Zavrieť

Porady

Nehrejúce radiátory

Prosim vas o pomoc pri rieseni nasho dlhodobeho problemu. Sme byt na prizemi a na konci bytoveho 50 rocneho domu. Radiatory nam hreju do vysky 1/3 a uplne novy radiator v kupelni nam nehreje vobec, dokonca ani privodove potrubie ( to je povedane na margo tych co nam tvrdili, ze treba vymenit radiatory, ze su zanesene). V byte mame 19 stupnov, kurime el. radiatorom ( vonku je -5 a ked bude -10 asi sa budeme musiet odstahovat) a kedze mame male dieta je to fakt zufale. Tri roky (!!!) uz sa snazime tento problem s OSBD vyriesit, ale bez uspechu. Pisali sme, ziadali o pomoc a riesenie prolemu napr. hydrotermoregulaciou, no mali nas za blbcov, ked to tak musim povedat. Nas byvaly domovnik, za ktorym nas odporucili odmietol prevziat nasu pisomnu ziadost a ked uz islo do tuheho v suvislosti s projektami na prepocet obehoveho cerpadla, papiere sa vraj stratili. Kurenari, co u nas boli nam povedali, ze problem je v tlaku vody a vymena radiatorov nam vobec nepomoze. Zaujimalo by ma, ci je mozne tento problem riesit i teraz v zime a za akych podmienok ( totiz bolo nam povedane novym domovnikom, ze v zime toto riesit nebude mozne, otazka je kedy potom, ked zacali sme ziadat o pomoc 30.01. 2006 - neprisla z OSBD ani len odpoved, 21.6 2006 sme boli osobne, upozornovali, ze sa blizi vykurovacie obdobie - nikto sa ani neobtazoval s obhliadkou do dnesneho dna a potom permanentne sme sa bavili s domovnikom , ale to nikam neviedlo). Platime poctivo za sluzbu, ktoru nedostavame a to prepoctom na metre stvorcove, co je fakt uz vrchol. Vopred vam dakujem za pomoc.
Usporiadat
Katka2310 Katka2310

Katka2310 je offline (nepripojený) Katka2310

Re: Nehrejúce radiátory
Este vramci diskusie mam tieto otazky:
Zaujimalo by ma:
1. kto a ktoru cast potrubia privadzajuceho teplo do budovy spravuje ( spravca verzus vyrobca tepla) a ake ma povinosti,

2. v pripade opravy potrubia resp. i namontovania obehoveho cerpadla, kto financuje prace + material a z akych zdrojov ( fondy ...). Problem sa tyka vchodu a nasej stupacky a mozno ho budu dokonca kvalifikovat ako problem bytu.
Vopred dakujem.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Tlak teplonosneho media musi byt dostatocny uz z centralneho zdoja tepla- kotolne. Tlak musi byt podla projektu, pretoze aj pri plnom otvoreni vsetkych radiatorov musi byt dostatocny aj na poslednom podlazi. Neviem, ci mate urobene hydraulicke vyvazenie systemu, alebo nie, ale aj keby nebolo, tak tlak musi byt dostatocny a musi byt z kotolne.Ak nie je, tak potom nie je dobra ani cirkulacia vody a nie je ani spravny obeh, v podstate by voda stala v potrubi. Na vstupe privodu je strojovna, su tam supatkove ventily, su tam merace tlaku, na nich je aj tlak v privodnom potrubi a tlak spiatocky, su tam teplomere, kde je teplota vody na vstupe a teplota vody odchadzajucej. Je potrebne sa tam dostat a odcitat si dane hodnoty. Hodnota tlaku da jasny obraz odbornikovi, ale na prizemi tento problem by nebol aj tak, jednalo by sa iba o horne podlazia. Podla mna je zapchate potrubie, nie je cirkulacia vo vertikalnych stupackach, je tam asi opacny obeh vody aj. Treba rozrezat obe potrubia v pivnici na konci pred vertikalou, vycistit, zavarit a bude vsetko v poriadku. Pre dvoch fachmanov praca na styri hodiny aj s pivom. Neviem, kolko bytov je na stupacke, ale keby Vam to spravca nechcel urobit, co ale musi,tak si zavolajte fachmanov sami a zaplatite sami. Je to lacnejsie, ako platit za teplo, ktore si neuzijete aj tak.
0 0
Katka2310 Katka2310

Katka2310 je offline (nepripojený) Katka2310

Vdaka za odpoved. Spravca nie je podla vsetkeho, ochotny robit nic i naprikek zmluve o vykone spravy, listom atd. Tak mi to pripada z rokovania a ani nechce respektovat ulavu na platbach za teplo. Jedine do coho som ho dotlacila je vycistenie "spiatocky" a som velmi zvedava na kvalitu a efekt vykonu. Zaujimal by ma nazor pravnika a odkaz na obchodny zakonnik v suvislosti s platbami za neposkytovane sluzby. Mne z rokovania vyslo, ze ak ma jeden byt problem a hoci i akutny, musi podla spravcu ziadat suhlas vsetkych majitelov bytov, aby mohla byt vykonana oprava. Ved to je proti zdravemu rozumu a neverim, ze takto ma spravca fungovat!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Predmetný problém sa mal dávno prejednať na schôdzi... tam môže byť prizvaný aj správca ak schôdzu zvolá rada. Neviem či ste SVB, či ste v správe BD, či v akej ste pozícii v zmysle znenia zákonov. Myslím, že sa asi Chobot pýtal či ste vlastníci bytov, alebo nájomníci v bytoch BD. Prosím Ťa špecifkuj, aby sme predišli nejakej dezinformácii. Inak správca môže schôdzu zvolať kedykoľvek a ak sa naskytol takýto závažný problém a odvoláva sa na ostatných, tak to mal urobiť dávno. Ty si dones na schôdzu predmetné písomné výzvy, alebo ako si to nazvala.... musíš byť asi len Ty hlavným aktivistom, keď vidíš laxný prístup kompetentných. Všetko okolo zvolávania schôdzí je aj v priloženom zákone 182/993.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Katka2310 Pozri príspevok
Re: Nehrejúce radiátory
Este vramci diskusie mam tieto otazky:
Zaujimalo by ma:
1. kto a ktoru cast potrubia privadzajuceho teplo do budovy spravuje ( spravca verzus vyrobca tepla) a ake ma povinosti,
Vo všeobecnosti platí, že potrubie po fakturačné merače tepla (či fakturačné merače spotreby vody) spravuje dodávateľ či už tepla alebo vody. Od merača potom to už patrí vlastníkom bytov. Samozrejme môžu byť aj nejaký výnimky, ale spravidla je to takto.

Povinnosti tu ťažko vymenujem, lebo to by trebalo prelúskať zákony, vyhlášky a aj zmluvu o dodávke tepla.

Katka2310 Pozri príspevok
2. v pripade opravy potrubia resp. i namontovania obehoveho cerpadla, kto financuje prace + material a z akych zdrojov ( fondy ...). Problem sa tyka vchodu a nasej stupacky a mozno ho budu dokonca kvalifikovat ako problem bytu.
Vopred dakujem.
Všetky opravy a údržby na spoločných zariadeniach sa financujú z fondu opráv, pokiaľ sa majitelia bytov nedohodli inak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Katka2310 Pozri príspevok
Vdaka za odpoved. Spravca nie je podla vsetkeho, ochotny robit nic i naprikek zmluve o vykone spravy, listom atd. Tak mi to pripada z rokovania a ani nechce respektovat ulavu na platbach za teplo.
Správca ani nemôže rozhodovať ani odsúhlasovať úľavu na platbách za teplo. To by musel jedine dodávateľ tepla. Správca má s platbami len to spoločné, že ich spravuje. On nerozhoduje o cene dodaného tepla. Ak by ti znížili zálohový predpis na teplo, na konci roka by so to muselo rozúčtovať riadnym spôsobom a vznikol by ti nedoplatok. Nemôžu ti naúčtovať menej, lebo dodávateľ do bytovky teplo dodal, ten zase nemá nič spoločné s upchatým potrubím, resp. s problémom s nehrejúcim radiátorom

Katka2310 Pozri príspevok
Jedine do coho som ho dotlacila je vycistenie "spiatocky" a som velmi zvedava na kvalitu a efekt vykonu. Zaujimal by ma nazor pravnika a odkaz na obchodny zakonnik v suvislosti s platbami za neposkytovane sluzby. Mne z rokovania vyslo, ze ak ma jeden byt problem a hoci i akutny, musi podla spravcu ziadat suhlas vsetkych majitelov bytov, aby mohla byt vykonana oprava. Ved to je proti zdravemu rozumu a neverim, ze takto ma spravca fungovat!
V prípade havarijného stavu nepotrebuje správca odsúhlasovať opravu vlastníkmi. Otázne je, či sa dá toto považovať za havarijný stav, pravdepodobne asi nie. Takže prípadná oprava potrubia bude podliehať odsúhlaseniu nadpolovičnou väčšinou vlastníkov. Alebo môžete navrhnúť, že buď celú opravu alebo časť prefinancujete sami.

Koľko je tých bytov, čo majú problémy s kúrením?
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Niekedy, keď boli sťažnosti na nízku teplotu v byte, dodávateľ umiestnil merač so zapisovačom do bytu, aby si ozrejmil nestrane priebeh teplôt (bola to taká 5-kilová krava s atramentovým perom a odvíjajúcim sa pásom papiera...). Teraz je na trhu ohromné množstvo datalogerov, s pamäťami či vstavanými tlačiarňami, malých rozmerov, nízkych cien, prečo nežiadate urobiť takéto meranie, aby bol dôkaz. Nezdá sa mi aj to, že píšeš, že máte v byte 19°C, podľa vyhlášky to môže byť aj v norme . Toto je v rovine diskusie ale naozaj pomôcť môžu len tí, čo to na mieste preskúmajú. Výňatok vyhlášky asi pozná každý, kto sa tým trochu zaoberá:

