Zavrieť

Porady

rozdelenie stavebnej parcely

dobry den, idem kupovat cast parcely (cela parcela ma 7 vlastnikov a kupim len od troch). prosim vas ako je mozne parcelu rozdelit aby vznikol nejaky rozumny geometricky utvar? kto moze v tomto pripade urcovat podmienky ze ktora cast tej parcely je koho? dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak ideš kupovať len od troch spoluvlastníkov, kúpiš len ich podiely. Podielové spoluvlastníctvo pozemku znamená, že z každého m2 vlastníš toľko, koľko je tvoj podiel. Na rozdelení pozemku sa musíte dohodnúť všetci spoluvlastníci, pretože všetci musia podpísať zmluvu o rozdelení spoluvlastníctva.Na rozdelenie potrebujete geometrický plán (vyhotoví geodet). Už pred samotným rozparcelovaním geodetom musíte ako spoluvlastníci byť dohodnutí (aspoň rámcovo), ako chcete pozemky rozdeliť.
    dakujem za odpoved.

    kupil by som aj vsetko, ale niektori nechcu predat a navyse tri podiely mi stacia na moj zamer (je to stavebny pozemok a metre stvorcove za tie tri podiely mi stacia na stavbu domu atd). a co potom ked niektori budu robit stale prieky a problemy aj pri rozdelovani pozemku tym geodetom (a to viem, ze budu)?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ je pozemok v spoluvlastníctve, tak kúpou troch podielov si nepomôžeš. Každý má totiž vlastníctvo v každom m2. Buď odkúp aj od nich alebo sa dohodni s nimi, ktoré 3 časti budú Tvoje a ktoré 2 časti ich. Keď sa nedohodnete, tak nepostavíš nič. Pod stavbu musíš mať pozemok vo vlastníctve alebo v nájme na 50 rokov. Tak hovorí zákon. Odkúpením 3 častí zo spoločnej parcely si nič nezískal.
    aha, dik.

    takze to ani nemam zatial kupovat, lebo by som mohol kupit zbytocne?

    je moznost urobit s kazdym nejaku zmluvu o buducej zmluve, ze kto je ochotny mi co odpredat a kto a ako je ochotny to geometricky rozdelit? a ked budem mat vyjadrenie vsetkych, tak mozem zacat kupovat? ale uz teraz viem, ze minimalne jeden povie nie na vsetky moje navrhy a nic mi nepodpise (nema ma rad). da sa s tym nieco robit? on ma tam asi 1/8inu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ujopeter2 Pozri príspevok
    aha, dik.

    takze to ani nemam zatial kupovat, lebo by som mohol kupit zbytocne?

    je moznost urobit s kazdym nejaku zmluvu o buducej zmluve, ze kto je ochotny mi co odpredat a kto a ako je ochotny to geometricky rozdelit? a ked budem mat vyjadrenie vsetkych, tak mozem zacat kupovat? ale uz teraz viem, ze minimalne jeden povie nie na vsetky moje navrhy a nic mi nepodpise (nema ma rad). da sa s tym nieco robit? on ma tam asi 1/8inu.
    Aj osminový vlastník ti môže narobiť problémy. Keď sa zatne a nebude súhlasiť s fyzickým rozdelením pozemku, tak ho nedonútiš. Si predstav, že by jedno auto vlastnili 4 ľudia a od jedného ten jeho podiel kúpiš. Vlastníctvo 1/4 neznamená, e ho môžeš využívať ako a kedy chceš. To isté je aj s tým pozemkom. Ak ten jeden nebude súhlasiť, nemôžeš si vymedziť, že odtiaľto potiaľto je to tvoje. Je to všetkých.

    Takže ak vieš dopredu, že ti bude robiť problémy, tak to nemá význam kúpiť, lebo v takom stave ti to potom nikto nekúpi.

    Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

    Viera123
    Iba doplnim, že majitelia - spoluvlastníci pozemku, od ktorých podiel kupuješ, musia najskôr osloviť ostatných spoluvlastníkov, ktorí teraz nepredávajú svoj podiel, či oni nekúpia podiel, ktorý sa predáva, pretože ako spoluvlastníci majú predkupné právo. Takže ten obchod môže stroskotať už v tejto fáze kúpy. Aj keby ste toto momentálne "obišli", a podiel neponúkli ostatným spolumajiteľom, títo to môžu v budúcnosti napadnúť.
    Toto bolo rozoberané v tomto príspevku, takže pripájam link:
    http://www.porada.sk/t57049-darovani...lastnikov.html
    fiha, tak to uz z toho zacina byt normalne kovbojka

    uz uvidim, tak skusim teda vsetkych obehat, nech to vsetkym v ramci toho predkupneho prava oznamia a ak nikto nic nekupi, tak zacnem robit predkupne zmluvy. a ked mi to vsetci (nahodou) podpisu, tak to zacnem kupovat...

    vdaka vsekym za info.

    kevinof je offline (nepripojený) kevinof

    kevinof
    Pokial viem v pripade ze si spoluvstnici predkupne pravo neuplatnia a Ty ziskas len urcity spoluvlastnicky podiel na pozemku, a so zvysnymi spoluvlastnikmi sa nedohodnes na rozdelni pozemku podla dohodnuteho geometrickeho planu, da sa poziadat sud o rozclenie pozemku. Problem nastava v dlzke sudneho konania, poplatkoch, a v tom ze neovplyvnis ako sa sud rozhodne ten pozemok rozdelit. (Sud by to mal vykonat co najspravodlivejsie, ale... nie vzdy sa mu to podari )

    rozdelenie stavebnej parcely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.