Zavrieť

Porady

Tlakový hrniec

Včera nám pribudol ku kuchynskej výbavy tlakový hrniec. Prosím o rady a tipy ako v ňom variť, doby varenia a pod. V príbalovom letáku boli len stručné údaje ako ho obsluhovať.Ďakujem.
Usporiadat
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Rozalka Pozri príspevok
V podstate ich ani nemusíš zatvoriť, stačí prikryť, aby nevyskákali ti pukance. Premiešavam občasným potriasaním.
Ak hrniec zatvoríš, dá sa otvoriť takmer hneď, pretože tam nevzniká podtlak (nie je veľmi z čoho).
ahaaaa, tak ako v obyčajnom... som čakala nejakú fintu fň
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tiež používam tlakové hrnce. Mám kombináciu duo 6l + 3l. A neviem si ich vynachváliť. Mna to naučil manžel. Oni ich doma používali, my nie.
Stalo sa mi, že pri umývaní mi spadla pokrievka na zem a praskla časť poistky. Bola som z toho zničená, že cca 4 tisícky sú v kýbli. Kedže som pokazila pokrievku, mám dva hrnce zbytočné. Hladala som ale papiere od hrncov (asi 4-ročných, ešteže som taký archivár), či predsa nebude možnosť pokrievku opraviť. Našla som číslo dodávatela a servisu do Púchova.
Bola som velmi milo prekvapená, ked mi povedali, že oprava ventilu bude zadarmo, len to tam mám poslať. A stalo sa, ani spätné poštovné som neplatila. Takže ako velmi som bola z toho zničená, tak som bola príjemne prekvapená. Ved čo už teraz dostanete od dodávatela zadarmo, ked to nie je v záruke a ked si to spôsobíte sama. Rozmýšlala som, že možno boli tie ventily nie 100%-né ale náladu mi to neskazilo. Asi v tomto prípade sa oplatilo kúpiť od známej firmy.
Tak vám/nám prajem, nech máme len dobré skúsenosti a nech nám urýchlujú prácu ... ... aj na Vianoce ...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Heni Pozri príspevok
ahaaaa, tak ako v obyčajnom... som čakala nejakú fintu fň
Žiadna finta, jediná hádam tá, že "normálne" hrnce si hádam neponičíš kvôli pukancom. Takto sa využije stará kuchta, ktorá by už inak skončila na smetisku.
0 0
vodnár vodnár

vodnár je offline (nepripojený) vodnár

dostala som kuchtu asi pred 2 rokmi a som s nou maximálne spokojná. Včera večer som si varila zemiaky na šalát tak, že ked začala kuchta syčať, vypla som a nechala na sporáku kým dofučala. boli úplne mäkké.Neviem to vynachváliť , vážne to šetrí čas a energiu. Ale nedelné polievky v tom nevarím. Asi to neviem, nepáči sa mi to tak.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Tlakový hrniec sme používali už doma, bola to tzv. kuchta z Maďarska, hliníková
Používam ho tiež v mojej domácnosti - dostali sme ho ako svadobný dar.
Na Stedrý deň som ho použila na varenie kapustnice. Za 20 minút bola hotová a mňam večer si na nej papkáči pochutili
0 0
premiko premiko

premiko je offline (nepripojený) premiko

- hovädzia polievka z tlakoveho hrnca ? ........brrrrrr! ... mozete ospevovat ten serbel ako chcete, ale nevravte ni tu o hovädziej super polievke z tohto papinaka ... a to som videl, skusil tu polievku na vsetky mozne sposoby varenia v tom cude... nikdy sa nevyrovna polievke, ktora sa vari ako sa hovädzia variť ma....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

premiko Pozri príspevok
- hovädzia polievka z tlakoveho hrnca ? ........brrrrrr! ... mozete ospevovat ten serbel ako chcete, ale nevravte ni tu o hovädziej super polievke z tohto papinaka ... a to som videl, skusil tu polievku na vsetky mozne sposoby varenia v tom cude... nikdy sa nevyrovna polievke, ktora sa vari ako sa hovädzia variť ma....
...koľko ľudí, toľko chutí....
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ja Vám trochu pokazím náladu.Ked používate tlakový hrniec,treba si dať veľký pozor ,aby ste ho používali správne a nenechali ,aby sa pri nom motali deti.Mala som tú česť stretnuť v živote 3 deti osprchované horucou polievkou z tlakového hrnca,ked vybuchla pokrievka.Osobne som pri prvom prípade všetky tieto hrnce vyhodila na zdesenie susedov priamo do koša.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
MarcelkaT Pozri príspevok
Ja mám tiež tlakový hrniec a som s ním spokojná. Hov.polievku varím tak 1-1,5 hod. keď začne pomaly vrieť tak hrniec zavriem a najmenší plameň na plyn.sporáku, kur.polievku 1 hod. , bravč.guľaš 35 - 40 minút, hov.dusené tiež podľa mäsa tak asi do 1 hod..Musíš sama na to prísť. Ja som to skúšala dovtedy kým som sama prišla nato, čo ako dlho variť.
toto su skor casy na varenie bez tlakoveho hrnca keby som mala varit v tlakovom hrnci hovadzie maso hodinu , potom to nie je tlakovy hrniec.
kuraciu polievku hodinu v tlakovom hrnci? tu varim tak normalne.
Polievky v tlakovom hrnci zasadne nevarim.Potrebujem sledovat makkost zeleniny, masa, rychlost varu, atd.
Ale hlavne tu krasnu vonu.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Treba si naozaj dať pozor pri používaní tlakového hrnca. Ja keď som ho začala používať, sa mi zopárkrát stalo, že mi ventil vyhodilo a jedlo sa ocitlo na stene . Bolo to vtedy, keď som v ňom varila hrach alebo iné potraviny, ktoré aj v klasickom hrnci kypia. Prišla som na to, že tieto potraviny nemôžem variť v tlakovom hrnci. Tiež mi vyrazilo ventil vtedy, keď začal syčať a ja som neznížila plameň.
Ale teraz, keď viem, na čo si mám dať pozor, je to môj dobrý pomocník v kuchyni, navyše šetrí čas a energiu, keďže jedlo je v ňom uvarené rýchlejšie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Meggi 1 Pozri príspevok
Treba si naozaj dať pozor pri používaní tlakového hrnca. Ja keď som ho začala používať, sa mi zopárkrát stalo, že mi ventil vyhodilo a jedlo sa ocitlo na stene . Bolo to vtedy, keď som v ňom varila hrach alebo iné potraviny, ktoré aj v klasickom hrnci kypia. Prišla som na to, že tieto potraviny nemôžem variť v tlakovom hrnci. Tiež mi vyrazilo ventil vtedy, keď začal syčať a ja som neznížila plameň.
Ale teraz, keď viem, na čo si mám dať pozor, je to môj dobrý pomocník v kuchyni, navyše šetrí čas a energiu, keďže jedlo je v ňom uvarené rýchlejšie.
Práve na tieto prípady máš väčšinou upozornenie v návode.
Pri varení strukovín je dôležité množstvo vody, ktoré dáš /aby bol priestor na "kypenie"/ no a samozrejme stíšenie plameňa, keď začne syčať je jeden z dôležitých a nutných krokov v zmysle návodu.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

evina Pozri príspevok
Práve na tieto prípady máš väčšinou upozornenie v návode.
Pri varení strukovín je dôležité množstvo vody, ktoré dáš /aby bol priestor na "kypenie"/ no a samozrejme stíšenie plameňa, keď začne syčať je jeden z dôležitých a nutných krokov v zmysle návodu.
Veď práve že mojím "živým návodom" bola moja mama, ktorá tiež varila v tlakovom hrnci - priložený návod som si nečítala, spoliehala som sa na skúsenosti získané od mamy .
A pri tých strukovinách som to naozaj prehnala s množstvom vody, že to už nemalo kam kypieť, tak si to urobilo miesto, kde mohlo a šlo na stenu
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tiež som varila v kuchte sóju a šupky zo sóje upchali ventil. Ešte že som bola pri tom. Vypla som sporák a vidličkou som uvolnila ventil. Inak neviem, či by mi bol ostal celý strop. Odvtedy už nemám odvahu variť v kuchte. Strukoviny varím klasicky v hrnci. Mäso sa u nás málokedy pripravuje a na zeleninu používam mikrovlnku. Kuchta odpočíva nepoužívaná.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

wagner Pozri príspevok
Tiež som varila v kuchte sóju a šupky zo sóje upchali ventil. Ešte že som bola pri tom. Vypla som sporák a vidličkou som uvolnila ventil. Inak neviem, či by mi bol ostal celý strop. Odvtedy už nemám odvahu variť v kuchte. Strukoviny varím klasicky v hrnci. Mäso sa u nás málokedy pripravuje a na zeleninu používam mikrovlnku. Kuchta odpočíva nepoužívaná.
Určite si dala tiež veľa vody, to je u strukoviín to najdôležitejšie -množstvo vody.
Čo sa týka varenia v kuchte a mikrovlnke-určite je tá kuchta zdravšia...
0 0
daria29 daria29

daria29 je offline (nepripojený) daria29

evina Pozri príspevok
Určite si dala tiež veľa vody, to je u strukoviín to najdôležitejšie -množstvo vody.
Čo sa týka varenia v kuchte a mikrovlnke-určite je tá kuchta zdravšia...
chcsla by som sa spytat, kde si citala ze varenie v mikrovlnke je nezdrave?to su len reci, este nikto to nedokazal, ba prave je to buducnost, zena nema cas travit cely den pri sporaku v kuch, mikrovlna podstatne uvarí jedlo rychlejsie, nici sa menej vitam, zostava prirodzena farba potravin..vela ludi sa pytam , ako si zohrievate jedlo?povedia v mikrovlnke, a ja sa pytam ,preco ked hovorite ze je to nezdrave?je jedno ci si jedlo zohrievas 2-3 min. ja za 6min uvarim knedlu v mikrovlnke, je v tom rozdiel?povedz aky? rozdiel je ten, ze jedlo musis nechat odstat, aby vlny v tom jedlo prestali ucinkovat, to je tak neodborne povedane, ale je to kazdeho vec,co pouziva,moja kuchta roky je v pivnici, pouzivam riad lachší, varim aj v mikrovlne, lebo tam sa mi hned vari jedlo, kdezto na sporaku sa ti musi zohriat prv hrniec, potom obsah, a zacne sa varit.ja setrim cas, energiu.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

daria29 Pozri príspevok
chcsla by som sa spytat, kde si citala ze varenie v mikrovlnke je nezdrave? to su len reci, este nikto to nedokazal, ba prave je to buducnost, zena nema cas travit cely den pri sporaku v kuch, mikrovlna podstatne uvarí jedlo rychlejsie, nici sa menej vitam, zostava prirodzena farba potravin..vela ludi sa pytam , ako si zohrievate jedlo?povedia v mikrovlnke, a ja sa pytam ,preco ked hovorite ze je to nezdrave?je jedno ci si jedlo zohrievas 2-3 min. ja za 6min uvarim knedlu v mikrovlnke, je v tom rozdiel?povedz aky? rozdiel je ten, ze jedlo musis nechat odstat, aby vlny v tom jedlo prestali ucinkovat, to je tak neodborne povedane, ale je to kazdeho vec,co pouziva,moja kuchta roky je v pivnici, pouzivam riad lachší, varim aj v mikrovlne, lebo tam sa mi hned vari jedlo, kdezto na sporaku sa ti musi zohriat prv hrniec, potom obsah, a zacne sa varit.ja setrim cas, energiu.
nuž preto, že sme pohodlní, ale to neznamená, že je to zdravé...

http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=512
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
kukučka Pozri príspevok
nuž preto, že sme pohodlní, ale to neznamená, že je to zdravé...

http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=512
Ďakujem Ti, Betka, ešte fajn, že mám MVR zavretú do špajze (z núdze cnosť: nemám ju v kuchyni kam položiť) a nižšie, ako úroveň očí, ale aspoň mám teraz odbornú výhovorku. Škoda, že sa nedá pridať bod, tak aspoň
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

a tiež z vlastnej pohodlnosti som neskúšala, ale kdesi som čítala návod na jednoduchý test:
dva rovnaké kvietky, jeden polievame vodou prevarenou v mikrovlnke a druhý obyčajnou.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

kukučka Pozri príspevok
nuž preto, že sme pohodlní, ale to neznamená, že je to zdravé...

http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=512
Česi majú niekedy dosť priliehavé príslovia a porekadlá.
Príklad: "Na každém šprochu, pravdy trochu!"
Možno tu niekam by som zaradil článok na ktorý odkazuje link. Autor článku neznámy (nie je uvádzaný!?), pravdepodobne prevádzkovateľ tejto "ekologickej" stránky osobne (?). "Dôkazy" uvádzané v článku sú prinajmenšom pochybné.

