Zavrieť

Porady

SZČO a zároveň zamestnanec

Ak SZČO zároveň zamestnáva sama seba, tak ako sa platia odvody do ZP a SP? Mám v tom trošku chaos...práve začínam robiť účto pre jednu FO živnostníka, ktorý vlastní hostinec a zároveň v tom hostinci aj pracuje. Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    stanley666 Pozri príspevok
    Ak SZČO zároveň zamestnáva sama seba, tak ako sa platia odvody do ZP a SP? Mám v tom trošku chaos...práve začínam robiť účto pre jednu FO živnostníka, ktorý vlastní hostinec a zároveň v tom hostinci aj pracuje. Vopred ďakujem.

    SZČO nemôže zamestnávať sama seba. Jediné čo mi je z tvojej otázky jasné je, že začínaš.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    stanley666 Pozri príspevok
    Ak SZČO zároveň zamestnáva sama seba, tak ako sa platia odvody do ZP a SP? Mám v tom trošku chaos...práve začínam robiť účto pre jednu FO živnostníka, ktorý vlastní hostinec a zároveň v tom hostinci aj pracuje. Vopred ďakujem.
    SZČO nemôže zamestnávať sám seba. On je jednoducho len SZČO a aj odvody platí tak, ako SZČO...

    stanley666 je offline (nepripojený) stanley666

    normálny mladý chlapec, čo musí začať robiť účtovníctvo svojej mamke... ...viac stanley666
    ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    stanley666 Pozri príspevok
    ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
    Nie, naňho sa limit nevzťahuje. Robí, koľko vládze.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    stanley666 Pozri príspevok
    ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
    Pochopil si to správne... A k podotázke toľko, že SZČO nie je zamestnanec a tak sa naňho ani nevzťahujú obmedzenia Zákonníka práce...

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    stanley666 Pozri príspevok
    ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
    Zákonník práce upravuje vzťahy zamestnanec-zamestnávateľ. SZČO môže pracovať od nevidím do nevidím

    stanley666 je offline (nepripojený) stanley666

    normálny mladý chlapec, čo musí začať robiť účtovníctvo svojej mamke... ...viac stanley666
    fu...to myslíš vážne???...tak to je potom super....čiže mi týmto vlastne odpadajú mzdy..nakoľko pre SZČO je prijímov zisk, tak sám sebe mzdu neplatí...tak?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    stanley666 Pozri príspevok
    fu...to myslíš vážne???...tak to je potom super....čiže mi týmto vlastne odpadajú mzdy..nakoľko pre SZČO je prijímov zisk, tak sám sebe mzdu neplatí...tak?
    Správne...

    stanley666 je offline (nepripojený) stanley666

    normálny mladý chlapec, čo musí začať robiť účtovníctvo svojej mamke... ...viac stanley666
    veľmi pekne Vám všetkým ďakujem....aspoň v niektorých veciach už mám jasno...idem riešiť ďalšie tzv. maličkosti...pre moju SZČO...

    seeky je offline (nepripojený) seeky

    seeky
    vztahuje sa toto iste aj na konatela s.r.o.?

    Priklad: s.r.o. ma 2 konatelov a ziadnych zamestnancov (pracuju pre nu len konatelia). musia si konatelia vyplacat aspon minimalnu mzdu? alebo ich prijmom moze byt iba zisk?

    ak si musia vyplacat mzdu su "zamestnancami" firmy na zklade mandatnej alebo inej zmuvy?

    dakujem za odpoved

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    rozlišuj konateľov, spoločníkov, konateľov a súčasne spoločníkov. Odpovede na niektoré otázky treba riešiť osobitne.
    Konateľ ale aj spoločník sa považuje za zamestnanca pre účely dane z príjmov ako aj pre cestovné náhrady. ZDP §5
    (1) Príjmami zo závislej činnosti sú

    b) príjmy za prácu ........ , spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným ....... , a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce .......... pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,

    seeky je offline (nepripojený) seeky

    seeky
    KEJKA Pozri príspevok
    rozlišuj konateľov, spoločníkov, konateľov a súčasne spoločníkov. Odpovede na niektoré otázky treba riešiť osobitne.
    Konateľ ale aj spoločník sa považuje za zamestnanca pre účely dane z príjmov ako aj pre cestovné náhrady. ZDP §5
    (1) Príjmami zo závislej činnosti sú

    b) príjmy za prácu ........ , spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným ....... , a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce .......... pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,

    su to teda konatelia a zaroven spolocnici.

    teda si tu mzdu vyplacat musia?
    mozu si vyplatit iba minimalnu mzdu aby usetrili na daniach a odvodoch a potom si rozdelit cisty zisk, ktory uz nebudu zdanovat?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zákon nezakazuje, neprikazuje....
    nemusíš vyplácať mzdu, odmenu.... spoločníci a zároveň konatelia môžu predsa robiť s tým, že si rozdelia zisk.

    seeky je offline (nepripojený) seeky

    seeky
    KEJKA Pozri príspevok
    zákon nezakazuje, neprikazuje....
    nemusíš vyplácať mzdu, odmenu.... spoločníci a zároveň konatelia môžu predsa robiť s tým, že si rozdelia zisk.
    super, dik ;-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.