Zavrieť

Porady

byt do nákladov

Chcem sa opýtať, či je možné si dať do nákladov nájomné za byt, keď ho mám uvedené v ŽL ako miesto podnikania, ale mám aj prevádzkáreň a tam prevádzam hlavnú činnosť podnikania? (prevádzkáreň si do podnikania dávam)
Ďakujem.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ak ho máš vyňatý z bytového fondu, platíš ho ako majetok, tzn. zaradil si ho do majetku, si prihlásený v Energetika, SPP a iné, a ak ho používaš v súvislosti len s podnikaním tak áno. Ale o tom všetkom pochybujem, takže upozorňujem: TO JE VYLÚČENÉ!!!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Bolo to tu uz podrobnejsie rozoberane. Skus si pozriet www.porada.sk/showthread.php?t=6301
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Prepáč, ale Ty si najčerstvejšie prihlásená...

Chcel by som sa Ťa opýtať: ako sa zadáva do Porady nová téma - prípevok??
Nemôžem nájsť žiadne vhodné tlačítko...
Ďakujem
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A ako je to v prípade, ak živnostník má svoju dielňu v rodinnom dome. Môže si uplatňovať do nákladov určité % z plynu a el. energie, keďže v dielni robí prácu, ktorú má v predmete podnikania? Nemá samostatný plynomer, ani elektromer. Ďakujem
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Môže si uplatňovať časť energií, treba urobiť internú smernicu a bolo by vhodné priložiť nejaké faktúry za odber energií spred podnikania, resp. pred tým ako sa začala používať dieľňa. Dokonca mi daň.poradkyňa povedala, že sa uznáva 50% všetkého ak nemá žiadnu inú prevádzkáreň.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A mal by mať zaplatenú aj daň z nehnuteľností - za dielňu na podnikateľské účely, ktorá je súčasťou domu? Viem,že platí daň za rodinný dom, ale či za priestor - dielňu platí, to neviem.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ja by som ju zaplatila.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A čo v prípade, ak ju podnikateľ neplatil? Môže si uvedené výdavky uplatniť?
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

neviem co by na to povedali daniari, ale viem o niektorych, co to tak robia. dan z nehnutelnosti platia ako za dom, ale vsetky vydavky spojene s prevadzkou dielne si uplatnuju.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Mám takú skúsenosť, že síce výdavky pri nezaplatenej dani z nehnuteľnosti nevyhodia, ale povinnosť zaplatiť daň z nehnuteľnosti sa nezbavíš a bude ju treba doplatiť + ostatné vynútené už nedaňové náklady - pokuty penále.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak podnikateľ používa na podnikanie priestory napr. v rodinom dome - má dielňu , musí požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu účelu používania priestorov na iný účel , ako bol určený stavebným povolením a následnou kolaudáciou . Vybavuje sa normálne stavebné povolenie .K tomu potrebuje nespočetne veľa vyjadrení od dotknutých orgánov ako napr. hygiena , plynári , elektrárne atď. Na záver toho všetkého musí znova prebehnuť podľa stavebného zákona kolaudácia . Na základe kolaudačného rozhodnutia z príslušného stavebného úradu , podá daňové priznanie z dani nehnuteľnosti a za metre , ktoré používa na podnikateľskú činnosť platí aj vyššie dane . Moja osobná skúsenosť . Toto žiadajú aj keď vykazuje podnikateľ sídlo v panelákovom dome .Na základe toho potom do nákladov sa dávajú ako je elektrina , plyn, atď. Len veľa ľudí takto nepostupuje .
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Ano Zita má pravdu, ale je dosť možné, že v RD je to už projektované ako dielňa, čo by bolo fain, lebo inak treba naozaj všetko čo spomínala Zita. A nezapltená daň je oproti tomu len drobnosť.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A ak to takto nie je projektované a daň z nehnuteľností nie je zaplatená, je možné uplatňovať do nákladov elektrinu a plyn určitým % z mesačných platieb? Nevyhodia to daňováci z nákladov?
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

tak sa im ani necudujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lucy , každý koná na vlastnú zodpovednosť , podľa svojho vedomia a svedomia . Pokiaľ takéto výdavky prešli jednou kontrolou z DÚ tak druhou už nemusia . A potom to všetko pekne zrátajú . Jednoznančne to všetkoí musí byť preukázateľné . Ak máš zrealizovanú zmenu účelu užívania priestorov , tak potom nie je problém mať na svoje obchodné meno vlastné hodiny elektrika-plyn, telefón a ostatné médiá používné v súvislosti s podnikaním .
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Lucy
A ak to takto nie je projektované a daň z nehnuteľností nie je zaplatená, je možné uplatňovať do nákladov elektrinu a plyn určitým % z mesačných platieb? Nevyhodia to daňováci z nákladov?
Obávam sa, že teraz sa už nebavíme len o oprávnenosti daňových nákladov. totiž ak si náklady aj uplatníš a aj keby ich nevyhodili, tak tie pokuty, ktoré hrozia od úradov (stavebný, živnostenský, hygiena....)
Ale nechcem len strašiť, keď neviem vymyslieť riešenie, radšej počkaj na reakciu niekoho kto má skúsenosti s činnosťou dielní.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Ja som v takomto prípade uplatnila z elektriny a plynu 50%, v dielni sú stroje a kurenie tam bolo dorobené až pri zriadení dielne, ale som pána upozornila, že si to bude musieť obhajovať, že to nie úplne tip-top.Povedal OK a je to už na ňom
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Veď aj ja som tam dala len nejakých 15% z celkových nákladov.
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

a podla coho si to davala?
0 0
Zombor Zombor

Zombor je offline (nepripojený) Zombor

Ak rodinny dom vyuziva aj na podnikatelske ucely aj na sukromne tak si moze % uplatnit vydavky. K dani z nehnutelnosti mi na miestnom urade povedali ze roky 2004 a skor ak bol podnikatelsky priestor mensi ako 50% tak zan platili dan ako na sukromne ucely. Od roku 2005 sa plati aj dan z nehnut. pomerovo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať