Zavrieť

Porady

NÁHRADA ŠKODY OD POISŤOVNE

Nvedel by mi niekto pradiť ohľadne náhrady škody od poisťovne. Príspevok bude trochu rozsiahlejší.
V lete sme v obytnom dome mali škodovú udalosť. Víchrica na dome strhla celú samostatnú časť strechy aj s dreveným krovom a pádom tejto strehy sa značne poškodila aj zrekonštruovaná škridľová strecha. Škody boli aj v bytoch a spoločných častiach domu. Následky škody sme museli začať odstraňovať okamžite. Škodu sme hlásili na druhý deň ,nakoľko "naša" poisťovna v nočných hodinách neúradovala.

Časť nákladov na opravu sme museli uhradiť zatiaľaľ z fondu opráv a následne sme faktúry zasielali do poisťovne.
Výška škody sa im zdala už tu zdala vysoká a tak preverovali faktúry. Prvú zálohu sme dosatali po 3 mesiacoch a to len na opravy škridľovej strechy.
O spadnutej streche sa na poisťovni dozvedeli až po 3 mesicoch na zkáklade naších častých telefonických urgencií aj napriek tomu, že sme podrobne popísali škodovú údalosť aj jej následky a priložili sme k tomu aj fotodokumentáciu. Boli v tom, že je poškodená len škridľová strecha a už tu sa im zdali náklady na jej opravu vysoké. Táto pre nich nová skutočosť ich zaskočilia, nakoľko týmto sa škoda značne zvýšila a vtedy pre nás nastali ďalšie nové problémy. Preverovanie, vyšetrovanie, čakanie na stanovisko od meteorolg. stanice či naozaj bola dáka víchrica atď.

Nakoľko na FO sme po úhrade faktúr za opravy strechy viac prostriedkov nemali museli sme čakať na dáku zálohu aby sme mohli zaplatiť zálohu na výstavbou novej strechy. Všetky podklady, čo od nás poisťovňa požadovala sme priebežne zabezpečili a keď sme zodpovedali na všetky dotazy vymysleli si nasledovné:

Zaslali oznámenie o ukončení prešetrovania škodovej udalosti (aj keď sme všetky škody v bytoch, spoločných častiach domu nestihli odstrániť) s tým, že poistné plnenie bude krátené , nakoľko bol dom podpoistený a z celkovej škody nám vyplatia len 48%, čo stanovili podľa dákych prepočtov.

Môžu takto postupovať,veď poisťovňa si sama určila poistnú hodnotu budovy pred poistením a nikto nám nepovedal, že to bude podpoistené. My sme si poistnú hodnotu domu sami neručili.Poistku sme uzatvárali v máji 2006 a riadne sme ju aj platili. Spoluúčasť na škode bola stanovená na 2000,- Sk. Za dom poistku podpisoval správca domu.

Za akúkoľvek radu vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Neviem ti odborne odpovedať, len ma tak napadla jedna povedačka: "Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú". S poisťovňami je to vždy tak, ty plať, ale keď dôjde na lámanie chleba, vždy majú naporúdzi nejaký argument, prečo zaplatiť menej alebo vôbec.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Neviem, u koho ste poistovali, na kolko je poisteny dom, aka je vyska poistneho. Ja som poistoval bytovy dom na 60 milionov. Tak, aby v pripade potreby, ked spadne barak, dostal kazdy byt 1milion a mohli si kupit iny. Ale ono je to tak vzdy, ked sa plati poistne a nic nie je, tak je pohoda v poistovni.Ale ked maju nieco plnit, tak je pohoda fuc

    NUNA je offline (nepripojený) NUNA

    NUNA
    My máme dom poistený na 48 mil. ale to určil poisťovák. Nás sa na to nikto nepýtal, takže asi musel z niečoho vychádzať. Mali sme aj ponuku z inej poisťovne a tam to bolo na 50 mil. takže to bolo z hruba na tej istej úrovni. Neviem teda od koho to závisí akú výšku stanoví. Bola som v tom, že je to na základe projekt. dokumentácie, ktorú sme predkladali a nie teraz si určili o cca 50% viac. Predtým sme mali poistenie (z roku 2000) na výšku 32 mil.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Ja osobne by som zmenil poisťovňu. Šiel by som za nejakým odborníkom aby mi v tom poradil, alebo by som si nechal poradiť u konkurencie.

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    Orim Pozri príspevok
    Ja osobne by som zmenil poisťovňu. Šiel by som za nejakým odborníkom aby mi v tom poradil, alebo by som si nechal poradiť u konkurencie.
    zmena poisťovne Ti neporieši problém, za odborníkmi takisto nemusíš nikam chodiť - ponúkam kvalifikovanú (odbornú) radu, a trochu viem čo hovorím. akurát ma prekvapuje, že ten kto pýta radu sa ešte ani neozval....

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Tak syp preboha. Keď to má pomôcť, nech pomôže všetkým. Sme predsa na porade. :-)

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    V tomto prípade urobila chybu poisťovňa - nedostatočným obhlidnutím vzniknutej škody. Ja som podobobný prípad riešila 5 rokov dozadu a všetko poisťovňa obhliadla a vyplatili uspokojivú cenu. Ja by som využila tu ponúkanú možnosť od kolegov.

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    peton Pozri príspevok
    Tak syp preboha. Keď to má pomôcť, nech pomôže všetkým. Sme predsa na porade. :-)
    poistná hodnota je základné číslo, od ktorého sa odvíja veľa vecí. Jednou z nich je výška poistného. Veci (hnuteľné aj nehnuteľné) sa poisťujú výhradne na novú alebo znovuobstarávaciu hodnotu. Nemám bližšie údaje o Tvojej budove, ale ak bola postavená v r. 1970 za vtedajších 10 mil. Sk, tak v r. 2006 mohla mať hodnotu 50 mil. Sk a dnes 70 mil. Sk. Je zvykom (bohužiaľ) že poistnú sumu stanovuje obchodník poisťovne. Ak sa trafí, nie je problém. Ak sa netrafí je to katastrofa. Tak ako sa meni cena - hodnota veci, treba upravovať aj poistnú hodnotu. Ak je dojednaná poistná suma v r. 2005 napr. 48 mil.Sk, poisťovňa určila poistné z tejto sumy. Ak poistná udalosť vznikla v čase, kedy budova (tá istá) má hodnotu napr. 70 mil. Sk, je podpoistená (nie je poistená na aktuálnu hodnotu). Z toho vyplýva potreba klienta priebežne strážiť poistnú sumu na zmluve.
    Klient si môže určiť napr. poistnú hodnotu nízku úmyselne (aby mal nižšie poistné), alebo z nevedomosti. Ak obchodník poisťovne z ľubovoľného dôvodu nevysvetlí následky zle stanovenej poistnej hodnoty, môže sa stať, že poistná hodnota v zmluve je 10 mil. Sk, ale skutočná - trhová hodnota je 20 mil. Sk. Klient "ušetrí" na poistnom ( 2 000 Sk), a poisťovňa v prípade poistnej udalosti na klientovi (50 000 Sk). Hovorí sa tomu podpoistenie - je to pomer dojednanej a skutočnej hodnoty veci (matematicky 10:20=0,5)
    Pre klienta to znamená, že náklad na opravu je vynásobený koeficientom poistenia (0,5). Klient zaplatí za opravu strechy 300 000 Sk, ale dostane 150 000 Sk, a nepomôže si, lebo takto to je bezpečne dojednané v zmluve. Poisťovne sú všetky bez výnimky lakomé, takže ak stanovia koeficient poistenia na 48% (alebo 0,48), doporučujem preveriť, či aktuálnu hodnotu budovy (ku dňu poistnej udalosti) nestanovili príliš vysoko, aby koeficient poistenia zrazili dolu. Neviem, aká bola celková výška škody, ani ďalšie potrebné údaje, ale viete požiadať napr. realitného makléra, aby Vám odhadol hodnotu budovy ku dňu vzniku poistnej udalosti, a overiť si poistnú hodnotu v zmluve a odhad makléra. Podiel zmluva/maklér =koeficient poistenia. Ak Vám vyjde trebárs 0,58 znamená to pre vás približne 10% k tomu čo ste už dostali. Namiesto makléra môžete použiť znalca ( 2 - 3 000 Sk za posudok - určenie trhovej hodnoty budovy). Požiadať poisťovňu o doplatenie bez podkladov ( posudok znalca, atp.) nemáva úspech.Poznámka pre lubicu 02 - poisťovňa nepotrebuje vynechať obhliadku časti poškodenia, použitie podpoistenia im bohato stačí.

    NÁHRADA ŠKODY OD POISŤOVNE

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.