Zavrieť

Porady

Sobotňajší obed

Čo variť v sobotu, aby to nezabralo veľa času? Nejak mi chýba fantázia.
Dnes som varila Hríbovú "vianočnú" a palacinky.
Polievka : za hrsť hríbov pokrájame nadrobno a dáme variť s 1 cibuľou, 5 zrniek čierneho korenia na 20min., potom pridáme pár nadrobno pokrájaných zemiakov. Urobíme zápražku. Do uvarených hríbou a zemiakov pridáme mlieko
a zápražku, necháme zovrieť.Pridáme sladkú smotanu. Môžme pridať uvarenú kyslú kapustu.
Dodrá rada : kapustu variť samostatne, do polievky ju pridať až keď nie je vriaca,mlieko sa nezrazí.
Palacinky:
1L mlieka
2dcl olej
4 vajcia
2 vanilkový cukor
cca40dkg hl.múka
štipka soli
Na panvicu netreba dávať olej, len na prvú palacinku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Ja mám obľúbenú sobotňajšiu polievku túto(môže sa volať sa rascová, zemia ková alebo vajcová):
    Dám variť pokrájané zemiaky so soľou a rascou. Pridám zápražku, mletú červenú papriku a nakoniec rozšľahané vajce.

    Ja do palaciniek nedávam olej, ale vyskúšam tvoj recept s olejom.

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Rýchla a dobrá hrášková polievka:

    Do zásmažky z masla a hl. múky vylejem celú konzervu sterilizovaného hrášku, pridám trochu vegety a nechám prevrieť.

    A do palaciniek odporúčam miesto trochy mlieka pridať takú istú trochu sódy - budú jemnejšie.
    Olej do cesta dávam aj ja - aby sa nelepili, ale 2dcl sa mi zdá veľa... na teflónovú panvicu stačí troška.

    nika123 je offline (nepripojený) nika123

    nika123
    ja robim palacinky takto: 1 dl oleja, 2 dl vody, 3 dl mlieka, 20 dg hl.muky,2 polievkove lyzice kryštaloveho cukru, štipka soli, 2 vajcia na panvicu dat trocha oleja iba na prvu palacinku sú výborné recept som mala uverejneny aj v eurotelevízii a mal velký úspech moje deti ich milujú s marhuľovým lekvárom , šľahačkou a posypané grankom mňam skúste neobanujete

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    moje deti milujú cesnačku :

    Na oleji opražím lyžicu múky, zalejem studenou vodou, pridám soľ,vegetu a rascu, keď zovrie, buchnem do nej rozmiešané vajíčko a po uvarení pretlačený cesnak, aby sa nezničili vitamíny. A tiež aj pažitku. No a do taniera opečené kocky inak nespotrebovaného chlebíka. Je to veľmi rýchle, cca 15minút.

    Inak, ak nespotrebujeme doma chlebík alebo rožky normálne, tak ich nakrájam na kocočky a nechám poriadne vyschnúť, potom ich dám do nádobky a v priebehu 2 týždňov ich spotrebujem do tejto polievočky alebo do hrachovej. Mám hneď rýchly "polotovar".

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Moja obľúbená a rýchla - bryndzová polievka. Bryndzu nechám rozvariť vo vode , kto chce môže tam dať trebárs aj bobkový list.Potom vsypem strúhané cesto .Ku koncu zvlášť rozškvarím slaninku, dám trochu červenej papriky a vylejem do polievky.Prevarím a jeme.Kto má rád , môže dať na konci do nej aj trochu kôpru.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Zemiaky variť s rascou - veľa rasce, potom bryndza rozmiešaná s mliekom a troškou múky. Trolinku pepru. Omastiť maslom, alebo slaninkou. Môže byť aj cesnak. K tomu tmavý starý chlebík.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    naša obľúbená hrášková: slepačí bujón / Karpatia/ , hrášok a halušky z jedného vajíčka, trošku masla, vody a detská krupica, nie múka!

    nana20 je offline (nepripojený) nana20

    nana20
    Ja v sobotu pokrájam polievkovú zeleninu na kolieska a opražím na oleji, hrniec je prikrytý.
    Potom pridám zemiaky na kocky a 1 bujón zalejem vodou a varím, ku koncu pridám krupicové halušky - detská krupica, 1 vajce, troška vody, vegeta vymiešať a malou lyžičkou vykrajujem halušky.
    Dobrú chuť.

    Na palacinky stačí pekáč potrieť kúskom slaniny. Náplň môže byť aj kompótové ovocie na nutele uložené do trojuholníka a šľahačka.

    janasv je offline (nepripojený) janasv

    janasv
    Ja uz varim v predstihu dnes, lebo zajtra to bude u nas s casom nahusto. Varim borsc - kapusta, korenova zelenina /mrkva, zeler, petrzlen, pastrnak,../ cibula, cvikla /kto chce - pusti peknu farbu/, leco /moze byt aj cerstva paprika a paradajky alebo paradajkovy pretlak/, zemiaky. Od masa - bud bravcove odrezky alebo pliecko alebo - ja kupujem kare alebo krkovicku s kostou. Kost obrezem nechavam na nej aj masko a davam do mrazaku. Potom, ked na mna pride borsc alebo gulas, tak ich len vyberiem a varim. Takze - nakrajam vsetku zeleninu. Na cibulke opeciem masko /kosti/, pridam vsetku zeleninu okrem zemiakov, zalejem vodou a varim. Po case pridam leco /to uz je vlastne uvarene, tak treba odhadnut cas, aby sa nerozvarilo. Zemiaky varim osobitne, lebo by po pridani paradajok /pretlaku/ stvrdli. Potom vsetko zmiesam. Kosti povyberam, masko by malo samo od nich odpadnut. Servirujem v tanieri s lyzicou kyslej smotany na vrchu polievky. Este som chcela spravit rezance alebo halusky z tvarohom, ale narobili ste mi chute s palacinkami, tak neviem....

    Ale mam aj napad na super rychly obed - Svieckova s knedlou vid obrazok
    svieckova2.JPG  

    Oľa je offline (nepripojený) Oľa

    Oľa
    Bryndzová polievka
    Do trochu vody dám variť na kocky pokrájané zemiaky a strúhané cesto (len aby boli zakryté vodou). Keď sú zemiaky uvarené, vlejem do hrnca bryndzu rozmiešanú s troškou mlieka (dávam hodne bryndze) a dolejem mliekom podľa potreby, robím ju takú ani nie hustú ani nie riedku. Nechám prevariť a na koniec dám to polievky trochu pažítky a podľa potreby osolím. Moja 1/2 sa jej nevie dojesť.
    Dobrú chuť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Oľa
    Bryndzová polievka
    Do trochu vody dám variť na kocky pokrájané zemiaky a strúhané cesto (len aby boli zakryté vodou). Keď sú zemiaky uvarené, vlejem do hrnca bryndzu rozmiešanú s troškou mlieka (dávam hodne bryndze) a dolejem mliekom podľa potreby, robím ju takú ani nie hustú ani nie riedku. Nechám prevariť a na koniec dám to polievky trochu pažítky a podľa potreby osolím. Moja 1/2 sa jej nevie dojesť.
    Dobrú chuť.
    Je fakt dobrá, ja zbožňujem demikát, ale robím si ju sama pre seba, lebo nik iný z domácich ju nesce. Nevedia o čo prichádzajú, ale tak im treba.

    pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

    pavel9
    No a ešte môj recept na byndzovú polievku.
    Suroviny: cca 1,5 l vody, nadrobno pokrájaná cibuľa (ja dávam aspoň 3 tak stredné), cca 25 dkg bryndze,2 zemiaky, trošku mlieka.
    Postup: Do studenej vody dáme nadrobno pokrájanú cibuľu a dáme variť. Varíme aspoň 10 minút, potom pridáme očistené na drobné kocky pokrájané zemiaky a varíme, kým zemiaky nie sú mäkké. Ja to nazývam potom vývar. Medzi tým si rozmiešam v miske bryndzu aj s troškou mlieka, asi tak na redšiu kašu. Túto zalejem cibuľovo-zemiakovým vývarom, dobre rozmiešam a vlejem naspäť do vývaru, premiešam a podávam. Túto polievku už nezohrievam . Mne je chutná je aj studená. Ak niekomu je obsah málo hustý, môže si priadať ako závarku cestovinu.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Ja by som poprosila,kto vie, ako sa varí melencová polievka s hríbikmi.Včera sme našli zopár májoviek.Túto polievku som ešte nevarila,tak by som rada.Ďakujem..

    LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

    LubicaN
    melence = čo???

    Čosi ako halušky alebo mrvenička?

    Ja by som si na oleji spenila nakrájanú cibuľu, prihodila nakrájané obvarené hríbiky, ochutila dľa zvykov rodiny (soľ, vegeta, rasca, korenie) a dusila. Podľa potreby podlievala vodou. Keď to bude tak na 1/2 až 3/4 hotové, prihodila by som nakrájané zemiaky a varila... Potom papriková zápražka. Keď to prevrie, nasypala by som dnu mrveničku (cesto z polohrubej múky, štipky soli a vajca ako na rezance ale oveľa tuhšie nastrúhať na hrubom strúhadle a nechať vysušiť). No a potom dovariť, dochutiť.

    Je to to, čo si chcela??? Ak nie, beriem späť...

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Myslím,že je to to, čo som chcela.Melence=mrvenička na hrubom strúhadle.Ďakujem pekne.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    vema
    Ja by som poprosila,kto vie, ako sa varí melencová polievka s hríbikmi.Včera sme našli zopár májoviek.Túto polievku som ešte nevarila,tak by som rada.Ďakujem..
    Ja pridám " Šampiónovú polievku" :


    1 krabičku balených šampiónov
    5 zemiakov väčších
    olej
    cibuľka
    červená paprika,soľ,vegeta,korenie
    mrvenička z 1 vajíčka/alebo nahradiť malými haluškami/
    petržlenová vňaťka

    Na spepenú cibuľku dám dusiť očistené a na mesiačiky nakrájané šampióny ,pridám soľ, vegetu, korenie. Podlejem troškou vody .Dusím do zmäknutia , pridám červenú papriku a nakrájané zemiaky ,zalejem vodou a varím do zmäknutia zemiakov .
    Ak sú zemiačiky uvarené , pridám mrveničku , alebo cez sítko prepasírujem normálne malé halušky . Nechám znovu zovrieť , aby sa mrvenička alebo halušky uvarili , nakrájam petržlenovú vňatku vložím do polievky , prichutím ešte vegetou .

    Je výborná a takto postupujem celkovo pri hríbovej polievke .

    liduska je offline (nepripojený) liduska

    liduska
    Keď chcem veľmi rýchlo navariť tak robím tútú polievku. Do hrnca dám olej , spravím zápražku ale z hrubej múky a dám jej viac ako bežne na zápražku , popražím do toho pridám 2 vajcia , rýchlo zamiešam / urobia sa z toho vlastne halušky/ a zalejem vodou, pridám soľ , vegetu , korenie, nastrúhanú mrkvu, petržlen , a povarím, pridám ešte petrž. vňať. Je to rýchla a dobrá polievka.

    rems je offline (nepripojený) rems

    žena rems
    No a já jako valaška dám k dobru naši oblíbenou valašskou kyselicu (když byla dcera malá, tak tomu říkala kyselina). Nemusíte v podstatě už nic jiného vařit, protože se jí s pečivem a je sama o sobě hodně sytá. Prý se v minulosti vařila rolníkům na pole na celý den, aby měli dostatek energie:
    Zvlášť dáte vařit kysané zelí (+sůl,kmín,celé korenie,bobk.list,nové korenie), zvlášť nakrájené brambory. Až zelí trošku změkne, přidáte nakrájenou dobrou klobásu, nebo uzené, nebo oboje, na co budete mít chuť. Za nějakých 10 minut, k tomu přidáte uvařené brambory a všechno zatřepete sladkou smetanou s hladkou moukou. Možná už jste se s tím setkali, mám moc ráda slovenskou kapustnicu, ale toto je něco trošku jiného. Tak vyzkoušejte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.