Zavrieť

Porady

EURO v r. 2008?

Rada by som vedela vase nazory na euro v 2008, ci vobec bude, ako to bude potom a pod.Urcite to bude vdacna tema. ....bez konca, lebo asi to nevie este nikto, co a ako bude. Rada sa budem mylit teraz.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
banky už posielajú dotazníky - ponuky na predzásobenie eurami - mincami.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

KEJKA Pozri príspevok
banky už posielajú dotazníky - ponuky na predzásobenie eurami - mincami.
To je taka pekna predzvest. Nerozumiem jednej veci, preco nie su uz v predajniach a na blockoch ceny preratuvane aj do EURO, viem,ze v Nemecku a Rakusku to bolo minimalne polroka - ak nie viac uz na cenovkach vsade, poto m je aj pre ludi lahsi prechod a vobec tie prepocty potom ......Zatial je to len na Internet Bankingu preratany stav aj v euro, ale to je tak asi vsetko, co zatial viem....Je este nejaka priprava vobec na euro? Co tak kasy v obchodoch? Ved to nie je ani rychla ani jednoducha zalezitost.....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Euro v r. 2008 u nás určite nebude zavedené, možno v r. 2009. Chýba plno zákonov.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Aj u nás sa to bude uvádzať a to:
mesiac po vyhlásení kurzu /pravdepodobne júl 2008/
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
EURO od 1.1.2009 .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
lorelei Pozri príspevok
To je taka pekna predzvest. Nerozumiem jednej veci, preco nie su uz v predajniach a na blockoch ceny preratuvane aj do EURO, viem,ze v Nemecku a Rakusku to bolo minimalne polroka - ak nie viac uz na cenovkach vsade, poto m je aj pre ludi lahsi prechod a vobec tie prepocty potom ......Zatial je to len na Internet Bankingu preratany stav aj v euro, ale to je tak asi vsetko, co zatial viem....Je este nejaka priprava vobec na euro? Co tak kasy v obchodoch? Ved to nie je ani rychla ani jednoducha zalezitost.....
Veľmi predbiehaš dobu, vláda len 26.9. schválila Generálny zákon, ktorý musí ešte schváliť aj parlament.
NBS neodporúča zatiaľ uvádzať ceny v EUR, aby neboli zavádzajúce.
O zákone nájdeš podrobnejšie info tu:
http://www.euro.vlada.gov.sk/index.php?ID=1038
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
a ako to bude v účtovníctve? Budeme robiť výkazy a DP 2008 aj v Sk aj v EUR?
0 0
joni102 joni102

joni102 je offline (nepripojený) joni102

cactus Pozri príspevok
a ako to bude v účtovníctve? Budeme robiť výkazy a DP 2008 aj v Sk aj v EUR?
prestuduj....
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Čo by sa stalo, keby pred diskusiami o rôznych fámach čitatelia porady uprednostnili hľadanie a potom aj preštudovanie už existujúcich oficiálnych informácií?

Dnes ešte azda len niekoľko vyvolených mocipánov vie pravdivo odpovedať (s relatívne nízkou pravdepodobnosťou) na otázku, či na Slovensku bude € skutočne zavedené od dátumu 1.1.2009, ale medzi bežnými ľuďmi koluje už neskutočné množstvo rôznych správ typu "počul(a) som, že ..."

Potešilo by ma nerozmnožovanie povestí a fám práve cez fórum porada.sk. Zabrániť tomu nedokážem, ale apelovať na zdravý sedliacky rozum bežných ľudí neprestanem.

Dovolím si vyjadriť aj názor, že by azda bolo vhodné diskusie o možnom zavedení € sústrediť na tomto fóre podľa možnosti do jednej - dvoch tém a neopakovať rovnaké otázky XXL násobne zakaždým v novej téme.

