Zavrieť

Porady

Exekúcia - ako postupovať

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Máme nasledovný prípad :

Vystavená FA na sumu 117 810 Sk včetne s DPH , splatná do 28.11.2005 zo strany SZČO . Čiastka vo výške DPH 18 810 ,- Sk bola uhradená v roku 2005.
Zvyšok 99 000 Sk nie je uhradený do dnes, aj napriek exekučnému vymáhaniu .

Uvedená záležitosť sa postúpila právnikovi , na základe jeho konania bol vydaný platobný príkaz dňa 7.8.2006 a stal sa právoplatným a vykonateľným dňa 29.8.2006 .
kde dĺžnik mal zaplatiť 99 000 Sk s príslušenstvom a od 28.11.2005 úrok s omeškania vo výške 10%/ročný/
trovy súdneho pojednávania 17 382,- Sk
trovy prvávneho zastúpenia 5967,- Sk

Nakoľko dĺžnik nereagoval na Platobný rozkaz , celú vec postúpil právnik so súhlasom SZČO exekútorovi . Dňa 15.1.2007 exekútor zaslal povinnému upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie a žiada uhradiť :

Pohľadávku 99 000 Sk
s príslušenstvom :
10% ročný úrok zo sumy 99 000 Sk od 28.11.2005 do zaplatenia , ktorý k 15.1.2007 činí 11 229 Sk
Trovy súdneho konania 17 382 Sk
Súdny poplatok 500 Sk
Trovy právneho zastúpenia 5 967 Sk
Predbežné trovy exekúcie 35 485,80

Oznamuje povinnému , že exekúcia bude vykonaná prikázaním pohľadávky z účtu čxxxxxxxx a zo všetkých ostatných účtov vedených na povinného .


SZČO je dosť znepokojený , nakoľko je okolo exekúcie ticho , sprostredkovane dostáva informácie od právnika a to také , že zatiaľ sa nič nedeje, nakoľko povinný nemá žiadny majetok a čo mal to všetko popredal .
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje a zistil aj to , že menovaný býva v podnájme . Všetko nahlásil právnikovi .Exekútor sa zatiaľ k uvedenému nevyjadruje a je ticho .

Tu vyvstáva otázka ......čo s tým ? Nechať to bežať po dobu 10 rokov ? Je vôbec istota vymoženia tejto čiastky ? Sťažnosť na exekútora ?
Čo ak exekúciu stiahne SZČO u exekútora , doplatí sa potom prípadných exekučných trov ? Jednoducho nevie ako postupovať a nevie kedy spraví dobre alebo zle .

Aj na tomto príklade vidieť , že dnes človek príde o dosť veľkú finančnú čiastku a nakoniec , aby v tomto prípade aj ľutoval , že sa obrátil na právnika, ktorý postúpil záležitosť k vymáhaniu cez exekútora .

Poprosila by som o názor, resp. radu , ako postupovať ďalej .Ďakujem za prípadné odpovede.


P.S. Ešte ma napadlo , dá sa takáto pohľadávka predať aj napriek tomu , že už je u exekútora?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
harleydavidson Pozri príspevok
- 10% mesačné úroky sú úžera a súd by vymáhanie tekéhoto úroku pravdepodobne stopol, úrok by znížil podla aktuálnej sadzby ECB.
- ak si chcela, aby exekútor zabezpečil nehnuteľnosť povinnej, mal byť o to exekútor požiadaný tebou, lebo len ty ako oprávnený môže navrhnúť zriadiť exekučné záložné právo na nehnuteľnbosť, nie exekútor.
- predaj nehnuteľnosti za vymáhanie vyše 1000 € je neprimeraná exekúcia a asi preto nehnuteľnosť nedražil
- smrťou povinného nemusí byť exekučné konanie zastavené, lebo ak povinný zanechal majetok a dedič ho prijme, dlh prechádza na neho a exekútor pokračuje vo výkone exekúcie ďalej u dediča.
- sťažnosť na exekútora pre nečinnosť môžeš podať kedykoľvek počas trvania exekúcie.
Vyššie vyznačené som nevedela , že je to tak .Človek sa učí celý život.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Zita5 Pozri príspevok
Vyššie vyznačené som nevedela , že je to tak .Človek sa učí celý život.
Áno, ale toto platí len pre zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosť. Je to len zabezpečovací úkon, nejedná sa prianmo o predaj.

Iné je to pri vykonávaní exekúcie predajom nehnuteľnosti. Tento spôsob si určí exekútor sám, len na to potrebuje písomný súhlas oprávneného.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Oprávnený často nevie, že povinný je vlastníkom nehnuteľnosti. Exekútor má právo zistiť majetok povinného elektronicky v katastri na celom území, čiže má viac práv ako oprávnený.
Ano, podľa § 167 ods. 2 možno zriadiť záložné právo len na návrh oprávneného. Ale kto má ten zákon ovládať, oprávnený či exekútor? Keď exekútor zistí nehnuteľný majetok, má to oznámiť oprávnenému a jednoducho mu povedať, že má také právo, že na jeho návrh možno záväzok nehnuteľnosťou zabezpečiť. Ved exekútor je platený - nie za to, aby takýmito "chytákmi" oprávneného oberal o peniaze. Mal by ho jednoducho poúčať ako advokát, nie za nič neručiť.
Podľa mňa by aj tu mal byť súhlas oprávneného, ako pri predaji, nie návrh.
8 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Podľa ust. § 64 Exekučného poriadku spôsob vykonania exekúcie určí exekútor.
Podľa ust. § 65 Exekučného poriadku exekútor môže vykonať exekúciu v jednom exekučnom konaní aj niekoľkými spôsobmi.
Podľa ust. § 46 ods. 1 Exekučného poriadku exekútor poverený vykonaním exekúcie sa postará o jej vykonanie. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že po obdržaní poverenia na vykonanie exekúcie je súdny exekútor povinný vykonať všetky zákonné úkony smerujúce k vymoženiu celého vymáhaného nároku.

Upovedomenie o spôsobe exekúcie, t.j. zrážkami z dôchodku som dostala s poučením že proti upovedomeniu nie je možné sa odvolať.

Akonáhle dostala upovedomenie 82 ročná babka že sa jej bude zrážať z dôchodku len 30 € mesačne, tak sa rozhodla že veru ona teda prejde tomu exekútorovi cez rozum a predala nehnuteľnosti v cene niekoľkých miliónov a do smrti si dobre žila. Tešili sa aj potomkovia, lebo vedeli že v dedičskom konaní nezdedia už nič – veď už sa podelili.

To načo mi je potom taký nefunkčný medzičlánok ako je exekútor???
Ak by som si právoplatné rozhodnutie súdu sama doručila Sociálnej poisťovni a tí by mi mesačne zrážali tých mizerných 30 € z jej dôchodku, potom by som chápala že ja som urobila chybu lebo som bola lakomá a nezaplatila som si exekútora. Po jej smrti som došla o možnosť vymôcť si pohľadávku od dedičov, tak môžem len na seba nadávať. Ale ja som si exekútora a jeho právomoci zaplatila!
1 0
Alena Ribanská Alena Ribanská

Alena Ribanská je offline (nepripojený) Alena Ribanská

Veď jedine exekútor v tomto štáte môže zriadiť záložné právo na nehnuteľnosť, fyzická osoba (hubatá) si ho sama nemôže zriadiť aj keby hneď akokoľvek chcela a prosila ho na kolenách.
Exekútor sa jedine tak môže zbaviť zodpovednosti že nezaistil celý majetok podliehajúci exekúcii ak preukáže že škode nemohol zabrániť ani pri vynaložení všetkého úsilia ktoré od neho možno požadovať, t.j. že vyvinul každú možnú starostlivosť a spôsob aby zabránil vzniku škody.
Naposledy upravil Alena Ribanská : 11.12.11 at 20:53
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Nikto nevie?
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Nikto sa ma neujme, nikto ma nemá rád, lebo som Hubatá?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Je mi to ľúto, no ja v tomto smere neviem poradiť. A veľmi sa čudujem, že do mojich príspevkov veľa krát rýpe "akýsi právnik" a kde je teraz, keď potrebuješ odbornú pomoc ? Teraz ho niet.... Len na rýpanie si ho človek užije.... Ale možno zbadá opäť môj príspevok ....
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Presne: a diskusia sa zvrhne úplne iným smerom a zadanie ide do stratena. Vďaka že si sa ozval. Pekný deň!
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Nie je za čo, toto je ozaj téma zrelá pre právnika.... a zvlášť ak niekto už s tým má skúsenosti. Držím palce, že sa niekto ozve a poradí. Pekný dník !
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Takýto profil má na internete jeden nemenovaný exekútor, myslíte že by som u neho prišla o majetok ak by som mu zverila vymoženie mojej exekúcie?

Profil exekútorského úradu

Exekútorský úrad v zmysle zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov poskytuje:
  • Flexibilné a včasné vybavovanie vymáhaných peňažných i nepeňažných plnení na základe návrhu oprávneného a vykonateľného exekučného titulu (podľa § 41 EP);
  • Poskytovanie podrobných právnych informácií a poučení účastníkom konania ohľadne exekúcie a exekučného konania v zmysle Exekučného poriadku;
  • Rýchle zisťovanie majetku povinného;
  • Efektívny a dôsledný postup pri zabezpečovaní a vymáhaní pohľadávok s využitím všetkých zákonom ustanovených spôsobov;
  • Individuálny a maximálne ústretový prístup k účastníkom exekučného konania, osobné konzultácie v prípadoch možných nejasností.
  • Ku všetkým pohľadávkam a potrebám oprávnených je pristupované profesionálne, s rešpektom, bez ohľadu na výšku vymáhanej sumy, alebo realizácie iného plnenia. Oprávnený je pravidelne informovaný o stave a konaní exekúcie, bez povinnosti platiť vopred preddavky na trovy exekúcie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Skús .....to bude exekútor "anjel "
0 0
janka.rybka janka.rybka

janka.rybka je offline (nepripojený) janka.rybka

Mám na Vás jednu veľkú prosbu. Som úplne zúfalá. Obaja s manželom podnikáme už 7 rokov. Máme obchody, ktorým sa najprv darilo, ale teraz v čase krízy nám tržby klesajú neuveriteľnou rýchlosťou. Máme dosť veľa tovaru, firmy od ktorých sme ho nakúpili ho nechcú späť a my nemáme z čoho platiť hypotéku, pôžičky, odvody atď. Nezostáva nič iné ako vyhlásiť osobný bankrot. Čakali sme ešte na tieto Vianoce, ale tržby sú stále malé. Ak vyhlási bankrot iba manžel (ja sa pokúsim ešte nejako dohodnúť s každým) a máme spoločný majetok, zoberú nám všetko (byt, zariadenie, nábytok v obchode, tovar) a manželovi budú zrážať z platu do 70% a mne nič? Alebo aj mne budú 3 roky zrážať z platu, keď sme manželia? A ak sa mi nepodarí nejako to zastaviť a budem musieť aj ja vyhlásiť osobný bankrot, budú nám obom zrážať z platu do 70%?
Už som sa zmierila s tým, že s tromi deťmi prídeme o byt aj majetok (je to všetko samozrejme naša vina, že sme takí poctiví a naivní), ale neviem si predstaviť ako budeme žiť, ak nám obom siahnu na platy do výšky 70%. Vie mi niekto prosím prosím poradiť, čo v takomto prípade?
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

janka.rybka Pozri príspevok
Mám na Vás jednu veľkú prosbu. Som úplne zúfalá. Obaja s manželom podnikáme už 7 rokov. Máme obchody, ktorým sa najprv darilo, ale teraz v čase krízy nám tržby klesajú neuveriteľnou rýchlosťou. Máme dosť veľa tovaru, firmy od ktorých sme ho nakúpili ho nechcú späť a my nemáme z čoho platiť hypotéku, pôžičky, odvody atď. Nezostáva nič iné ako vyhlásiť osobný bankrot. Čakali sme ešte na tieto Vianoce, ale tržby sú stále malé. Ak vyhlási bankrot iba manžel (ja sa pokúsim ešte nejako dohodnúť s každým) a máme spoločný majetok, zoberú nám všetko (byt, zariadenie, nábytok v obchode, tovar) a manželovi budú zrážať z platu do 70% a mne nič? Alebo aj mne budú 3 roky zrážať z platu, keď sme manželia? A ak sa mi nepodarí nejako to zastaviť a budem musieť aj ja vyhlásiť osobný bankrot, budú nám obom zrážať z platu do 70%?
Už som sa zmierila s tým, že s tromi deťmi prídeme o byt aj majetok (je to všetko samozrejme naša vina, že sme takí poctiví a naivní), ale neviem si predstaviť ako budeme žiť, ak nám obom siahnu na platy do výšky 70%. Vie mi niekto prosím prosím poradiť, čo v takomto prípade?
Neviem ci tie obchody este mate otvorene alebo nie, ale skuste nepredany tovar ponuknut inym obchodom za VOC alebo hoc aj pod VOC (kazda koruna dobra). Teraz je kopec eshopov - ponuknim im ten tovar na dropshipping alebo nejakemu inemu obchodu na komis.
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

dobry den,
k nam do spolocnosti dosiel prikaz na zacatie exekucie na jedneho nasho zamestnanca (exekuciou vymaha dopravny podnik BA nezaplatenu pokutu). dorucene to bolo asi 20.12.
prikaz na zacatie exekucie dosiel spolu s doporucenou obalkou pre menovaneho, nakolko bola na obalke ina adresa aku ma adresu trvaleho pobytu (exekutor ho preto nevedel najst)
Menovany zamestnanec uvedenu postu vcera odmietol prevziat, a tvrdi mi, ze to ide riesit s pravnikom, lebo ze on to platit nema.
jeho postu som vratila exekutorovi, s tym ze menovany odmietol prevziat zasielku. riesila som to az vcera, nakolko bolo dovolenkove obdobie.
ako mam postupovat kedze ja ako zamestnavatela prikaz na zacatie exekucie mam.
vopred dakujem za odpoved.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

janka.rybka Pozri príspevok
Mám na Vás jednu veľkú prosbu. Som úplne zúfalá. Obaja s manželom podnikáme už 7 rokov. Máme obchody, ktorým sa najprv darilo, ale teraz v čase krízy nám tržby klesajú neuveriteľnou rýchlosťou. Máme dosť veľa tovaru, firmy od ktorých sme ho nakúpili ho nechcú späť a my nemáme z čoho platiť hypotéku, pôžičky, odvody atď. Nezostáva nič iné ako vyhlásiť osobný bankrot. Čakali sme ešte na tieto Vianoce, ale tržby sú stále malé. Ak vyhlási bankrot iba manžel (ja sa pokúsim ešte nejako dohodnúť s každým) a máme spoločný majetok, zoberú nám všetko (byt, zariadenie, nábytok v obchode, tovar) a manželovi budú zrážať z platu do 70% a mne nič? Alebo aj mne budú 3 roky zrážať z platu, keď sme manželia? A ak sa mi nepodarí nejako to zastaviť a budem musieť aj ja vyhlásiť osobný bankrot, budú nám obom zrážať z platu do 70%?
Už som sa zmierila s tým, že s tromi deťmi prídeme o byt aj majetok (je to všetko samozrejme naša vina, že sme takí poctiví a naivní), ale neviem si predstaviť ako budeme žiť, ak nám obom siahnu na platy do výšky 70%. Vie mi niekto prosím prosím poradiť, čo v takomto prípade?
základná otázka - akou formou podnikáte? ako sro? ako fyzické osoby?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať