Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Emwa Pozri príspevok
Prajem pekny den,
precitala som si o retazovej materskej vsatko, co som nasla na Porade. Avsak nenasla som verziu, ked mamicka na materskej, nasledujucej po rodicovskej, ma nizsi denny vymeriavaci zaklad ako pri prvej materskej. Podla informacii ktore mam, vsak mzda u zamestnavatela isla hore. Je to podla Vas v poriadku ? vdaka za radu
Bolo by dobré zistiť aký uviedli pravdepodobný VZ (ak teda nemala v kal.roku predchádzajúcom nástupu na MD žiadny VZ pre NP) a aké mala VZ-dy v rozhodujúcom obdbobí pri nástupe na prvú materskú.
Ak mala pred prvou materskou dobrý VZ v rozhodujúcom období napr. z dôvodou prémií, prípadne vyšších podielov na obrate a pri nástupe na druhú materskú jej uviedli len napr. základný plat z mzdového dekrétu, je to možné. Tiež by to bolo možné, ak napr. pracovala na čiastočný úväzok (stačí aj pár dní) počas RD, v roku predchádzajúcom nástupu na MD. Bolo by treba zistiť viac.
Naposledy upravil brčko : 20.04.08 at 18:52
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katiq Pozri príspevok
Ahojte poradaci, snad posledny krat mam pred sebou registracny list na DNP predtym nez ho zanesiem do SP už teraz s dátumom prihlásenia v júli???, len sa chcem spytat ci som dobre v obraze snad mi len odpoviete ANO a ja uz nebudem nadalej otravna...tu je moja situacia..
bola som zamestnana od 07.04.2003 do 31.7.2007 (kedy firma zanikla a ja som dostala vypoved pokial som bola na MD) ale pekne poporiadku..
april 2006 som nastupila na MD s prvym dietatom , poberala som najprv MD tych 55 perc a potom RD, ktory poberam dodnes (az do juna 2009). v juli 2007 som dostala vypoved od zamestnavatela a tak kedze planujeme dalsie babatko tak by som si chcela platit DNP, aby som mohla potom poberat MD z maxima...chcela by som otehotniet niekedy po lete, tak som uvazovala si ho zacat platit od jula 2008.
ak by sa tak stalo a sla by som na MD niekedy april 2009 rataju sa mi do tych 270dni aj tie dni do 31. jula 2007 (dokedy som nedostala vypoved?) alebo sa nerataju? ide o ukončené nem.poistenie. Podla teraz platného zákona sa "pri uplatnovaní nároku na materskú" prirátajú aj dni ukončeného nem.poistenia, a to aj počas prerušenia nem.poistenia zamestnanca v období rodičovskej dovolenky, ale samozrejme len ak budú v období dvoch rokov pred pôrodom (pri termíne pôrodu napr.1.jún 2009 sa sleduje obdobie 1.6.07-31.5.09, takže z predchádzajúceho ukonč.PP by sa zarátalo obdobie 1.6.07-31.7.07=61dní, z DNP obdobie 1.7.08-31.5.09= takže dní NP až-až). Ak by si však išla predtým na PN (tiež musíš splniť 270dní NP v posled.dvoch rokoch pred nástupom na PN), tak dni počas RD sa do 270dní pred nástupom na PN nerátajú, len dni MD. (snád som to napísala zrozumitelne)
dalsia vec, chcem to spravit tak , teraz si platit DNP z maxima..od jula je VZ 30tis a nejake drobne tebe kvôli dosiahnutiu max.materskej stačí platiť tých 26týždnov pred pôrodom vdaka ukončenému nem.poisteniu, teda až potom ked zistíš, že si tehotná. Ale samozrejme istejšie je platiť si aj o niečo skôr, teda od júla, myslím je to rozumné. a potom v decembri ist a znizit si ho od januara 2009 na minimum , ked uz budem tehotna a TP budem mat niekedy v 2009 tak aj tak sa mi bude ratat materska z celeho roku 2008, nie? ak sa už neodhlásiš, tak z obdobia od posledného prihlásenia na DNP do konca roku 2008 (predpokladám splnenie podmienky uplynutia 26týždnov) takze si to znizim na minimum od januara 2009 ? alebo si ho nechat stale na maxime a platit az kym nepojdem na MD kvôli materskej môžeš znížíť, ak by si chcela využiť DNP z maxima na neskoršiu Očr, PN, treba zvážiť podla konkrétnych dátumov

tolko vycerpavajuce odomna..snad uz fakt len posledny krat..dakujem vam krasne, prajem pekny zvysok nedele
...
tolko "snád" vyčerpávajúce odomna
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zlatat Pozri príspevok
Dobrý deň,
tak ja som z toho už riadne domotaná. Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?

Od začiatku sept.2006 som na RP s druhým synom ( stále som evidovaná u môjho zamestnávateľa, ktorý mi drží miesto ) - nebola som dobrovoľne nemocensky poistená, ale chceme sa koncom júna začať snažiť o 3.bábätko.
Moja otázka znie:
Chcem sa dobrovoľne nemocensky poistiť ( čo najskôr ), ale neviem, z akého vymeriavacieho základu si mám platiť poistné, a ako dlho, aby som potom dostávala maximálnu materskú dovolenku.

Ďakujem.
rada podla "teraz platného zákona" je: prihlásiť sa z minima, ked zistíš, že si tehotná (najneskôr však v 8tt, ale radšej skôr) sa "odhlásiť", a "nanovo sa prihlásiť" napr. aj hned od dalšieho dna z maxima (resp. u teba z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania). Do dna pred pôrodom musíš splniť 270dní nem.poistenia (u teba zDNP) v posl.dvoch rokoch pred pôrodom. Inak nárok na materské z DNP nevznikne. Od nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov. Ak by neuplynulo, ale 270dní by bolo splnených, tak výška materskej z DNP sa bude rátať z minimálnej mzdy. Potom od 1.1.09 môžeš dať "zmenu" na minimum (ale už nie odhlásiť, len zmenu!!!).
A sleduj zmenu zákona, čo sa chystá od 1.1.09, táto rada platí podla teraz platného.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Brcko, dakujem ti za odpoved ...v mojom pripade (som bez zamestnania ) asi nevyuzijem OCR ani PN ked budem na materskej a nasledne chcem pokracovat v poberani rodicovskeho prispevku, takze asi bude najekonomickejsie si dat maximum tento rok a v decembri ho znizit od januara 09 na minimum, ze???teda pravdu povediac OCR a PN este nemam prelusknute, zaco sa hambim.
Inak , velka vdaka za fakt vycerpavajucu odpoved..
K tej socialnej poistovni: pani mi dala tlacivko a ze sa mozem nahlasit hoc i zajtra s datumom zacatia od jula 08.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=katiq;712172]Brcko, dakujem ti za odpoved ...v mojom pripade (som bez zamestnania ) asi nevyuzijem OCR ani PN ked budem na materskej a nasledne chcem pokracovat v poberani rodicovskeho prispevku, vôbec nezáleží, či si zamestnaná, alebo nie, ide o nem.poistenie takze asi bude najekonomickejsie si dat maximum tento rok a v decembri ho znizit od januara 09 na minimum, ze??? myslím, že áno. Ak by si mala nástup na MD niekedy na začiatku roku (už si presne nepamatám tvoje dátumy), bolo by to na zváženie teda pravdu povediac OCR a PN este nemam prelusknute, máš ešte času do konca roku to prelúskať, ku koncu roku už aj so zmenou, čo sa od 1.1.09 pripravuje zaco sa hambim.
Inak , velka vdaka za fakt vycerpavajucu odpoved..
<FONT size=3><FONT face="Times New Roman">K tej socialnej poistovni: pani mi dala tlacivko a ze sa mozem nahlasit hoc i zajtra s datumom zacatia od jula 08.fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com
0 0
sjuzocka sjuzocka

sjuzocka je offline (nepripojený) sjuzocka

Dobry den, prestudovala som si rozne materialy na internete a ak tomu dobre rozumiem, tak maximalnu moznu matersku mozem ziskat, ak chvilu pred odchodom na matersku ukoncim slabsie plateny pracovny pomer a zacnem novy, lepsie plateny cca 30 000,-. Zamestnana v sucasnom zamestnani som od roku 2006, podmienku 270 dni mam uz dlhsie splnenu, keby som nemenila zamestnanie, bude rozhodujucim obdobim rok 2007. Ale nie som si ista ci nenastali nejake zmeny a ci bude skutocne rozhodujucim obdobim pre vypocet mojho denneho vymeriavacieho zakladu tych par dni kedy budem v novom zamestnani, ci sa skutocne rata to, ze som v poslednych dvoch rokoch bola hocijako nemocensky poistena 270 dni. Bojim sa, ze ked budem spekulovat so zmenou zamestnania, nakoniec mi povedia v SP ze kedze som ukoncila pomer tak stracam narok atd...

... zda sa mi to az prilis pekne na to aby to bola pravda, ze staci na par dni zmenit zamestnanie a razom mam dvojnasobnu matersku nez mi prisluchalo povodne..
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sjuzocka Pozri príspevok
Dobry den, prestudovala som si rozne materialy na internete a ak tomu dobre rozumiem, tak maximalnu moznu matersku mozem ziskat, ak chvilu pred odchodom na matersku ukoncim slabsie plateny pracovny pomer a zacnem novy, lepsie plateny cca 30 000,-. Zamestnana v sucasnom zamestnani som od roku 2006, podmienku 270 dni mam uz dlhsie splnenu, keby som nemenila zamestnanie, bude rozhodujucim obdobim rok 2007. Ale nie som si ista ci nenastali nejake zmeny a ci bude skutocne rozhodujucim obdobim pre vypocet mojho denneho vymeriavacieho zakladu tych par dni kedy budem v novom zamestnani, ci sa skutocne rata to, ze som v poslednych dvoch rokoch bola hocijako nemocensky poistena 270 dni. Bojim sa, ze ked budem spekulovat so zmenou zamestnania, nakoniec mi povedia v SP ze kedze som ukoncila pomer tak stracam narok atd...

... zda sa mi to az prilis pekne na to aby to bola pravda, ze staci na par dni zmenit zamestnanie a razom mam dvojnasobnu matersku nez mi prisluchalo povodne..
Je pekné, že sa Ti tomu nechce veriť, ale kľudne uver , ja som tiež neverila tomu, že môžem mať 2x maximálnu materskú, o tom sa mi ani nesnívalo, a stalo sa.

Takže, skutočne stačí, aby si v posledných dvoch rokoch mala splnenú podmienku 270 dní hocijakého ukončeného nemocenského poistenia. Práve kvôli tomu jednému slovíčku, musíš tento súčasný PP ukončiť a následne uzatvoriť nový s platom vo výške cca. 30000,-. Ak by si zotrvala v súčasnom zamestnaní, materská by bola počítaná z roku 2007, ktorý by bol tvojim rozhodujúcim obdobím. Ak však zmeníš zamestnania, to znamená, že budeš nanovo prihlásená do SP ako zamestnanec v novej firme, tak rozhodujúcim odbodím bude obdobie, od vzniku tohto posledného zamestnania až do nástupu na MD. Stačí sa zamestnať s týmto maximom napr. 2 dni pred nástupom na MD.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

brčko Pozri príspevok
rada podla "teraz platného zákona" je: prihlásiť sa z minima, ked zistíš, že si tehotná (najneskôr však v 8tt, ale radšej skôr) sa "odhlásiť", a "nanovo sa prihlásiť" napr. aj hned od dalšieho dna z maxima (resp. u teba z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania). Do dna pred pôrodom musíš splniť 270dní nem.poistenia (u teba zDNP) v posl.dvoch rokoch pred pôrodom. Inak nárok na materské z DNP nevznikne. Od nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov. Ak by neuplynulo, ale 270dní by bolo splnených, tak výška materskej z DNP sa bude rátať z minimálnej mzdy. Potom od 1.1.09 môžeš dať "zmenu" na minimum (ale už nie odhlásiť, len zmenu!!!).
A sleduj zmenu zákona, čo sa chystá od 1.1.09, táto rada platí podla teraz platného.
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Je to až neuveriteľné, že sa takto dá zvýšiť MD. Škoda, že som o tom netušila, keď som nastupovala na MD s prvými 2 deťmi.

Ešte raz vrelá vďaka. Už len skočiť na SP.
0 0
sjuzocka sjuzocka

sjuzocka je offline (nepripojený) sjuzocka

Janka, dakujem velmi pekne za odpoved.

Este ma trapi jedna vec. Ked ukoncim PP 30.juna a 1.jula zacnem novy PP v tej istej firme, nebude to nahodou az prilis do oci bijuce a neobvinia nas z podvodu???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sjuzocka Pozri príspevok
Janka, dakujem velmi pekne za odpoved.

Este ma trapi jedna vec. Ked ukoncim PP 30.juna a 1.jula zacnem novy PP v tej istej firme, nebude to nahodou az prilis do oci bijuce a neobvinia nas z podvodu???
Do očí bijúce to možno bude, ale podvod to nie je. Všetko je v súlade so zákonom. Zamestnávateľ môže zamestnať koho chce a kedy chce.
Do očí bijúce by to bolo aj vtedy, ak by si uzatvorila PP v novej firme napr. 2 dni pred nástupom na MD /ako ja /. Tetuškám na SP je úplne jasné, z akého dôvodu to robíš. Ale povedať na to nemôžu nič.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Platím si DPN od 1.12.2007 zo sumy 8.100,-Sk, okrem toho som riadne 3 roky zamestnaná. Mám v pláne týždeň pred nástupom na MD ukončiť PP a začať nový-stačí mi plat v novej práci 20.000,-Sk? /zaráta sa mi aj to DNP?/
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Platím si DPN od 1.12.2007 zo sumy 8.100,-Sk, okrem toho som riadne 3 roky zamestnaná. Mám v pláne týždeň pred nástupom na MD ukončiť PP a začať nový-stačí mi plat v novej práci 20.000,-Sk? /zaráta sa mi aj to DNP?/
A kedy nastupuješ na MD ?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Moja známa potrebuje poradiť:
Je tehotná predpokladaný termín pôrodu 20.10.2008
Násup na MD 8.9.2008
momentálne pracuje na PZ v anglicku , tu si DNP neplatí
priebeh zamestnaní
PZ na Slovensku: 16. 8. 2001 - 31. 12. 2002
PZ na Slovensku: 13. 3. 2002 - 31. 12. 2004
Anglicko- PZ: 5. 4. 2005 - 7. 1. 2006
PZ na Slovensku: 4. 4. 2006 - 14. 10. 2006
PZ na Slovensku: 15. 10. 2006 - 15. 1. 2007
Anglicko PZ: 18. 6. 2007 - 18. 10. 2007
Anglicko PZ: 12. 11. 2007 - zatiaľ trvá
Bude mať nárok na MD, alebo poraďte jej ako by dosiahla čo najvyššie materké, ráta sa jej aj práca na PZ v anglicku do 270 dní.
Naposledy upravil karpis : 22.04.08 at 08:21
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

karpis Pozri príspevok
Moja známa potrebuje poradiť:
Je tehotná predpokladaný termín pôrodu 20.10.2008
Násup na MD 8.9.2008
momentálne pracuje na PZ v anglicku , tu si DNP neplatí
priebeh zamestnaní
PZ na Slovensku: 16. 8. 2001 - 31. 12. 2002
PZ na Slovensku: 13. 3. 2002 - 31. 12. 2004
Anglicko- EXETER: 5. 4. 2005 - 7. 1. 2006
PZ na Slovensku: 4. 4. 2006 - 14. 10. 2006
PZ na Slovensku: 15. 10. 2006 - 15. 1. 2007
Anglicko PZ: 18. 6. 2007 - 18. 10. 2007
Anglicko PZ: 12. 11. 2007 - zatiaľ trvá
Bude mať nárok na MD, alebo poraďte jej ako by dosiahla čo najvyššie materké, ráta sa jej aj práca na PZ v anglicku do 270 dní.
Či sa jej PZ v Anglicku ráta, to neviem.
Ale ak sa jej neráta, tak nárok na materské na Slovenku nemá. Nesplní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.

Nemala by lepšie poberať materskú v Anglicku? Tiež tam mám tehotnú švagrinú, no a hovorila mi, že materskú im platí zamestnávateľ prvých 9 mesiacov vo výške 90%. A nastúpiť na materskú vraj môže kedy len chce.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

ak má niekto skúsenosti z materským poberaným z Anglicka prosím o info
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Ahojte!
Este raz vam moc dakujem za odpoved,ste moc zlati,ze sa tu venujete pre vas uplne cudzim ludom !!!
Poprosila by som vas este o jednu otazocku: Teraz som az do decembra na MD s 1.dietatom.Na 2. matersku by som mala nastupit v cca 1/2 novembra. Povodne som chcela ist uz od septembra do prace a maly do skolky,ale kedze som opat tehotna otazka znie: Ak chcem tie 2 mesiace(od septembra do nastupu na 2.MD) pracovat,musi ma moj zamestnavatel zamestnat,ci mi jednoducho moze povedat,nech si vycerpam celu MD a tym padom nenastupim vobec?
Keby som nemohla od septembra chodit do prace a odtala by som stale na rodic.dovolenke,asi by som nemohla davat syna do skolky,ze?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=riskovci;713944]Ahojte!
Este raz vam moc dakujem za odpoved,ste moc zlati,ze sa tu venujete pre vas uplne cudzim ludom !!!
Poprosila by som vas este o jednu otazocku: Teraz som az do decembra na MD trochu ta opravím, si na RD, nie MD (tá je len prvých 28týždnov) s 1.dietatom.Na 2. matersku by som mala nastupit v cca 1/2 novembra. Povodne som chcela ist uz od septembra do prace a maly do skolky,ale kedze som opat tehotna otazka znie: Ak chcem tie 2 mesiace(od septembra do nastupu na 2.MD) pracovat,musi ma moj zamestnavatel zamestnat,ci mi jednoducho moze povedat,nech si vycerpam celu MD a tym padom nenastupim vobec? trochu váham, ako to napísať. Ak by pre teba nemal vhodnú prácu, asi by nebol nadšený. V zákone sa píše, že ti je povinný poskytnúť RD na požiadanie (§ 166 ods2), no či ta je povinný zamestnať odvtedy ako požiadaš?? Ešte sa tam píše: "... Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič požiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac."
Ak by si nastúpila, radím ti, hned písomne oznám zamestnávatelovi s pripojením lek.potvrdenia, že si tehotná (podla § 40 ods.6 ZP). Budeš v ochrannej dobe podla § 64 ZP a zamestnávatel ti nemôže dať výpoved (síce neviem, či to hrozí, no istota je istota). Ak by si to neurobila, výpoved ti počas vykonávania práce, môže dať. No vlastne, oznámiť mu to môžeš aj skôr, ako pri nástupe.

Keby som nemohla od septembra chodit do prace a odtala by som stale na rodic.dovolenke,asi by som nemohla davat syna do skolky,ze? Mohla by si ho dať do škôlky, len by si už nemala nárok na rodičovský príspevok.
Ak by si ho dala do škôlky napr. od 3.9.08 (teda k 1.9.08 splnaš podmienku, že nechodí do štátom dotovaného zariadenia), tak by si dostala za september 08 ešte RP v plnej výške (aspon u mna to tak bolo v r.2007, ale ak by si začala poberať v danom mesiaci materskú, neviem, či by to nerozpočítavali na dni), takže by si nedostala RP len za 10-11/08
Alebo daj malého do škôlky až od napr. 2.11.08 a za 9+10/08 zaplatíš škôlke malý poplatok=príspevok na...(u nás to bolo 200,-Sk na mesiac)[/quote]
..
Naposledy upravil brčko : 22.04.08 at 11:59 Dôvod: doplnenie OD počas tehotenstva
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis Pozri príspevok
ak má niekto skúsenosti z materským poberaným z Anglicka prosím o info
Nemá prosím nikto takúto skúsenosť?
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

karpis : co presne ta zaujima? skusim sa spytat kamosky.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Este raz velka vdaka!
Jasne,som na rodic.d.,len som to napisala tak,ako sa to hovori.ze som na "materskej" :-)
Uvidim,co na to moj zamestnavatel,aj som cakala takuto odpovad.Nebudem chodit okolo horucej kase a uvidim,ci ma zamestna.Potvrdenie o tehotnosti mu samozrejme dam,istota je gulomet
V skolke sa tiez pre istotu opytam,ci by bol mozny odklad a boli by sme doma spolu az do novembra
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať