Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať platbu kartou

Prosím Vás o poradenie.
Dňa 29.12.2007 som zakúpil do firmy stoličku k počítaču. V predajni som platil platobnou - bankovou kartou. Pokladničný blok aj s potvrdenkou mi bol vystavený s dátumom 29.12.2007. Platba na výpise z BÚ sa mi objavila až 2.1.2008. Môžem si tento nákup zaúčtovať ako NOZD v roku 2007? Ako by to malo byť správne zaúčtované?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Bmiro Pozri príspevok
    Prosím Vás o poradenie.
    Dňa 29.12.2007 som zakúpil do firmy stoličku k počítaču. V predajni som platil platobnou - bankovou kartou. Pokladničný blok aj s potvrdenkou mi bol vystavený s dátumom 29.12.2007. Platba na výpise z BÚ sa mi objavila až 2.1.2008. Môžem si tento nákup zaúčtovať ako NOZD v roku 2007? Ako by to malo byť správne zaúčtované?
    Ďakujem
    A použi aj ďalšie vyhľadávanie.

    http://www.porada.sk/t66804-ju-platba-kartou.html

    Bmiro je offline (nepripojený) Bmiro

    Bmiro
    O.K. len má mýli ten prechod rokov a je to tam málo zrozumiteľné.
    Naposledy upravil Bmiro : 05.01.08 at 09:31

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Ale aj na vypise z uctu musi byt uskutocnena platba minuly rok, s datumom vystavenia vypisu to nesuvisi

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Ja poznám dve možnosti:

    1. Platbu z 29.12. zaeviduješ ako záväzok, ak si platiteľom DPH, uplatníš si odpočet na vstupe, a až na základe výpisu 2.1.2008 dáš VOZD a úhradu záväzku z účtu.

    2. Pri platbe platobnou kartou v peňažnom denníku 29.12. účtuješ priebežnú položku
    na strane výdavku v sume uhradenej platby a ďalej VOZD v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) Postupov účtovania JÚ. Na základe výpisu z banky 2.1.2008 potom účtuješ výdavok z účtu v banke a priebežnú položku na strane príjmu.

    Tá druhá možnosť je podľa postupov účtovania JÚ - platnosť od 1.1.2008, ale ak účtuješ v softe, neviem či ti povolí takýto zápis - mne nie.
    Pri 1. spôsobe ti to pôjde do VOZD až v tomto roku, pri 2. spôsobe už v roku 2007.
    Naposledy upravil mandula : 05.01.08 at 16:14

    omorfoula je offline (nepripojený) omorfoula

    omorfoula
    Mozem mat doplnujucu otazku? Mam tiez troska chaos v datumoch. Uctujem "papierovo" teda nie v ziadnom programe len mam v excelli vytvorene tabulky, lebo toho nemam vela.... a dost casto sa stretavam s tym, ze nieco kupim plat.kartou napriklad 23/2 ale na vypise z bank.uctu to mam az 26/2. Ktory datum beriem do penazneho dennika? Je nutne hrat sa s priebeznymi polozkami? dakujem za odpoved.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    omorfoula Pozri príspevok
    Mozem mat doplnujucu otazku? Mam tiez troska chaos v datumoch. Uctujem "papierovo" teda nie v ziadnom programe len mam v excelli vytvorene tabulky, lebo toho nemam vela.... a dost casto sa stretavam s tym, ze nieco kupim plat.kartou napriklad 23/2 ale na vypise z bank.uctu to mam az 26/2. Ktory datum beriem do penazneho dennika? Je nutne hrat sa s priebeznymi polozkami? dakujem za odpoved.
    Skús tu:
    http://www.porada.sk/search.php?searchid=4576796
    Podľa môjho názoru by si to mala všetko zaúčtovať postupne za sebou s dátumom vyhotovenia výpisu. Keďže toho nemáš veľa usudzujem, že ti výpisy chodia tak raz mesačne, možno raz za štvrťrok. Niekde v zákone o účtovníctve je napísané, že sa účtuje podľa dokladu. Ak ti výpisy chodia napr. raz mesačne z toho vyplýva, že nemôžeš zaúčtovať, príjem na bankový účet napr. s dátumom 23.2. keď výpis ti vyhotovili až k 28.2. Nemáš ho vlastne na základe akého dokladu zaúčtovať 23.2. lebo si v tej dobe ešte ten doklad v ruke nemala. V niektorých firmách chodia výpisy denne a tam by to zaúčtovali s dátumom zúčtovania, ktorý by bol pochopiteľne totožný s dátumom vyhotovenia niektorého výpisu.

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    mandula Pozri príspevok
    Ja poznám dve možnosti:

    1. Platbu z 29.12. zaeviduješ ako záväzok, ak si platiteľom DPH, uplatníš si odpočet na vstupe, a až na základe výpisu 2.1.2008 dáš VOZD a úhradu záväzku z účtu.

    2. Pri platbe platobnou kartou v peňažnom denníku 29.12. účtuješ priebežnú položku
    na strane výdavku v sume uhradenej platby a ďalej VOZD v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) Postupov účtovania JÚ. Na základe výpisu z banky 2.1.2008 potom účtuješ výdavok z účtu v banke a priebežnú položku na strane príjmu.

