Zavrieť

Porady

Kúpa mobilov v hotovosti

Ako mám zaúčtovať kúpu mobilov v hotovosti ? Aký účet mám použiť na strane má dať ? Telefóny sa kúpili pre zamestnancov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Účtovanie závisí od obstarávacej ceny mobilu. Predpokladám, že ste kúpili mobil za akciovú cenu, napr. za 1,- Sk. Obstarávacia cena bude 1,- Sk + poplatok za aktiváciu + poplatok za aktiváciu CLIP a pod. Predpokladám, že takto naakumulovaná obstarávacia cena mobilu bude do 30 000 Sk a podľa vnútorného predpisu o majetku, ktorý má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok a obstarávaciu cenu do 30 000 Sk účtujete priamo na sklad (resp. do spotreby) a tento majetok sledujete v podsúvahovej evidencii.
    Účtovanie:
    - nákup mobilu v OC v hotovosti: MD 218 / D 261 a zároveň MD 112 / D 234+RK (podpoložka EK 633 003)
    - výdaj mobilov zamestnancom: MD 410 / D 112
    - podsúvahová evidencia mobilov: MD 971 / D 999

    V prípade, ak ste mobily zverili do používania zamestnancom, pre evidenciu je potrebné vystaviť a dať podpísať zamestnancom formulár "Osobná karta na zverené predmety"

    Pekný deň

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Podsúvahovú evidenciu som urobila 971/999.
    No nákup som dala ako účet 335/261 - lebo to bola ako záloha na mobil.tel.
    a vyúčtovanie za nákup 420 862-mobil.telefóny/232 633003 - telekomunikačná technika

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Pokiaľ si vyplatila zamestnancom z pokladne zálohu na nákup mobilov a keďže účtuješ rozpočtovku a podľa vnútorného predpisu účtuješ aj nákup mobilov priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad, účtovanie bude:
    a) záloha zamestnancom na drobný nákup: MD 335 / 261 napr. 1000,- Sk
    b) vyúčtovanie zálohy:
    ba) nákup mobilov v hodnote 862,- Sk: MD 410 / D 335
    a zároveň / D 232+RK (EK 633 003)
    a mínusom / - D 232+RK (EK 637 030)
    bb) vrátenie nespotrebovanej zálohy do pokladne v sume 138,- Sk: MD 261 / D 335
    c) vedenie mobilov v podsúvahovej evidencii v sume 862,- Sk: MD 971 / D 999

    Pekný deň

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Čiže miesto účtu 420 dám účet 410. A analytiku k tomuto účtu dám 410 003 - Telekomunikačná technika ?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Obstaranie mobilov zaúčtuješ na nákladový účet 410 - Materiálové náklady a nie na nákladový účet 420 - Služby (kúpa mobilu nie je služba). Analytika k nákladovým účtom v rozpočtovkách nie je povinná. Ale ak ju potrebuješ, nič Ti nebráni v tom, aby si si ju vytvorila.

    Pekný deň

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Ďakujem za radu. A vyhotovenie kľúča, na ktorý tiež bola vybratá záloha, tiež zaúčtujem na 410 účet ? Dala som to na 420.

    Kúpa mobilov v hotovosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.