Zavrieť

Porady

Čierny odber tepla

Poprosila by som skúsenejších o radu:
SVB prenajíma spoločné prriestory - nebytové - podnikateľom. Tieto priestory nemajú radiátory. Cez jeden z týchto priestorov je vedený rozvod tepla a TÚV, ktoré si dotyčný podnikateľ odizoloval, tzn. že odoberá vyžiarené teplo (počas vykurovacej sezóny) a vlastne celoročne čiastočné teplo vyžiarené z rúry TÚV. Spoločenstvo v zmluve nemá takýto prípad ošetrený zmluvnou pokutou.
Predseda SVB chce, aby sme podľa "nejakého" paragrafu vyhlášky č. 630/2005 Z.z. tomuto priestoru vyúčtovali spotrebu.
Ja si však myslím, že rúry nie sú odberným miestom, t.j. nemôžem použiť žiaden z §-ov uvedenej vyhlášky, ale len prepočet firmy zaoberajúcej sa energetikov, ktorá mi vystavila výpočet na vyžiarené teplo v závislosti od veľkosti priestoru, priemeru tých rúr atď. Skrátka vypočítali mi spotrebu vyžiareného tepla v GJ.
Podľa mňa ide o kradnuté teplo a nemôžem tento priestor považovať za odberné miesto. Podotýkam, že dom má vlastnú plynovú kotolňu a vlastníci bytov majú namontované PRVN.
Zvažovala som tiež či by som nejako (neviem v akých hodnotách, ale asi v m2) tento priestor nahlásila firme, ktorá nám robí rozúčtovanie PRVN, ale nie som si istá či takýto postup by bol možný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Predseda má pravdu. Nie je podľa "nejakého" §, ale presne podľa §5, ods. 2- Ak sú v objekte rozpočítavania byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovanim ....... atď.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Svojar, tak ak správne rozumiem, môžem tento prenajímaný priestor nahlásiť spoločnosti čo nám rozúčtováva PRVN a rozpočítanie odľa §5, odst. 2 urobí ona, alebo to mám vypočítať ja, a o túto vypočítanú čiastku znížiť sumu, ktorú nahlasujem na rozúčtovanie podľa PRVN ? Dík

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Podla projektu ma byt rozvod tepla zaizolovany pre obmedzenie uniku tepla. Podnikatel tuto izolaciu umyselne a ucelovo poskodil a svojim konanim Vam sposobil skodu na teple, ktora sa da velmi lahko vycislit na zaklade priemeru rur, dlzky potrubia, teploty vody na potrubi a poctu vykurovanych dni. Takze je potrebne riesit s nim iba jeho sposobenu skodu na teple v podobe vasej straty, dat na jeho naklady zaizolovat potrubie a zaroven mu dat vypoved pre umyselne poskodzovanie.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    najag, to som v otázke už písala, že taký prepočet mám od jednej firmy (ale zaujímal by ma aj Tvoj výpočet, ak môžeš, pripoj ho). Keď to SVB zistili, nájomca na svoje náklady dal zaizolovať to potrubie k 31.12.2007. Takže z Vašich príspevkov mám názory 1:1 - ak má ešte niekto vedomosť, prosím reagujte - rozúčtovať rok 2007 podľa §5, odst. 2 vyhl. 630/2005 alebo podľa výpočtu - priemer rúr, dlžka potrubia, ... ???

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Mimo témy: Ak sú susedné priestory vykurované, tak sa určité teplo počíta aj na nevykurovaný priestor - je nimi ohrievaný. U nás podľa podlahovej plochy na %.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Janca, k vypoctu je potrebny priemer potrubia, dlzka potrubia, teplota vody v privodnom potrubi, teplota vody spiatocky, teplota v miestnosti, ktora je rovnako velka a je v nej potrubie zaizolovane......bez toho to nejde Ale ak mas jeden prepocet a je realny, tak netreba robit dalsie. V podstate je to vykurovanie na urovni registrov. Z podstaty konania vyplyva, ze islo o sposobenie skody, nie dodavku tepla dohodou. Je ochotny zaplatit za svoje konanie podnikatel, alebo budete musiet od neho skodu vymahat sudne?

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Janca Pozri príspevok
    Svojar, tak ak správne rozumiem, môžem tento prenajímaný priestor nahlásiť spoločnosti čo nám rozúčtováva PRVN a rozpočítanie odľa §5, odst. 2 urobí ona, alebo to mám vypočítať ja, a o túto vypočítanú čiastku znížiť sumu, ktorú nahlasujem na rozúčtovanie podľa PRVN ? Dík
    Treba nahlásiť, že taký priestor existuje a oni by to už mali rozpočítať.
    Firma, ktorá rozpočítava nám chce asi 13 údajov a ešte môžeme doplniť vlastné pripomienky.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    svojar Pozri príspevok
    Predseda má pravdu. Nie je podľa "nejakého" §, ale presne podľa §5, ods. 2- Ak sú v objekte rozpočítavania byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovanim ....... atď.
    Svojar, lenze tu nejde o individualne vykurovanie. Cez ten priestor vedu iba stupacky, ktore boli odizolovane a tie pokladat za "individualne vykurovanie" asi nie je koser. Myslim si, ze tu SVB taha za kratsi koniec (pravne by asi neobstal), je vsak pozitivne ze podnikatel-najomca si uvedomil, ze prestrelil, urobil patricnu napravu a je ochotny (cuduj sa svete) znasat aj nejake sankcie. Urcite by som si to vazil a snazil sa to doriesit dohodou, bez zbytocneho bububu. Mozno jestvuje nejaka pravna paka..... ale pokial je moznost dohody....

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Odizolované rúry samozrejme nie sú individuálne vykurovanie. Neviem síce čím si prikuroval v zime, ale nejaké teleso to učite bolo. Či plynové na flaše, el. radiátor, teplovzdušný ventilátor, alebo iné. To je individuálne vykurovanie. A keďby to dakto aj hnal do krajnosti, tak aj žiarovka, ktorá vydáva teplo by mohla byť pokladaná za zdroj vykurovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.