    Tá druhá možnosť je podľa postupov účtovania JÚ - platnosť od 1.1.2008, ale ak účtuješ v softe, neviem či ti povolí takýto zápis - mne nie.
    Pri 1. spôsobe ti to pôjde do VOZD až v tomto roku, pri 2. spôsobe už v roku 2007.
    Pises, ze v sposobe c.2 zauctujes v penaznom denniku 29.12. priebeznu polozku na strane vydavku. Myslela si tym interny doklad? Kedze cez pokladnu to neslo a v banke to odpisu az 2.1.2008.
    Skusal som len tak zauctovat (uctujem v POHODE) cez ID, ale mne to zapisalo len priebeznu polozku. Ak by som chcel docielit vydaj este v roku 2007, musim urobit este jeden zapis - vydavok.

    nika224 je offline (nepripojený) nika224

    nika224
    mandula Pozri príspevok
    ...Tá druhá možnosť je podľa postupov účtovania JÚ - platnosť od 1.1.2008, ale ak účtuješ v softe, neviem či ti povolí takýto zápis - mne nie.
    Pri 1. spôsobe ti to pôjde do VOZD až v tomto roku, pri 2. spôsobe už v roku 2007.
    A ktorá z tých možností je teda správna? Kedy to mám byť výdavok ovplyvňujúci daň podľa postupov, ktoré platili do 31.12.2007? Lebo za r.2007 potrebujem vedieť, čo urobiť so základom dane. Ono je to zanedbateľné pri bločku za pár korún, horšie to je, ak niekto nakúpi za viac peňazí koncom roka, aby tým ovplynil daň a nakoniec vďaka banke zistí, že tým vlastne neovplyvnil nič a pôjde to aj tak až do nasledujúceho roka.
    Naposledy upravil nika224 : 17.01.08 at 07:55

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Ja v takýchto prípadoch účtujem nasledovne:
    Na základ bločku z terminálu príjmem do pokladne celú sumu. Potom zaúčtujem blok z ERP do VOZD s dátumom napr. 29.12.2007. Ak Ti príde bank. výpis v r. 2008, tak zaúčtuješ úbytok na BU cez priebežné položky.
    Na konci r. 2007 budeš mať zostatoik na priebžných položkách vo výkaze.

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    Andrej_TT Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru by si to mala všetko zaúčtovať postupne za sebou s dátumom vyhotovenia výpisu. Keďže toho nemáš veľa usudzujem, že ti výpisy chodia tak raz mesačne, možno raz za štvrťrok. Niekde v zákone o účtovníctve je napísané, že sa účtuje podľa dokladu. Ak ti výpisy chodia napr. raz mesačne z toho vyplýva, že nemôžeš zaúčtovať, príjem na bankový účet napr. s dátumom 23.2. keď výpis ti vyhotovili až k 28.2. Nemáš ho vlastne na základe akého dokladu zaúčtovať 23.2. lebo si v tej dobe ešte ten doklad v ruke nemala. V niektorých firmách chodia výpisy denne a tam by to zaúčtovali s dátumom zúčtovania, ktorý by bol pochopiteľne totožný s dátumom vyhotovenia niektorého výpisu.
    Na toto by som sa chcela spytat, ak mi chodia vypisy raz mesacne, mozem vsetky pohyby zauctovat az s datumom vypisu?! Tomu celkom nerozumiem, a ked mam zatial priebezne vypisy z internetbankingu???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    abel Pozri príspevok
    Podľa tohoto systému by si bola vždy s platbami v oneskorení napr. pri platbách do SP, ZP a podobne. A čo potom "igelitkári, ktorí prídu s dokladmi za rok 2007 v marci 2008, máme im účtovať rok 2008? Na výpise máš predsa dátum, kedy bol účtovný prípad uskutočnený a ten dátum účtuješ.
    Môže mať jeden a ten istý doklad (výpis z banky) v účtovníctve viac dátumov? Napr. na každý prac.deň jeden pohyb, potom mesačný výpis bude mať 20 dátumov?

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    Uprimne povedane, nie som si ista, ci chapem, treba vysvetlit polopatisticky Mam to teda chapat tak, ze vsetky pohyby v PD zauctovat az s vypisom v ruke s datumom vypisu??
    Naposledy upravil dancika : 17.01.08 at 13:44

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    [QUOTE=dancika;614881]Uprimne povedane, nie som si ista, ci chapem, treba vysvetlit polopatisticky Mam to teda chapat tak, ze vsetky pohyby v PD zauctovat az s vypisom v ruke s datumom vypisu??[/QUOTE


    Na bankovom výpise máš x položiek a každá má svoj dátum.
    Pri účtovaní "nahadzuješ" položku po položke a s takým dátum, aký je pri nej uvedený.
    Ak Ti príde mesačný výpis napr. za december, nemôžeš ho celý zaúčtovať s dátum 31.12.

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    Dakujem, tak som si to aj myslela, ale ked sa tu objavil nazor andreja_tt, tak ma to zneistilo. A zo smithovej odpovede nechapem, zatial som len zaciatocnik

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.