Ako bernú mincu by som tento článok rozhodne nebral. A ani moc vážne nie. Asi len veľmi ťažko je ho možné považovať za hodnoverný. Je skôr vyjadrením nejakého názoru bez akejkoľvek opory.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

daria29 Pozri príspevok
chcsla by som sa spytat, kde si citala ze varenie v mikrovlnke je nezdrave?to su len reci, este nikto to nedokazal, ba prave je to buducnost, zena nema cas travit cely den pri sporaku v kuch, mikrovlna podstatne uvarí jedlo rychlejsie, nici sa menej vitam, zostava prirodzena farba potravin..vela ludi sa pytam , ako si zohrievate jedlo?povedia v mikrovlnke, a ja sa pytam ,preco ked hovorite ze je to nezdrave?je jedno ci si jedlo zohrievas 2-3 min. ja za 6min uvarim knedlu v mikrovlnke, je v tom rozdiel?povedz aky? rozdiel je ten, ze jedlo musis nechat odstat, aby vlny v tom jedlo prestali ucinkovat, to je tak neodborne povedane, ale je to kazdeho vec,co pouziva,moja kuchta roky je v pivnici, pouzivam riad lachší, varim aj v mikrovlne, lebo tam sa mi hned vari jedlo, kdezto na sporaku sa ti musi zohriat prv hrniec, potom obsah, a zacne sa varit.ja setrim cas, energiu.
nepovedala som, že je nezdravé, ale povedala som, že je zdravšie varenie v kuchte.

Napríklad:
Výhody tlakového vaření

Vaření v tlakovém hrnci přináší řadu výhod. A pokud překonáte strach, který s novými hrnci již mít nemusíte, tak si i vy vaření v papinově hrnci zamilujete.
  • Při vyšším tlaku máme vyšší teplotu varu, a proto můžeme potraviny vařit při vyšší teplotě - rychleji se uvaří. Díky tomu si uchovají potraviny více vitamínů a šťávy.
  • Vysoké teploty při tlakovém vaření zničí nežádoucí bakterie.
  • Tlakové vaření samo o sobě je až o 70% rychlejší.
  • Kratší doba vaření také znamená úsporu energie.
  • Kuchyně zůstává čistá a vzduch se od vaření v tlakovém hrnci tolik neohřívá jako při běžném vaření.
alebo:
Proč si pořídit papiňák?
Poměrně dlouho trvalo než lidé přišli „papiňáku“ na chuť. Než si uvědomili, že doba vaření se podstatně zkracuje, a navíc si v tlakovém hrnci uvařené potraviny udržují svou původní chuť. Dnes již víme, že na úsporu energie má vliv velikost nádoby, která odpovídá velikosti plotýnky a dokonale na ni přiléhá. Pořídíme-li si tlakový hrnec, při vaření masa ušetříme 60 až 80% času a 40 až 50% energie. Moderní tlakový hrnec využívá k vaření vyšší tlak než atmosférický. Při teplotě výrazně vyšší než je bod varu vody se pokrm rychleji uvaří a jeho chuť zůstane výraznější. Přitom si vložené potraviny uchovají svoji biologickou hodnotu, protože doba vyluhování je zkrácena proti klasickému vaření až o jednu třetinu. Další výhodou tlakového hrnce je menší spotřeba tuku a to, že není třeba stále dolévat tekutinu. Pokrm se nepřipálí, zvláště u hrnců se zesíleným sendvičovým dnem. Proto je příprava pokrmů v tlakovém hrnci doporučována jako velmi šetrné a zdravé vaření, pro dětskou a vegetariánskou stravu a při redukční dietě.

O škodlivosti, resp. neškodlivosti mikrovlnky je množstvo štúdii a článkov a ja som si vybrala názor, ktorý som prezentovala, ale nevnucovala...
Pôvodne som si kúpila mikrovlnku s rôznymi funkciami a nepoužívam ju...jednoducho jedlo v nej urobené mi nechutí a ani sa mi nezdal výrazne skrátený čas pri grilovaní kurčaťa v mikrovlnke a v elektrickej trúbe.
Súhlasím s Tebou v jednom, žena nemusí tráviť hodiny a hodiny v kuchyni, a preto používam tlakový hrniec...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať