Zavrieť

Porady

faktúra bez pečiatky

Mohli by ste mi poradiť, či môžem zaúčtovať faktúru prijatú - nákup v METRE, bez pečiatky?
Ďakujem.
Usporiadat
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Doplním, ak spoločnosť má uvedené vo výpise z obchodného registra, že má používať pečiatku, tak na svojich oficiálných písomnostia a listoch túto pečiatku má použiť.(Napríklad podanie na súd, list na DÚ, a pod) Netýka sa to ale účtovných dokladov, tam platí to čo je uvedené vyššie.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
No, tak teraz mi povedzte, čo si mám vybrať?! Tak na faktúre nemusí byť! - a ja tam pečiatku mám, tak v tom prípade, ako som čítala vyššie by nemalo byť nikde! Alebo ja už neviem totálne NIČ! Má byť na pokladničných dokladoch pečiatka, alebo nie?! Veď mi už niekto na základe odpovedí, ktoré ste mi dali predtým poraďte!! Ja ..., ale nič!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Žiadny právny predpis nestanovuje náležitosti pečiatky používanej pri obchodnom styku, či dokonca povinnosť používať pečiatku v obchodnom styku (s výnimkou určitých povolaní – napr. súdny znalec, súdny tlmočník, notár a pod., v minulosti bola pečiatka vyžadovaná aj v styku so Soc. poisťovňou, bolo to však uvedené v zákone.) Ako už uviedla Evina v niektorom z predošlých príspevkov, rozhodujúce je to, či doklad obsahuje všetky náležitosti podľa zákona (o DPH, o účtovníctve), nie pečiatka.
Keďže nie je predpísaná ani forma uvedenia týchto náležitostí, len ich zoznam, je jedno, či požadované údaje (alebo ich určitá časť) budú vytlačené, napísané strojom, rukou alebo vyplnené odtlačkom pečiatky. To, že niektoré inštitúcie (alebo skôr jednotlivci) požadujú ako náležitosť faktúr, pokladničných dokladov, bločkov z ERP odtlačok pečiatky je buď neznalosť zákona alebo zotrvačnosť z dôb, keď použitie pečiatky prikazoval zákon alebo iný právny predpis.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Nie je povinné mať pečiatku, povinné je mať správne vypísaný doklad, ak si PPD alebo VPD vypíšeš so všetkými náležitosťami ručne, nemusíš potom použiť pečiatku, pečiatka len zjednodušovala robotu, aby si nemusela toľko veľa vypisovať ručne na daný doklad.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
Nie je povinné mať pečiatku, povinné je mať správne vypísaný doklad, ak si PPD alebo VPD vypíšeš so všetkými náležitosťami ručne, nemusíš potom použiť pečiatku, pečiatka len zjednodušovala robotu, aby si nemusela toľko veľa vypisovať ručne na daný doklad.
Lenka, tak mu to mám zúčtovať i napriek tomu, že viem, že je to podvod, že si to vypísal sám, a keďže i viem, že dodávateľ bude žiadať túto platbu?! Preto som striktne trvala na PPD s pečiatkou, aby som sa vyhla jeho podvodom.
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

Ale tu išlo zrejme o pečiatku na PPD dodavateľa, abo na VPD potvrdenom dodávateľom potvrdz.platbu.Toto by zaujímalo aj mňa.Máme totiž dodáv. z Au, ktorý keď je fa v hotovosti uhradená, nevystaví doklad, ale opečiatkuje faktúru fy pečiatkou.Inak ju nepoužije vôbec.Dá sa to niekomu vysvetliť, že pečiatka na fa znamená, že je uhradená?
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

ondrejvla, predbehla si ma...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
gabri
ondrejvla, predbehla si ma...
A v čom? Ja som zadala otázku.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak potom trvaj na tom, že je potrebné mať tú pečiatku aj na VPD, na PPD aj na potvrdení, že dotyčný aj prijal tie peniaze. Takisto žiadaj aj údaje o tom, kto prevzal peniaze. O kto mu ich vyplatil.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Práve o to mi v zadaní otázky išlo, a práve z toho dôvodu som chcela mať odobrené, že "musí!" byť pečiatka! Aby som sa vyhla špekulácii podvodníkov! Pardón - tých čo ma chcú previesť obutú cez vodu!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Nuž trvaj na svojom, chce to dať do účtovníctva? Tak nech doklad má aj náležitosti, aj podpis aj pečiatku. Dakedy sa ešte k dokladu pripisovalo aj číslo OP.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

gabri
Ale tu išlo zrejme o pečiatku na PPD dodavateľa, abo na VPD potvrdenom dodávateľom potvrdz.platbu.Toto by zaujímalo aj mňa.Máme totiž dodáv. z Au, ktorý keď je fa v hotovosti uhradená, nevystaví doklad, ale opečiatkuje faktúru fy pečiatkou.Inak ju nepoužije vôbec.Dá sa to niekomu vysvetliť, že pečiatka na fa znamená, že je uhradená?
A nie je na tej pečiatke aj nemecký text "Zaplatené" alebo "Uhradené" ? Ak nie,
tak podľa mňa Ti to nikto (u nás) neuzná ako doklad o úhrade. Ak dodávateľ nechce vystavovať príjmový doklad, ja by som mu predložil aspoň vlastný VPD, nech tam dá pečiatku, že úhradu prijal.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

lenkak
Nuž trvaj na svojom, chce to dať do účtovníctva? Tak nech doklad má aj náležitosti, aj podpis aj pečiatku. Dakedy sa ešte k dokladu pripisovalo aj číslo OP.
Samozrejme môžete chcieť aj pečiatku, ale podľa mňa toto chcenie nemá oporu v zákone. A dnes ani pečiatka nie je žiadnou ochranou proti podvodu. Ja som pred polrokom dával vyhotoviť okrúhlu pečiatku so štátnym znakom, a nikto nechcel žiadne oprávnenie ani nič podobné. Keby som si tam dal nápis "Ministerstvo financií", tak mi asi aj to urobia, nie bežnú firemnú pečiatku.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Zvykli sme si na všeličo, čo už dnes neplatí. Tiež si myslím, že pečiatka nemusí byť, ale nie tak, že raz áno, raz nie, potom by to bolo Kocúrkovo. A keď chce niekto mať v účtovníctve doklad aký opisuje Vlasta, isto vie, že si ho musí pri kontrole obhájiť. Ale záleží na okolnostiach.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rada by som zduplikovala môj príspevok č. 16 k tejto téme-dnes si pečiatku môže dať zhotoviť ktokoľvek, kedykoľvek a akúkoľvek. Tvrdím, že /ako píše i andrej, žiadna pečiatka nás neuchráni pred podvodom/ na to sú predsa iné inštitúcie. Žiadny zákon neprikazuje mať pečiatku. Ja ju nemám /a práve preto, že si podľa vzoru mojej event. pečiatky môže zhotoviť ktokoľvek takú istú, ani si ju nedám pri platnosti súčasnej legislatívy nikdy zhotoviť/. Korešpondujem so všetkými inštitúciami vrátane DÚ bez problémov 12 rokov bez pečiatky.

Pečiatky sú nutné pri výkone určitých povolaní ako píše andrej v príspevku 24. O existencii a používaní tzv. okrúhlych pečiatok nikto z nás nepochybuje.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Kedysi som pečiatku mal, ale potom premenovali páni z radnice ulicu, neskôr DÚ menil DIČ a ktovie, čo sa ešte bude meniť. Takže stará pečiatka dávno skončila v šuflíku a novú som si ani nedal robiť.
0 1
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

Ja sice peciatku mam, ale dostavam cast faktur e-mailom. Niekto ich posiela s textom "Danovy doklad v elektronickej forme je podla Zakona o uctovnictve c. 431/2002 zo dna 18. juna 2002, §32 "Preukazatelnost uctovneho zaznamu" pravoplatnym danovym dokladom."
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať