Zavrieť

Porady

dvojite statne obcianstvo

moze mi prosim niekto poradit ako je to s dvojitym statnym obcianstvom pre deti narodene obcanom SR mimo slovenskej republiky (ja som Slovenka, moj manzel Nemec a zijeme v Kanade ). je mozne ze nasa dcera bude mat slovenske, nemecke a kanadske obcianstvo alebo bude mat len dvojite statne obcianstvo.
srdecna vdaka za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fali je offline (nepripojený) Fali

    Fali
    Návrh novely Zákona 40/1993 :
    1. V § 9 odsek 1 znie:

    „(1) Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť

    a) prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť,
    b) nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle.“.

    2. § 9 sa dopĺňa odsekmi 16 až 22, ktoré znejú:

    „(16) Štátny občan Slovenskej republiky stráca štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, ktorým je žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva, dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.

    (17) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom cudzieho štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.

    (18) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde ani vtedy, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením.
    (19) Ten, kto stratil štátne občianstvo podľa odseku 16 je povinný bezodkladne túto skutočnosť oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja.

    (20) Obvodný úrad v sídle kraja oznámi stratu štátneho občianstva podľa odseku 16 subjektom uvedeným v odseku 14.

    (21) Ak osobitný zákon13aa) neustanovuje inak, dňom straty štátneho občianstva Slovenskej republiky podľa odseku 16 zaniká štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer alebo obdobný právny vzťah zakladajúci funkciu, zamestnanie alebo povolanie, výkon ktorých je podmienený štátnym občianstvom Slovenskej republiky.

    (22) Ak osobitný zákon13ab) neustanovuje inak, dňom straty štátneho občianstva Slovenskej republiky podľa odseku 16 zaniká oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.“.

    bisou je offline (nepripojený) bisou

    bisou
    Na tvoju otázku neviem presne odpovedať. Ale moje sesternice sú zo Slovenksa, zobrali si Francuzov a deti majú občianstvo Slovenské i Francúzské.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Je to trošku zložitejšie a na dlhšie preštudovanie. Každý štát totiž uplatňuje niektorý z troch rôznych princípov získavania občianstva narodením: ius sanguinis - dieťa získava občianstvo rodičov; ius soli - dieťa získava občianstvo štátu na území ktorého sa narodilo; kombinácia oboch princípov. Len tak zbežne som pozrela ako to riešia Kanada, Nemecko a SR a vyšlo mi že Vaša dcéra bude mať všetky tri občianstvá, pretože Nemecko a SR priznávajú občianstvo podľa občianstva rodiča a Kanada podľa toho že sa dieťa narodilo na území Kanady. Ale na 100% -nú istotu by to chcelo pozrieť konkretnejšie príslušné normy Nemecka a Kanady.

    dana_l je offline (nepripojený) dana_l

    dana_l
    srdecna vdaka za odpoved. to by bolo super ked by mohla mat vsetky tri. na strankach ambasady nepisali nic o tom, ze kolko obcianstiev moze mat. nechceme aby mala neskor problemy

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    A ako je to s občianstvom, prosím, ak obaja rodičia majú slovenské občianstvo a dieťa sa narodilo v Českej republike?

    dana_l je offline (nepripojený) dana_l

    dana_l
    ma automaticky po rodicoch slovenske obcianstvo ale cechypovoluju len jedno a neviem ci ziskava ceske obcianstvo tym ze`sa narodi v cechach

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a ak je zmiešané manželstvo Slovák a Češka, dieťa sa narodí v SR, obaja majú občianstvo SR, trvalé bydlisko v SR..... ?
    Môže dieťa mať české občianstvo?

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Marína Pozri príspevok
    A ako je to s občianstvom, prosím, ak obaja rodičia majú slovenské občianstvo a dieťa sa narodilo v Českej republike?
    Niektoré štáty sa riadia zásadou, že deti nadobúdajú štátne občianstvo rodičov bez ohľadu na to, kde sa narodili, iné sa riadia zásadou, že deti nadobúdajú občianstvo štátu, na území ktorého sa narodili bez ohľadu na štátne občianstvo rodičov. Teraz som si nie celkom istý, ako je to s ČR.

    Skús tento príspevok, možno Ti pomôže:
    http://www.rozhlas.cz/izurnal/poracesty/_zprava/394123

    Podarilo sa mi nájsť ešte predúniový stav, neviem však, či je momentálne platný:

    Dieťa nadobudne št. obč. SR ak:
    a) ktorého aspoň jeden z rodičov je štátnym občanom Slovenskej republiky, alebo
    b) narodené na území Slovenskej republiky, ktorého rodičia sú bez štátnej príslušnosti, alebo
    c) narodené na území Slovenskej republiky, ktorého rodičia sú cudzími štátnymi príslušníkmi a narodením nenadobúda štátne občianstvo žiadneho z nich.
    b) Ak sa nepreukáže iné št. obč. za obcˇ. SR sa považuje dieťa kt.
    c) a) sa narodilo na území Slovenskej republiky, alebo
    b) bolo nájdené na území Slovenskej republiky a ktorého rodičia nie sú známi, pokiaľ sa nepreukáže, že nadobudlo narodením štátne občianstvo iného štátu
    d) dieťa ostáva obč. SR aj keď sa neskôr po pridelení preukáže, že rodič nie je št. občan SR

    Taže to vypadá tak, že dieťa bude mať slovenské občianstvo aj keď sa narodí v ČR a má aspoň jedného rodiča Slováka.
    Naposledy upravil M3G : 06.11.07 at 20:53

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Marína Pozri príspevok
    A ako je to s občianstvom, prosím, ak obaja rodičia majú slovenské občianstvo a dieťa sa narodilo v Českej republike?
    Dieťa narodené slovenským občanom v Českej republike má len slovenské občianstvo.

    Podľa českého zákona o št. občianstve (40/1993 Sb. )
    §3
    Dítě nabývá narozením státní občanství České republiky, a) je-li alespoň jeden rodič státním občanem České republiky nebo
    b) jsou-li rodiče osobami bez státního občanství (dále jen "bezdomovec"), alespoň jeden z nich má trvalý pobyt na území České republiky a dítě se na jejím území narodí.

    dana_l je offline (nepripojený) dana_l

    dana_l
    pre vsetkyh co maju podobny problem, ak stat urcuje, ze dieta nadobuda statne obcianstvo po rodicoch alebo narodenim v krajine, tak dieta moze mat aj tri statne obcianstva. niekedy stat urci, ze ked dieta nadobudne 18 rokov, musi si vybrat len jedno, a tym padom straca zvysne dve. takze ak si pozriete zakony krajiny, tak je to potom jednoduche.
    nasa dcera bude mat slovenske, nemecke a kanadske obcianstvo - natrvalo.
    srdecna vdaka za rady

    Burgina je offline (nepripojený) Burgina

    Burgina
    Já jsem češka,přitel a otec dětí je slovák a děti se narodili v Čechách. Potřebovala bych poradit,na jaký úřad a s jakými dokumenty se mám obrátit,aby mé děti získali slovenské občanství k českému,které momentálně mají mají. Děkuji Vám

    robino69 je offline (nepripojený) robino69

    robino69
    Ahojte.

    Chcem sa informovať pre môjho dedka. Má slovenské aj české štátne občianstvo a chceli by sme vedieť, aké má práva a povinnosti ako občan s dvojitým štátnym občianstvom.Vopred Ďakujem
    Ak som náhodou spamoval alebo som niečo dal tam kam netreba, tak sa ospravedlňujem. Som tu dnes nový. Ďakujem a prajem pekný zvyšok večera. R.

    maleolens je offline (nepripojený) maleolens

    maleolens
    Tak to by zaujimalo aj mna.
    Dnes v TV novinach vraveli, ze sa odsuhlasil zakon proti dvojitemu obcianstvu. Vraj sme povinny nahlasit od isteho datumu (presne neviem) dvojite obcianstvo, pokuta je 3310€ (100tisic SK) a este ktomu prideme o slovenske. Je to pravda? To by bola sila. Ti co uz maju dvojite, tak sa nemaju coho bat? Alebo sa to tyka iba madarskeho dvojobcianstva? Viete otom nieco blizsie? Pocul som, ze niekto ma vynimku,tak teraz neviem.
    Dobry den
    Chcela by som sa opitat ako to je z dvojitym nasim obcianstvom.Moj syn sa narodil v Spanielsku a ma uz 5 rokov.Zostavam byvat uz tu na SK.Je mozne dvojite obcianstvo pre maleho a potrebuje sa na to aj povolenie otca?Jeho otec je Spaniel.

    nat32 je offline (nepripojený) nat32

    nat32
    Ja mám tiež podobný problém s týmto---a to že aká je " podstat problému vnútroštátnej úpravy štátneho občianstva v Sr av mr..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.