Zavrieť

Porady

EURO v r. 2008?

Rada by som vedela vase nazory na euro v 2008, ci vobec bude, ako to bude potom a pod.Urcite to bude vdacna tema. ....bez konca, lebo asi to nevie este nikto, co a ako bude. Rada sa budem mylit teraz.
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...51&Rocnik=2008

Dnes to vyšlo v zbierke zákonov.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Vdaka.
0 0
Pipovci Pipovci

Pipovci je offline (nepripojený) Pipovci

659 Z Á K O N z 28. novembra 2007
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Milé kolegyne a kolegovia, mohli by ste dávať všetky nové predpisy do témy na toto vytvorenej:
http://www.porada.sk/t70339-euro-zak...ke-pokyny.html

ďakujem
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Aký je váš názor? Ide mi o konverziu dát k 1.1.2008 (nie duálne zobrazovanie) a zaokrúhľovanie s tým spojené.

V GZ §2 Uplatňované princípy a zásady
(3) Ak výsledkom prepočtu zo slovenskej meny na eurá podľa konverzného kurzu sú konečné peňažné sumy v eurách, ktoré majú byť skutočne zaplatené alebo vyúčtované (ďalej len „konečné sumy“) ....

ale pre GZ sú nadriadené predpisy podľa ods.1 toho istého paragrafu a jedným z nich je : Nariadenie Rady (ES) č. 1103/97

Článok 5 (preklad z EU)
Peňažné čiastky, ktoré majú byť zaplatené alebo účtované, keď sa vykonáva zaokrúhľovanie po prevode na jednotku euro podľa článku 4, sa zaokrúhlia smerom nahor alebo nadol na najbližší cent. Peňažné čiastky, ktoré majú byť zaplatené alebo účtované, ktoré sú prevedené na národnú menovú jednotku, sa zaokrúhlia smerom nahor alebo nadol na najbližšiu čiastkovú jednotku alebo v prípade, ak neexistuje najbližšia čiastková jednotka, na násobok alebo zlomok čiastkovej jednotky alebo národnej menovej jednotky podľa národných právnych predpisov alebo praxe. Ak uplatňovanie prepočítacích koeficientov vedie k výsledku, ktorý je presne v strede, čiastka sa zaokrúhli smerom nahor.

Originál:
Monetary amounts to be paid or accounted for when a rounding takes place after a conversion into the euro unit pursuant to Article 4 shall be rounded up or down to the nearest cent. Monetary amounts to be paid or accounted for which are converted into a national currency unit shall be rounded up or down to the nearest sub-unit or in the absence of a sub-unit to the nearest unit, or according to national law or practice to a multiple or fraction of the sub-unit or unit of the national currency unit. If the application of the conversion rate gives a result which is exactly half-way, the sum shall be rounded up.

Je totiž naozaj rozdiel medzi slovkom vyúčtované a účtované. Obyčajná faktúra. Konečná čiastka je vlastne hodnota FA, ale účtovaná čiastka je aj DPH na 343. O zaúčtovaní miezd ani nehovorím.

Je mi jasné, že bude vznikať rozdiel z konverzie (napr. obstarávacie ceny kariet sa prekurzujú jednotlivo, ale vznikne rozdiel voči napr. 022anal x kurz a ten sa bude účtovať, aby 022anal sadla na analyt. evidenciu majetku).
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Nemusí každý podnikateľ sa predzásobiť

http://tvojepeniaze.pravda.sk/balick...8_sk-peuro_p01
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Eurozóna má rekordnú infláciu




Ilustračné foto (autor: Pavol Štrba - Pravda.sk)



[COLOR=#00***c]31. marca 2008 13:56
[/COLOR]Medziročná miera inflácie v krajinách, ktoré zaviedli euro, sa v marci vyšplhala na rekordnú úroveň 3,5 percenta z februárových 3,3 percenta. Vyplýva to z predbežných odhadov Eurostatu.

Vysoká inflácia bráni Európskej centrálnej banke aby znížením úrokových sadzieb podporila spomaľujúce tempo rastu v eurozóne.
Infláciu tlačia hore rastúce ceny energie a potravín, aj v marci hrali hlavnú úlohu, ako naznačili už predbežné údaje o inflácii v Nemecku a Belgicku. Eurostat žiadne podrobnejšie údaje neuviedol.
Európska centrálna banka má za cieľ držať infláciu na dvoch percentách, realita je však iná - inflácia sa pohybuje vysoko nad touto hranicou. Banka však nemôže proti nej zasiahnuť zvyšovaním úrokov, pretože ekonomický rast sa spomaľuje - podkopávajú ho globálne úverové problémy a blížiaca sa recesia v USA. Rast by mohla podporiť znižovaním úrokov, v tom jej však práve bráni vysoká inflácia. Analytici však predpokladajú, že základná úroková sadzba, ktorá je teraz na štyroch percentách, by sa počas roku mohla znížiť.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/slovin...9_sk-peuro_p01

Máme sa tešiť???
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na stránke
http://www.euromena.sk/aktuality-bed...ure/1611s9998c
som našla takýto nadpis:
Bedeker pre spotrebiteľovi kontrolórov o eure

Len mne sa vidí, že to nemá hlavu a ani pätu?
a to je na oficiálnej stránke ....
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

V tejto súvislosti by ma skôr zaujímalo, či nejaké úspory zameniť teraz alebo to nechať až na prechod 1.1.09, keď konverzný kurz možno bude cca 32.50 centrálna parita je 35.4424 ?
Nemáte k tomu nejaké linky?
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Nechcem zakladať novú tému - vie mi niekto poradiť, či v prípade internetového obchodu má podnikateľ povinnosť uvádzať ceny tovaru v Sk aj v EUR? Pokiaľ áno, tak od ktorého dátumu? Ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
JAZYKOVEDNÉ OKIENKO

EURO V SLOVENČINE
V súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie v máji 2004 sa v slovenskom jazyku začalo čoraz frekventovanejšie používať slovo euro, ktoré označuje názov jednotného platidla v členských štátoch a ktoré plánuje od 1.1.2009 zaviesť aj Slovenská republika.

Slovo euro bolo kodifikované do slovenčiny, čo znamená, že sa má skloňovať. Ide o podstatné meno stredného rodu zakončené na samohlásku o, skloňujeme ho teda podľa vzoru mesto.


euro singulár/plurál

nominatív (kto, čo) euro/eurá
genitív (koho, čoho) eura/eur
datív (komu, čomu) euru/eurám
akuzatív (koho, čo) euro/eurá
lokál (o kom, o čom) eure/eurách
inštrumentál (s kým, s čím) eurom/eurami

Základné kodifikačné príručky Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV: Pravidlá slovenského pravopisu (porov. 3. vyd. z r. 2000) a Krátky slovník slovenského jazyka (porov. 4. vyd. z r. 2003) sú prístupné na internetovej stránke www.juls.savba.sk cez heslo Lingvistické zdroje.

Pri bežnej komunikácii, ako aj pri formálnom styku rozlišujeme medzi nasledovnými tvarmi:
euro - názov meny; všeobecné podstatné meno stredného rodu skloňované podľa vzoru mesto; píšeme ho s malým e na začiatku, pričom v iných jazykoch sa môžeme stretnúť aj s tvarom Euro, ktoré má na začiatku e veľké
Eur - skratka názvu meny; píše sa s veľkým e na začiatku, ostatné písmená sa píšu malé; tento zápis je ekvivalentný pre Sk
EUR - kód platidla vytvorený z prvých troch písmen názvu podľa normy ISO 4217; vždy sa píše veľkými písmenami; tento tvar je ekvivalentný pre zápis SKK
978 – medzinárodný numerický kód pre euro (obdoba medzinárodného numerického kódu „703“ pre slovenskú korunu, kódu „826“ pre britskú libru“ a kódu „840“ pre americký dolár)

Príklad, ako správne používať (skloňovať) slovo euro v bežnej reči v porovnaní so slovom koruna:
jedno euro/ jedna koruna
dve eurá/dve koruny
päť eur/päť korún
sto eur/sto korún

Znak eura sa na počítači píše súčasným stlačením kláves ľavý CTRL, ALT a písmena E.
Zdroj: http://www.euromena.sk/euro-v-sloven...7b1d47a9068369
Naposledy upravil Rozalka : 24.05.08 at 08:43
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Dozvedela som sa na stránke www.euromena.sk, že reprodukovanie eurobankoviek má tiež svoje zásady, tak sa s touto informáciou s vami podelím:

Základné pravidlá ECB pre reprodukciu bankoviek:
pri jednostrannej kópii je možné použiť obrázky bankoviek buď väčšie ako 125 % alebo menšie ako 75% pôvodnej veľkosti bankovky. Toto platí aj pre reprodukciu iba časti bankovky, ak zasahuje viac ako 1/3 celej bankovky,
obrázky v mierke 1:1 (100 % pôvodnej veľkosti) nie sú povolené,
obojstranná reprodukcia musí byť zmenšená aspoň o 50% alebo zväčšená minimálne o 100%,
zobrazovanie bankoviek v elektronickej podobe (napr. internetové stránky, e-mail, intranet) je možné v maximálnom rozlíšení 72 dpi alebo s netransparentným nápisom SPECIMEN naprieč celým obrázkom bankovky s dĺžkou nápisu aspoň 75% dĺžky bankovky a výškou nápisu aspoň 15% výšky bankovky.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Najčastejšie otázky ohľadom zavedenia eura na Slovensku.

http://www.euromena.sk/najcastejsie-otazky/1599s
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

VladoaKatka Pozri príspevok
Diskutovať o nevýhodnosti začala teraz skupina ľudí, ktorá v rokoch 2004 a 2005 to obhajovala. Prečo?
A tiež sa mi nechce veriť, že Konverzný kurz bude 32,500, keď stále sa drží kurz na 33,700 až 33,800.
bepo Pozri príspevok
Nie konvertibilný ale konverzný kurz a neviem prečo by mal byť 32.50 keď centrálna parita je 35.4424 a spodná hranica je 30.126 a kurz určí Rada EU v tomto pásme
Prešlo pol roka a už máme centrálnu paritu na 30,126 a konverzný kurz bude buď toto číslo alebo tesne okolo, to sú fofry
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

fofry to sú, veď sa pozrite:

http://www.webnoviny.sk/financie-a-b...-rekordom.html

http://www.hnonline.sk/c3-25071870-k...runu-k-rekordu

Aký to bude mať ďalší vývoj ???
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Na váhach sa bude meniť počet desatinných miestBratislava 29. mája (TASR) - Pri prechode na euro sa môžu stať problémom váhy a podobné zariadenia, ktoré sa dnes používajú napríklad pri nákupe ovocia, zeleniny, či mäsa.

Podľa platnej legislatívy majú mať totiž váhy najmenej tri desatinné miesta, ale schválené typy váh platné v krajinách EÚ, ktoré používajú euro, stanovujú toto zobrazenie jednotkových cien len na dve desatinné miesta.

"Isté problémy sa vyskytli z hľadiska novej vyhlášky prenastavovania počtu desatinných miest pre zaokrúhľovanie na váhach a zariadeniach podobného typu," povedal pre TASR predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Peter Lukáč.

Problémom je najmä to, že pri zmene počtu desatinných miest ide najmä o technický zásah do zariadenia na váženie. Ako dodal, tento problém už úrad rieši v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR, ktoré vydalo vyhlášku.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, v suvislosti s prechodom na Euromenu, patrim medzi tych "stastlivcov", kt. si musia zakupit novu registracnu pokladnu. Prosim vie, mi tu niekto poradit typ a aj kontakt na firmu, kt. predava dobre a cenovo najprijatelnejsie. Mam malu prevadzku, kde predavam doplnkovy tovar (cukrovinky , cigarety...). A este otazka, ked som spravne pochopila, na kazdom kuse tovaru, napr. horalke budem musiet mat aspon cenovku v hlavnej mene ? a pri tovare viditelne dualne zobrazenie, pokial mame pod 5 zamest. staci jednotny dualny cennik a bude potrebna aj konverzna tabulka? Dakujem

P.S. ospravedlnujem sa za predtym zle zvolenu temu - robila som to s drobcom na kolenach a prehliadla som to.
0 0
radogr radogr

radogr je offline (nepripojený) radogr

ja sa na euro teším... pracujem pre zahraničnú firmu a aj moja firma je založená v krajine , kde je euro... bude to pre mna jednoduchšie a konečne nebudem prerábať na výmennom kurze
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prišiel čas, keď sa klienti začínajú zaujímať o €, preto som pre nich z rôznych zdrojov na webe spracovala akýsi "itinerár", možno využijete na rovnaké účely.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, mame malu prevadzku, kde cez kasu ide doplnkovy tovar. Ku koncu roku chceme prevadzku zrusit. Kasu mam taku starucku, ze sa do nej ani nahodou neda dat program na dualne zobrazovanie cien. Ja som bola doteraz presvedcena, ze ked sa urci konv.kurz a bude povinnost zobrazovat dualne ceny, musi to byt aj na pokl. blokoch, takze by sme mali mat aj novu kasu hned nasledujuci mesiac od urcenia konv.kurzu. Je to tak alebo sa mylim a na blokoch je povinnost zobrazovania dualneho az od 1.1.2009?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať