Zavrieť

Porady

materské u SZČO

Potrebovala by som poradiť vo veci nároku na materský príspevok u muža. Som SZČO a od 1.marca 2005 (6 týžňov pred pôrodom) som nastúpila na MD (podmienky nároku na príspevok v materstve splňam) a mala by mi byť vyplácaná materská. Kedže neplánujem pozastavenie živnosti a chcela by som naďalej pracovať aj po narodení dieťaťa, môžem zrušiť materskú dovolenku a má právo na ňu po narodení dieťaťa nastúpiť jeho otec? Je zamestnaný, žijeme v spoločnej domácnosti (rovnaký trvalý pobyt), avšak nie sme manželmi. Mal by totiž materský príspevok trikrát vyšší a mali by sme možnosť sa dieťaťu venovať obaja. Je mi jasné,že v tom prípade by som musela opäť platiť aj odvody do soc. poisťovne.
Ak je to možné, ako v takomto prípade postupovať? Má si partner podať nejakú žiadosť u zamestnávateľa? A akým spôsobom by som ja mala v sociálnej poisťovni zrušiť svoj nárok na materské?

Za skorú odpoveď vopred moc ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

  Jana Motyčková
  Muž nemá nárok na materskú. Ak žena nechce ostať na materskej, môže ju ukončiť, ale muž bude môcť poberať iba rodičovský príspevok.

  frenky je offline (nepripojený) frenky

  frenky
  Možno Ti pomôže, ako som to vyriešila ja. SZČO som od 1.1.2004, syn sa my narodil 23.3.2004. na MD som mala nastúpiť od 2.2, tak som sa nahlásila do sociálnej poisťovne, tam som si sama určila vymeriavací základ 13. 500 a z toho my platili materskú 6 mesiacov okolo 6.500 korún a podnikala som ďalej. Živnosť som nemusela rušiť a poberala som aj materskú. Podmienkou bolo iba mať, teraz už neviem presne koľko, asi 270 dní pred nástupom na MD v kuse platenú zdravotnú poistku. Po 6 mes. som sa zo soc. poisťovne odhlásila a prihlásila som môjho muža toho času nezamestnaného na UPSVAR na materskú a poberal 4.110. korún. Skús to vyskúšať na tej sociálnej poisťovni.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.