Zavrieť

Porady

Presun firmy zo zahranicia - zalozenie s.r.o.

Chcel by som sa poradit vo veci zalozenia s.r.o. na Slovensku.

Dolezite je spomenut, ze sa v uctovnictve vobec nevyznam a nemam ani prehlad v slovenskej legislative. Preto sa obraciam na toto forum so ziadostou o zakladne rady. Neskor, ak zistim ze moj plan nie je celkom nerealny, sa obratim na profesionalneho uctovnika na Slovensku.

Najprv opisem moju situaciu: Zijem s rodinou vo Velkej Britanii. Som tu zamestnany a zaroven tu podnikam. Kedze Velka Britania ma progresivnu dan z prijmu, cely prijem z mojho podnikania je zdaneny 40% sadzbou. To je znacne demotivujuce, a preto som sa rozhodol zistit moznosti legalneho usetrenia na dani. Jedna z alternativ je zrusenie firmy v Britanii a zalozenie firmy na Slovensku. Firma funguje 100% na internete, nemam zakaznikov v Britanii ani na Slovensku, len v USA, takze toto by nemalo hrat rolu. Cisty priem firmy je priblizne 1 milion Sk rocne, takze nejde o velmi velke peniaze.

Moj plan je teda zalozit na Slovensku s.r.o.. Otazky su:

  • je to mozne, ak na Slovensku nezijem a nemam tam ani trvale bydlisko? Na Slovensko mozem cestovat podla potreby niekolko krat rocne. Ak to mozne nie je, viem si pro forma vybavit trvaly pobyt na Slovensku. Mam slovenske statne obcianstvo.
  • je mozne kupit si hotovu s.r.o. firmu (zalozenu, vsetko vybavene), alebo musim celou tou kalvariou prejst sam (idealne s asistenciou uctovnickej firmy)?
  • je mozne mat sidlo s.r.o. v P.O. Boxe? V pripade kontroly z danoveho uradu by som si prenajal priestory vhodne na kontrolu, ak to danovy urad vyzaduje.
  • su na Slovensku firmy, ktore prenajimaju virtualne sidla pre s.r.o.? Moja predstava je taka, ze za mesacny poplatok dostanem adresu, kde mi moze chodit korespodencia s uradmi. V pripade, ze sa ohlasi danova kontrola, si prenajmem priestory, kde ju budu moct vykonat. Idealne by to asi bolo v uctovnickej firme – su take sluzby na Slovensku?
  • ak sa nemylim, tak rovna dan z prijmu je na Slovensku 19%, ze?
  • mozem ako jediny majitel s.r.o. dostavat pravidelnu mesacnu vyplatu (alebo sa tomu hovori dividenty?) vo vyske povedzme 80% a ostatnych 20% by ostalo na ucte firmy? Netusim ako je to pri s.r.o..
  • musel by som platit odvody do socialnej, zdravotnej a dochodkovej poistovne? Tieto odvody odvadzam v UK a nemam zaujem o prispievanie do slovenskeho systemu, keze tam nezijem. Ak ano, v akej vyske su (priblizne)?
  • ciste teoreticky by som presunom firmy na SK na dani usterit cca 200 tisic Sk rocne, pred odpocitanim nakladov na prevadzku s.r.o. (uctovnik, prenajom priestorov, atd.) – ma to vobec zmysel? Zmestia sa typicke nakaldy, ktore podobna firma potrebuje do tejto sumy?
  • vidi v mojom plane este niekto nejaky zadrhel?

Moje otazky sa mozno niekomu zdaju nezmyselne, naivne, alebo arogantne. Nie su tak vsak myslene. Skutocne sa do uctovnictva nevyznam. Viem tiez, ze sa na Slovensku vela veci za posledne roky zmenilo a ja naozaj nemam prehlad o tom, ci niektore z tychto veci, ktore su dost bezne a dostupne v Britanii, su v ponuke aj na Slovensku.

Za vsetky odpovede vopred dakujem.

Jaro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž, pokiaľ viem v Irsku dane nie su vôbec, alebo sa mýlim?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    JaroUK Pozri príspevok
    je to mozne, ak na Slovensku nezijem a nemam tam ani trvale bydlisko? Na Slovensko mozem cestovat podla potreby niekolko krat rocne. Ak to mozne nie je, viem si pro forma vybavit trvaly pobyt na Slovensku. Mam slovenske statne obcianstvo. Chceš byť spoločník=konateľ jednosobovej sro? Aká živnosť, živnosti? Na každú potrebuješ osobitný ŽL.
    • je mozne kupit si hotovu s.r.o. firmu (zalozenu, vsetko vybavene), alebo musim celou tou kalvariou prejst sam (idealne s asistenciou uctovnickej firmy)? Kúpiť a urobiť zmeny je rovnaká ak nie v´čšia kalvária ako založiť sro
    • je mozne mat sidlo s.r.o. v P.O. Boxe? NIE. Musí byť sídlo+súhlas vlastníka.
    • su na Slovensku firmy, ktore prenajimaju virtualne sidla pre s.r.o.? ÁNO, ale nie doslova virzálne, je to miesto pre preberanie pošty. Moja predstava je taka, ze za mesacny poplatok dostanem adresu, kde mi moze chodit korespodencia s uradmi. ÁNO. V pripade, ze sa ohlasi danova kontrola, si prenajmem priestory, kde ju budu moct vykonat. Idealne by to asi bolo v uctovnickej firme – su take sluzby na Slovensku? ÁNO
    • ak sa nemylim, tak rovna dan z prijmu je na Slovensku 19%, ze? ÁNO
    • mozem ako jediny majitel s.r.o. dostavat pravidelnu mesacnu vyplatu (alebo sa tomu hovori dividenty?) vo vyske povedzme 80% a ostatnych 20% by ostalo na ucte firmy? ÁNO, odmena za výkon činnosti konateľa - bez odvodov.
    • musel by som platit odvody do socialnej, zdravotnej a dochodkovej poistovne? NIE
    • ciste teoreticky by som presunom firmy na SK na dani usterit cca 200 tisic Sk rocne, pred odpocitanim nakladov na prevadzku s.r.o. (uctovnik, prenajom priestorov, atd.) – ma to vobec zmysel? Zmestia sa typicke nakaldy, ktore podobna firma potrebuje do tejto sumy? ÁNO
    • vidi v mojom plane este niekto nejaky zadrhel? NIE
    Moje otazky sa mozno niekomu zdaju nezmyselne, naivne, alebo arogantne. Nie su tak vsak myslene. no comment
    Skutocne sa do uctovnictva nevyznam. no comment
    Jaro
    prosím .

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Moj plan je teda zalozit na Slovensku s.r.o.. Otazky su:
    • je to mozne, ak na Slovensku nezijem a nemam tam ani trvale bydlisko? Na Slovensko mozem cestovat podla potreby niekolko krat rocne. Ak to mozne nie je, viem si pro forma vybavit trvaly pobyt na Slovensku. Mam slovenske statne obcianstvo. Je to možné, nemusíš tu mať žiaden pobyt
    • je mozne kupit si hotovu s.r.o. firmu (zalozenu, vsetko vybavene), alebo musim celou tou kalvariou prejst sam (idealne s asistenciou uctovnickej firmy)? Tiež sa prikláňam k názoru, že je mnohokrát jednoduchšie založiť SRO, ako kúpiť hotovú.
    • je mozne mat sidlo s.r.o. v P.O. Boxe? V pripade kontroly z danoveho uradu by som si prenajal priestory vhodne na kontrolu, ak to danovy urad vyzaduje. Musíš mať niekde reálne sídlo, P.O.BOX si môžeš založiť, ale iba na preberanie pošty. Sídlo spoločnosti preukazuješ napr. Súhlasom vlastníka nehnuteľnosti alebo Nájomnou zmluvou.
    • su na Slovensku firmy, ktore prenajimaju virtualne sidla pre s.r.o.? Moja predstava je taka, ze za mesacny poplatok dostanem adresu, kde mi moze chodit korespodencia s uradmi. V pripade, ze sa ohlasi danova kontrola, si prenajmem priestory, kde ju budu moct vykonat. Idealne by to asi bolo v uctovnickej firme – su take sluzby na Slovensku? Takých firiem je mnoho, a celkom slušne z toho žijú. To ti v SR nezostal nikto známy, kto by ti pomohol ???
    • ak sa nemylim, tak rovna dan z prijmu je na Slovensku 19%, ze? Yes
    • mozem ako jediny majitel s.r.o. dostavat pravidelnu mesacnu vyplatu (alebo sa tomu hovori dividenty?) vo vyske povedzme 80% a ostatnych 20% by ostalo na ucte firmy? Netusim ako je to pri s.r.o.. Toto neviem, otázka pre účtovníka....
    • musel by som platit odvody do socialnej, zdravotnej a dochodkovej poistovne? Tieto odvody odvadzam v UK a nemam zaujem o prispievanie do slovenskeho systemu, keze tam nezijem. Ak ano, v akej vyske su (priblizne)? Myslím by si musel, ale iba v prípade, ak by si sám seba ako konateľa v príslušnej SRO zamestnal.....
    • ciste teoreticky by som presunom firmy na SK na dani usterit cca 200 tisic Sk rocne, pred odpocitanim nakladov na prevadzku s.r.o. (uctovnik, prenajom priestorov, atd.) – ma to vobec zmysel? Zmestia sa typicke nakaldy, ktore podobna firma potrebuje do tejto sumy? Myslím, že sa zmestia.
    Tak veľa šťastia, ak by si potreboval pomocnú ruku - mailom prosím....

    JaroUK je offline (nepripojený) JaroUK

    JaroUK
    KEJKA Pozri príspevok
    nuž, pokiaľ viem v Irsku dane nie su vôbec, alebo sa mýlim?
    Pokial viem tak 41% nad 34 tisic Euro, cize vyssie ako v UK.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ďakujem, asi ide o dane pre FO, a príjmy PO sú oslobodené? To len pre úplnosť, viem že som mimo témy.

    JaroUK je offline (nepripojený) JaroUK

    JaroUK
    KEJKA Pozri príspevok
    ďakujem, asi ide o dane pre FO, a príjmy PO sú oslobodené? To len pre úplnosť, viem že som mimo témy.
    Aha, to som nevedel. Aj tak by som uprednostnil Slovensko z viacerych dovodov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    odpovede tu máš, a sú nezavislé a takmer zhodné. Ešte niečo potrebuješ vedieť?

    JaroUK je offline (nepripojený) JaroUK

    JaroUK
    KEJKA Pozri príspevok
    Ešte niečo potrebuješ vedieť?
    Zatial nie, dakujem. Myslim ze moj dalsi krok bude najst vhodnu uctovnicku firmu. Este raz dakujem.

    emik je offline (nepripojený) emik

    emik
    KEJKA Pozri príspevok
    ďakujem, asi ide o dane pre FO, a príjmy PO sú oslobodené? To len pre úplnosť, viem že som mimo témy.
    sice ale pre zaujimavosť približne info

    pre PO existuju 3 sadzby pre dan z prijmu pokiaľ sa nemylim
    12,5 - kde by mala patriť bežna činnosť
    25 - zahraničny prijem, prijem z prenajmu v IRL
    10 - firmy ktore boli zalozene do 2003 a mali resp. maju stale prijem z predaja tovarov vyrobenych v Irsku a sluzieb v IT biznise a ako citam, tak ešte stale možu aplikovať firmy pre tuto sadzbu ak ich aktivity budu z urcitej špecifikovanej oblasti.

    FO daň z prijmu pre rok 2008
    20% do sumy 35 400eur/rok (rodinny stav: slobodny/vdovec bez nezaopatrenych deti)
    42% nad tuto sumu

    podporujú rodinu a preto manželia majú to o niečo lepšie. Pridavky na dieťa je 500 alebo 1000 mesačne, nie som si istá, ktoré z toho.

    Min. hodinová mzda je 8,26 eur. Nadčasy a bonusy zdaňujú 42%.

    DPH - 21%, 13,5%, 10%

    odvodove povinnosti
    z-teľ 10,75%
    z-nec od 2% do 6% (podla vysky prijmu)
    SZCO - 5% (prijem do 100 000eur), 5,5% (prijem vyšši ako 100 tisi ceur)

    v tych odvodoch nie je zahrnuta penzia, ani ziadne osetrenie lekarom alebo lieky (iba nevyhnutne, važny uraz a aj to neviem určite). Cize vačšinou má každy doplnkove pripoistenie.

    Len pre zaujimavost navsteva lekara 45eur

    vraj učtovnictvo je jednoduchšie podľa skusenosti Slovákov pracujúcich v tomto odbore.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.