Zavrieť

Porady

okuliare

Nemá náhodou niekto skúsenosti s antireflexnými okuliarmi? Dosť ma bolievaju oči pri práci s PC a dozvedela som sa o špeciálnych antiref. sklách, vraj to trošku pomáha.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
skús si zmeniť veľkosť písmen.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
v ponuke mám:
malé písmo
veľké písmo
iné
čo si mám vybrať? asi veľké čo? ... sorry, že sa tak hlúpo pýtam, ale sama si nepomôžem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vyber si iné a skús ho nastaviť na 125dpi
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ehm, dpi tam nemám, svietia mi tu iba %tá
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pomer v percentách daj na 125%
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
lenkak
Pomer v percentách daj na 125%
Lenka..prenechávam to tebe..bo sme dve..písali to isté...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Hlinkovx
Lenka..prenechávam to tebe..bo sme dve..písali to isté...
sorry, že som Ťa predbehla.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
chvíľa napätia ... idem reštartovať ...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
lenkak
sorry, že som Ťa predbehla.
Však v poriadku..nič sa nedeje..nemusím radiť len ja..len sme vždy napísali to isté..tak načo to dva krát tam bude
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
vladan
chvíľa napätia ... idem reštartovať ...
Len či sa nám tu ešte ukážeš??
či nebudeš potom po podniku behať..a robiť
be be be ..ja mám veľké písmenká...be be be
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Teraz bude všetkým nastavovať písmenká.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
No..a veru..bude machrovať...aký talent na PC sa z nej stal .
Vladi..ale nie že ti do nošteka naprší!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... tááák ... to nemyslíte vážne, že také kone mám mať na obrazovke!!! ... nastavila som si tie písmenká na "malé", lebo tie veľké mi vôbec nie sú sympatické! a tie malinké sú také milééééé

... ja nechcem také kone!!!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
a machrovať nemám pred kým
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak si ich z meň na menšie aspoň na 110%.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ok, vyskúšam zajtra, lebo dnes som už PC a monitoru dala poriadne zabrať ... ďakujem za rady
0 0
elusion elusion

elusion je offline (nepripojený) elusion

Dobry vecer,

po par hodinach citania a hladania odpovedi na moje problemy sa citim byt coraz blbsim a blbsim zivnostnikom, súcim tak ist do basy, a nie si viest uctovnictvo. Neviete, aky som rad, ze som nasiel temu, ktorej rozumiem. Dovolte mi trochu si podvihnut sebavedomie a pridat par mojich nazorov na temu okuliare. Dufam, ze vam kazdemu nieco z toho pomoze, minimalne objasni nejasne...

- Zabudnite na antireflexne skla v okuliaroch. Cielom antireflexnej vrstvicky na skle je potlacat odrazy svetelnych lucov, ktore nan dopadaju pod istym uhlom. Napriklad, ak mate okuliare s antireflexnymi sklami, mate ich nasadene a pozriete sa tak, aby ste v sklach videli obraz za sebou, bude velmi slaby. Vyborna vec pri fotografovani, ale kupovat si ich len pre pracu s PC, a hlavne bez dioptrii, urcite nie...

- Klasicke objemne a tazke monitory (CRT) - najvacsi kazic oci. Moze byt akokolvek kvalitny a velky, ludia s citlivymi ocami budu vzdy citit "jeho zlo". Je sposobene tym, ze obraz vznika velmi rychlym kreslenim obrazu na obrazovku, vacsinou minimalne 56x za sekundu (56 Hz) (obnovovacia frekvencia (refresh rate)). Ak musite pouzivat CRT monitor, nastavte si obnovovaciu frekvenciu minimalne na 75 Hz, nebojte sa ist na maximum monitora. Oci (mozog) budu vnimat neustale vykreslovane ovela plynulejsie a nebudu sa tak unavovat. Ak vas casto boli pri praci s PC hlava, na 90% to bude nizka obnovovacia frekvencia monitora (50 alebo 60 Hz).
(Vsimli ste si, ze pozerate v televizii nejaku reportaz a v zabere sa objavi desne blikajuci monitor so sialenymi beziacimi pasmi? Ma nastavenu nizku obnovovaciu frekvenciu, co v spojeni s nasou 24 Hz televiznou normou vytvori ten strasny efekt)
(Ak si pamatate, volakedy sa davali na monitory filtre. Dovod? Aby zachytili mnozstvo energie, ktora sa vali z elektronoveho dela v monitore, cez obrazovku, priamo na vas. Mozno ste mali monitor s oznacenim LR (Low Radiation) (nizke vyzarovanie). Verite, ze vyzaroval menej ziarenia? Ja moc nie :-) Poculi ste tiez, ze ludia si davaju vedla monitorov kaktusy, ktore absorbuju energiu z monitora?)

- Nove tenke lahsie monitory (LCD) - nova technologia, ziadne elektronove dela, ziadne opalovanie zreniciek... Obraz je tvoreny tekutymi krystalmi. Ak sa na LCD monitore nehravate super rychle akcne hry, moze vam byt jedno, aky maju cas odozvy (response time). Obraz sa tiez opakovane obnovuje, ale uz pri obnovovacej frekvencii 60 Hz (nepouzivam viac) je obraz dostatocne stabilny, aby unavoval oci neporovnatelne menej ako CRT monitor. Kazdy LCD monitor ma svoje nativne rozlisenie (native resolution), co je vlastne skutocny pocet fyzickych bodov, ktore tvoria obraz. 17-palcove LCD maju nativne rozlisenie zvycajne 1280x1024 bodov. Je to dolezity udaj, pretoze velkost pracovnej plochy vo vasich Windowsoch (a inych systemoch) by mala byt rovnaka ako nativne rozlisenie monitora. Ak nebude, obraz straca ostrost! Ak sa vam zda, ze pri nativnom rozliseni pracovnej plochy mate male pismenka, radsej si zvacsite pismo, ako znizovat rozlisenie pracovnej plochy. Dolezita vec, graficka karta vo vasom PC musi byt schopna podporovat nativne rozlisenie monitora aspon pri 16-bitovej hlbke farieb, co by pri kartach mladsich ako 4 roky nemal byt ziadny problem.

- Umiestnenie monitora. Moze sa to zdat trivialne, ale vhodne umiestnenie monitora tiez vplyva na pohodlie oci pri praci s PC. Poznate z reklamnych letakov super nabytok pre PC, kde je pracovna doska, na ktorej je podstavec pre monitor a podstavec je vyuzity na ukladanie veci? Ak o takom nabytku uvazujete, zabudnite! Je vedecky dokazane, ze ked sa pozerate na nieco pod vasou urovnou oci, zmurkate viac, ako ked sa divate dohora. Zaver je ten, ze ked si date monitor tak, aby bola jeho horna hrana v rovine alebo pod rovinou vasich oci (ked sedite v typickej pozicii za stolom), obraz monitora bude pod rovinou vasich oci, budete viac zmurkat, oci sa budu viac vlhcit a budu vas menej boliet. Je mi jasne, ze nabytok do kancelarie si nevyberate, ale snazte sa dostat monitor co najnizsie ako mozete. (Nesmejte sa, ja mam v stoliku vypileny otvor pre monitor, monitor mam co najhlbsie narazeny na jeho originalnom podstavci a v konecnom dosledku mam dolny okraj skutocneho obrazu 1 cm pod pracovnou doskou.)

- Svetlo pri monitore. Na pohodlie oci tiez vplyva osvetlenie pri monitore. Samozrejme, ze monitor nema byt otoceny obrazovkou k zdrojom svetla (okna, stolove lampy, ...). Nemal by byt ani moc vytoceny dohora, aby ste nevideli odraz stropnych svietidiel. Za idealne osvetlenie povazujem malu lampicku (do 40W) za monitorom. Vase oci nebudu mat pred sebou len jasny obraz na monitore, ale budu akomodovane na pekne osvetlene pozadie a budu vas menej "tahat". (Ja mam stol v rohu miestnosti a stolovu lampu mam vytocenu mierne dohora, aby osvetlovala stenu za monitorom)

- LCD monitory maju dve nevyhody, ktore vyplyvaju zo samotnej technologie LCD.

Po prve. Obraz je tvoreny bodmi a je bezne, ze niektore body na obrazovke budu divne sfarbene, alebo stale cierne, alebo stale biele. Je to nevratne poskodenie - neda sa to opravit. Taketo body mozete najst uz pri novom LCD monitore a mozu sa tiez objavit casom. Moj 19" znackovy milacik profesionalnej rady spred dvoch rokov (za neskutocne peniaze) mal od vyroby dva vypalene body, ale nastastie pri kraji obrazu, takze nie su vobec rusive. Vyrobca poskytuje zaruku aj na toto, ale podla prisne definovanych "zhlukov" poskodenych bodov. Pochybujem, ze by ste sa dozili so svojim LCD monitorom situacie, ze vam predavajuci uzna reklamaciu kvoli nadmernemu poctu poskodenych bodov. Na tuto temu sa napisala cela kniznica odporucani a je z toho velky strasiak pred kupou, ale verte mi, nebojte sa toho. Prinosy neporovnatelne prevazuju nevyhody...

Po druhe. Kazdy LCD monitor ma "podsvietenie". Napriklad, ak vam v noci nabehne cierny setric obrazovky, alebo ked pozerate film, vidite, ze cierna farba na LCD monitore nie je skutocna cierna aku pozname, ale je smrncnuta do siva. Nas zrakovy vnem je vsak nedokonaly a ked mu vsugerujete, ze "tato farba" je biela, mozog prisposobi svoje vnimanie farebnej škály a nebude vam az tak prekazat, ze cierna nie je cierna. Pomoze trochu aj spravne nastavenie kontrastu a jasu. Podstatne je, ze pouzivanim LCD monitora klesa jas a po niekolkych tisicoch hodinach pouzivania bude polovicny (seriozni vyrobcovia tento cas udavaju). Ale zase sa toho nebojte. Mate k dispozicii dost rokov.

Male odporucanie - Ak mate LCD monitor a pouzivate nejaky pekny setric obrazovky, napriklad ciarky, behajuci text, super krasne fotky krajinky, akvarko a podobne, zabudnite na taky "setric" obrazovky. Nic nesetri, akurat monitor spotrebuva energiu ako pri normalnej cinnosti, zbytocne sa ohrieva, zbytocne je zapnute podsvietenie, jednoducho sa opotrebuva. Idealny (a skutocny) setric obrazovky je ten, ktory monitor uplne vypne. Vo Windowsoch si mozete pekne nastavit uplne vypnutie monitora po xx minutach, ako aj vypnutie disku (bude sa menej ohrievat vnutro PC) po xx minutach pri necinnosti...

Vsetko co som napisal praktizujem dlhe roky a verte/neverte, u mna to dokonale funguje. Zacinal som na 14" CRT monitoroch a skoncil som pri 19" LCD. Pri CRT monitoroch som maval problemy, zhorsil sa mi zrak, ale od prichodu LCD to vsetko preslo. Nelutujem ani korunu, co som dal za jeden z prvych 19" LCD monitorov na slovenskom trhu. Mimochodom, charakter mojej prace vyzaduje bezne 16 hodin denne za monitorom. Nepamatam kedy ma naposledy boleli oci...

Ak mate akekolvek otazky k mojmu prispevku (co ako kde preco naco zaco), kludne sa bez vahania pytajte. Ja sa zas bez vahania budem pytat vas na moje problemy s uctovnictvom :-) Teraz idem citat vase dalsie odborne rady a prepadat sa do beznadeje a znechutenia nad mojou uctovnickou nevedomostou...
0 0
elusion elusion

elusion je offline (nepripojený) elusion

Uff, za rok nenapisem tolko co teraz, ale citil som sa strasne. Aspon som chvilu nemyslel na uctovnictvo. Ako bonus sa mi prave zosypal stoh papierov zo stola, aaaaa, idem spat. Vsetky vase rady pockaju do rana...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Elusion, tak krásne som si počítala, krásne si to tu napísal, dík Trochu som znekľudnená tými herzami. My máme nový drahý počítač, 19" LCD monitor Sony a máme tam 60 Hz, chceli sme to aj na hry i keď nie sme fanatickí hráči /sme hráči-začiatočníci ale chceme si občas kúpiť nové dobré hry/, počítač sme kupovali v 11/04, snáď nám nedal nejaký starší typ monitora za takú cenu? Ahoj a dík za odpoveď.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ja mám zas pocit, ze odkedy denne visím okrem učta aj na porade a scrabble, tak sa mi zrak zhoršil a bolia ma oči a slzia...
a to mám už viac ako 2 roky LCD 19" Samsung, čo si nemyslím, že je zlý.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať