Zavrieť

Porady

Výsadba malín

Dobrý deň, plánujem vysadiť nové maliny. Niekde čítam, že sa to má urobiť na jeseň, niekde že je lepšie na jar. Aká je pravda?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cifa je offline (nepripojený) cifa

    cifa
    unidat Pozri príspevok
    Dobrý deň, plánujem vysadiť nové maliny. Niekde čítam, že sa to má urobiť na jeseň, niekde že je lepšie na jar. Aká je pravda?
    podľa mojich skúseností je lepšie na jar, sadenice (prúty s korienkami) zostrihni na cca 30 cm, dobre sa zakorenia a do jesene vyženú aj výhonky k roku nasledujúcemu, na jeseň starý prút vystrihneš a na jar tie nové zakvitnú a zarodia..........

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    Maliny sa vysádzaju na jeseň nie na prime slnečné stanovište, do priepustnej pôdy bohatej na živiny.Hnojíme na jar kombinovaným hnojivom CERERITOM. Vysadzaju sa do sponu 50x60 alebo podla toho aky priestor maš, na tie maliny môžu byt aj do riadku ony sa potom stejne rozrastu a budu všade

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Doplnil by som k tomu, čo spomínala beba13: ... rozrastú sa všade... Áno, to je pravda, preto výberu miesta venuj patričnú pozornosť. Mal som z toho nepríjemnosti, keď sa pretlačili popod betónový múr do susedovej záhrady a bol problém ich vykynožiť...

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Veľmi sa s tým nezaťažujte či na Jar či na Jeseň--malina je ako burina, znesie všetko a rozťahuje sa dookola ako ohováračky klebetných ľudí.
    Dobrú chuť k malinám--mám ich rád aj napriek tomu.

    cifa je offline (nepripojený) cifa

    cifa
    maliny sa rozrastú len tam kde im dovolíme..........(od suseda som zakopal kolmo igelit na hlbku 30 cm a nepresli, korenia pod povrchom)......
    Maliny sa pestujú v radoch na opore, na 1m dlžky radu som nechával 5-7 prútov a v medziradkoch nič, žiadna burina , dá sa to udžoavať a oberať v šortkách .........

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Ja ich zásadne vysádzam a presádzam na jar lebo vidím ako prezimovali v zime sa často stáva, že veľký sneh ich poláme a zničí, len pri presádzaní je potrebné dávať pozor na nové klíčky lebo sú veľmi krehké a radí sa lámu a potom by boli len „jednoročné“. Príjmu sa ako už bolo spomínané a rastú ako burina, súhlasím aj s igelitom a k tomu by bolo treba ešte drôtenku a máte krásny malinový plot, odrodené konáre tiež strihám až na jar lebo v prípade snehu mi udržiavajú tohoročné výhonka a sneh ich tak nepoláme.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.