Staršie témy o problematike zavedenia € na Slovensku sa dajú nájsť, napríklad, tu:
http://www.porada.sk/t51243-prechod-na-euro.html
http://www.porada.sk/t62167-prechod-na-euro.html
[SEARCH]prechod euro[/SEARCH]

Ďakujem za pochopenie.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

endrju Pozri príspevok
Čo by sa stalo, keby pred diskusiami o rôznych fámach čitatelia porady uprednostnili hľadanie a potom aj preštudovanie už existujúcich oficiálnych informácií?

Dnes ešte azda len niekoľko vyvolených mocipánov vie pravdivo odpovedať (s relatívne nízkou pravdepodobnosťou) na otázku, či na Slovensku bude € skutočne zavedené od dátumu 1.1.2009, ale medzi bežnými ľuďmi koluje už neskutočné množstvo rôznych správ typu "počul(a) som, že ..."

Potešilo by ma nerozmnožovanie povestí a fám práve cez fórum porada.sk. Zabrániť tomu nedokážem, ale apelovať na zdravý sedliacky rozum bežných ľudí neprestanem.

Dovolím si vyjadriť aj názor, že by azda bolo vhodné diskusie o možnom zavedení € sústrediť na tomto fóre podľa možnosti do jednej - dvoch tém a neopakovať rovnaké otázky XXL násobne zakaždým v novej téme.

Staršie témy o problematike zavedenia € na Slovensku sa dajú nájsť, napríklad, tu:
http://www.porada.sk/t51243-prechod-na-euro.html
http://www.porada.sk/t62167-prechod-na-euro.html
prechod euro

Ďakujem za pochopenie.
Endrju, prepac, ze som zalozila temu, ktora ma suvis aj s tymi co si uviedol.Nie som proti tomu, co si napisal, naopak -chcem len nieco upresnit.

Niekedy je podla nazvu temy tazko identifikovatelne co tym chce basnik povedat. A z tychto : prechod na euro - ma pointa temy nezaujala. V mojej som chcela iba nazory ludi, ako to vidia a ci si myslia, ze bude a nie famy. Ja som cerpala len z toho, co davaju v telke - nasich "vladnych" a ich vyrokov, famy ma moc tiez nezaujimaju. Mozno tato tema nabrala iny smer /ja to ale tiez neovplyvnim/, ale nezda sa mi. Je to len cista uvaha ludi. Je to zle , ze ma to zaujima? Nejdem tu sirit ani proti ani za euro. Je to tak ako to je na SK a bude a hotovo. Takze len tolko som chcela. Dufam,ze sa teraz pochopime lepsie.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

endrju Pozri príspevok
Čo by sa stalo, keby pred diskusiami o rôznych fámach čitatelia porady uprednostnili hľadanie a potom aj preštudovanie už existujúcich oficiálnych informácií?

Dnes ešte azda len niekoľko vyvolených mocipánov vie pravdivo odpovedať (s relatívne nízkou pravdepodobnosťou) na otázku, či na Slovensku bude € skutočne zavedené od dátumu 1.1.2009, ale medzi bežnými ľuďmi koluje už neskutočné množstvo rôznych správ typu "počul(a) som, že ..."

Potešilo by ma nerozmnožovanie povestí a fám práve cez fórum porada.sk. Zabrániť tomu nedokážem, ale apelovať na zdravý sedliacky rozum bežných ľudí neprestanem.

Dovolím si vyjadriť aj názor, že by azda bolo vhodné diskusie o možnom zavedení € sústrediť na tomto fóre podľa možnosti do jednej - dvoch tém a neopakovať rovnaké otázky XXL násobne zakaždým v novej téme.

Staršie témy o problematike zavedenia € na Slovensku sa dajú nájsť, napríklad, tu:
http://www.porada.sk/t51243-prechod-na-euro.html
http://www.porada.sk/t62167-prechod-na-euro.html
prechod euro

Ďakujem za pochopenie.
Plne súhlasím. Inak na Porade je dosť programátorov, pokiaľ spojíme sily a naše vedomosti pri prechode na Euro, tak tie pravidlá si dohodneme možno skôr ako naša vláda. A naše diskusie možno budú inšpiratívne pre niekoho, kto má možnosť o niečom rozhodnúť. Možno by sa zišlo založiť k prechodu na Euro súvisiacu len s úpravami software založiť tému vo fóre Účtovné software. Nechcem to urobiť sama, lebo neviem, či sa niekto z IT pridá.
Celý prechod má dve samostatné časti - duálne zobrazovanie a samotný prechod (preklopenie dát, zmena meny a pod.), takže by sa zišlo možno viac tém. Napríklad jednu len pre legislatívu - okrem generálneho zákona aj iné predpisy najmä Rady EU a rozhodnutia súdov, na ktoré sa odvolávajú) a podobne.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

joni102 Pozri príspevok
prestuduj....
Toto je inak zatiaľ najlepší zdroj na info k euru. Hlavne to zaokrúhľovanie.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Určite ste sa stretli s tým, že už niektoré firmy na faktúrach uvádzajú aj prepočet na EUR. Je to už potrebné a správne? Ja som tiež dostala už novú verziu programu (Datalock), váham, či už zadať kurz alebo nie?
Zase na druhej strane, ak to nebudeme skúšať my, ktorý s tým robíme už teraz, a vychytať všetky chyby ktoré to môže priniesť, ťažko bude fungovať na 100% vtedy, keď to bude už povinné.
Aký je Váš názor?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Jednoznačne skúšať. Pri tom všetkom - ako sa všetko schvaľuje na poslednú chvíľu a pod akým tlakom musia aj IT pracovať . Malo by to, ale na FA tlačiť niečo podobné = na orientačný prepočet bol použitý kurz xxx SKK/EUR ( buď NBS alebo zatiaľ vyhlásený konverzný). A hlavne by si mala mať možnosť vypnúť a zapnúť duálne zobrazovanie.
Ja som dúfala, že IT na porade sa napr. dohodnú, aký text použiť. Jednoducho, keď ho väčšina softov bude mať rovnaký, bude sa môcť použiť argument " všetky softy tak tlačia".
Len upozorňujem, že po 1.1.2009 sa nesmie použiť inverzný kurz EUR/SKK = 1/ kurz SKK/EUR) , ale musí sa násobiť daným kurzom a uvádzať len vyhlásený kurz SKK/EUR.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Určite ste sa stretli s tým, že už niektoré firmy na faktúrach uvádzajú aj prepočet na EUR. Je to už potrebné a správne? Ja som tiež dostala už novú verziu programu (Datalock), váham, či už zadať kurz alebo nie?
Zase na druhej strane, ak to nebudeme skúšať my, ktorý s tým robíme už teraz, a vychytať všetky chyby ktoré to môže priniesť, ťažko bude fungovať na 100% vtedy, keď to bude už povinné.
Aký je Váš názor?
Túto možnosť napr. MRP už má od začiatku tohto roka.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Pre záujemcov prehľadná sumarizácia podstatných dokumentov, prijatých k zavedeniu EUR:

http://www.nbs.sk/EURINT/EURO/OFICIAL.HTM
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

endrju Pozri príspevok
Potešilo by ma nerozmnožovanie povestí a fám práve cez fórum porada.sk.
Napriklad ja som pocul, ze to nie je nahoda, ze Euro ma byt zavedene o polnoci. Vraj je to kvoli lahsiemu posobeniu temnych sil. Co je na tom pravdy?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Stefan2005 Pozri príspevok
Pre záujemcov prehľadná sumarizácia podstatných dokumentov, prijatých k zavedeniu EUR:

http://www.nbs.sk/EURINT/EURO/OFICIAL.HTM
Ani na tomto ani na inych zdrojoch sa mi nedari otvorit subor
Odporúčania pre zavedenie informačných systémov

Sice 3015.doc stiahne, ale potom vyhlasi chybu pri otvarani.

Nemozete to sem niekto prilepit, ak to mate.
Dik
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
JanaSys Pozri príspevok
Ani na tomto ani na inych zdrojoch sa mi nedari otvorit subor
Odporúčania pre zavedenie informačných systémov
Sice 3015.doc stiahne, ale potom vyhlasi chybu pri otvarani.
Nemozete to sem niekto prilepit, ak to mate. Dik
Takže tu je:

Zavedenie eura v SR

  • Riziká
1)podcenenie náročnosti zmien informačných systémov z hľadiska prácnosti, času a financií
2)oneskorené metodické postupy vyplývajúce z novelizovanej legislatívy
3)nedostatok profesionálne skúsených interných aj externých ľudských zdrojov
4)neexistencia testovacích prostredí pre testovanie úprav – riziko testovania v ostrej prevádzke
5)zastaralé hardvérové a softvérové vybavenie organizácií (prípadne nedostatočné diskové kapacity), neumožňujúce vykonať potrebné úpravy – riziko zahrnutia nákladov na obnovu do nákladov na prechod pod Euro a tým k porušeniu transparentnosti nákladov na úpravu systémov v súvislosti s prechodom na Euro

  • Odporúčania
    • pri nových systémoch, pracujúcich s ekonomickou agendou, jasne definovať požiadavky na dodávateľov na zapracovanie plnej funkcionality pri práci s Eurom
    • pri jestvujúcich systémoch vyžadovať od Dodávateľa zabezpečenie funkcionality spojenej s prechodom na Euro v rámci zmlúv o údržbe systémov
    • vykonať dôslednú analýzu systémov spracovávajúcich ekonomické údaje
    • pripraviť analýzu dopadov potrebných úprav informačných systémov na ostatné informačné systémy organizácie
    • pripraviť akčný plán implementácie funkčnosti spojenej s Eurom do informačných systémov
    • pripraviť stratégiu a plán testovania s dostatočnou časovou rezervou pre prípad potreby zapracovania úprav
    • každý upravovaný informačný systém by mal byť vedený ako projekt s klasickým projektovým riadením a definovaným sponzorom projektu
    • koordinácia jednotlivých podprojektov, dokumentovanie spoločných pravidiel, problémov, ich riešení a pod. a zdieľanie všetkých informácií
    • stretávanie projektového tímu na týždennej báze
    • definovať kľúčové míľniky v projekte a kontrolovať ich
    • stretávanie riadiaceho výboru na mesačnej báze, vrátane informovania sponzora projektu
    • informácie o vývoji prác na projekte na mesačnej báze smerom ku koordinátorovi zavádzania Euro v SR (MF SR) – týka sa výhradne štátnej a verejnej správy
    • zadefinovať vecného garanta (garanta kvality), ktorý z vecného hľadiska bude usmerňovať všetky úpravy dotknutých informačných systémov
    • pre centrálnu koordináciu implementačných prác vytvoriť pozíciu koordinátora v každom profesnom združení (Asociácia bánk Slovenska, Združenie podnikateľov Slovenska a pod.)
    • zabezpečiť pravidelnú komunikáciu na mesačnej báze medzi sponzormi jednotlivých projektov a koordinátormi projektov za príslušné odvetvie
    • vytvoriť Knowledge Base (vedomostnú databázu), sumarizujúcu poznatky pri implementácii úprav informačných systémov, súvisiacich s prechodom na Euro na Internetovej stránke MF SR
    • pre vymieňanie si skúseností s implementačnými prácami vytvorit vituálny priestor na Internete
    • sledovať informácie Štatistického úradu, týkajúce sa metodických usmernení pre konverziu historických dát a odporúčania zapracovať do úprav informačných systémov
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Dik, to je skôr pre firmy, ktoré IS používajú. Najlepsia je tato veta :
"pri jestvujúcich systémoch vyžadovať od Dodávateľa zabezpečenie funkcionality spojenej s prechodom na Euro v rámci zmlúv o údržbe systémov"
Už vidím, ako sa toho chytí investičné oddelenie. Keďže legislatívne zmeny majú v údržbe, myslia si, že ich prechod na Euro nebude nič stáť.
Duálne zobrazovanie a používanie Eura od 1.1.2009 ako hlavnej meny ešte chápem, ale to nie je len o tom. Hlavným problémom je prevod dát, hlavne v iných menách atď atď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať