Zavrieť

Porady

kupa bytu a zalozne pravo pre SFRB

Dobry den,
mam nasledujuci problem. Mam zaujem o kupu bytu, avsak spolocenstvo vlastnikov bytov si min. rok vzalo uver od Statneho fondu rozvoja byvania na rekonstrukciu bytoveho domu (fasada, strecha, atd.) Vsetci vlastnici bytov museli zriadit na svojich bytoch zalozne pravo ako rucenie za tento uver. Uver sa bude splacat este 30 rokov.
Mam nasledujuce otazky:
1. Je mozne aby bol takyto zalozeny byt predmetom kupy cez hypoteku.
2. Banka, od ktorej beriem hypoteku ziada potvrdenie od SFRB suhlas na zriadenie dalsieho zalozneho prava. V prospech koho je toto dalsie zalozne pravo zriadene, a na co to vlastne je?
3. Dochadza uzavretim kupnej zmluvy automaticky na kupujuceho povinnost splacat tento uver (resp. cast uveru pripadajucu na byt), alebo je treba robit nejaku specialnu zmluvu o prevzati dlhu medzi kupujucim a Statnym fondom rozvoja byvania, ci spolocenstvom vlastnikov?

Dakujem za Vase odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    jarenka1 Pozri príspevok
    Dobry den,
    mam nasledujuci problem. Mam zaujem o kupu bytu, avsak spolocenstvo vlastnikov bytov si min. rok vzalo uver od Statneho fondu rozvoja byvania na rekonstrukciu bytoveho domu (fasada, strecha, atd.) Vsetci vlastnici bytov museli zriadit na svojich bytoch zalozne pravo ako rucenie za tento uver. Uver sa bude splacat este 30 rokov.
    Mam nasledujuce otazky:
    1. Je mozne aby bol takyto zalozeny byt predmetom kupy cez hypoteku..
    ÁNO
    jarenka1 Pozri príspevok
    2. Banka, od ktorej beriem hypoteku ziada potvrdenie od SFRB suhlas na zriadenie dalsieho zalozneho prava. V prospech koho je toto dalsie zalozne pravo zriadene, a na co to vlastne je?..
    Tym, ze sa ma zriadit dalsie zalozne pravo na financnu pozicku si prvy veritel preveri, ci nie je ohrozena jeho pohladavka. Resp. ma pravo povedat nie, ak by dalsi uver bol privelmi vysoky. Spravidla SFRB tie suhlasy vyda.
    jarenka1 Pozri príspevok
    3. Dochadza uzavretim kupnej zmluvy automaticky na kupujuceho povinnost splacat tento uver (resp. cast uveru pripadajucu na byt), alebo je treba robit nejaku specialnu zmluvu o prevzati dlhu medzi kupujucim a Statnym fondom rozvoja byvania, ci spolocenstvom vlastnikov?
    Dakujem za Vase odpovede.
    Nie, v takom pripade je to uz iba forma vecneho bremena. Novy vlastnik nikde neprejavil pisomny suhlas so splacanim uveru, resp. neuznal dlh dlžníka a nepotvrdil to pisomnou formou.
    Ale! Zmena vlastnika je vsak aj v kompetencii SFRB ako zalozneho veritela. pravdepodobne sa bude robit nova zalozna zmluva pre SFRB a ta povodna sa vymaze. Zalozne pravo z titulu hypo uveru sa zapise az za nove zalozne pravo SFRB. Bezne kataster nedovoli zmenu vlastnika, ak sa k tomu nevyjadri zalozny veritel.

    k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

    k.i.n.o.
    V prospech koho je toto dalsie zalozne pravo zriadene, a na co to vlastne je?..
    To záložné právo má byť v prospech banky, od ktorej chceš čerpať hypotekárny úver. Slúži na zabezpečenie pohľadávky.

    Dochadza uzavretim kupnej zmluvy automaticky na kupujuceho povinnost splacat tento uver (resp. cast uveru pripadajucu na byt), alebo je treba robit nejaku specialnu zmluvu o prevzati dlhu medzi kupujucim a Statnym fondom rozvoja byvania, ci spolocenstvom vlastnikov?
    V kúpnej zmluve musíš pristúpiť k záložnému právu v prospech ŠFRB, čiže byt nadobudneš aj s týmto záložným právom. Čiže takouto formou "ručíš" za splácanie dlhu v prospech ŠFRB. Dlžníkom je ale spoločenstvo vlastníkov bytov (k tomu tiež v kúpnej zmluve pristúpiš a staneš sa jeho "súčasťou"), predpokladám, že splácanie úveru sa realizuje z prostriedkov získaných navýšením pravidelných mesačných platieb platených spoločenstvu.
    Naposledy upravil k.i.n.o. : 16.10.07 at 21:05 Dôvod: preklep

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    k.i.n.o. Pozri príspevok
    V kúpnej zmluve musíš pristúpiť k záložnému právu v prospech ŠFRB, čiže byt nadobudneš aj s týmto záložným právom.
    S tym som sa este nestretol v mojej praxi uevroveho rizikara. Resp. v pripade, ze by islo o zalozne pravo z banky, takyto postup nepostacuje. Vzdy musi pristupit k dlhu novy vlastnik nehnutelnosti formou, ktoru zvoli banka. Kupna zmluva by urcite nepostacovala.

    k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

    k.i.n.o.
    duves Pozri príspevok
    S tym som sa este nestretol v mojej praxi uevroveho rizikara. Resp. v pripade, ze by islo o zalozne pravo z banky, takyto postup nepostacuje. Vzdy musi pristupit k dlhu novy vlastnik nehnutelnosti formou, ktoru zvoli banka. Kupna zmluva by urcite nepostacovala.
    Áno, v prípade, že by šlo o záožné právo v prospech banky, takýto postup nepostačuje. V tomto prípade ale ide o to, že pôvodný majiteľ nie je dlžníkom ŠFRB, dlžníkom je spoločenstvo, a teda nový majiteľ nepristupuje k dlhu, ale k záložnému právu, ktorým je zaťažený prevádzaný byt.
    Ja som sa s týmto v mojej praxi stretol, v zmluve nadobúdateľ pristúpil k záložnému právu v prospech ŠFRB, vklad bol povolený a prevod vlastníckeho práva k bytu riadne prebehol. Nepredchádzala tomu žiadna komunikácia so ŠFRB, prevod prebehol prakticky bez ich vedomia, čo je logické a nijako to neohrozuje ich pohľadávku.
    Samozrejme iná je situácia, ak chce kupujúci použiť prostriedky z hypotekárneho úveru a ručiť kupovaným bytom. To už musí riešiť s bankou, od ktorej chce čerpať úver, či tá do toho vôbec pôjde (jej záložné právo by bolo až druhé v poradí, takže s ohľadom na výšku úveru od ŠFRB, na výšku plánovaného úveru od banky a na hodnotu bytu by zabezpečenie pohľadávky banky nemuselo byť dostatočné).
    Naposledy upravil k.i.n.o. : 17.10.07 at 23:34

    jarenka1 je offline (nepripojený) jarenka1

    jarenka1
    k.i.n.o. Pozri príspevok
    V kúpnej zmluve musíš pristúpiť k záložnému právu v prospech ŠFRB, čiže byt nadobudneš aj s týmto záložným právom. Čiže takouto formou "ručíš" za splácanie dlhu v prospech ŠFRB. Dlžníkom je ale spoločenstvo vlastníkov bytov (k tomu tiež v kúpnej zmluve pristúpiš a staneš sa jeho "súčasťou"), predpokladám, že splácanie úveru sa realizuje z prostriedkov získaných navýšením pravidelných mesačných platieb platených spoločenstvu.
    Ano, splacanie uveru zo SFRB sa realizuje z prostriedkov ziskanych nyvysenim pravidelnych mesacnych platieb platenych spolocenstvu.
    Prosim, vies mi poradit ako mam v kupnej zmluve uviest suhlas so zaloznym pravom v prospech SFRB, ked dlznikom je spolocenstvo vlastnikov bytov (a teda stanem sa jeho "sucastou").
    Dakujem

    manus je offline (nepripojený) manus

    Som kto som :-) manus
    My sme minulý rok kupovali byt, ktorý bol zaúverovaný (tiež ŠFRB). My sme ho išli zobrať na hypo úver. Postupovali sme tak, že banka si dala dáke požiadavky, medzi ktorými bolo aj vyhlásenie od ŠFRB, kde musela byť vyčíslená presná suma zostávajúcej dlžnej čiastky. Na základe tohto banka keď uvolnila prostriedky, tak najskôr poslala sumu, ktorá zostávala uhradiť do ŠFRB, a zvyšok zaplatila predávajúcemu. Prikladám ti aj ako vyzerala takto napísaná kúpna zmluva (teda so zapracovaním tohto doplatenia ŠFRB), aj návrh na vklad. Ak ti to pomôže (alebo aj niekomu inému), budem rada.
    Pekný deň Mária

    Gandalf99 je offline (nepripojený) Gandalf99

    Gandalf99
    Ta kupna zmluva nie je moc dobre naformulovana ale v zasade sa jej zmysel dá vyčítať.

    V suvislosti s touto diskusiou mam len jednu poznamku ohladom ucinkov zalozneho prava pri prevode zalozenej nehnutelnosti. Uzavretim kupnej zmluvy sa nepristupuje uz k vzniknutemu zaloznemu pravu, takze takato formulacia je nepresna. V kupnej zmluve by len malo byt upozornenie pre kupujuceho, ze nehnutelnost je predavana nehnutelnosti je zatazena zaloznym pravom. V zmysle Občianskeho zákonníka totiž pri prevode alebo prechode zálohu pôsobi záložné právo voči nadobúdateľovi priamo zo zákona (až na pár výnimiek) a preto sa v kúpnej zmluve nedá tento účinok nijako vylúčiť. Rovnako nie je dôvod aby kataster vyžadoval súhlas záložného veriteľa s prevodom už založenej nehnuteľnosti, pretože vlastník môže záloh používať naďalej zvyčajným spôsobom. Musí sa len držať všetkého čím by sa záloh mohol znehodnotiť. V zásade je v tomto prípade relevantná pôvodná záložná zmluva z ktorej nový vlastník preberá všetky práva a povinnosti pôvodného záložcu.

    Adaka je offline (nepripojený) Adaka

    milujúca matka Adaka
    mozem niekoho poprosit ci by mi nevedel poslat nejaky vzor zaloznej zmluvy potrebovala by som zalozit dom v prospech sfrb ale nieco jednoduche dakujem

    kupa bytu a zalozne pravo pre SFRB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.