Zavrieť

Porady

Meranie hluku

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ahojte poradáci,

vedeli ste o povinnosti raz ročne si dať namerať hluk vo vaších prevádzkach? Týka sa to každého podnikateľského subjektu, ktorý má v priestoroch umiestnené stroje, zariadenia, ktoré vydávajú hluk.

Počul som to prvýkrát teraz v TV novinách.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 12.12.07 at 17:45
Usporiadat
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

Holbová Pozri príspevok
citali ste niekto zakon 355/2007? ja som sa nan vcera trocha pozrela a uputal ma §27,
§ 27
Hluk, infrazvuk a vibrácie v životnom prostredí

(
(1) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vibrácií (ďalej len "prevádzkovateľ zdrojov hluku, infrazvuku alebo vibrácií"), sú povinné
a) zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc ustanovené vykonávacím predpisom podľa § 62 písm. m),

§ 62 písm. m) = odvolanie na Vyhlášku 549/2007, vo vyhláške sa píše
§1
ods. (3) Táto vyhláška sa nevzťahuje na hluk, infrazvuk a vibrácie
a) na pracoviskách,
b) v dopravných prostriedkoch na miestach cestujúcich,
c) na plochách dopravného vybavenia územia,
d) pri plnení úloh súvisiacich so zdolávaním požiaru, pri vykonávaní záchranných prác, pri havárii, živelnej pohrome alebo pri inej mimoriadnej udalosti
.

b) zabezpečiť objektivizáciu a hodnotenie hluku, infrazvuku a vibrácií raz za rok.

tak a teraz plati pism.a. ) s odvolavkou, alebo pism. b).
Ak a) tak sa to vlastne zamestnavatelov netyka, vyhlaska ,na ktoru sa zakon odvolava , sa nevztahuje na pracoviska

zle si to vysvetlujem????

máš to v nadpise
§ 27
Hluk, infrazvuk a vibrácie v životnom prostredí

o čom sa bavíme je v §§ 30 a nasl.
0 0
ADO16 ADO16

ADO16 je offline (nepripojený) ADO16

dobrý deň ja by som mal otázku čo treba aby som mohol vykonávať túto činnosť aké prístroje a nejaký certifikát či školenie aké dakujem za každú odpoved
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

ADO16 Pozri príspevok
dobrý deň ja by som mal otázku čo treba aby som mohol vykonávať túto činnosť aké prístroje a nejaký certifikát či školenie aké dakujem za každú odpoved
Celkom nerozumiem akú činnosť? Chcete merať hluk?
0 0
ADO16 ADO16

ADO16 je offline (nepripojený) ADO16

áno chcel by som merať hluk a že aké certifikáty treba mať nato a aké prístroje dakujem za odpovd
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ADO16 Pozri príspevok
áno chcel by som merať hluk a že aké certifikáty treba mať nato a aké prístroje dakujem za odpovd
Preštuduj si zákon č. 24/2006. A do google si zadaj "meranie hluku". Najde ti dosť odkazov.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 27.12.07 at 13:19
0 0
ADO16 ADO16

ADO16 je offline (nepripojený) ADO16

prosím vás a treba ísť aj na nejaké školenia ??? dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ADO16 Pozri príspevok
prosím vás a treba ísť aj na nejaké školenia ??? dakujem
Určite áno, inak nedostaneš certifikát.
0 0
ADO16 ADO16

ADO16 je offline (nepripojený) ADO16

a ešťe jedna otázka ked vám to nevadí ... kde sa robia také školenia aké inštitúcie ich robia dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ADO16 Pozri príspevok
a ešťe jedna otázka ked vám to nevadí ... kde sa robia také školenia aké inštitúcie ich robia dakujem
Možno táto stránka ti pomôže:

http://certest.sk/content/view/160/82/
0 0
AUTOUNION AUTOUNION

AUTOUNION je offline (nepripojený) AUTOUNION

Ako vždy páni v poslaneckých laviciach vymysleli kravinu

vraj zariadenie, áno aj mobilný telefón je majetkom podnikateľa a ak si zvolí novú intenzívnejšiu zvučku, má si dávať premeriavať. Veď na každý výrobca
by mal vyrábať zdraviu neškodné zariadenia a ak sú hlučnejšie malo by to byť upozornenie ! a k tomu odporúčané ochranné pomôcky. Aj takj si ich mi podnikatelia musíme kúpiť za vlastné.
Je to celé na hlavu, za sa na tom nabalí úzky okruh podnikateľov, ako pri tepelných posudkoch stavieb.
0 0
halúzka halúzka

halúzka je offline (nepripojený) halúzka

rada sa smejem aj keď vonku prší... ...viac
pozri príspevok od VladoaKatka: Hluk v prevádzkach, je tam odkaz nie priamo na zákon, ale článok v denníku SME.....
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

A keď zákon uvádza "Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vybrácií..... sú povinné:"
Ako viem, že prevádzkujem zdroj hluku, keď v defínícii pojmov "Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"?
0 0
Achy Achy

Achy je offline (nepripojený) Achy

iriska Pozri príspevok
A keď zákon uvádza "Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vybrácií..... sú povinné:"
Ako viem, že prevádzkujem zdroj hluku, keď v defínícii pojmov "Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"?
To je definicia hluku. Zdroj je to, co to vydava a pre hluk ako taky su stanovene limity(pripustne hodnoty), ktore nesmie prekrocit.

Z.z. 549/2007 Tabulka c. 1

Podla mna, jednoducho povedane, pre firmu je zdroj hluku vsetko, co ovplyvnuje okolie. Ako uz bolo vyssie spomenute, moze to byt kludne aj firemny mobil, auto, klima, komin, rozne druhy naradia....
0 0
Achy Achy

Achy je offline (nepripojený) Achy

ADO16 Pozri príspevok
prosím vás a treba ísť aj na nejaké školenia ??? dakujem
Zhrniem odpovede na tvoje otazky do jedneho prispevku.
Z.z. 126/2006 paragraf 9.
0 0
Achy Achy

Achy je offline (nepripojený) Achy

horka Pozri príspevok
Mam obchod, kde robim opravy odevov, t.j. 1 zamestnanec 1 sijaci stroj - domaci podotykam. To akoze mam dat zmerat hluk kvoli 1 stroju???? a zaplatit par tisic????
Jedna vec je vztah hluk a pracovisko, kde sa chrani zamestnanec a druha vec je firma vs. zivotne prostredie...o ktorom hovori aj paragraf 27 355/2007.

Podla mna, ak sa jedna o uzavretu prevadzku (halu, miestnost) tak nema vyznam merat jednotlive zdroje hluku vo vnutri. Merat by sa malo len to, co prichdza do kontaktu s okolim.

Jednoznacne tento zakon narobil len zmatok u ludi.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ale rozdiel je v definícii:
"Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"
a
"Zvuk je akustické vlnenie schopné vyvolať u človeka vnem."
Čiže keď zvážim, že pípanie mojej registračnej pokladne je len zvuk a nie hluk... Lebo povinnosti majú len producenti hluku a nie zvuku.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tu je návrh zákona
https://lt.justice.gov.sk/Document/D...ID=1&langEID=1
0 0
Achy Achy

Achy je offline (nepripojený) Achy

iriska Pozri príspevok
Ale rozdiel je v definícii:
"Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"
a
"Zvuk je akustické vlnenie schopné vyvolať u človeka vnem."
Čiže keď zvážim, že pípanie mojej registračnej pokladne je len zvuk a nie hluk... Lebo povinnosti majú len producenti hluku a nie zvuku.
Lenze pipanie pokladnice moze byt neprijemne pre starsich ludi napriklad a uz je to hluk. Moze byt neziaduce, rusive ak vedla vas je napriklad skolenie a uz je to hluk. Ono su to extremy, ale ludia sa dokazu stazovat na vsetko.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Neblbnite toľko okolo hluku. V životnom prostredí je jedna vec a na pracovisku druhá.Na pracovisku, ak máte PZS (povinnosť nad 19 zamestnancov) má táto posúdiť pracovné prostredie a ak je to potrebné, vykonať alebo zabezpečiť meranie. Ak je hluk nad povolené hodnoty, je potrebné vykonať opatrenia( bežne individuálna ochrana sluchu) alebo ho riešiť dôslednejšie podľa rozhodnutia RÚVZ o rizikovom pracovisku.
0 0
martiova martiova

martiova je offline (nepripojený) martiova

Tiež mám otázku.Ak začínam podnikať,treba hluk z prevádzky namerať vopred,alebo po sťažnostiach z okolia.Mám pod.plán v exteriéry. Alebo sa začina podnikať na zaklade povolenia hlučnosti? Ak ešte nemám kupené stroje ako viem či vlastne dostanem povolenie na vykonavanie živnosti v suvislosti s hlukom?Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať