Zavrieť

Porady

Nadmerná vlhkosť v byte a Ceresit

Podľa údajov, čo som našla na internete, je optimálna vlhkosť v byte 40 - 50 %. U nás je tak 68 - 78 % aj pri pravidelnom vetraní. Bývame v bytovke priamo pod rovnou strechou a máme problémy s plesňou. Myslíme si, že pleseň máme aj "vďaka" tejto vysokej vlhkosti. Na zníženie vlhkosti by sme chceli použiť Ceresit Stop vlhkosti. Má niekto z vás skúsenosti s jeho používaním? Ďakujem.
Naposledy upravil Llívia : 12.11.07 at 08:07
Usporiadat
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

evula0 Pozri príspevok
Pleseň potrebuje vodu, ktorá sa na studených stenách kondenzuje zo vzduchu. Ak je povrch steny dobre vetraný (pohyb vzduchu), voda sa odparuje a pleseň nemá podmienky. Vnútorná teplota v miestnosti ovplyvňuje schopnosť nasýtenia vzduchu vodou. Fyzici nech mi prepáčia zjednodušenie tohto výkladu.
Odstránením týchto podmienok môžeme pleseň zlikvidovať :
- zvýšenie teploty v miestnosti - stojí peniaze a nad napr.22 stupňov je blbosť
- vetranie - primerane, ostatné je vykurovanie nebíčka a v rohoch za nábytkom je aj tak nedostatočné
- znižovanie vlhkosti - viacmenej obchod s odvlhčovačmi
- vlhké steny prenikaním vody z vonku,zdola,zhora - to je vážne a pomôže len odstránenie príčiny
- studený povrch stien - pravdepodobne najschodnejšia cesta realizovateľná niektorým z vnútorných druhov zateplenia.
Da sa suhlasit - az na posledny bod - tam je praveze najlepsie zateplenie zvonka - tym sa zvysi aj teplota na mure vnutri.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

jojkoz Pozri príspevok
Da sa suhlasit - az na posledny bod - tam je praveze najlepsie zateplenie zvonka - tym sa zvysi aj teplota na mure vnutri.
Jojkoz s Tebou súhlasím
Evula 0 - zateplenie z vnútra sa musí robiť na drevený rošt, s možnosťou vetrania pri podlahe a strope, (t.j. musí sa nechať pod stropom a pri podlahe medzera min.30mm. V žiadnom prípade sa nemá lepiť izolant priamo na stenu- určite by sa tvorila medzi stenou a izolantom pleseň a určite si vieš predstaviť, že čo to značí, okrem iného, no a potom tá vôňa v miestnosti páchnuciou potuchlinou, nie je príjemná. Okrem toho počítaj: na stenu treba pripevniť zvislý drevený rošt, hrúbky akú by si chcel mať izoláciu (uvažujem s hr.50 mm a izoláciu nesmieš prilepiť na stenu, ale medzi rošt položiť (vtlačiť tj.asi o 2 cm širšie pásy ako je vnútorný rozpon medzi hranolmi. Na rošt nastreliť sádrokartón hr. 12 mm a ani ten nesmie byť po podlahu a strop. Čiže celková hrúbka od steny je 62 mm o to zmenšíš svetlosť miestnosti a v prípade rohových musíš to urobiť na dve vonkajšia steny. Ak chceš, pozri tému "Zateplenie z vnútra".
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

chandler Pozri príspevok
proti vlhkosti treba vetrat stale, stale treba mat trocha otvorene okno
To si neviem predstaviť spanie v miestnosti s otvoreným oknom, keď bude vonku napr. -10.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jojkoz Pozri príspevok
Vsetko zalezi na vlhkosti a povrchovej teplote ( u Vas tej obvodovej steny).
Kazdopadne ak je tesne pri tej stene nabytok - treba ho odtiahnut aspon na 10 cm a pripadne tam skusit fukat - zozaciatku mozte skusit klasicky ventilator - dlhodobo staci aj malicky vetracit ako su v pocitacoch.

... velke kusy nabytku sme dali na vnutorne steny - a odvtedy aj po vymene okien za tesne - nemame uz nastastie problem
.
Ďakujem za radu. Na obvodových stenách nie je žiadny nábytok. Tie skrine sú pri stene, ktorá susedí s vedľajšou miestnosťou.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

kabul Pozri príspevok
Ked sme nemali plastove okna vlhkosť nebola, no po osadení okien sa mi na oknách a v rohoch izby začalo rosiť a plesnivieť....
Presne takto to bolo aj u nás. Kým sme mali staré drevené okná, problém s plesňou nebol. Potom sme však vymenili okná za plastové a pleseň sa objavila. Navyše teraz keď sused pod nami nekúri, tak je dosť ťažké vyhriať obvodové miestnosti na teplotu aspoň 20 stupňov. A vlhkosť sa zráža nielen na stenách, ale aj pod kobercom.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jojkoz Pozri príspevok
Da sa suhlasit - az na posledny bod - tam je praveze najlepsie zateplenie zvonka - tym sa zvysi aj teplota na mure vnutri.
Žiaľ, u nás je problém v peniazoch. SVB nemá prostriedky na zaplatenie zateplenia - a pravdu povediac, ani väčsina nájomníkov nemá o to záujem, lebo u nich sa takýto problém nevyskytuje (majú postoj typu: strecha nie je moja, tak načo jej oprava a zateplenie, moje je len za mojími vchodovými dverami smerom dnu, tak načo nejaké upratovanie spoločných priestorov, umývanie sklá na vstupných dverách do budovy a pod.).
Asi je nereálna aj takéto riešeine:
- zvlolať schôdzu vlastníkov,
- dať návrh na zateplenie,
- vlastníci to zamietnu, čiže nás prehlasujú,
- obrátiť sa na súd ako prehlasovaný vlastník s tým, aby súd rozhodolo v náš prospech, t.j. pre zateplenie - ale asi by sme ťažko na súde preukázali, že nezateplené steny nám spôsobujú problémy.

Príp. ešte takéto riešenie: zatepliť steny len v takej výške, ako je byt.
0 0
gil gil

gil je offline (nepripojený) gil

Jedine zateplit, nesušiť prádlo v byte na radiátoroch, použivať digestor, alebo si zadovážiť odsávačku vodných pár.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Llívia Pozri príspevok
To si neviem predstaviť spanie v miestnosti s otvoreným oknom, keď bude vonku napr. -10.
je to zdrave a nie otvorene, staci len aby tam bola mala skara aby sa mohla vlhkost vyrovnat.
0 0
jkmk jkmk

jkmk je offline (nepripojený) jkmk

z vlastnej skúsenosti pomôžu len stavebná úprava
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

chandler Pozri príspevok
je to zdrave a nie otvorene, staci len aby tam bola mala skara aby sa mohla vlhkost vyrovnat.
Pri taktomto spôsobe sa možno vyvetrá teplo, ale vlhkosť určite nie. Mám zmerané, že pri vetraní 5 - 10 min. klesne vlhkosť zo 70 % na 55 %, ale dosť rýchlo sa vráti späť na 70 %.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

1. Existujú aj termoizolačné nátery, ktoré sa používajú na vnútorné steny. Máte s tým niekto skúsenosti, príp. aký je váš názor na ich použitie?

2. Keďže pleseň vzniká v dôsledku vlhkosti a vlhkosť vzniká asi kvôli tomu, že nie sú zaizolované steny = vo vnúti je teplo, steny sú studené, nepomohlo by aspoň trochu kúriť na nižšiu teplotu?
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Doplňujem:
Po výmene okien vznikajú plesne, lebo sme zamedzili "prirodzenému" vetraniu netesnými oknami.Je potrebná kombinácia so zateplením stien.
Samozrejme, že vonkajšie zateplenie je to správne a môže byť kombinované s vnútornou úpravou na "teplý" povrch steny. Ak ale v dome jednoducho toto neviete presadiť a máte plesne, musíte to riešiť individuálne a to je pravdepodobne jediná možnosť vnútorného zateplenia.
S tým odvetrávaním vnútorného zateplenia by som neriskoval, lebo práve to je dobré miesto na vlhkosť a plesne.Vnútorné zateplenie má byť urobené tak, aby nemal teplý vzduch prístup na studený povrch steny. Preto je možné zatepliť normálnym systémom polystyrén uzavretý mriežkou a nejakou omietkou s presahmi na styku zateplenej steny a nezateplených susedných priečok a stropu. Alebo obklad na latách s vloženóu izoláciou a parzábranou. Je lepšie ubrať z priestoru 4-7 cm ako chovať plesne. Prejaví sa samozrejme aj efekt nižšej spotreby na kúrenie a zmizne "sálanie studených stien", čo tiež umožňuje znížiť teplotu v miestnosti o 1-2 stupne.
Všeobecne bez iných opatrení znižovanie teploty v miestnosti prispeje skôr k zvýšeniu tvorby plesní, lebo teplotu neznížite tak, aby sa na studenom nekondenzovala voda a zároveň znižujete teplotu povrchu.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Llívia Pozri príspevok
Pri taktomto spôsobe sa možno vyvetrá teplo, ale vlhkosť určite nie. Mám zmerané, že pri vetraní 5 - 10 min. klesne vlhkosť zo 70 % na 55 %, ale dosť rýchlo sa vráti späť na 70 %.
ved prave preto treba vetrat stale
lebo hned ako zatvoris okno sa vlhkost vrati spat.

spravne sa ma vetrat naozaj kratko a intenzivne .... ale na odstranenie vlhkosti sa ma vetrat "nepravne"
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Llívia Pozri príspevok
1. Existujú aj termoizolačné nátery, ktoré sa používajú na vnútorné steny. Máte s tým niekto skúsenosti, príp. aký je váš názor na ich použitie?

2. Keďže pleseň vzniká v dôsledku vlhkosti a vlhkosť vzniká asi kvôli tomu, že nie sú zaizolované steny = vo vnúti je teplo, steny sú studené, nepomohlo by aspoň trochu kúriť na nižšiu teplotu?
1. nefunguje
2. kurit treba co najviac (teplota musi byt vyska) - ale pritom vetrat (aby bola vlhkost co najnizsia) plesen vznika tam kde sa zraza voda, a voda sa zraza na stene vtedy ak je povrch studeny a vlhkost vysoka
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

[quote=chandler;883551]ved prave preto treba vetrat stale
lebo hned ako zatvoris okno sa vlhkost vrati spat.

spravne sa ma vetrat naozaj kratko a intenzivne .... ale na odstranenie vlhkosti sa ma vetrat "nepravne" [/quote

Omyl. Dnešné meranie: okno otvorené na mikroventiláciu 4 hod., pokles vlhkosti o 2 %, pokles teploty v miestnosti o 2 stupne = z môjhoô pohľadu nulový účinok, keďže potrebujeme zraziť tú vlhkosť asi tak o 20 %, a určite nepotrebujeme kúriť pánu bohu do okien (a to by sme mu do tých okien kúrili viac, keby sme okno otvorili na ventilačku alebo naplno).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ak máte skúsenosti s odvlhčovačmi, môžete sa o ne podeliť (značka, cena, výsledok atď.). Ďakujem.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Od piatku máme doma odvlhčovač Desa. Nie je cez deň najtichší /v noci má tichý chod/, ale funguje nad moje očakávania. Za prvých 24 hod. cca 4 litre vody a to bol v tej menej vlhkej miestnosti. Po víkende je doma cítiť, že sa vlhkosť znížila. Je tam teplejšie. Človek by neveril, kde sa tá voda stále berie
Inak toto bolo asi prvý raz, čo sme nemali ráno zarosené okná
PS: Ceresit je proti tomuto nič.
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

mirpo Pozri príspevok
Od piatku máme doma odvlhčovač Desa. Nie je cez deň najtichší /v noci má tichý chod/, ale funguje nad moje očakávania. Za prvých 24 hod. cca 4 litre vody a to bol v tej menej vlhkej miestnosti. Po víkende je doma cítiť, že sa vlhkosť znížila. Je tam teplejšie. Človek by neveril, kde sa tá voda stále berie
Inak toto bolo asi prvý raz, čo sme nemali ráno zarosené okná
PS: Ceresit je proti tomuto nič.
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera
Kde ste ho kúpili a aká bola cena? Ak môžem poprosiť. Nám by sa tiež veľmi zišiel.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
MartinkoK Pozri príspevok
Kde ste ho kúpili a aká bola cena? Ak môžem poprosiť. Nám by sa tiež veľmi zišiel.
Pošlem SS, aby som nerobila reklamu
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

mirpo Pozri príspevok
Pošlem SS, aby som nerobila reklamu
Aj mne, prosím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať