Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná položka na manželku,druh DP

Caute všetci. Kto bude taký zlatý a poradí mi? Môj problém je trocha komplikovaný. Takže: Môj manžel je živnostník celý rok 2007. Ja som poberala rodičovský príspevok do 06.08.2007 s tým že hneď nasledujúci deň t.j. 07.08.2007 som bola živnostníčkou. Takže od augusta do decembra mám vlastne príjem zo živnosti (aj keď nie veľký - cca 24000,-Sk). No okrem toho som už aj počas materskej dovolenky - rodičovského príspevku dostávala asi 3 mesiace príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti v poisťovníctve (tiež okolo 30000,- Sk). Tam som robila na zákade sprostredkovateľskej zmluvy. Čiže tieto peniaze nemám ešte zdanené. Prosím o radu či a aké daňové priznanie mám podať, či stačí len B a v tom zahrnúť aj ten príjem mimo živnosti, alebo ako . A ešte jedna otázka či môže tento rok manžel odčítať na mňa odpočítateľnú položku na manželku do toho 06.08.2007 ? Diky moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    ks1katus Pozri príspevok
    A ešte jedna otázka či môže tento rok manžel odčítať na mňa odpočítateľnú položku na manželku do toho 06.08.2007 ? Diky moc.
    to závisí od tvojho ročného príjmu

    http://www.porada.sk/595557-post4.html

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Ak máš živnosť, podávaš predsa svoje daňové priznanie a uplatňuješ odpočítateľnú čiastku, nie manžel

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    kukučka Pozri príspevok
    Ak máš živnosť, podávaš predsa svoje daňové priznanie a uplatňuješ odpočítateľnú čiastku, nie manžel
    (3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

    a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti

    57) v tomto zdaňovacom období

    1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19,2-násobku platného životnéhominima,

    2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19,2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Manžel si môže uplatniť z Tvojej nezdaniteľnej čiastky len rozdiel medzi Tvojimi príjmami za rok, (ak budú nižšie ako 95616 Sk), a NČ...

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    ks1katus Pozri príspevok
    Caute všetci. Kto bude taký zlatý a poradí mi? Môj problém je trocha komplikovaný. Takže: Môj manžel je živnostník celý rok 2007. Ja som poberala rodičovský príspevok do 06.08.2007 s tým že hneď nasledujúci deň t.j. 07.08.2007 som bola živnostníčkou. Takže od augusta do decembra mám vlastne príjem zo živnosti (aj keď nie veľký - cca 24000,-Sk). No okrem toho som už aj počas materskej dovolenky - rodičovského príspevku dostávala asi 3 mesiace príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti v poisťovníctve (tiež okolo 30000,- Sk). Tam som robila na zákade sprostredkovateľskej zmluvy. Čiže tieto peniaze nemám ešte zdanené. Prosím o radu či a aké daňové priznanie mám podať, či stačí len B a v tom zahrnúť aj ten príjem mimo živnosti, alebo ako . A ešte jedna otázka či môže tento rok manžel odčítať na mňa odpočítateľnú položku na manželku do toho 06.08.2007 ? Diky moc.
    Podávaš DP typ B, ak sa mýlim, opravte ma

    ks1katus je offline (nepripojený) ks1katus

    ks1katus
    Diky za rady, ste fakt zlatí. lenže ja nechápem, ked si manžel odpočíta NČ na seba, a rozdiel medzi mojim príjmom a NČ na mňa - ale to len za obdobie od 1,12007 do 6.8.2007 nie? A potom ja si podávam daň. priznanie B od 1.8.2007 do 31.12.2007 len podiel na tých 5 mesiacov???? Neviem, ja som to takto pochopila.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Riešime dve DP:
    1.
    manžel má nárok na nezdaniteľnú časť ZD na seba (na daňovníka) a za určitých podmienok na manželku,
    2.
    ty, ako daňovník, máš nárok na nezdaniteľnú časť ZD na seba - na celú čiastku, bez ohľadu na to, počas akého obdobia si v zdaňovacom období dosahovala zdaniteľné príjmy.

    Jednoduchšie to napísať neviem ...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    ks1katus Pozri príspevok
    Diky za rady, ste fakt zlatí. lenže ja nechápem, ked si manžel odpočíta NČ na seba, a rozdiel medzi mojim príjmom a NČ na mňa - ale to len za obdobie od 1,12007 do 6.8.2007 nie? A potom ja si podávam daň. priznanie B od 1.8.2007 do 31.12.2007 len podiel na tých 5 mesiacov???? Neviem, ja som to takto pochopila.
    DP sa podáva vždy zo všetkých zdaniteľných príjmov za celý rok... Aj uplatnenie NČ je za celý rok...

    ks1katus je offline (nepripojený) ks1katus

    ks1katus
    Diky Johanka, Anja. Takže to zhrniem či som to správne pochopila: Manžel si odpočíta celú NČ na seba a na mňa ako manželku nie. A ja samostatne si tiež odrátam celú časť - t.j. 95 616,-sk aj keď mám živnosť len od augusta. Hej???
    No dobre. A čo stým príjmom ktorý som mala ešte pred živnosťou? Vlastne počas rodičovskej? Aj ten zahrnúť v daňovom priznaní B ? Do ktorej kolónky? Ste zlaté, díky.

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    ks1katus Pozri príspevok
    Diky Johanka, Anja. Takže to zhrniem či som to správne pochopila: Manžel si odpočíta celú NČ na seba a na mňa ako manželku nie. A ja samostatne si tiež odrátam celú časť - t.j. 95 616,-sk aj keď mám živnosť len od augusta. Hej???
    No dobre. A čo stým príjmom ktorý som mala ešte pred živnosťou? Vlastne počas rodičovskej? Aj ten zahrnúť v daňovom priznaní B ? Do ktorej kolónky? Ste zlaté, díky.
    Manžel si robí svoje DP, v ktorom si uplatní celú NČ na seba,ty si robíš svoje DP,v ktorom si uplatníš celú NČ na seba bez ohľadu na to,odkedy máš živnosť.
    Podáš DP typu B.oddiel VI.,riadok 2-príjmy zo živnosti,riadok 8-príjmy z činností sprostredkovateľov,ktoré nie sú živnosťou.
    Ak sa mýlim, opravte ma niekto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.