Zavrieť

Porady

Uctovanie drobneho dlhodobeho majetku

Dobry den
sme ZS s MS zriadovatelom je obec. Nasa organizacia nakupila ucebne pomocky v hodnote 180.000,- Sk. Hodnota jednotlivej UP nepresahuje 30.000- Sk t.z. hradime z beznych vydavkov. Avsak na fakture su uvedene aj vydavky ako je montaz instalacny material a zaskolenie ktora je v celkovej sume 18.000,- Sk. Prosim Vas ako mam zauctovat tuto sumu 18.000,- Sk navysit mam hodnotu majetku o tuto sumu a zauctovat v ramci rozpoctovej klasifikacie na polozku 633009 alebo tuto celu hodnotu 18.000,- dat na 637004 vseobecne sluzby v pripade zaskolenia na 637001. Moja druha otazka spociva v pripade ak sa zvysi hodnota majetku o 18.000,- Sk ako mam rozdelit tuto sumu na jednotlive ucebne pomocky myslim ze sa mi zvysi hodnota majetku nad 30.000 u niektoreho majetku budem moct majetok hradit z beznych vydavkov. Este by som mala otazku co v pripade ze nieco z tej celkovej sumy sa uhradi aj z darovacich prostriedkov a predsa mi to presiahne vcitane instalacneho materialu hodnotu viac ako 30.000,- Sk. Prepacte mozno som to napisala komplikovane. Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Podľa § 25 ods. 1 písm. a) bod 1. zákona o účtovníctve sa hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou oceňuje obstarávacou cenou. Na účely zákona o účtovníctve sa obstarávacou cenou rozumie cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním. Z uvedeného teda vyplýva, že súčasťou obstarávacej ceny jednotlivých učebných pomôcok budú aj súvisiace náklady napr. výdavky na montáž, inštalačný materiál. Ak sú na faktúre uvedené súvisiace náklady v jednej sume, je potrebné túto sumu alikvotne rozpočítať na jednotlivé učebné pomôcky. Ak obstarávacia cena (t.j. cena, za ktoré sa majetok obstaral + súvisiace náklady) jednotlivých učebných pomôcok bude do 30 000 Sk vrátane, RO ich bude financovať z bežných výdavkov (samozrejme za podmienky, že vo vnútornej smernici nemá upravenú dispozíciu financovania hmotného majetku, ktorého obstarávacia cena je do 30 000 Sk a doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok z kapitálových výdavkov) a bežný výdavok zatriedi na podpoložku EK 633 009. Ak obstarávacia cena presiahne vyššie uvedený limit (t.j. 30 001 Sk a vyššie), RO je povinná takýto výdavok financovať z kapitálových výdavkov a výdavok zatriediť na príslušnú položku hlavnej kategórie 700 – Kapitálové výdavky.
    Čo sa týka nákladov na zaškolenie, podľa môjho názoru, tieto náklady nie sú súčasťou obstarávacej ceny učebných pomôcok a to s poukazom na § 27 ods. 2 písm. c) postupov účtovania pre RO, PO, ŠF, obce a VÚC.

    Prajem pekný deň

    Uctovanie drobneho dlhodobeho majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.