Zavrieť

Porady

SZČO - FAKTÚRY bez uvedenia IČO

SZČO pravidelne uhrádza služby mobilného operátora . Na faktúrach nemá uvedené svoje IČO - adresa sedí s miestom podnikania. Tvrdí, že mobil používa iba na podnikanie a chce to dať celé do nákladov.
Môžem mu to zahrnúť do nákladov, alebo daňováci takéto doklady z účtovníctva vyhadzujú ?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak je to telefon - domáca linka, tak by som určite aspon paušál dala do VNZD /nakoľko ten by si musel platiť aj keby si nepodnikal/. Ak máš výpis z telef. účtu a dokážeš, že všetky hovory nad paušál sú za účelom podnikania - tak tie by som v pohode dala do VOZD.
0 0
piry piry

piry je offline (nepripojený) piry

Ja to vlastne robím tak, že do záväzkov nedávam celú sumu faktúry, ale len tú časť, ktorú si uplatňujem ... a to je asi zle. Mal by som celú a deliť na VOZD a VNZD, pravda?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ahojte,

poraďte prosím, v ktorom zákone mám hladať povinnosť dodávatela uvádzať na vystavenej faktúre okrem adresy odberatela aj IČO a DIČ (ide o obecné úrady-neplatitelov DPH)

Hladala som :
- zákon o DPH - uklada povinnosť uvádzať identifikačné číslo pre daň - ak bolo pridelené

- zákon o správe daní a poplatkov - § 31 odst. 11 - povinnosť uvádzať DIČ
- obchodný zákonník - § 3a odst. - povinnosť uvádzať IČO

Ak dobre čítam, táto povinnosť v zákone o správe daní a obchodnom zákonníku sa vzťahuje len na dodávatela (vystavovatela) faktúry uvádzať ich ako svoje identifikačné údaje.
Alebo sa mýlim ?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Veronika, ja som minulý týždeň tiež hľadala všetky zákony, ktoré hovoria o účtovných dokladoch. Podľa mňa, áno vzťahuje sa to na dodávateľa ale osobne, ak na došlej faktúre nemám uvedené IČO a DIČ, tak si ho tam žiadam dopísať.
1.Zákon o účtovníctve § 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

2.Zákon o správe daní a poplatkoch § 31
(11) Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, 6eb) na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii. Daňovým identifikačným číslom, ak ide o fyzickú osobu, je identifikátor určený správcom dane. Fyzická osoba, ktorá nie je povinná sa podľa tohto alebo osobitného zákona registrovať, je povinná pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo.

3.Podľa obchodného zákonníka treba ešte uvádzať kde a pod akým číslom je subjekt zapísaný (OR alebo ŽR)

4.V prípade, že je dodávateľ platca DPH, tak:
Zákon o dani z pridanej hodnoty § 71
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

grammatika, mne z týchto zákonov vyplýva povinnosť uvádzať tam svoje identifikačné údaje.

Ako je to s týmito údajmi odberatela ? Obecné úrady sa neozývajú, zrejme im to nechýba. Mne to robí problémy pri zadávaní do adresára. Našla som stránku, na ktorej sa všetky IČO dajú zistiť, ale musím to robiť ja - preto že to potrebujem do adresára, alebo je to povinnosť klienta ? Tých faktúr je okolo 200.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Osobne, ak vystavujem Fa a odberateľ mi nedá svoje údaje, tak ho bombardujem, alebo si zisťujem cez net. Ale niekedy sa nedá zistiť a ak im to nechýba, tak je to ich podľa mňa ich problém, pretože tieto § som pochopila tak, že musia byť na mojich daňových dokladoch všetky moje údaje. Ak ma nepožiadajú o nápravu - doplnenie, tak im to vydám bez týchto údajov (ale to sa nestáva, lebo sa snažím mať všetky údaje o odberateľovi).

Ak mne niekto vydá doklad bez uvedenia mojich údajov, tak žiadam o doplnenie.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

veronikasad Pozri príspevok
grammatika, mne z týchto zákonov vyplýva povinnosť uvádzať tam svoje identifikačné údaje.

Ako je to s týmito údajmi odberatela ? Obecné úrady sa neozývajú, zrejme im to nechýba. Mne to robí problémy pri zadávaní do adresára. Našla som stránku, na ktorej sa všetky IČO dajú zistiť, ale musím to robiť ja - preto že to potrebujem do adresára, alebo je to povinnosť klienta ? Tých faktúr je okolo 200.
Podľa Obchodného zákonníka, je každý podnikateľ pri svojich objednávkach, resp. obchodných listoch povinný uvádzať o.i. aj IČO. Ustanoveniami ObZ sa spravujú aj vzťahy iných osôb než podnikateľov...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JankaO Pozri príspevok
Podľa Obchodného zákonníka, je každý podnikateľ pri svojich objednávkach, resp. obchodných listoch povinný uvádzať o.i. aj IČO. Ustanoveniami ObZ sa spravujú aj vzťahy iných osôb než podnikateľov...
Janka, čítam ten § 3a OZ už po niekoľký raz a stále som si nie istá, či sa táto povinnosť vzťahuje len na uvádzanie svojho IČo, alebo aj IČO odberatelov.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Veronika, volala som na jeden obecný úrad a pani, ktorá má na starosti účtáreň mi povedala, že musia mať uvedené IČO a DIČ ak im bolo pridelené, pretože keď im príde kontrola z MF, NKÚ, tak im udelí za to sankcie...ale je starosť obecného úradu, aby už pri prvom styku s dodávateľom napr.v objednávke uverejnila všetky údaje, pretože takisto ako iné podnikateľské subjekty musia tieto údaje uvádzať na všetkých svojich písomnostiach (nielen daňových ale i napr.objednávkach), tak musia postupovať i obce.
Im to časom bude chýbať...

Predpokladám, že obce musia vystaviť nejakú objednávku alebo spísať zmluvu a nestačí v tomto prípade len ústna dohoda. To si len myslím... Takže by mali uviesť tieto údaje a nemala by si ich Ty hľadať..
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

veronikasad Pozri príspevok
Janka, čítam ten § 3a OZ už po niekoľký raz a stále som si nie istá, či sa táto povinnosť vzťahuje len na uvádzanie svojho IČo, alebo aj IČO odberatelov.
Každý je zodpovedný za svoje dokumenty, odberateľ pri objednávke, alebo inom písomnom styku je povinný uviesť svoje údaje. Dodávateľ uvádza svoje. Neviem o žiadnom predpise, ktorý by mi stanovoval za povinnosť uvádzať na mojich dokumentoch odberateľove IČO.
0 0