Zavrieť

Porady

odvody do zdravotnej poistovne

dobry den, chcela by som sa informovat: moj znamy ma zivnost (murar), minuly skoro cely rok bol na marodke, chcem sa spytat ci mal odvadzat odvody do zdravotnej poistovne pocas jeho praceneschopnosti, ked poberal nemocenske davky. dakujem krasne
Usporiadat
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Kamarátka pracuje na 1/2 PP ža min.mzdu a teraz si založila živnosť, PP neukončila. Bola sa nahlásiť v ZP a tu že od nej pýtali zápočtový list ! Netušíte, čo pod tým pojmom mali na mysli ???? Zápočtový list sa predsa používa na výpočet dní dovolenky !

A druhá otázka. Ako si má platiť odvody, ak ich už platí ako zamestnanec ? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jess Pozri príspevok
Kamarátka pracuje na 1/2 PP ža min.mzdu a teraz si založila živnosť, PP neukončila. Bola sa nahlásiť v ZP a tu že od nej pýtali zápočtový list ! Netušíte, čo pod tým pojmom mali na mysli ???? Zápočtový list sa predsa používa na výpočet dní dovolenky !

A druhá otázka. Ako si má platiť odvody, ak ich už platí ako zamestnanec ? Ďakujem.
Zápočtový list je dokladom o ukončení prac. pomeru. Ak pracovný pomer trvá /dúfam, že ju zamestnávatel prihlásil do ZP a nepracuje na dohodu/, ako SZČO si môže v prvom roku podnikania určiť vymer. základ nula a preddavky na ZP platiť nemusí. Príp. nedoplatok vysporiada v RZZP.

Dokladom o trvaní prac. pomeru je pracovná zmluva ...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

vaneta Pozri príspevok
SZCO som robila danove priznanie, kde podnikal len jeden mesiac. Jeho príjem "samozrejme" dosiahol výšku nezdaniteľného minima. Na účely zdravotného poistenia sa tento príjem berie ako za jeden mesiac a vynásobené 12 mesiacmi - mu vyšiel obrovský príjem a vysoké preddavky. POČULI STE Už O TOM, žE SA DÁ DO ZDRAVOTNEJ POISTOVNE POSLAť žIADOSť O UDELENIE VýNIMKY Z PLATENIA PREDDAVKOV NA MINIMáLNU VýšKU???
Je možné požiadať o inú výšku preddavkov na základe §16 ods.10 z dôvodov tam uvedených.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
veronikasad Pozri príspevok
Zápočtový list je dokladom o ukončení prac. pomeru. Ak pracovný pomer trvá /dúfam, že ju zamestnávatel prihlásil do ZP a nepracuje na dohodu/, ako SZČO si môže v prvom roku podnikania určiť vymer. základ nula a preddavky na ZP platiť nemusí. Príp. nedoplatok vysporiada v RZZP.

Dokladom o trvaní prac. pomeru je pracovná zmluva ...
Ďakujem za odpoveď. Už mi je to jasné. Zamestnávateľ ju samozrejme prihlásil do ZP, pracuje na riadny 1/2 PP , ale odvody za nich neplatí, preto si zrejme myslia v ZP , že je nezamestnaná.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jess Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Už mi je to jasné. Zamestnávateľ ju samozrejme prihlásil do ZP, pracuje na riadny 1/2 PP , ale odvody za nich neplatí, preto si zrejme myslia v ZP , že je nezamestnaná.
To prihlásenie by som si preverila. Platenie-neplatenie odvodov je pohľadávkou ZP voči zamestnávatelovi. Poistenec by mal byť v ZP evidovaný ako zamestnanec. Pošli ju s prac.zmluvou do ZP
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím vás szčo je na pn sociálnu poisť. má poriešenú ale neviem čo treba pri dočasnej pn do zdravotnej, nahlásiť nejako, že je na pn aby neplatil odvody? dík
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

yvica Pozri príspevok
prosím vás szčo je na pn sociálnu poisť. má poriešenú ale neviem čo treba pri dočasnej pn do zdravotnej, nahlásiť nejako, že je na pn aby neplatil odvody? dík
Ak si chce znížiť zálohové platby resp neplatiť - tak musí do ZP doručiť doklad o poberaní dávky zo SP. Ak by si bez toho znížil platby (alebo by neplatil) - tak bude v ZP neplatičom .
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

a kde zoberie doklad o poberaní dávky zo sp treba si vyžiadať?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

yvica Pozri príspevok
a kde zoberie doklad o poberaní dávky zo sp treba si vyžiadať?
ten doklad zo SP - o dobe poberania nem dávky si musí vyžiadať tak či tak (bude treba k RZZP) - ale až po skončení DPN ho dostane.
Ale zatiaľ v ZP môže doložiť Rozhodnutie o poberaní dávky - to dostane domov (možno už má).
(moja skúsenosť v Dôvere)
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

a to rozhodnutie o poberaní dávky mi pošle domov SP alebo mám vyžiadať.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

neviete nahodou do akej vysky plati oslobodenie od zdravotnych odvodov z vecnej vyhry za tento rok?neviem to najst,minuly rok to bolo tusim do 165 eur.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

trisestri Pozri príspevok
neviete nahodou do akej vysky plati oslobodenie od zdravotnych odvodov z vecnej vyhry za tento rok?neviem to najst,minuly rok to bolo tusim do 165 eur.
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),
2 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

veronikasad Pozri príspevok
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),
vdaka,nebol som si isty ci hranica oslobodenia od dane je totozna z hranicou oslobodenie od odvodu-cudna logika vymahat odvody z vecnych vyhier,ale u nasich zakonodarcov nic neprekvapuje.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

trisestri Pozri príspevok
vdaka,nebol som si isty ci hranica oslobodenia od dane je totozna z hranicou oslobodenie od odvodu-cudna logika vymahat odvody z vecnych vyhier,ale u nasich zakonodarcov nic neprekvapuje.
Ak nie si povinný zdaniť, nie si povinný ani platiť odvody do ZP.
Naposledy upravil veronikasad : 01.04.13 at 19:44
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dobre rozumiem, ze ak osobny asistent ZTP osoby ...
"... a to vtedy, ak takáto osoba má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho rokarozhodujúceho obdobia (pre rok 2013 ide o sumu2918,70eura) alebo vyšší akojeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorýchpoistenec bol takouto osobou."...
ze ked za rok zarobi viac, ako je dana suma, musi platit za seba odvody, ked je riadnym dennym studentom VS?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Dobre rozumiem, ze ak osobny asistent ZTP osoby ...
"... a to vtedy, ak takáto osoba má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho rokarozhodujúceho obdobia (pre rok 2013 ide o sumu2918,70eura) alebo vyšší akojeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorýchpoistenec bol takouto osobou."...
ze ked za rok zarobi viac, ako je dana suma, musi platit za seba odvody, ked je riadnym dennym studentom VS?
Ala, osobný asistent je poistencom štátu. Podla novely zákona o ZP, platnej od 1.1.2013 by to malo byť tak ako píšeš. Ale v súčasnom období sa prerokúva ďalšia novela zákona o ZP, ktorou by toto opatrenie malo byť zrušené. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1.10.2013 s platnosťou pre celý rok 2013 (aspoň tak to písal p. Mihál v DRAK-ovi)
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1 Pozri príspevok
Dobre rozumiem, ze ak osobny asistent ZTP osoby ...
"... a to vtedy, ak takáto osoba má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho rokarozhodujúceho obdobia (pre rok 2013 ide o sumu2918,70eura) alebo vyšší akojeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorýchpoistenec bol takouto osobou."...
ze ked za rok zarobi viac, ako je dana suma, musi platit za seba odvody, ked je riadnym dennym studentom VS?
ona je riadnym denným študentom, má osobnú asistenciu ... a ešte má aj ďalší príjem - vyšší ako 2900 eur (za tento rok?)

doplním (po upresnení) .. v tom prípade by sa jej to podľa mňa nemalo týkať - lebo stále platí, že osobná asistencia aj podľa terajšieho zákona nie je zárobkovou činnosťou- §10b (dúfam, že som dobre pozerala).
Podľa mňa len vtedy - ak by mala aj inú činnosť - a z tej by bol ten príjem
Naposledy upravil Katy a R : 04.04.13 at 14:55
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
Ala, osobný asistent je poistencom štátu. Podla novely zákona o ZP, platnej od 1.1.2013 by to malo byť tak ako píšeš. Ale v súčasnom období sa prerokúva ďalšia novela zákona o ZP, ktorou by toto opatrenie malo byť zrušené. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1.10.2013 s platnosťou pre celý rok 2013 (aspoň tak to písal p. Mihál v DRAK-ovi)

Veronika dakujem pekne.Prosim, ak budes vediet, napis mi, alebo Ike. Ja na to urcite dovtedy zabudnem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Veronika myslela si tento návrh?
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?...obia=6&CPT=412
Lebo NR SR nebude pokračovať v rokovaní o návrhu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať