Zavrieť

Porady

Nadmerná vlhkosť v byte a Ceresit

Podľa údajov, čo som našla na internete, je optimálna vlhkosť v byte 40 - 50 %. U nás je tak 68 - 78 % aj pri pravidelnom vetraní. Bývame v bytovke priamo pod rovnou strechou a máme problémy s plesňou. Myslíme si, že pleseň máme aj "vďaka" tejto vysokej vlhkosti. Na zníženie vlhkosti by sme chceli použiť Ceresit Stop vlhkosti. Má niekto z vás skúsenosti s jeho používaním? Ďakujem.
Naposledy upravil Llívia : 12.11.07 at 08:07
Usporiadat
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Silne pochybujem, že viac kúria. Podľa vyhodnotení predchádzajúcich 3 rokov, čo si pamätám, tak patríme v paneláku k rodinám, čo kúria viac... Videla som tabuľky so spotrebou tepla podľa meračov za celé spoločenstvo a sme v prvej štvrtine ľudí, čo míňajú na teple najviac. Logické - máme malé dieťa, tak nebudem šetriť na nesprávnom mieste. Zo situácie som zúfalá hlavne kvôli tomu, že v tých krajných dvoch izbách sa nám začínajú objavovať plesne. V jednej izbe v rohu, ktorý je vlastne rohom bytovky a v druhej izbe je v rohu stupačka vykurovania, tak je tá pleseň presunutá - je nad oknom a balkónovými dverami.
Nemyslím si, že by susedia mali takýto problém a zatĺkali predo mnou, keď sa na to otvorene pýtam. Aj k susedom na prízemí, keď prídem na návštevu - nikdy nevidím na okne ani milimeter orosené okná, čo je u nás takmer po celý deň - závisí od vonkajšej teploty.
0 0
Paťo offroad 1971 Paťo offroad 1971
nika224 Pozri príspevok
Silne pochybujem, že viac kúria. Podľa vyhodnotení predchádzajúcich 3 rokov, čo si pamätám, tak patríme v paneláku k rodinám, čo kúria viac... Videla som tabuľky so spotrebou tepla podľa meračov za celé spoločenstvo a sme v prvej štvrtine ľudí, čo míňajú na teple najviac. Logické - máme malé dieťa, tak nebudem šetriť na nesprávnom mieste. Zo situácie som zúfalá hlavne kvôli tomu, že v tých krajných dvoch izbách sa nám začínajú objavovať plesne. V jednej izbe v rohu, ktorý je vlastne rohom bytovky a v druhej izbe je v rohu stupačka vykurovania, tak je tá pleseň presunutá - je nad oknom a balkónovými dverami.
Nemyslím si, že by susedia mali takýto problém a zatĺkali predo mnou, keď sa na to otvorene pýtam. Aj k susedom na prízemí, keď prídem na návštevu - nikdy nevidím na okne ani milimeter orosené okná, čo je u nás takmer po celý deň - závisí od vonkajšej teploty.
Ja zatepleny cely obvodovy plášť budovy?
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Áno, celý. Polystyrénom, žiaľ neviem presne akej hrúbky.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Rosenie vznika pri vyssej vnutornej vlhkosti, tam kde je velky rozdiel teplot. Tzn. rosenie na skle je preto, lebo vonku je okolo nuly, vnutri 23 (cim viac, tym vacsi dovod na rosenie), este aj hlinikovy ramik skla je velmi dobry vodic tepla (v tomto pripade zimy z vonku) a preto na okrajoch okna vznika kondenzat.

Keby bolo v miestnosti 19C, tak sa to tolko rosit nebude

Treba vetrat, narazovo.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

My máme v byte v noci 20-21 stupňov a cez deň 21-22, podľa toho kde. Na sever máme dve (kuchyňa, izba) teraz už plastové okná, ktoré sa nám niekedy ráno rosia na spodku 2-3 cm. Minulý rok bolo len v izbe, v kuchymi sme menili koncom leta. Vtedy sme menali tento problém, nerosilo sa. Teraz veľmi záleží, čo sa večer deje v kuchyni a v kúpelni. Ostatné plastové okná na západ a juh sa nám nerosia a ešte jedno na juh máme drevené. Keď varím, používam digestor, no aj tak musím priotvoriť okno, lebo sa zarosí. Kúpeľňu vetráme tiež cez kuchyňu hneď po kúpaní. Terajšie rosenie nie je až také závažné, no obávam sa vzniku plesní v rohoch, ktoré stále kontrolujem. Vetráme nárazovo 2x denne. Prádlo nesušíme v byte. Činžiak je zatial nezateplený.

Podľa Vášho názoru sa naša situácia s vlhkosťou pri našom terajšom správaní (vetranie a vykurovanie) môže po zateplení zhoršiť alebo zlepšiť??
Naposledy upravil Lotarka : 01.12.10 at 19:10 Dôvod: hrubica
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Máte asi úplne rovnakú situáciu ako my. Zateplením sa zhoršilo... Závisí veľa od toho, čím ten panelák zateplíte.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

TomasHC Pozri príspevok
Rosenie vznika pri vyssej vnutornej vlhkosti, tam kde je velky rozdiel teplot. Tzn. rosenie na skle je preto, lebo vonku je okolo nuly, vnutri 23 (cim viac, tym vacsi dovod na rosenie), este aj hlinikovy ramik skla je velmi dobry vodic tepla (v tomto pripade zimy z vonku) a preto na okrajoch okna vznika kondenzat.

Keby bolo v miestnosti 19C, tak sa to tolko rosit nebude

Treba vetrat, narazovo.
Tomáš, vetráme, vetráme. Nárazovo. Keď sa dá, tak na 10-15 min. urobím prievan. Vtedy pekne na oknách zbadám, že je vlhkosť vonku. Ale v noci sa to robiť nedá. Kúriť menej som skúšala. Ale keď som aj vypla radiátory, teplota mi klesla na 19 stupňov, aj tak to rosenie bolo možno len o 1 cm nižšie a to nie je riešenie chodiť v byte v svetroch...
0 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

nika224 Pozri príspevok
Pokiaľ sa len vymenili okná za plastové, tento problém nebol. Vznikol až následne po zateplení bytovky. .
Ahoj nika224. Pises, ze problem vzikol po vymene okien a zatepleni bytovky (polystyrenom...).

Vzhladom na to, ze vravis, ze susedia dany problem so zvysenym kondenzovanim vlhkosti neregistruju, vychadza mi to tak, ze ti susedia su asi pod vami a vy ste ten horny byt.

Byva nad vami este niekto? Ak ano, skuste si porovnat situaciu s nimi - predpokladam, ze to musia mat este horsie. Vychadza mi to tak, ze vlhkost zo spodnych bytov, ktora po zatepleni paro-nepriepustnym polystyrenom nedokaze uniknut cez obvodove steny, tak prechadza (tak ako teplo) do hornych bytov. Ak je vas byt posledny pod strechou, hromadi sa vlhkost u vas.

Zmena zateplenia u vas teda asi neprichadza do uvahy. Vychadza mi to potom:
a) bud na zmenu okien (na take, ktore budu vodne pary prepustat von),
b) kupu ucinneho odvlhcovaca, ktory u vas pojde non-stop celu zimu...
c) Neviem posudit, ci by nejaka nova izolacia podlahy v celom byte proti vlhkosti dokazala zabranit prieniku vlhkosti zo spodnych bytov a do akej miery by to bolo u vas zrealizovatelne. Tym by vsak (ak som uhadol pricinu) cierneho petra dostal byt pod vami.
d) montaz maleho krbu / krbovych kachli v byte - posobia ako ucinny vysavac vlhkosti z interieru (ale pochybujem, ze to je u vas realne, hoci by to bola romantika :-)

Vidim to asi na b). Bolo by vsak dobre, keby sa vyjadril nejaky odbornik...mozno bude mat lepsie riesenie.
Naposledy upravil mahony1 : 01.12.10 at 14:51
0 0
Paťo offroad 1971 Paťo offroad 1971
Zabezpečiť nútene vetranie to je napr.požiadať o zasah do obvodoveho plašťa budovy+ventilátor so spetnou klapkou a prevencia proti pliesnam ozdravujuce vyrobky s aktívnym striebrom+ kryštalizácia konštrukcie na miestach možného vzniku pliesní.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
nika224 Pozri príspevok
Áno, celý. Polystyrénom, žiaľ neviem presne akej hrúbky.
Ale asi fušerskou robotou a nekvalitnou fasádou. Ja bývam v novostavbe /blok/ zateplenej minerálnou vlnou a chvála bohu že mám všetky izby na juh /len kuchyňa na sever/ susedom oproti čo majú byt sever-východ rastú huby po stenách / a je to 7 ročná novostavba!/ vetrajú , kúria nič nepomáha. skrátka zle urobená fasáda.
0 0
kubiška kubiška

kubiška je offline (nepripojený) kubiška

myslim Llívia, ze ceresit ti nepomoze, ak uz plesen mas, ceresit odstranuje vlhkost, ale zazrak neurobi. treba vela naplno vetrat a kurit. nie je na skodu oskrabat steny a nanovu ostierkovat a namalovat protiplesnovou farbou. najdolezitejsie je to, ze najdete pricinu plesne - to ze nemate zatepleny dom neznamena, ze prave preto vam byt plesnie...mozno je ta pricina inde....ale ceresit vam problem neodstrani
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Myslím, Kubiška, že keby si čítala celú tému, tak by si vedela, že o neúčinnosti Ceresitu som písala aj ja. Aj to, že som od jeho kúpy odrádzala aj iných práve pre jeho neúčinnosť. Aj to, že vetráme. Aj to, že kúrime. Aj to, že elektrický odvlhčovač máme - ten zabral najviac. Aj to, že otázka bola zadaná pred 3 rokmi.

Aj tak ti ďakujem za radu, lebo sa zase objavujú témy o plesniach v bytoch/domoch (a v tomto počasí sa, žiaľ, objavujú aj tie plesne ), takže niekto z tvojej rady určite bude mať úžitok (ak si ju "vezme k srdcu").
Naposledy upravil Llívia : 02.12.10 at 21:58
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Llívia, chcem sa opýtať, či ten elektrický odvlhčovač "odstránil" u Teba už problém s vlhkosťou, alebo tie problémy ostali, akurát že sú menšieho charakteru...

Vieš aj napísať, koľko približne to zožerie elektrickej energie v praktickej prevádzke, teda nie predpísaný príkon kedy ide na plno, ale napr. o koľko sa zvýšila spotreba za mesiac a koľko hodinovú prevádzku to u Teba znamená?

Díky.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Nandrolon Pozri príspevok
Llívia, chcem sa opýtať, či ten elektrický odvlhčovač "odstránil" u Teba už problém s vlhkosťou, alebo tie problémy ostali, akurát že sú menšieho charakteru...

Vieš aj napísať, koľko približne to zožerie elektrickej energie v praktickej prevádzke, teda nie predpísaný príkon kedy ide na plno, ale napr. o koľko sa zvýšila spotreba za mesiac a koľko hodinovú prevádzku to u Teba znamená?

Díky.
Pleseň potrebuje tri základné parametre:
- teplotu
- vlhkosť
- podmienky na rast

Podobný problém máme aj my v našom bytovom dome - 20 rokov starý
Riešenie nedostupné a neustále vyskytujúce - máme medzistrešný priestor dvojpanel - kde daná izolácia stratila svoju funkciu ... riešenie zatiaľ nedoriešené
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

lenže ja som sa pýtal konkrétnu vec...
s plesňami bojujem už 10 rokov a mám ich ako-tak pod kontrolou v "určitej" miere...
takže viem čo plesne potrebujú, za ten čas by sa to naučil každý...

i tak počkám na odpoveď Llívie
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Nandrolon Pozri príspevok
Llívia, chcem sa opýtať, či ten elektrický odvlhčovač "odstránil" u Teba už problém s vlhkosťou, alebo tie problémy ostali, akurát že sú menšieho charakteru...
Ak odstránením problému myslíš odstránenie vlhkosti - odvlhčovač zníži vlhkosť a dosť výrazne (napr. zo 70 % na 55 %), ale nezabráni jej vzniku. Príčiny vzniku sú iné (dýchanie, varenie, sušenie prádla, kvety, kúpeľňa...)
Ak odstránením problému myslíš, či zabránil vzniku plesní - to sa v prípade nášho bytu nedá posúdiť. Tu je problémom "ľudský faktor" - v tom zmysle, že keď niekto nie je schopný a ochotný vetrať a púšťať si v izbe pravidelne odvlhčovač, výsledky sa nedostavia.

Vieš aj napísať, koľko približne to zožerie elektrickej energie v praktickej prevádzke, teda nie predpísaný príkon kedy ide na plno, ale napr. o koľko sa zvýšila spotreba za mesiac a koľko hodinovú prevádzku to u Teba znamená?
To vôbec neviem. Spotrebu jedine tú, ktorú uvádza výrobca, by som ti mohla opísať z krabice, príp. z prístroja, ak tam je uvedená.
Zvýšenie spotreby - vôbec netuším, o koľko sa zvýšila, u nás spotrebu elektriky nesledujeme po mesiacoch, ale až pri doplatokch, príp. v lepšom prípade preplatkoch, vo vyúčtovaní.
Koľko hodín prevádzky - tiež ťažko povedať, záleží od toho, aká vysoká je počiatočná vlhkosť, na akú hodnotu ju chceš znížiť a na aký výkon prístroj zapneš (je tam asi 8-9? stupňov výkonu). A iné je to zase vtedy, keď najskôr vyvetráme, čím sa riadne zníži vlhkosť najmä v zime, a potom sa pustí odvlhčovač, aby sa vlhkosť nedostala znovu na pôvodnú vysokú hodnotu.

Díky. Nemáš za čo, asi som ti veľmi nepomohla. Určite je však odvlhčovač to najlepšie, čo sme doteraz použili na zníženie vlhkosti. U nás vyvetrať znamená znížiť vlhkosť len na chvíľu, na pol hodinu, hodinu, potom sa opäť šplhá na vysoké hodnoty. Odvlhčovač ju udrží na nižšej hodnote - (50 - 55 % - ale toto sa týka nášho bytu, lepšie povedané, niektorých izieb, kde je inak vlhkosť aj okolo tých 70 %.)
V jednej izbe (obvodový múr zo severnej (severovýchodnej) strany) je niekedy od začiatku roka spravený náter Q-Thermom. Sú tam nanesené 3 kýbliky po 5 l (to preto, že som sa pokúsila spraviť prvý náter sama a nepodarilo sa. Môj pokus ma stál 1 kýblik. Bez môjho pokusu by stačili iba 2 kýbliky.) Pred nanesením Q-Thermu som odstránila pleseň Savom, po nejakom čase som steny natrela protiplesňovým prípravkom Algicid a zase po nejakom čase som ich natrela penetračným náterom, ktorý je aj protiplesňový (A-Grund). Izba je obývaná 2 týždne, inak bola od začiatku roka prázdna. Využívali sme ju aj na sušenie prádla - ak bolo dobré počasie, tak sa sušilo pri otvorenom okne. Ak počasie bolo nanič, tak sa v izbe pustil pri sušení prádla odvlhčovač. Od začiatku roka až doteraz sa neobjavila žiadna pleseň. Teraz, keď je izba obývaná, sa drží vlhkosť do 55 %. Aspoň 3x denne riadne vyvetrám. Predtým, keď v izbe bývala sestra, tak mala plesnivé steny (obvodovú severnú (severovýchodnú) a južnú (juhovýchodnú) s oknami), a to aj od strechy,aj od spodného suseda (ten nekúri, resp. len temperuje a pod ním sú nevykurované pivnice), lenže zase ona menej vetrala a odvlhčovač sa v jej izbe používal, len ak ho tam niekto iný priniesol a pustil. Nezaručujem, že Q-Therm má nejaký podiel na znížení vlhkosti, ale faktom je, že tento rok sa v izbe ešte pleseň neobjavila, v izbe je aj teplo (radiátor mám pustený skoro stále na stupeň 3, na vyšší stupeň ho púšťam málokedy) a človek sa nemusí báť oprieť o obvodovú stenu, lebo je na dotyk teplejšia. Len akurát tento týždeň sa v rohu severnej steny a steny s oknami objavil mokrý fľak, ktorý mama vysušila fénom. (To bolo včera a do dnešného rána sa mokrý fľak zatiaľ neobjavil.)
Naposledy upravil Llívia : 06.12.10 at 09:25
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Zdravím.
Pomohlo mi to. Ak môžeš, opíš z krabice nejaké elektrické údaje o príkone a tak.
Ešte by som poprosil opísať presný názov a typové označenie stroja, niečo by som možno na webe výrobcu našiel.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Opíšem ti to, ale až večer, keď budem doma.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

O.K. večer si to hneď od Teba prečítam... :-)))
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Nandrolon, toto je na odvlhčovači:
Typ: Desa DH 711
Napätie a frekvencia: 230 V - 50 Hz
Výkon a príkon: 250 W
Hlučnosť: 42 dB(A)
Naposledy upravil Llívia : 09.12.10 at 07:21
DESA DH 711.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať