Zavrieť

Porady

MRP PU Win - predkontácie

Vie mi niekto poradiť, či sa dá a ako nastaviť v predkontáciách, aby mi správne zadalo aj zaokrúhlenie? Príklad: v prijatých faktúrach zadám do kolonky čiastky sumu bez dane, daň a mimo - DPH. Do položiek faktúry to musím znovu rozpísať, navyše mi to dobre nezaokrúhli. Keď to potvrdím a dám zaúčtovať, ponúkne mi predkontáciu iba dvoch zápisov - sumu bez dane a dań. Zaokrúhlenie - teda sumu mimo DPH mi neponúka. Skúšala som to v predkontáciách zadať pod jedno číslo, ale nerobí mi to. Poraďte prosím, ako to robíte. Ako vlastne postupujete pri takejto dodanej faktúre? Moc ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ja si pri došlej/vyšlej faktúre nepíšem hneď hodnoty, ale ja si vyplním okrem adresy,VS,...typ DPH a potom prejdem hneď na text položky a až tam si zadaám sumu, a to napr do prvého riadku si napíšem 2020 Sk, zadám 19% a program mi ostatné vypočíta = 2403,80 a do druhého riadku zapíšem si zaokrúhlenie podľa fa: buď +0,20, -0,30Sk DPH vynechám. Výsledná suma bude figurovať: 2404 / 2403,50. Až potom idem na čiastky a tam si už len opravím to zaokrúhlenie aby nebolo pri 0% ale mimo DPH. V denníku sa Ti už zobrazia čísla v správnych kolonkách, ale aj ja prepisujem cez F2 (editácia) sumu bez zaokrúhlenia nakoľko program ju už zapíše po zaokrúhlení, v tomto prípade 2020,20 alebo 2019,70.

    sara je offline (nepripojený) sara

    sara
    Prosím,
    celkom dobre som to nepochopila, tých +O,20 alebo -0,30 Sk sa má zaúčtovať v denníku na samostatnom riadku, alebo spolu so základom dane na príslušný účet 5xx alebo 6xx?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ja zaúčtovávam zaokrúhľovacie rozdiely na samostatnom riadku s účtom 548, resp. 648.

    sara je offline (nepripojený) sara

    sara
    Ďakujem za odpoveď, ale je to chyba, keď tie zaokrúhľovacie rozdiely účtujem spolu so základom dane na 501,504,...?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    V multiverzii MRP-PU-WIN je otravné prepisovať u novej firmy osnovu, predkontácie.
    Skopírovanie nejakej firmy a potom prepísanie nacionálií nie je dobré riešenie, lebo niekedy sa doplní niečo v "bežiacej" firme, čo by sa oplatilo (už kvôli jednotnosti) mať aj v ostatných a potom vypukne dopisovanie.
    Nedá sa to nejako skopírovať ako sólo súbor cez komander alebo také niečo? Poradíte ako na to?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    STRELEC
    V multiverzii MRP-PU-WIN je otravné prepisovať u novej firmy osnovu, predkontácie.
    Skopírovanie nejakej firmy a potom prepísanie nacionálií nie je dobré riešenie, lebo niekedy sa doplní niečo v "bežiacej" firme, čo by sa oplatilo (už kvôli jednotnosti) mať aj v ostatných a potom vypukne dopisovanie.
    Nedá sa to nejako skopírovať ako sólo súbor cez komander alebo také niečo? Poradíte ako na to?
    .........................

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Dalo by sa.... ale vyskúšaj najprv radšej v pokusnej firme.
    1. Nemaj otvorené MRP.
    2. Choď do Commander-u
    3. Nájdi si kde je nainštalované MRP
    zvyčajne C:\Program files\MRP\Podvojne uctovnictvo\Data001 (z firmy 001 si chceš prekopírovať učt. osnovu
    4. Choď do druhého okna a tam si nájdi cestu tej druhej firmy:
    zvyčajne C:\Program files\MRP\Podvojne uctovnictvo\Data002 - do tejto chceš mať prekopírovanú účt. osnovu
    5. V adresári Data001 si nájdi súbory s názvami:
    - osnova.dbx
    - osnova.mdx
    - osnova.nez
    6 Tieto súbory prekopíruj do adresára Data002.
    Vyskúšaj a uvidíš.

    MRP PU Win - predkontácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.