152 / 2005 Z. z.
Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa (platná od 20.4.2005
§2 Určená kvalita dodávky tepla
(1) Teplo na vykurovanie musí byť dodávané tak, aby bola dosiahnutá výsledná teplota vo vykurovaných priestoroch podľa prílohy s maximálnou odchýlkou 3 oC. Výslednou teplotou ti je vnútorná teplota v miestnosti meraná určeným meradlom.
(2) V čase od 22.00 h do 5.00 h nasledujúceho dňa dodávateľ môže po dohode2) s odberateľom obmedziť vykurovanie v závislosti od vykurovaného objektu tak, aby boli dodržané požiadavky na tepelnú stabilitu miestnosti.
PRÍLOHA:
V prílohe sú uvedené teploty, napr. obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne, detské izby ..... 21 °C, kuchyne..... 20°C, kúpeľne..... 24°C
Naposledy upravil petmar : 11.01.08 at 19:04 Dôvod: celé sa to rozsypalo, to asi tá nová Vista...
0 0
Katka2310 Katka2310

Katka2310 je offline (nepripojený) Katka2310

[quote=Elena Navrátilová;607778]Neviem či ste SVB, či ste v správe BD, či v akej ste pozícii v zmysle znenia zákonov. Myslím, že sa asi Chobot pýtal či ste vlastníci bytov, alebo nájomníci v bytoch BD. Prosím Ťa špecifkuj, aby sme predišli nejakej dezinformácii.

- sme majitelia bytov v sprave BD
Dakujem za odpoved.
0 0
Katka2310 Katka2310

Katka2310 je offline (nepripojený) Katka2310

[
V prípade havarijného stavu nepotrebuje správca odsúhlasovať opravu vlastníkmi. Otázne je, či sa dá toto považovať za havarijný stav,

- no ved to! Ide o to ako si kto situaciu vysvetli. Je to strasne, ak
ludia, kt. v podstate muju vsetko ok, kaslu na to resp. rozhoduju o osude tych, co maju problem. Nic v zlom, ale chvilami si pripadame ako vyfackovani rukojemnici.
Co vobec okrem pisania listov a jednani, ktore viac menej nikam nevedu, pretoze spravca potrebujete suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov bytov, robit??

A este jedna otazka, v suvislosti s prispevkami do fondu oprav a vchodu.
Z fondu domu sme ako vchod podla vsetkeho vyuzili minimum, fyzicky - rekonstrukcia, opravy... nic z toho sa nerobilo u nas, hoci evidentne sme ziadali o opravy. Preto uvazujeme o navyseni prispevkov do fondu vchodu odkial by pripadne boli uhradzane i taketo opravy o akych je cely cas rec. Otazka - prosim vas aky zakon( cislo)hovori o tom, kto a za akych podmienok moze disponovat s financiami evidovanymi na fonde vchodu ( chceme predist, tomu, aby nase peniaze boli zneuzite na veci, ktore budu mimo nasho vchodu). Dakujem.


Koľko je tých bytov, čo majú problémy s kúrením?[/quote]
tyka sa to hlavne troch bytov ( jedna stupacka - jeden byt -3 vonkajsie steny a 2 byty 4 vonkajsie steny) a dalsie styri byty maju tiez problem -( maju 3 steny vonkajsie)
0 0
Katka2310 Katka2310

Katka2310 je offline (nepripojený) Katka2310

Petmar VDAKA za opat skvele informacie!
0 0
pald pald

pald je offline (nepripojený) pald

Ahojte, aj my v bytovke mame rovnaký problém. Je to staršia tehlová bytovka s 2 vchodmi po 3 poschodia/ 3 byty. My sme na kraji, prízemie. Izba v ktorej máme problém je síce na juh, ale je tam stále zima, aj keď je riadiator na plno , hreje len do polovice, spodok je úplne studený, občas keď pustia viac tepla je trošinku na spodku teplý. Tiež sme sa to snažili riešiť ale neúspešne. Chcem sa ešte spýtať, na spodnej rúre z radiatoru máme merač, ako to vlastne teraz meria, meria teplo a prietok vody tej studenej alebo ktorá prichádza do radiatora? Podarilo sa vám niečo vyriešiť s tým radiatorom?

Ďakujem

Pali
0 0
nnio nnio

nnio je offline (nepripojený) nnio

Možno pomože markíza
Kontaktuj Roman Ruttkaj 0905/557365
0 0
nnio nnio

nnio je offline (nepripojený) nnio

Možno pomože markíza
Kontaktuj Roman Ruttkaj 0905/557365
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Pald, podla toho. co si napisal, tak cinnost radiatora je asi spravna. Otazkou je, aka je teplota media na vstupe. Ak ide o ekvitermnu regulaciu, ktora nie je dobra nastavena, tak teplota vody je potom nizka, takze aj pri plnom otvoreni termostatickeho ventilu sa vykon rychlo odovzda a nie je teply cely radiator . A je dobre sa pozriet na prednastavenie termostatickeho ventilu. To je pod hlavicou. Ak mate merac tepla na vystupe, tak ide asi o merac tepla VIP. Ak si das do vyhladavaca VIP, tak Ti najde vsetko o danom meraci na stranke danej firmy. Je urcite spojeny s menom Patocka, sa mi zda.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať