Zavrieť

Porady

sme na to dvaja

Chcel by som sa opytat .chcem otvorit predajnu autosuciastok ale sme dvaja spolocnici.nevieme aka spolocnost by bola pre nas najvyhodnejsia alebo lepsie povedane akou formou by sme mohli byt obidvaja vlastnici.Je to dost surne .DAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    smrzikm
    Chcel by som sa opytat .chcem otvorit predajnu autosuciastok ale sme dvaja spolocnici.nevieme aka spolocnost by bola pre nas najvyhodnejsia alebo lepsie povedane akou formou by sme mohli byt obidvaja vlastnici.Je to dost surne .DAKUJEM
    Ak si dobre rozumiete a najmä ak veríte jeden druhému, odporúčam s.r.o., inak môžete byť aj fyzické osoby v združení, s tým je menej vybavovania. S.r.o. odporúčam, ak sa chcete tomu venovať dlhšie a máte na to predpoklady a financie, lebo je to trošku nákladnejšie. Ale lepšie sa vedie účtovníctvo s.r.o. ako združeniu.

    maja414b je offline (nepripojený) maja414b

    maja414b
    Ja mám podobnú dilemu. Chceme s kamarátom spolu podnikať a na s.r.o. si zo začiatku netrúfame. Pokiaľ by šlo o združenie, o akú formu podnikania presne ide. Je možné sa niekde o tom dozvedieť viac? Ešte som o tom nepočula. Ako postupovať pri vybavovaní, aké účtovníctvo je potrebné viesť .... ďakujem

    ferdo je offline (nepripojený) ferdo

    Účtovník učeň ktorému sa ťažko písal rok narodenia do príslušnek kolonky, keď sledujem, aké aktívne sú tia poraďácke babenky... ...viac ferdo
    Ja momentálne pripravujem združenie podobných dvoch SZČO. Zatiaľ sú podané žiadosti o otvorenie živnosti a mám pripravenú kostru zmluvy o združení, kde chcem uviesť:
    - kto je účastník zmluvy
    - čo je predmetom združenia
    - aký je jeho názov, kde má sídlo
    - aký je majetkový prínos jednotlivých členov do združenia
    - ako sa bude hospodáriť - teda na koho bude vedené účtovníctvo a spoločný účet, podpisové právo do akej výšky samostatne, delenie nákladov a ziskov
    - spoluvlastnícke vzťahy
    - majetkové vysporiadanie po zániku členstva
    Pretože aj ja som začiatočník, tiež očakávam prípadné doplnenia témy od skúsenejších za čo už teraz ďakujem. Príspevky o účtovníctve združenia som si prečítal, veľmi mi pomohli.
    Naposledy upravil ferdo : 26.03.05 at 18:51

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    maja414b
    Ja mám podobnú dilemu. Chceme s kamarátom spolu podnikať a na s.r.o. si zo začiatku netrúfame. Pokiaľ by šlo o združenie, o akú formu podnikania presne ide. Je možné sa niekde o tom dozvedieť viac? Ešte som o tom nepočula. Ako postupovať pri vybavovaní, aké účtovníctvo je potrebné viesť .... ďakujem
    Z účtovného pohľadu treba pri zmluve vychádzať z § 10 zákona o dani z príjmov. Ak chcete podnikať v združení a budete aj platcami DPH, nezabudnite si preštudovať § 4 ods. 2 a 3 zákona o DPH, prípadne si tam uvedené povinnosti zohľadnite už pri spisovaní zmluvy o združení. Združenie je síce dosť populárna forma podnikania, ale z účtovníckeho hľadiska to nie je žiadne terno najmä pri ukončovaní podnikania. Keďže sa združenia dosť často končia v nie príliš priateľskom duchu, netreba podceniť zmluvu o združení, najmä časti o spôsobe vysporiadania majetku a záväzkov pri ukončení, vhodné je aj určiť, ktoré výdavky budú individuálnymi výdavkami členov združenia, aj keď sa budú hradiť zo spoločného účtu (napr. odvody do fondov..). Podľa mojich skúseností pri textácii zmluvy je dôležitejší skôr daňovo-účtovnícky pohľad, než pohľad právnika. Nezabudnite - dobré zmluvy robia dobrých priateľov a združenie je ako manželstvo - najhoršie je to pri rozvode a majetkovom vysporiadaní .

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    andrej_rv
    Z účtovného pohľadu treba pri zmluve vychádzať z § 10 zákona o dani z príjmov. Ak chcete podnikať v združení a budete aj platcami DPH, nezabudnite si preštudovať § 4 ods. 2 a 3 zákona o DPH, prípadne si tam uvedené povinnosti zohľadnite už pri spisovaní zmluvy o združení. Združenie je síce dosť populárna forma podnikania, ale z účtovníckeho hľadiska to nie je žiadne terno najmä pri ukončovaní podnikania. Keďže sa združenia dosť často končia v nie príliš priateľskom duchu, netreba podceniť zmluvu o združení, najmä časti o spôsobe vysporiadania majetku a záväzkov pri ukončení, vhodné je aj určiť, ktoré výdavky budú individuálnymi výdavkami členov združenia, aj keď sa budú hradiť zo spoločného účtu (napr. odvody do fondov..). Podľa mojich skúseností pri textácii zmluvy je dôležitejší skôr daňovo-účtovnícky pohľad, než pohľad právnika. Nezabudnite - dobré zmluvy robia dobrých priateľov a združenie je ako manželstvo - najhoršie je to pri rozvode a majetkovom vysporiadaní .
    Plne s tebou súhlasím! Keď sa pozrieš na začiatok tejto témy, tiež som neodporúčala združenie. A účtovať združenie, napriek mojim skúsenostiam-nie ďakujem!
    Buď je to FO, každá so svojim podielom a vzájomnou fakturáciou a refakturáciou-treba k tomu riadne zmluvy, alebo s.r.o. s dvoma-troma spoločníkmi, ale tam tiež to spoločné obyčajne končí rozvodom!
    Ak spolu, tak radšej s.r.o. a riadne zmluvy!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.