Zavrieť

Porady

JU-zrážka zo mzdy za obedy

ťažko pracujúca účtovníčka
Ako zaúčtujete v JU zamestnancovi zrážku zo mzdy.

Zamestnancovi je vykonaná zrážka zo mzdy v sume napr. 500 Sk za odobraté obedy alebo za poukážky TICKET.
Podľa mňa je to výdavok, ktorý ovp. základ dane, členenie mzdy.
Usporiadat
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

niet za čo, aj ja veľakrát potrebujem radu.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

edep Pozri príspevok
mne poradila daňová poradkyňa, že faktúru za stravné dám v celej výške do nákladov, a keď to zrazím zamestnancovi zo mzdy, tak vlastne má nižšiu čistú mzdu a ja mám tiež v nákladoch o tú úhradu za stravné lístky menej, (čím som si znížila náklady), takže nemusím robiť žiadny príjem od zamestnanca.
Tak nejak som to chápala aj ja, len neviem či je to správne, že do mzd. nákladov dám o sumu 45% zo SL menej a teda je to čo sa týka nákladov ok.
Mýlim sa?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

podľa mňa nie je vždy tento postup správny. Napríklad na konci roka, kúpim stravné lístky za december, dám ich celé do výdavkov, ale výplaty platím až v januári. Tým je v decembri vo výdavkoch viac.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Marína Pozri príspevok
Katka, všetky zdaniteľné výdavky aj príjmy, ktoré si môžeš uplatniť a nejdú cez pokladňu alebo BÚ(reálne finanč. prostriedky nevydáš ani nepríjmeš), dávaš cez ID.
Napr.

1/ čistá mzda=10000, zrážka za stravné=500. Zdaniteľné výdavky sú síce 10000, ale Ty si reálne vyplatila z POKL resp. z BÚ 9500(VOZD-mzdy). Potrebuješ však do zdan. výdavkov dostať 10000, takže rozdiel(zrážku) dáš ako ID-VOZD-mzdy 500 Sk. Súčasne je Ti zamestnanec dlžný za stravné 500 Sk. V skutočnosti Ti tie peniaze nedá do pokladne, takže 500 Sk dáš ako ID-PNZD.
Výsledok je ten istý, ako keď by si mu nerobila zrážku priamo zo mzdy, čiže by si vyplatila z POKL resp. Z BÚ celú mzdu 10000 a on by Ti dal do POKL 500. Vtedy by si mala výdavok a príjem priamo cez POKL resp. BÚ.
2/ Dá sa to účtovať aj tak, že cez POKL dáš VOZD-mzdy 9500, VOZD-mzdy(zrážka) 500 a PNZD-úhr. od zamestnanca 500.
Po zaúčtovaní či už 1. alebo 2. spôsobu zostatok v POKL musí byť nižší o 9500 Sk.

3/ Pozri si prísp. č. 6 ako to účtuje edep.
Zaujímalo by ma, kto to nazval jednoduchým účtovníctvom.
Troška mi robí problém pochopiť rozdiel medzi bodom 1 a 2.
Takže v bode 1)
zaúčtujem do VOZD 9.500 cez VPD. Potom cez ID 500,- do VOZD a súčasne cez ID 500 PNZD, aby som v N získala sumu 9500.

v bode 2)
Nie je to to isté?? Prosím o vysvetlenie ak niekto môže, hoci je to už starý príspevok.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ja postupujem takto:

Listok stoji napr. 75 Sk, zamestnanec plati 32 Sk, socialny fond 1,75 Sk, zamestnavatel 41,25 Sk.

Fakturu za stravne listky - cela do VNZD.
Zrazku zo mzdy neuctujem, do VOZD davam iba tu sumu, ktoru vyplatim zamestnancovi, teda cista mzda-zrazka (Ked tak premyslam, dala by sa cela cista mzda uctovat ako VOZD, ale potom zrazka musi byt uctovana ako POZD).
Na koniec roka zauctujem do VOZD internym dokladom 55%, ktore platil zamestnavatel, cize 41,25 Sk * pocet vydanych listkov zamestnancovi.
0 0
jožko99 jožko99

jožko99 je offline (nepripojený) jožko99

Tinika Pozri príspevok
Troška mi robí problém pochopiť rozdiel medzi bodom 1 a 2.
Takže v bode 1)
zaúčtujem do VOZD 9.500 cez VPD. Potom cez ID 500,- do VOZD a súčasne cez ID 500 PNZD, aby som v N získala sumu 9500.

v bode 2)
Nie je to to isté?? Prosím o vysvetlenie ak niekto môže, hoci je to už starý príspevok.
Tam nie je žiadny rozdiel, len v 1 prípade pracuješ s "fiktívnymi" peniazmi a ovplynňuješ daňový základ cez ID a v 2 prípade pracuješ so skutočnými peniazmi, pretože vypisuješ VPD. Ale výsledok je ten istý, pisateľka chcela ukázať na 2 rôzne spôsoby zaúčtovania. Ale keďže im to sťahuješ zo mzdy, fyzicky ich od zamestnancov neprijímaš ale dávaš im o to menej, tak by som použil spôsob č.1 od Maríny.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

jožko99 Pozri príspevok
Tam nie je žiadny rozdiel, len v 1 prípade pracuješ s "fiktívnymi" peniazmi a ovplynňuješ daňový základ cez ID a v 2 prípade pracuješ so skutočnými peniazmi, pretože vypisuješ VPD. Ale výsledok je ten istý, pisateľka chcela ukázať na 2 rôzne spôsoby zaúčtovania. Ale keďže im to sťahuješ zo mzdy, fyzicky ich od zamestnancov neprijímaš ale dávaš im o to menej, tak by som použil spôsob č.1 od Maríny.
ďakujem, myslela som že to bude asi v tom rozdiel, ale nebol tam dopísaný v bode dva doklad na zaklade ktoreho to zaučtujem, tak so si nebola istá
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ešte otázočka - možem to urobiť tak, že vo fa si hned rozúčtujem 55% do VOZD a 45% do VNZD a potom už len cez ID dám 45 do PNZD?
Potom mzdy zaúčtujem celé, bez zrážky? (tá už bola z N vybratá vo FA)?
0 0
jožko99 jožko99

jožko99 je offline (nepripojený) jožko99

Tinika Pozri príspevok
Ešte otázočka - možem to urobiť tak, že vo fa si hned rozúčtujem 55% do VOZD a 45% do VNZD a potom už len cez ID dám 45 do PNZD?
Potom mzdy zaúčtujem celé, bez zrážky? (tá už bola z N vybratá vo FA)?
Predstav si že DF za stravenky má hodnotu 100 Sk a z toho môže byť 55% VOZD tj 55 Sk
Výplata zamestnanca je 1000 Sk
Spolu firma má VOZD 1000 Sk + 55 Sk to je 1055 Sk
Tak by som to robil takto.
Celú DF vo výške 100 Sk zaúčtovať ako VOZD.
Mzdu 1000 Sk zaúčtovať ako VOZD
Cez ID zaúčtovať (mínusom) -45 Sk ako VOZD v stlpci mzdy ako príjem za stravenky, tým pádom v slpci mzdy budeš mať VOZD len 955 Sk, ktoré si mu aj v skutočnosti vyplatila, keď si mu stiahla za stravenky. Po takomto zaúčtovaní budeš mať vo VOZD, DF za 100 Sk a mzdy vo výške 955 Sk to je 1055 Sk
Ja by som to riešil takto, možno to niekto ešte zjednoduší.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

jožko99 Pozri príspevok
Predstav si že DF za stravenky má hodnotu 100 Sk a z toho môže byť 55% VOZD tj 55 Sk
Výplata zamestnanca je 1000 Sk
Spolu firma má VOZD 1000 Sk + 55 Sk to je 1055 Sk
Tak by som to robil takto.
Celú DF vo výške 100 Sk zaúčtovať ako VOZD.
Mzdu 1000 Sk zaúčtovať ako VOZD
Cez ID zaúčtovať (mínusom) -45 Sk ako VOZD v stlpci mzdy ako príjem za stravenky, tým pádom v slpci mzdy budeš mať VOZD len 955 Sk, ktoré si mu aj v skutočnosti vyplatila, keď si mu stiahla za stravenky. Po takomto zaúčtovaní budeš mať vo VOZD, DF za 100 Sk a mzdy vo výške 955 Sk to je 1055 Sk
Ja by som to riešil takto, možno to niekto ešte zjednoduší.
Ďakujem, tak to budem robiť tak, že dám celú fa do N, tak sme to robili aj v u bývaleho zamestnavateľa. Len som to chcela zmeniť, bo všade píšu, že to sa nemôže. Další bodík ti už dať nemožem, lebo nemám obodovaného nikoho iného. Tak nabudúce. ĎAKUJEM
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ešte ma napadlo čo s príspevkom zo SF? Tých 45,- znížim o príspevok zo SF? A teda VOZD bude nie - 45,- ale napr. 42,-?
A v knihe SF znížim záväzok voči zam.?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem, tak to budem robiť tak, že dám celú fa do N, tak sme to robili aj v u bývaleho zamestnavateľa. Len som to chcela zmeniť, bo všade píšu, že to sa nemôže. Další bodík ti už dať nemožem, lebo nemám obodovaného nikoho iného. Tak nabudúce. ĎAKUJEM
Môže, ale v tomto prípade musíš na to myslieť, že v uzávierkových operáciach je potrebné upraviť základ dane o nespotrebované SL.

Tinika Pozri príspevok
Ešte ma napadlo čo s príspevkom zo SF? Tých 45,- znížim o príspevok zo SF? A teda VOZD bude nie - 45,- ale napr. 42,-?
A v knihe SF znížim záväzok voči zam.?
Áno.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Marína Pozri príspevok
Môže, ale v tomto prípade musíš na to myslieť, že v uzávierkových operáciach je potrebné upraviť základ dane o nespotrebované SL.


Áno.
Ďakujem krásne
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

Marína Pozri príspevok
Katka, všetky zdaniteľné výdavky aj príjmy, ktoré si môžeš uplatniť a nejdú cez pokladňu alebo BÚ(reálne finanč. prostriedky nevydáš ani nepríjmeš), dávaš cez ID.
Napr.
1/ čistá mzda=10000, zrážka za stravné=500. Zdaniteľné výdavky sú síce 10000, ale Ty si reálne vyplatila z POKL resp. z BÚ 9500(VOZD-mzdy). Potrebuješ však do zdan. výdavkov dostať 10000, takže rozdiel(zrážku) dáš ako ID-VOZD-mzdy 500 Sk. Súčasne je Ti zamestnanec dlžný za stravné 500 Sk. V skutočnosti Ti tie peniaze nedá do pokladne, takže 500 Sk dáš ako ID-PNZD.
Výsledok je ten istý, ako keď by si mu nerobila zrážku priamo zo mzdy, čiže by si vyplatila z POKL resp. Z BÚ celú mzdu 10000 a on by Ti dal do POKL 500. Vtedy by si mala výdavok a príjem priamo cez POKL resp. BÚ.
2/ Dá sa to účtovať aj tak, že cez POKL dáš VOZD-mzdy 9500, VOZD-mzdy(zrážka) 500 a PNZD-úhr. od zamestnanca 500.
Po zaúčtovaní či už 1. alebo 2. spôsobu zostatok v POKL musí byť nižší o 9500 Sk.
3/ Pozri si prísp. č. 6 ako to účtuje edep.
Zaujímalo by ma, kto to nazval jednoduchým účtovníctvom.
Mala by som otázku k bodu č. 1 - môže sa v PD priebežne účtovať prostredníctvom ID? Nemajú sa interné doklady účtovať na konci roka v rámci uzávierkových operácií? Však keď má zamestnanec čistú mzdu 10.000 korún /teoreticky mám tie peniaze v ruke/ a následne z nich zoberiem 500 korún /čo vyznačím na výplatnom lístku formou zrážky/, tie peniaze musím predsa niekde dať. Zamestnanec tým pádom dostane k výplate 9.500 korún - čo vlastne vystihuje bod 2. Neviem, či som sa vyjadrila správne, ale mám presne taký istý problém, takže budem rada ak sa niekto k môjmu názoru vyjadrí.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Podľa jedného vyjadrenia z DU resp. DR (aj podľa logiky, ktorá však v zákonoch niekedy chýba), sa účtovné prípady účtujú priebežne, čiže platí to aj o ID ak je naviazaný na nejaký účtovný prípad a to je tento prípad. Reálne úbytok v pokladni / na účte je 9500. Tých 500 účtujem cez ID do PNZD - ostatné s náväznosťou na VOZD - mzdy.

našiel som link: http://www.porada.sk/838210-post43.html
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

ekopo Pozri príspevok
Podľa jedného vyjadrenia z DU resp. DR (aj podľa logiky, ktorá však v zákonoch niekedy chýba), sa účtovné prípady účtujú priebežne, čiže platí to aj o ID ak je naviazaný na nejaký účtovný prípad a to je tento prípad. Reálne úbytok v pokladni / na účte je 9500. Tých 500 účtujem cez ID do PNZD - ostatné s náväznosťou na VOZD - mzdy.

našiel som link: http://www.porada.sk/838210-post43.html
Veď práve, pokiaľ v nejakom znení zákona nevidím presne definovaný problém, ktorý sa bežne v praxi môže vyskytnúť, mám obavu, či si ho pri kontrole obhájim, hoci logicky by som to spravila. Nové postupy účtovania som už študovala, ale také vyjadrenie k PD, ako si zaslal v linku som tam nenašla. Takže ďakujem :-)
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
popoka34 Pozri príspevok
Veď práve, pokiaľ v nejakom znení zákona nevidím presne definovaný problém, ktorý sa bežne v praxi môže vyskytnúť, mám obavu, či si ho pri kontrole obhájim, hoci logicky by som to spravila. Nové postupy účtovania som už študovala, ale také vyjadrenie k PD, ako si zaslal v linku som tam nenašla. Takže ďakujem :-)
Nie vždy je v zákone presne definovaný konkrétny účtovný prípad (vlastne je to výnimka). Bežne robím takto ID k tomuto konkrétnemu prípadu. Robím to aj pri zápočtoch, pretože mám jasne definovaný dátum zápočtu = účtovný prípad = účtovný doklad. Aj keď postupy ...JU hovoria o uzávierkových účtovných operáciách.
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

ekopo Pozri príspevok
Nie vždy je v zákone presne definovaný konkrétny účtovný prípad (vlastne je to výnimka). Bežne robím takto ID k tomuto konkrétnemu prípadu. Robím to aj pri zápočtoch, pretože mám jasne definovaný dátum zápočtu = účtovný prípad = účtovný doklad. Aj keď postupy ...JU hovoria o uzávierkových účtovných operáciách.
Vzájomné zápočty robím aj ja prostredníctvom ID, ale v rámci uzávierkových účt. operácií a to tak, že v knihe záväzkov, pohľadávok uvediem presný dátum (npr. 8.6.08) kedy vzniká zápočet, odvolávku na ID, ale ten následne zaúčtujem v PD ku dňu 31.12.08 podľa §8, ods. 1, nakoľko uvedené záväzky a pohľadávky mi ovplyvňujú základ dane. Samozrejme, že ID mám riadne očíslovaný. Takto som nejak chápala postupy účtovania, dúfam, že to chyba nie je :-) Akurát rozmýšľam, že ID v rámci uzávierkových operácií nechám už tak, mám ich počas roka v rámci zápočtov neúrekom, a ID v rámci stravných lístkov označím nejakým iným znakom (napr. INT) - to budú vlastne tie, ktoré budú v PD účtované priebežne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať