Zavrieť

Porady

Preplatok rocneho zdrav.zuctovania

Ahojte poradaci, viete mi niekto poradit ako sa zauctuje v jednoduchom uctovnictve ked mi prisiel preplatok zo zdravotnej poistovne za rocne zuctovanie?Dakujem vsetkym vopred.
Usporiadat
miska-martan miska-martan

miska-martan je offline (nepripojený) miska-martan

v tomto roku prišli preplatky na RZP už v nette (zrazené o daň) a v prípade že príde RZZP 2007 v roku 2008 tiež v nette....nepovažuje sa táto daň už za vysporiadanú? Na margo toho že živnosť je už ukončená k 31.12.2007
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

miska-martan Pozri príspevok
v tomto roku prišli preplatky na RZP už v nette (zrazené o daň) a v prípade že príde RZZP 2007 v roku 2008 tiež v nette....nepovažuje sa táto daň už za vysporiadanú? Na margo toho že živnosť je už ukončená k 31.12.2007
No mne v roku 2007 vrátila preplatok z RZZP za rok 2006 poisťovňa celý a nezrazila z neho žiadnu daň, takže predpokladám, že to bude aj v roku 2008 rovnako a tým pádom si preplatok budem musieť zdaniť.
0 0
miska-martan miska-martan

miska-martan je offline (nepripojený) miska-martan

jarkra Pozri príspevok
No mne v roku 2007 vrátila preplatok z RZZP za rok 2006 poisťovňa celý a nezrazila z neho žiadnu daň, takže predpokladám, že to bude aj v roku 2008 rovnako a tým pádom si preplatok budem musieť zdaniť.
Ja som vo VšZP a mne poslali aj list, že mi poslali preplatok z RZZP za rok 2006 znížený o preddavok na daň. Možno to zaleží na poisťovni....možno na niečom inom
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Ja som tiež vo VŠZP, mne preplatok vznikol ako SZČO a daň nezrazili, manžel mal preplatok zo zamestnania a jemu zrazili daň a poslali potvrdenie o zrazenej dani.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Anja111 Pozri príspevok
A ak použije daňovník paušálne výdavky, (40 alebo 60%), zahrnieš to do príjmov, alebo znížiš o preplatok odvody do poisťovní?
Ja by som to urobila tak že

ak aj v roku 2007 použije daušálne výdavky, tak by som to pripočítala alebo odpočítala k výdavkom za odvody do poisťovní a keby v roku 2007 už viedol účtovníctvo, tak by som to zaúčtovala do výdavkov/príjmov odvplyvňujúcich zákla. dane - ost. zdan. výdavky/príjmy
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
jarkra Pozri príspevok
Živnosť som ukončila k 31. 12. 2007. V prvom polroku 2007 som ako SZČO platila preddavky na zdravotné poistenie, no zároveň som už bola v tom čase na rodičovskej dovolenke. Keďže som v roku 2007 mala zo živnosti len veľmi nízke príjmy, predpokladám, že pri RZZP za rok 2007 budem mať preplatok. Mám tento predpokladaný preplatok zahrnúť ešte do pohľadávok v roku 2007 a tým si zvýšiť základ dane podľa § 17 za rok 2007 alebo to zahrniem až do daňového priznania za rok 2008?

Prosím, môžete mi niekto poradiť?
smith Pozri príspevok
Do r.2007 nie, nepoznáš presnú výšku, a zdaniteľným príjmom to je v roku, kedy ti ZP vráti preplatok.
Mám takýto problém:
SZČO mal v r. 2005 aj v r. 2006 preplatok z RZZP, k 31.12.2006 prerušil živnosť. Výška preplatkov nebola zahrnutá do príjmov zvyšujúcich ZD podľa § 17. Počas r. 2007 mala táto osoba iba príjmy zo zamestnania.
Oba preplatky boli vyplatené zdravotnou poisťovňou až v r. 2007.
Budú teda zdaniteľným príjmom v roku 2007?

Nie som si totiž istá, či sa predsa len nemali zahrnúť do príjmov zvyšujúcich ZD podľa § 17 v roku 2006, keď bola pozastavená živnosť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bendo Pozri príspevok
Mám takýto problém:
SZČO mal v r. 2005 aj v r. 2006 preplatok z RZZP, k 31.12.2006 prerušil živnosť. Výška preplatkov nebola zahrnutá do príjmov zvyšujúcich ZD podľa § 17. Počas r. 2007 mala táto osoba iba príjmy zo zamestnania.
Oba preplatky boli vyplatené zdravotnou poisťovňou až v r. 2007.
Budú teda zdaniteľným príjmom v roku 2007?

Nie som si totiž istá, či sa predsa len nemali zahrnúť do príjmov zvyšujúcich ZD podľa § 17 v roku 2006, keď bola pozastavená živnosť.
§17 hovorí o ukončení podnikania, a nie o prerušení. Ja by som tie preplatky zahrnul do DP v tom roku kedy ich dostal.
0 0
Kryska5 Kryska5

Kryska5 je offline (nepripojený) Kryska5

z VŠZP prišlo SZČO oznámenie o preplatku za rok 2006 v sume 41202,-, SZČO v roku 2007 mal nejaké neuhradené platby poistného, preto poisťovňa priamo v oznámení preplatok započítava s nedoplatkom (2128,-), takže na účet poukázala iba 39074,- ... pár dní predtým než bolo oznámenie živnostníkovi doručené nedoplatky za rok 2007 voči poisťovni vyrovnal.... potrebovala by som poradiť, či do knihy pohľadávok mám evidovať sumu 41202,- alebo iba sumu 39074,- .... ďakujem za pomoc
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
smith Pozri príspevok
§17 hovorí o ukončení podnikania, a nie o prerušení. Ja by som tie preplatky zahrnul do DP v tom roku kedy ich dostal.
Lenže on neobnovil živnosť do termínu na podanie daňového priznania (prerušil si ju na 3 roky), tak potom sa upravuje základ dane ako pri ukončení živnosti. Teraz si ma zmiatol. Dúfam, že to mám urobené správne .

Ten preplatok z RZZP dám asi tiež ako príjem roku 2007. A ako by to bolo s nedoplatkom? Tiež by bol výdavok daného roku, v ktorom bol zaplatený alebo by sa musel upraviť ako záväzok?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bendo Pozri príspevok
Lenže on neobnovil živnosť do termínu na podanie daňového priznania (prerušil si ju na 3 roky), tak potom sa upravuje základ dane ako pri ukončení živnosti. Teraz si ma zmiatol. Dúfam, že to mám urobené správne .

Ten preplatok z RZZP dám asi tiež ako príjem roku 2007. A ako by to bolo s nedoplatkom? Tiež by bol výdavok daného roku, v ktorom bol zaplatený alebo by sa musel upraviť ako záväzok?
Ale informáciu, že neobnovil živnosť si neuvidola v otázke.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 18.02.08 at 16:05
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
smith Pozri príspevok
Ale informáciu, že neobnovil živnosť si neuvidol v otázke.
To máš pravdu, neuviedla. Tak je to potom v poriadku, že?
A ten preplatok a nedoplatok z RZZP? Prosím...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bendo Pozri príspevok
Lenže on neobnovil živnosť do termínu na podanie daňového priznania (prerušil si ju na 3 roky), tak potom sa upravuje základ dane ako pri ukončení živnosti. Teraz si ma zmiatol. Dúfam, že to mám urobené správne .

Ten preplatok z RZZP dám asi tiež ako príjem roku 2007. A ako by to bolo s nedoplatkom? Tiež by bol výdavok daného roku, v ktorom bol zaplatený alebo by sa musel upraviť ako záväzok?
V tomto prípade áno, navyšuje základ dane podľa §17.
Preplatok RZ ZP by som účtoval ako znažovanie výdavkov, aj keĎ sú názory, že by sa mal evidovať ako príjem zdaniteľný - iný.
Nedoplatok obdobne.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vrátený preplatopk z § 8 "vypadol". Preplatok sa zaevidkuje účtovne, teda sa zníži o vrátenú sumu výdavok.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
smith Pozri príspevok
V tomto prípade áno, navyšuje základ dane podľa §17.
Preplatok RZ ZP by som účtoval ako znažovanie výdavkov, aj keĎ sú názory, že by sa mal evidovať ako príjem zdaniteľný - iný.
Nedoplatok obdobne.
Evanka Pozri príspevok
Vrátený preplatopk z § 8 "vypadol". Preplatok sa zaevidkuje účtovne, teda sa zníži o vrátenú sumu výdavok.
Ďakujem za oba názory. A ako to mám urobiť teraz, keď spomínaná SZČO mala v roku 2007 len príjmy zo závislej činnosti a požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Podať dodatočné DP za rok 2005 (prechádzal z daňových výkavkov na paušálne - robila sa úprava podľa §17) aj za rok 2006 (k 31.12.2006 prerušená živnosť, bez obnovenia do termínu na podanie DP, znova úprava ZD)?
Naposledy upravil bendo : 20.02.08 at 15:50
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Posúvam....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bendo Pozri príspevok
Mám takýto problém:
SZČO mal v r. 2005 aj v r. 2006 preplatok z RZZP, k 31.12.2006 prerušil živnosť. Výška preplatkov nebola zahrnutá do príjmov zvyšujúcich ZD podľa § 17. Počas r. 2007 mala táto osoba iba príjmy zo zamestnania.
Oba preplatky boli vyplatené zdravotnou poisťovňou až v r. 2007.
Budú teda zdaniteľným príjmom v roku 2007?

Nie som si totiž istá, či sa predsa len nemali zahrnúť do príjmov zvyšujúcich ZD podľa § 17 v roku 2006, keď bola pozastavená živnosť.
bendo Pozri príspevok
Ďakujem za oba názory. A ako to mám urobiť teraz, keď spomínaná SZČO mala v roku 2007 len príjmy zo závislej činnosti a požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Podať dodatočné DP za rok 2005 (prechádzal z daňových výkavkov na paušálne - robila sa úprava podľa §17) aj za rok 2006 (k 31.12.2006 prerušená živnosť, bez obnovenia do termínu na podanie DP, znova úprava ZD)?
Keďže je to príjem v roku 2007, ja by som urobila opravné DP za rok 2007. Obdržané preplatky by som uviedla ako príjmy podľa § 6 a v § 5 by som uviedla údaje z RZD. Kopiu RZD by som dala ako prílohu DP...
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
smith Pozri príspevok
V tomto prípade áno, navyšuje základ dane podľa §17.
Preplatok RZ ZP by som účtoval ako znažovanie výdavkov, aj keĎ sú názory, že by sa mal evidovať ako príjem zdaniteľný - iný.
Nedoplatok obdobne.
Anja111 Pozri príspevok
Keďže je to príjem v roku 2007, ja by som urobila opravné DP za rok 2007. Obdržané preplatky by som uviedla ako príjmy podľa § 6 a v § 5 by som uviedla údaje z RZD. Kopiu RZD by som dala ako prílohu DP...
A teraz si mám vybrať ktorú možnosť? Navýšiť ZD v rokoch 2005 a 2006 a podať dodatočné DP za oba roky alebo opravné za r. 2007?
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Neporadí ešte niekto? Prosím....
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Pozerali ste novelu o dani z príjmov účinnú od r. 2008?
V § 43 sa odsek 3 doplňa písmenom l/, podľa ktorého pri vracaní poistného zo zaplateného zdravotného poistenia, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaň. obdobiach príjem, poisťovňa musí zraziť daň z tohto vyplácaného poistného tomuto daňovníkovi na základe ročného zúčtovania poistného a to bez ohľadu na to, či bude toto poistné vyplácané v súvislosti s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z prímov.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
zuzana sustekova Pozri príspevok
Pozerali ste novelu o dani z príjmov účinnú od r. 2008?
V § 43 sa odsek 3 doplňa písmenom l/, podľa ktorého pri vracaní poistného zo zaplateného zdravotného poistenia, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaň. obdobiach príjem, poisťovňa musí zraziť daň z tohto vyplácaného poistného tomuto daňovníkovi na základe ročného zúčtovania poistného a to bez ohľadu na to, či bude toto poistné vyplácané v súvislosti s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z prímov.
Áno, ale to je s účinnosťou až od 1.1.2008 a jemu ten preplatok vrátila zdravotná poisťovňa v r. 2007.

Aj tak, ďakujem za reakciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať