Zavrieť

Porady

Dôležité osobné prekážky v práci

Prosím o radu.
Zamestnanec priniesol od lekára potvrdenie na celý deň, že bol s deťmi na vyšetrení. Má nárok na náhradu mzdy, keď viem, že jeho manželka je nezamestnaná?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ryba Pozri príspevok
    Prosím o radu.
    Zamestnanec priniesol od lekára potvrdenie na celý deň, že bol s deťmi na vyšetrení. Má nárok na náhradu mzdy, keď viem, že jeho manželka je nezamestnaná?
    Ďakujem za odpoveď.
    Má.

    gabolv je offline (nepripojený) gabolv

    gabolv
    Ahojte poradáci. Mám otázočku.
    Má zamestnanec nárok na pracovné volno s náhradou mzdy ak sprevádza dieťa do pedagogicko-psychologickej poradne. Myslím si, že to neni lekárske zariadenie a nemá nárok. Má totiž pečiatku len z tej poradne a nie od psychologa ako lekára.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gabolv Pozri príspevok
    Ahojte poradáci. Mám otázočku.
    Má zamestnanec nárok na pracovné volno s náhradou mzdy ak sprevádza dieťa do pedagogicko-psychologickej poradne. Myslím si, že to neni lekárske zariadenie a nemá nárok. Má totiž pečiatku len z tej poradne a nie od psychologa ako lekára.
    Podľa mňa aj psychologická poradňa je zdravotnícke zariadenie. Veď v poradni je medicínsky odborník - psychológ, ktorý musí mať na to príslušné vzdelanie medicínskeho smeru s aprobáciou.

    Alebo kam by so to zaradil ty? Medzi Wellness zariadenia?

    Dokonca aj poradňa na odvykanie fajčenia je zdravotnícke zariadenie:

    http://www.zzz.sk/?page=zoznam_ambulancii

    Pozri tu:

    http://www.porada.sk/t74106-navsteva-psychologa.html
    Naposledy upravil Chobot : 07.04.08 at 07:18

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    gabolv Pozri príspevok
    Ahojte poradáci. Mám otázočku.
    Má zamestnanec nárok na pracovné volno s náhradou mzdy ak sprevádza dieťa do pedagogicko-psychologickej poradne. Myslím si, že to neni lekárske zariadenie a nemá nárok. Má totiž pečiatku len z tej poradne a nie od psychologa ako lekára.
    Ja by som v tomto prípade uznala paragraf /zo srandy asi do tej poradne nechodí, ktovie čo tomu predchádza, že tam chodí/.

    gabolv je offline (nepripojený) gabolv

    gabolv
    Dakujem za odkaz a rady. Ja som si myslel, že zdravotnícke zariadenie je len také v ktorom mi daju taku pečiatku ako majú lekári s tým číslom.

    veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

    veronika1
    Ako chápete nový ods.4 v § 141 ZP, - priemerná dĺžka pracovnej zmeny vyplývajúca z určeného týždenného pracovného času?
    može byť takto, alebo ma opravte
    týždenný pracovný čas v oboch prípadoch je 37,5 hod, ale
    - pre zmeny z rovnomerne rozvrhnutých prac. časom na 5 dni v týždni - t.j. dĺžka pracovnej zmeny je 7,5 hod, potom 7 dní predstavuje 7x 7,5 hod = 52,5 hod na rok,
    - pre nepretržitú prevádzku je zmena 11,5 hod s priemerným počtom pracovných dní v týždni 3,26, t.j. 7 x 11,5 = 80,5 hod. na rok

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronika1 Pozri príspevok
    Ako chápete nový ods.4 v § 141 ZP, - priemerná dĺžka pracovnej zmeny vyplývajúca z určeného týždenného pracovného času?
    može byť takto, alebo ma opravte
    týždenný pracovný čas v oboch prípadoch je 37,5 hod, ale
    - pre zmeny z rovnomerne rozvrhnutých prac. časom na 5 dni v týždni - t.j. dĺžka pracovnej zmeny je 7,5 hod, potom 7 dní predstavuje 7x 7,5 hod = 52,5 hod na rok,
    - pre nepretržitú prevádzku je zmena 11,5 hod s priemerným počtom pracovných dní v týždni 3,26, t.j. 7 x 11,5 = 80,5 hod. na rok
    Ja to chápem tak, že to bolo doplnené pre pružný pracovný čas, nie pre nerovnomerne rozložený. T.j., ak má niekto pružný čas a je určený len týždenný napr. 37,5 hodín (pri pevnej dobe 5 hod. denne 9-14) tak vznikali dilemy, či ospravedlniť zamestnanca na celý deň, alebo len na tých 5 hodín. V zmysle toho ods. 4 je to jasné, že za jeden deň sa považuje 37,5 : 5 = 7,5 hodinový deň, teda zamestnanec bude mať ospravedlnené 7,5 hodiny - celý deň.

    Pri nerovnomernom pracovnom týždni (napr. robil by po-štvr. po 8hod., pia: 5,5 hod) by teda mal v piatok ospravedlnených 5,5 hodiny. V ostatné dni by mal ospravedlnených 8 hodín - celý deň.

    veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

    veronika1
    Ale v zákone sa hovorí o priemernej dĺžke pracovnej zmeny na určený týždenný čas . Podľa toho čo píšeš by to bolo podľa toho v ktorý deň ten paragraf čerpá, či je to v deň keď jeho zmena je 8 hod alebo 5 hod. Nemal by to byť priemer tých dvoch?

    Dôležité osobné prekážky v práci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.