citovaneho prispevku mam dojem, ze to skolenie o BOZP je vlastne skolenie od autoskoly, alebo su to dve rozne skolenia?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

duficek Pozri príspevok
teraz som z toho uplne dopleteny . hore som pisal, ze chcem absolvovat skolenie o BOZP od bezp. technika + lekarsku prehliadku.
potom bolo este spomenute preskolenie od autoskoly.
z citovaneho prispevku mam dojem, ze to skolenie o BOZP je vlastne skolenie od autoskoly, alebo su to dve rozne skolenia?
Nie sú to dve rôzne školenia - je to školenie o BOZP v autodoprave a organizujú ho zväčša autoškoly. Môže to urobiť ale aj nejaký bezp. technik, ktorý má na to atestáciu.

Ale pozor, pri nástupe do zamestnania musíš absolvovať aj riadne školenie BOZP - všeobecné. Okrem toho všeobecného musia vodiči absolvovať ešte BOZP v autodoprave.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Musíš mať školenie o BOZP.
Ale je to rozdiel od školenia vodičov referentských vozidiel , po absolvovaní školenia Ti školiteľ (spravidla autoškola, ale robia to aj ďalší) vydajú "Preukaz o absolvovaní povinného poučenia vodičov , poučenia vodičov referentov (preukaz o absolvovaní zdokonaľovania odbornej spôsobilosti vodiča)".
Okrem toho ako vodič by si mal mať absolvovanú lekársku prehliadku a lekár Ti vydá buď preukaz zdravotnej spôsobilosti vodiča, alebo Záver o lekárskej prehliadke vodiča.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať