Zavrieť

Porady

odvody do SP od 1.7.08

Dobry vecer,
este som nebola na skoleni k novym zakonom od 1.1.2008, tak celkom nie som doma v odvodoch od 1.7.2008. Ide mi o mamu, ktorá poberá predč.star.dôchodok od r. 2006. Situácia v roku 2007 :
výška dôchodku - Sk 86 995.
zamestnanie za 1-12 2007 v sume 58 451, z toho zrazené odvody Sk 4 678.
podniká na základe osobitného predpisu - výlučný sprostredkovateľ pre poisťovňu - príjem v roku 2007 Sk 658 952,--, platila si zdravotné poistenie.
Budem jej robiť daňové priznanie, v ktorom jej uplatním 40% pauš.výdavky+9988 Sk zaplatené zdravotné poistenie(len z titulu podnikania.
Vychádza mi základ dane Sk 430 535.
Postrehla som nejaké zmeny v odvodoch pri osobách, ktoré podnikajú na základe osobitného predpisu.
Aké odvody ju čakajú od 1.7.2008?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    danielaz Pozri príspevok
    Dobry vecer,
    este som nebola na skoleni k novym zakonom od 1.1.2008, tak celkom nie som doma v odvodoch od 1.7.2008. Ide mi o mamu, ktorá poberá predč.star.dôchodok od r. 2006. Situácia v roku 2007 :
    výška dôchodku - Sk 86 995.
    zamestnanie za 1-12 2007 v sume 58 451, z toho zrazené odvody Sk 4 678.
    podniká na základe osobitného predpisu - výlučný sprostredkovateľ pre poisťovňu - príjem v roku 2007 Sk 658 952,--, platila si zdravotné poistenie.
    Budem jej robiť daňové priznanie, v ktorom jej uplatním 40% pauš.výdavky+9988 Sk zaplatené zdravotné poistenie(len z titulu podnikania.
    Vychádza mi základ dane Sk 430 535.
    Postrehla som nejaké zmeny v odvodoch pri osobách, ktoré podnikajú na základe osobitného predpisu.
    Aké odvody ju čakajú od 1.7.2008?
    Ak podnikala celý rok, tak:
    1.SP
    Vymeriavací základ je 16 058,- a bude platiť 4,4 % na NP, 18,00 % na DP a 4,75 % do RF. Neplatí akurát 6,00 % na IP.
    Mesačne spolu 4 361,- Sk
    2.ZP
    Vymeriavací základ je 15 397,- a bude z toho platiť 14,00 %. Mesačne spolu 2 156,- Sk.
    Okrem toho k 30.6.2008 musí podať RZZP za rok 2007 a nech ráta s nedoplatkom okolo 15 880,- Sk
    3. Ešte bude platiť štvrťorčne preddavky na daň z príjmov FO vo výške 8 090,- Sk
    Naposledy upravil Katija : 02.02.08 at 22:17

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Ďakujem. Ale čo znamená konkrétne v mojom prípade informácia na stránke SP :
    Na vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity povinne nemocensky poistenou a povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou uvedenou v § 5 písm. c) zákona sa nepoužijú ustanovenia § 138 ods. 9 a ods. 10 písm. a) a b) zákona počas obdobia, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, ak vymeriavací základ z výkonu činnosti zamestnanca je najmenej vo výške podľa § 138 ods. 9 alebo ods. 10 písm. a) a b) zákona.


    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    danielaz Pozri príspevok
    Ďakujem. Ale čo znamená konkrétne v mojom prípade informácia na stránke SP :
    Na vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity povinne nemocensky poistenou a povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou uvedenou v § 5 písm. c) zákona sa nepoužijú ustanovenia § 138 ods. 9 a ods. 10 písm. a) a b) zákona počas obdobia, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, ak vymeriavací základ z výkonu činnosti zamestnanca je najmenej vo výške podľa § 138 ods. 9 alebo ods. 10 písm. a) a b) zákona.
    "§ 138
    9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

    (10) Vymeriavací základ je mesačne najmenej
    a) 75 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
    b) 50 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ak ide o zamestnanca mladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný, a ak ide o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov,"

    Ide o vynimku z minimálneho vymeriavacieho základu pre tieto osoby. Znamená to, že ak sú od 1.1.2008 povinne poistenými SZČO, zároveň sú zamestnané a v zamestnaní majú minimálny, alebo aj väčší vymeriavací základ, z ktorého sa platí povinné poistné zamestnanca a zamestnávateľa a ako SZČO dosiahli nižší vymeriavací základ ako minimálný (čo nie je prípad tvojej mamy), tak platia ako povinne poistené SZČO poistné z tohoto skutočného, nižšieho vymeriavacieho základu.

    odvody do SP od 1.7.08

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.