Zavrieť

Porady

Zostatok na účte 131

Môže mi niekto poradiť , ako zaúčtujem na konci roka zostatok na účte 131, keďže tento účet nesmie vykazovať žaden zostatok na konci roka?

dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    No ono to je tak, koľko na tento účet zaúčtuješ 131/321, toľko by malo aj z tohto účtu isť aj preč cez skladovú príjemku 132/131.

    Takže si treba vytlačiť pohyby na účte 131 a pekne skontrolovať, medzi ktorým príjmom a výdajom máš rozdiel.

    Ahoj

    SOME je offline (nepripojený) SOME

    SOME
    Veru tak ako hovorí Katarína, ja som tiež hľadala rozdiely, mne to účtujú skladníci a im je to jedno a ja som potom tá čo musí všetko nájsť a vyriešiť.

    bob je offline (nepripojený) bob

    bob
    Ja som do nákladov na obstaranie tovaru zaúčtoval aj poplatky banke pri úhrade faktúry od dodávateľa, ale tú faktúru som uhrádzal až v tomto roku aj s poplatkami.
    Účtujem v PÚ obstaranie tovaru spôsobom A.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Poplatky z banky sa neučtuju na 131, ale na účet 568.
    Naposledy upravil Ala : 09.03.05 at 13:22

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Treba ale zistiť, či zostatok na tom účte nie je z dôvodu nedodania resp. neprijatia tovaru na sklad. Je možné že Ti prišla DF a zaúčtovala si 131/321, ale tovar z nejakého dôvodu nebol prijatý na sklad a Ty si nemohla na základe príjemky zaúčtovať príjem na sklad. V takomto prípade je 131 potrebné preúčtovať na 139 - Tovar na ceste. V prípade, že to nie je takýto prípad, treba preskúmať z akého dôvodu máš zostatok na tomto účte - môže ísť napr. i o oceňovací rozdiel.

    SOME je offline (nepripojený) SOME

    SOME
    Tiež tam môžu byť zaúčtované náklady na obstaranie a nie sú preúčtované na sklad. Neviem o aký program sa jedná.

    bob je offline (nepripojený) bob

    bob
    Do ceny obstarania som zahrnul cenu za tovar ,prepočítanú kurzom NBS ,clo a poplatky banke pri úhrade faktúry dodávateľovi (poplatky súvisia s obstaraním tovaru), keďže som vedel aké budú .Tovar bol už na sklade minulý rok, ale faktúra bola uhradená až tento rok aj s poplatkami banky a na účte 131 mi ostali visieť .Zrušia sa mi až tento rok keď ich preúčtujem 131/321 a 321/221 .

    SOME je offline (nepripojený) SOME

    SOME
    Neviem či to dobre chápem, ale mal si účtovať:

    cenu za tovar kurzom NBS+clo 131/321 fa
    príjem na sklad 132/131
    pri úhrade 321/221
    + poplatky 568/221

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    V tom prípade treba preúčtovať zostatok z účtu 131 na 139 - Tovar na ceste a v tomto roku zaúčtovať 139/321.

    bob je offline (nepripojený) bob

    bob
    Ale tie poplatky banke súvisia s obstaraním tovaru, lebo sa platia pri úhrade faktúry dodavateľovi tovaru , preto som ich aj zahrnul do nákladov súvisiacich s obstaraním tovaru, teda na účet 131.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    bob
    Ale tie poplatky banke súvisia s obstaraním tovaru, lebo sa platia pri úhrade faktúry dodavateľovi tovaru , preto som ich aj zahrnul do nákladov súvisiacich s obstaraním tovaru, teda na účet 131.

    Pozri sa, ja to robím takto.

    Keď mám nákup tovaru aj s prepravou zaúčtujem to takto :

    DF 131 000/321 200 suma 10.000,- Sk cena tovaru
    DF 132 200/321 200 suma 2.000,- Sk cena prepravy

    Skladová príjemka 132 100/131 000 suma 10.000,- Sk cena tovaru

    účet 131 000 mám vždy nulový

    účet 132 100 tu mám len nepredaný tovar na sklade - musí sedieť s inventúrou skladu

    účet 132 200 tu mám všetky náklady súvisiace s nákupom tovaru
    tento účet rozpúšťam do nákladov vždy na konci roka presne podľa vzorca

    PS vedľajšie náklady + VN nákup
    ------------------------------------- x 100 = koeficient
    PS zásob + Zásoby nákup


    Predaj tovaru x koeficient
    ---------------------------- = suma do nákladov
    100


    PS - počiatočný stav
    VN - vedľajšie náklady
    Naposledy upravil Katarína STR : 10.03.05 at 05:06

    bob je offline (nepripojený) bob

    bob
    Nemohol by som to preúčtovať na účet 383 , keďže viem presnú sumu aj obsah čoho sa to týka asi takto ,minulý rok 131/383 a tento rok po zaplatení 383/321?

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    Zostatok na ucte 131 ak je opravneny sa preuctovava nasledovne:
    1/ ak dosla fa a este nedosiel tovar tak 139/131
    2/ ak dosiel tovar ale este nedosla fa tak na ucet 326

    "Na účte 383 – Výdavky budúcich období sa účtuje časové rozlíšenie nákladov bežného účtovného obdobia, ktoré sa týkajú výdavkov v určitých budúcich obdobiach..." Na ucte 383 to zauctovat nemozes.

    "Pri uzavieraní účtovných kníh sa spôsobom A aj spôsobom B účtovania zásob, účtujú zásoby, ktoré sa nenachádzajú v účtovnej jednotke na ťarchu účtu 119 – Materiál na ceste alebo 139 – Tovar na ceste. Nevyfakturované dodávky sa účtujú v prospech účtu 326 – Nevyfakturované dodávky, 476 – Dlhodobé nevyfakturované dodávky, 323 – Krátkodobé rezervy alebo na účty účtovej skupiny 45 – Rezervy."

    K tomu bankovemu poplatku. To nie je naklad spojeny s obstaranim tovaru ale naklad spojeny s uhradou faktury za tovar. Jednoznacne to treba zauctovat ako 568/221.
    (ucet 568 moj oblubeny, cize viem )
    Naposledy upravil Zombor : 14.03.05 at 19:54

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Poradí mi dnes ešte niekto???
    ja mám na 131 mínusový stav a neviem z akého dôvodu, vzniká mi pri poslednej uzávierke skladu za 12 mesiac.
    ???

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    toria Pozri príspevok
    Poradí mi dnes ešte niekto???
    ja mám na 131 mínusový stav a neviem z akého dôvodu, vzniká mi pri poslednej uzávierke skladu za 12 mesiac.
    ???
    Na str. MD je nákup (131/321), na DAL príjem (132/131)
    - urobená príjemka a nezúčtovaná fa za nákup ?
    - rozdielné ceny ?
    - bol prijatý nejaký nevyfaktúrovaný tovar ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.