Zavrieť

Porady

PLYN, ALEBO ELEKTRINA

caute poradaci, mame moznost kupit hrubu stavbu mezonetoveho bytu,
teraz si robime predbeznu kalkulaciu, kolko by nas vyslo dokoncenie, a zvazujeme, co je lepsie urobit kurenie aj ohrev vody na plyn, alebo elektrina, vie mi niekto poradit co je lacnejsie aj vratane vstupnych nakladov(kotol, vyhrievacie teleso atd) aj vratane mesacnych nakladov.Dakujem
Usporiadat
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

PeterDr Pozri príspevok
Možno by nebolo od veci vedieť, aká je perspektýva cien plynu a el.energie do budúcna.
Hore pojde aj jedno aj druhe a podla mna podobne rychlo, navyse plyn ma obmedzene zasoby, teda by mal teoreticky rast rychlejsie. Ale pre tuto generaciu este zasoby su, takze skor to pociti ta dalsia.
0 0
PeterDr PeterDr

PeterDr je offline (nepripojený) PeterDr

Takže nakoniec bude asi najlepšia nejaká tretia alternatíva. Napr. bioplyn...
Škoda len, že je to tak drahé....
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

PeterDr Pozri príspevok
Takže nakoniec bude asi najlepšia nejaká tretia alternatíva. Napr. bioplyn...
Škoda len, že je to tak drahé....
Nikdy nebudes kurit zadarmo, je jedno co si vyberies. A je zbytocne zaoberat sa cely zivot vecami, ktore nevies ovplyvnit, jednu vec treba vybrat a potom sa zaoberat inymi vecami.
0 0
PeterDr PeterDr

PeterDr je offline (nepripojený) PeterDr

Tak to je pravda. Nezaoberám sa tým, nemám na to. Kúrim plynom.
0 0
lemro lemro

lemro je offline (nepripojený) lemro

kališnik Pozri príspevok
Môj názor: jednoznačne plyn. Ak si porovnáš náklady na el. kotol s plyn. kotlom sú na jednakej úrovní , aj u jedného a druhého musíš mať obehové čerpadlo, a pritom pri el. vykurovaní si napojený na takzvané HDO (hromadné diaľkové ovládanie) kde Ťa vypnú práve vtedy keď to najviac potrebuješ. Potom ešte platíš stály plat za istič, elektrárne Ti ho namontujú na základe výkonu Tvojho kotla. Odpovedám tak preto, lebo už som takéto vykurovanie mal a prešiel som na plyn. Pri pozeraní na elektromer myslíš, že Ti odletí tak sa krúti. Plynové kotle sú veľmi praktické, môžeš si ho napoiť priamo v kuchyni, alebo v kúpľke, majú zabudovaný trojcestný ventíl pre prednostný ohrev teplej úžitkovej vody. Je to veľmi praktické.
S tým HDO tak úplne nesúhlasím. Pretože systém HDO slúži v prvom rade na prekonanie zákmitov a výkonových špíc. Pri riadení systémom HDO ani nezbadá. že bol odpojený keďže na 99% ide o minimálny čas v ktorom je odpojený od siete. Max 15 min. a to na poklese priestorového tepla ani nezbadá.
0 0
lemro lemro

lemro je offline (nepripojený) lemro

Podľa reakcii ľudí čo poznám tak sa väčšina ľudí prikláňa ku plynovým kondenzačným kotlom. Tak ako všetko, aj plyn a elektrika na kúrenie ma svoje výhody a aj nevýhody. Treba porovnať ceny plynu, elektriky a mesačné platby za odberne miesto.
0 0
Jergnov Jergnov

Jergnov je offline (nepripojený) Jergnov

elektriku si v budúcnisti budeme môcť snáď aj vyrobiť (fotovoltické články, veterné ba aj vodné domáce elektrárne)

no neviem si dosť dobre predstaviť ako si niekto doma vyrába plyn na kúrenie

ja som začal stavať dom a dal som si do projektu el. kúrenie s kotlom dole teplovodné podlahové kúrenie hore radiátory na 144 m2 mi stačí 18 kW a dvojtarifné hodiny. v zálohe mám ešte dvojpláštovú teplovodnú krbovú vložku 11kW do vody. a ešte pre prípad núdze prípravu pre alternatívne kúrenie (kolektory, teplý vrt) všetko je zaklincované pasívnym kúrením veľké okná na slnečnej strane.

to najdôležitejšie pre mňa a moju rodinu je že el. kúrenie ma nikdy nebude otravovať a nikdy neotrávi
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

Elektricke kurenie mam, povazujem ho pri malych tepelnych stratach za vyhodne, niektori jeho zastancovia tu vsak siria povery:
- "ked mas el. sazdbu na kurenie tak aj svietis lacnejsie"
Na slovensku prave naopak - sadzby su nastavene tak, ze nap. 20 hod. mas nizku sadzbu, 4 hodiny mas ale taku vysoku, ze spotrebic ktory ide stale (napr. chladnicka) ta stoji uplne rovnako ako ked mas obycajnu sadzbu D2. Svietis ale najviac vecer, kedy je zvycajne vysoka tarifa takze na svietenie minies viac ako pri normalnej sadzbe D2. Opacna situacia je u spotrebicov ktore sa daju casovat: pracka, umyvacka riadu - tam si to nacasujes do nizkej tarify a setris (niekdey ta to ale obmedzuje ked ti ten cas nevyhovuje). Je to ale pardox ktory plati na slovensku (elektrarne dostali na taketo cenniky politicke pozehnanie) - ked si pozries sadzby na kurenie napr. v cechach, tak je situacia uplne ina, tam usetris aj na svieteni.
Mne to napr. vychadza ze aj ked kurim a aj zohrievam vodu elektrinou tak tarifa D11 na vykurovanie ma vychadza skoro rovnako ako keby som mal obycajnu D2 (lebo nenormalne vysoky mesacny pausal musim platit aj v lete ked ho nevyuzijem). Ked dam solarne panely tak sa to uz vobec neolati - D2 ma vyjde lacnejsie ako D11. Treba si zobrat Excel a vypocitat si kolko ta stoji kWh ked do toho zaratas aj mesacny pausal.
- "kolega kuri elektrinou, trochu dokuri drevom a ma vysoky preplatok - tak je to vyhodnejsie ako plyn"
To urcite nie, ak dokuruje drevom a za elektrinu na kurenie minie malo, tak za plyn by minul este menej. Napriek tomu ja mam elektrinu pretoze je to pohodlnejsie a oplati sa to len vtedy ak mas vysoke vstupne naklady na plyn (napr. drahu pripojku). S tymi informaciami od kolegov a pod. treba narabat opatrne - niektori ludia zo zasady tvrdia ze to co maju oni je najvyhodnejsie (aj keby to tak nebolo). Napr. dokurovanie krbom je super, je to velmi prijemne teplo, ale urcite sa to neoplati ak do toho zaratas aj cenu prace.
Naposledy upravil brumteles : 06.05.09 at 15:58
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

brumteles Pozri príspevok
- "kolega kuri elektrinou, trochu dokuri drevom a ma vysoky preplatok - tak je to vyhodnejsie ako plyn"
Inac to s tymi preplatkami sa paci aj mne

O com to hovori ? ze sa kuri menej ? ze je miernejsia zima ? ze mam nastavenny vysoky preddavok ?

Napr. mne vyslo teraz cca 70 EUR na mesiac - ked si zvolim preddavkove platby 100 EUR tak budem mat na konci kraaaasny preplatok 360 EUR - to je kurenie cooo - JESTE NA TOM VYDELAAAM
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

lemro Pozri príspevok
S tým HDO tak úplne nesúhlasím. Pretože systém HDO slúži v prvom rade na prekonanie zákmitov a výkonových špíc. Pri riadení systémom HDO ani nezbadá. že bol odpojený keďže na 99% ide o minimálny čas v ktorom je odpojený od siete. Max 15 min. a to na poklese priestorového tepla ani nezbadá.
Nie je to pravda. HDO sa v podstate vôbec nevyužíva na dispečerské riadenie zaťaženia sústavy. Časy platnosti jednotlivých tarif sú pevne stanovené, pripadajú samozrejme na čas, kedy je najvyššie zaťaženie siete a dajú sa ľahko zistiť. Vo vysokej tarife ideš tuším 4 hodiny a max. na 2 krát.
0 0
jelen077@azet.sk jelen077@azet.sk

jelen077@azet.sk je offline (nepripojený) jelen077@azet.sk

Tiež sa rozhodujem či plyn alebo elektrina. Ale rozmýšlam skôr nad elektrinou Iked plynom by vyšlo kurenie možno narovnako, ale tie vstupné náklady su fakt vysoké. Treba si to všetko dobre prerátat. Rozmýšlal som aj nad infra kurením, ale vraj to neni moc dobré. Prednedávnom som sa dozvedel o elekt. kurení z kamena, nemáte niekto otom nejaké info?????????? Dik.
0 0
janobuzo janobuzo

janobuzo je offline (nepripojený) janobuzo

Dobrý deň ! Aký typ vykurovania by sa hodil do 3 -izb. bytu na prízemí obytnej bytovky, ktorá nie je napojená na tepláreň.
Bytovka nie je zateplená. Plánujem urobiť kompletnu rekonštrukciu bytu vrátane vykurovania a plastových okien.

Vopred ďakuejm
0 0
Iveta5678 Iveta5678

Iveta5678 je offline (nepripojený) Iveta5678

dobrý je aj plynový krb, tam môže ísť odťah cez stenu, má teplovzdušný rozvod a vykúri cca 100 m2, nepretrebuješ médium, lebo vyhrieva priamo vzduch, je regulovateľný klasickým stenovým regulátorom.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

no ked dvihnu plyn o 40% ako strasia, tak to bude zaujimave. Mozno nasledne vyleti aj elektrina. Kazdopadne plan uz mam zavedeny na pozemok.. ale este stale mam moznost volby. Straty by som mal mat tak okolo 5-6kW
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Ceyn plynu drzi len tranzit, ktovie dokedy. S elektrikou ktovie tiez ako bude , kedze 50% energie ide z jadra a vsetkym naokolo uz ztoho harasi. Najschodnejsia cesta je investovat do izolacii. Skoda ze aj tam ceny riadne sli hore oproti "krizovym" cenam. Sa mi panenky prekrucaju ked nieco dokopujem.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

no ja som teraz kupil 140mm nobasil za 79 eur za kubik. Radsej som priplatitl za hrubsiu, aj ked boli tie dva cm navyse bez navratnosti
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Cenu plynu drzi na tejto urovni URSO a vcera sa Miskov buchal do prs, ze sa zrusi nevyhodny vykup elektriny z FVE Takze ak SPP zatlaci (zaplati), tak plyn pojde hore a elektrina dole. Pekny sen, nie?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Elektrina pôjde dole, lebo Miskov dostal elektromobil
0 0
dadika22 dadika22

dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

Oplatí sa podľa vás do prízemného bungalovu 129 m2 pri tepelných stratách 6 kw a podlahovom teplovodnom kúrení zaviesť elektrický kotol? Nemáte niekto podobný prípad?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

dadika22 Pozri príspevok
Oplatí sa podľa vás do prízemného bungalovu 129 m2 pri tepelných stratách 6 kw a podlahovom teplovodnom kúrení zaviesť elektrický kotol? Nemáte niekto podobný prípad?
6kW je dost vela na elektricke kurenie. Ja mam 4kW (pri 21° vnutri a -15° vonku) a nie som z tej spotreby nadseny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať